Allah kimseyi gördüğünden geri koymasın

Yuscag20

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
8 Nisan 2021
1
5
30
Merhaba arkadaşlar. Burda yeniyim. Pandemi dönemi yalnız kalınca buraya takılmaya başladım. Benim kendimce çok büyük derdim var. 27 yaşındayım 4 yıllık evliyim 9 aylık bir kızım var. Eşimle bazi sorunlarımız var. Biz severek evlendik ama malesef öyle bir pişmanlık yaşıyorum ki bazen kendi içimde aşamıyorum artık kalbim sıkışıyor. Ben varlıklı ve eğitimli modern bir ailede büyüdüm. Tatilimiz olsun sosyal faaliyetlerimiz olsun hep iyi durumdaydık. Üniversiteye baska sehre gittim yine aynı şekilde sosyal aktivitelere eğitimlere katıldım. Yani hep kendimi geliştirdim. Iyi bir meslek edindim. Okul bitti ve evlendim. Her şey burda başlıyor. Eşim avukat yani o da bazı şeyleri görmüş geçirmiş . Ama aile ve kafa yapısı olarak evlendikten sonra tam bir hüsrana uğradım. ( belki de evlenmeden once de öyleydi gozume perde indi) . Hep beni geriye götürdü hem maddi hen manevi. Giyim tarzım vasatlaştı. Ev hanımı oldum. Evlendik araba falab derken hala borç ödüyoruz. Şuan beni krize sokan ise şu,: Eşimin ailesi istanbulda boğaza yakın bir semtte oturuyorlar . Ama çok eski bir semt. Eşim sırf ailesine yakın olmak için 30 yıllık kırık dökük evlere taşınmak istiyor. Kiralar çok pahalı üstelik. Ben de doğduğumdan beri hep lux evlerde oturmama rağmen lüx merakinda değilim ama en azından kapısı penceresi düzgün olsun istiyorum. Ayni kiraya biraz daha uzaklasip uzaklaşıp daha düzgün ev istiyorum. Eşim hep beni gözü yükseklerde hep fazlasını istiyormuşum gibi davranıyor. Bana hep maddiyatçı gözüyle bakıyor. Ben hayatımda hiç bu kadar maddi sıkıntı çekmedim ki. ÖĞRENCİYKEN bile bundan kat kat iyiydim. Şuan sadece karın tokluğuna yaşıyorum o da kıt kanaat. Ona rağmen sesim çıkmıyor. Evet borçlarimiz var bitsin biraz rahata ereriz belki 4 5 seneye daha çok genciz ama bu da ev sonuçta arkadaşlar. Ben titiz biriyim düzen temizlik dikkat ederim. Şuan oturduğum ev de eski sayılır ama en azindan temiz. Üst komşuyla takıştığımız icin tasinmamiz lazım. Kapısı bacasi kırık evde ben bunalima girerim. Şuan eski hayatımı özlüyorum sadece. Annem babam bile benden daha genç daha aktif yaşıyorlar. Napıcam nasıl orta yolu bulucam bilmiyorum.

ev hanimı olmanız icin sizi esiniz mi zorladı?

iyi egitim aldım diyorsunuz o zaman neden calişmiyorsunuz?

Simdi eve giren para sadece esinizin maası oldugu icin o borusunu otturuyor.

Siz de calisin istediginizde diretin.

Hem calisinca kiyafetlerinizde ister istemez vasatın ustune çıkar.

maddi durumunuz sizin kisiliginiz degildir ki,

bugun vardir lux icinde yasarsin, yarin ayagini yorganina gore uzatirsin,
ama her durumda da sen sensindir.

esinizle evlenmeniz sizi nasil geri dusurebilir ben cok anlayamadim.

ev hanimi olmayi siz secmediniz mi?
kiyafetlerinizi siz vasatlstirmadiniz mi?

evlilik nasil boyle bir etki yaratti anlayamadim gercekten.

eşiniz o semte bebeğe annesi baksın siz de çalışın diye mi taşınmak istiyor

yani İstanbul u bilmem ama işime yakın olması evin yeniliğinden daha önemlidir

bir de tabii semtin niteliği de önemli

nitelikli bir semtte oturmayı sadece bina eski diye reddetmem yeni binalı ama kötü semt daha çok baş ağrıtabilir

Neden çalışmıyorsunuz anlamadım madem. Ailenizin durumu iyiyse onlara iyi zaten ömür boyu onlarla oturmayacaksaniz aynı standardı devam ettirmek için ya güzel maaşlı bir işiniz ya da parası daha çok olan bir eşiniz olmalıydı. Eee 2.si olmamış 1. Neden olmuyor?

Eski ev de oturmak konusunda haklısınız.
Temizliği bitmiyor düzen yapsanda belli olmuyor.
Yeni bina gibisi yok tabii.
Birde tarihi eser gibi görülüyor galiba daha yüksek fiyat isteniyor tabii semtte önemli.
Ben açıkçası kendi ailemin yakınında da olsa daha eski bir evde oturmak istemem.
Bizde taşınma planı yapıyoruz eşim ulaşim açısından merkezi yerleri düşünüyor mesela.bende kızımın okul durumuna uygun bir ev istiyorum.ona göre karar verecegiz.
Maddi acisidan borç vs. Zor donemimiz oluyor maalesef ama geçer.
Bence çalışmalısınız.mesleginiz var.kiziniza bır bakıcı ayarlayabilir yada uygun bir çözüm bulabilirsiniz.
En azından kendi standartdiniz için iyi olur.
Çok maddiyatci görmedim ben sizi.
Ama bunu değiştirmek için adım atmadiginizi düşünüyorum.
Çalışırsanız hem sosyal bir çevreniz olur,hem maddi açıdan rahat edersiniz!

Orta yolu nasıl bulursunuz bilmiyorum da buradan genç kızlara seslenmek istiyorum, yıllarca okuyup meslek ediniyorsanız lütfen sonunda ev kadını olmak için okumayın.
Bakınız bir ev kadını olarak yazıyorum bunu, okumadım mesleğim yok ama okumuş meslek edinmiş kızların eşleri istemedi diye veya evlenince çalışmam gibi hatalı bir düşünceyle çalışmamalarına karşıyım, eşiniz milyarder de olsa, ben seni başımın tacı yaparım yumoş ayakların yorulmasın, narin bedenin incinmesin dese dahi çalışın.

Sosyal standartlarınız düşmüş. Sonuçta evlilikten ne beklediğimizde alakalı. Ben 2 evlilik yaptım. İlk evliliğim standartlarımı yükselten nitelikteydi. Yurtdışlarına gidiyorduk, 3 pasaport bitirdim. Ama sürekli küçük görüldüğüm, kendimi değersiz hissettiğim bir evlilikti. 2. Evliliğim sizin dediğiniz gibi standartlarımı düşüren tarzda oldu. Şu anki eşimin gelirim çok yüksek değil. Malum bir de korona vurdu. Ama bu evliliğimde mutlu, huzurluyum. Çünkü değer görüyorum. Sizin eski evde oturmak istememenizi de anlıyorum. Boğaza yakın bir ev yerine sıfır bir sitede hayli hayli oturtabilirsiniz. Bende İstanbul’un muhtelif yerlerinde Ataşehir, Bahçeşehir, Üsküdar, Beylikdüzü... oturdum. Hep sıfır güvenlikli sitelerde oturdum. Kiralar Bebek’ten, Ortaköy’den, Sarıyer’den daha düşüktü. Yarın bir gün çocuğunuz büyüyecek böyle içinde peyzajı, parkı, sosyal tesisi olan bir site daha avantajlı olur. Evlilik müşterektir. Eşinizin sizinde isteklerine kulak vermesi lazım. Öbür türlü despot bir hayat tarzını size empoze etmiş olur.

İyi ki bu kadınlar kulübü var, artık evlenmekten önce iş daha önemli. Daha önceleri de böyle düşünüyordum zaten iş bulmadan evlenmem diyordum ama kesinlikle artık daha da eminim kararımda...

iş bulun, çalışın. iyi bir mesleğiniz varmış madem. eşim para getirsin diye bekleyeceğinize ben ne yapabilirim diye adım atıp iş bulun.

ha bi de şunu ekleyeceğim; dertlerinizi sıkıntılarınızı Allah'a yüklemekten vazgeçin artık.. kullanmadığınız kafalarınızın sorumlusu Allah değil.. sizden başka kimse değil.. Allah göstermesin, Allah sınamasın bıdı bıdı da bıdı bıdı.. bu çürümüş cehalet okumakla geçmiyor, toplumsal ve çok çirkin bi yara bu.. sarmaktan bile imtina ettiğimiz bi yara maalesef..

Merhaba arkadaşlar. Burda yeniyim. Pandemi dönemi yalnız kalınca buraya takılmaya başladım. Benim kendimce çok büyük derdim var. 27 yaşındayım 4 yıllık evliyim 9 aylık bir kızım var. Eşimle bazi sorunlarımız var. Biz severek evlendik ama malesef öyle bir pişmanlık yaşıyorum ki bazen kendi içimde aşamıyorum artık kalbim sıkışıyor. Ben varlıklı ve eğitimli modern bir ailede büyüdüm. Tatilimiz olsun sosyal faaliyetlerimiz olsun hep iyi durumdaydık. Üniversiteye baska sehre gittim yine aynı şekilde sosyal aktivitelere eğitimlere katıldım. Yani hep kendimi geliştirdim. Iyi bir meslek edindim. Okul bitti ve evlendim. Her şey burda başlıyor. Eşim avukat yani o da bazı şeyleri görmüş geçirmiş . Ama aile ve kafa yapısı olarak evlendikten sonra tam bir hüsrana uğradım. ( belki de evlenmeden once de öyleydi gozume perde indi) . Hep beni geriye götürdü hem maddi hen manevi. Giyim tarzım vasatlaştı. Ev hanımı oldum. Evlendik araba falab derken hala borç ödüyoruz. Şuan beni krize sokan ise şu,: Eşimin ailesi istanbulda boğaza yakın bir semtte oturuyorlar . Ama çok eski bir semt. Eşim sırf ailesine yakın olmak için 30 yıllık kırık dökük evlere taşınmak istiyor. Kiralar çok pahalı üstelik. Ben de doğduğumdan beri hep lux evlerde oturmama rağmen lüx merakinda değilim ama en azından kapısı penceresi düzgün olsun istiyorum. Ayni kiraya biraz daha uzaklasip uzaklaşıp daha düzgün ev istiyorum. Eşim hep beni gözü yükseklerde hep fazlasını istiyormuşum gibi davranıyor. Bana hep maddiyatçı gözüyle bakıyor. Ben hayatımda hiç bu kadar maddi sıkıntı çekmedim ki. ÖĞRENCİYKEN bile bundan kat kat iyiydim. Şuan sadece karın tokluğuna yaşıyorum o da kıt kanaat. Ona rağmen sesim çıkmıyor. Evet borçlarimiz var bitsin biraz rahata ereriz belki 4 5 seneye daha çok genciz ama bu da ev sonuçta arkadaşlar. Ben titiz biriyim düzen temizlik dikkat ederim. Şuan oturduğum ev de eski sayılır ama en azindan temiz. Üst komşuyla takıştığımız icin tasinmamiz lazım. Kapısı bacasi kırık evde ben bunalima girerim. Şuan eski hayatımı özlüyorum sadece. Annem babam bile benden daha genç daha aktif yaşıyorlar. Napıcam nasıl orta yolu bulucam bilmiyorum.
Evlilik hayatı bekarlık hayatı gibi olmuyor ne yazikki..ev almışsınız araba almışsınız borca girdik diyorsunuz ama mal ediniyorsunuz kendinize ait..her evli çift biseyler sahip olabilmek için böyle borçlara girer..ileriye dönük yatırım yapmışsınız ne var bunda..sizin zarariniza olan bir durum göremedim ben..azicik kisiverin harcamalarınızı yada eğitimli bir insansınız madem bir işe girin böylelikle daha rahat edersiniz

İyi ki bu kadınlar kulübü var, artık evlenmekten önce iş daha önemli. Daha önceleri de böyle düşünüyordum zaten iş bulmadan evlenmem diyordum ama kesinlikle artık daha da eminim kararımda...

iş bulun, çalışın. iyi bir mesleğiniz varmış madem. eşim para getirsin diye bekleyeceğinize ben ne yapabilirim diye adım atıp iş bulun.
+
Maaş kartlarını eşlere vermeyin, birikiminizi ortak hesap adı altında açılan ama imza yetkisi eş de olan hesaplara teslim etmeyin.
Hele şu ortak hesap, çevremde kaç kadın arkadaşım varsa eşinden ortak hesap darbesi yedi, en az evli olan 20 yıllıktı düşünün artık.

İyi eğitim aldım diyorsunuz ama ev hanımısınız.. Bu iyi eğitim ve lüks yaşamdan gelme kısmınız biraz düşündürdü açıkçası. İyi eğitim almış,iyi ailelerde yetişmiş hiç kimse ev hanımı olarak oturmuyor çünkü etrafımda.. Sizin standartlarınız düşmüş belli ama zaten çokta yüksek değilmiş gibi..

Madem bu kadar eğitimli ve donanımlısınız madem çalışın??

Kusıra bakmayın zengin aileden geldim diye köşede oturup zırıldanınca, o küçümsediğiniz eş ailesinden sosyal olarak daha alt bir konuma geliyorsunuz. Ben şöyle ailedenim böyleyim diye kendinizi üstün görüyorsunuz bu insanlardan ama sonuçta onların oğlunun getirdiğiyşe karnınız doyuyor. Hem 1 gün çalışmayı düşünmüyorsunuz, hem insanlara tepeden bakıyorsunuz amma kendiniz de dahil kimseye kuruşluk faydanız yok. Baba paranızın sağladığı imkanlar şu durumda ne işe yaradı??

Vizyon olarak kendinize paralel biriyle evlenmemissiniz. Bu kişi sizin normal olarak gördüğünüz çoğu şeyi zaten lüks olarak görür. Sizi gözü yükseklerde olarak lanse edip sindirmeye çalışması da bundan, çünkü diğer türlü dediklerini yaptıramaz. Mesleğiniz varmış çalışmaya baslayin bence. O zaman bir nebze istediğiniz tarzda yaşarsınız.

Orta yolu nasıl bulursunuz bilmiyorum da buradan genç kızlara seslenmek istiyorum, yıllarca okuyup meslek ediniyorsanız lütfen sonunda ev kadını olmak için okumayın.
Bakınız bir ev kadını olarak yazıyorum bunu, okumadım mesleğim yok ama okumuş meslek edinmiş kızların eşleri istemedi diye veya evlenince çalışmam gibi hatalı bir düşünceyle çalışmamalarına karşıyım, eşiniz milyarder de olsa, ben seni başımın tacı yaparım yumoş ayakların yorulmasın, narin bedenin incinmesin dese dahi çalışın.

Geçen hafta istifamı verdim, yarin son is gunum.
Simdi bunu okumak beni biraz üzdü ya...

Cok haklisin abla. Umarim pisman olmam 🙄

X