Almanya da çocuk ile yüksek lisans

Selcenn

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
26 Mayıs 2023
23
22
37
Boşanmış biri olarak 2 yaşındaki çocuğumla Almanya’ya gidip yükseklisans yapmak istiyorum.

Ev nasıl tutarım? Buradaki eşyalarımı nakledeceğim. Çocuğu kreşe nasıl yazdırırım? Kreş günde kaç saat olur? O kreşteyken ben de okula gitmek istiyorum. Yalnız olacağım, sizce yapabilir miyim?

Almanya daki hayatı bilenler yardımcı olursa çok sevinirim. Bu arada sıfırdan yeni Almanca öğreniyorum.

Almanya'da hiç bir şey "hemen" olmaz. Mesela param var evi tutarım olmuyor. Kayıt oluyorsunuz o ev ilanı için ve sizi yeterli görürlerse evi tutabiliyorsunuz. Değilseniz evi vermezler. Evi hallettiniz diyelim kreş için kayıt olacaksınız bekleme listesine gireceksiniz. Çocuk ve bakıcı-öğretmen sayısı orantılıdır. Kapasitenin dışına çıkmazlar ve siz yer açılmasını beklersiniz. Bizde paran varsa 1 haftada her şeyi halledersin ama orada kural kanun neyse o, esnetmezler.

Yüksek lisans başvurusu yapıp kabul aldınız mı?
Dil yeterliliğiniz var mı, mezuniyet ortalamanız yeterli mi?
Orada sizi geçindirecek maddi birikiminiz var mı?
YL süresi boyunca ev kirası, kreş ücreti ve yeme içme faturalarınızı ödemeyi garanti edecek paranız var mı?

Her şeyiniz tamamsa yolunuz açık olsun derim ama bir şekilde hallederim hele bir gideyim kafasıyla hareket ederseniz çocukla perişan olursunuz. Tanıdığınız, size yardım edecek, en azından çocuğunuzla ilgilenecek akraba falan var mı?

Bu arada sıfırdan yeni Almanca öğreniyorum.
Bunu görmemişim, yüksek lisans için Almanca diliniz C1 seviyesinde olmak zorunda ve yeni başlayan biri için çok zor bu aşamaya gelmek. C2 dediğin zaten ana dil seviyesi Almancası.

Bu durumda Almanca yüksek lisans başvurusu yapamazsınız. İngilizceniz var mı?

Boşanmış biri olarak 2 yaşındaki çocuğumla Almanya’ya gidip yükseklisans yapmak istiyorum.

Ev nasıl tutarım? Buradaki eşyalarımı nakledeceğim. Çocuğu kreşe nasıl yazdırırım? Kreş günde kaç saat olur? O kreşteyken ben de okula gitmek istiyorum. Yalnız olacağım, sizce yapabilir miyim?

Almanya daki hayatı bilenler yardımcı olursa çok sevinirim. Bu arada sıfırdan yeni Almanca öğreniyorum.
Sabah 9:15 te evliydiniz ne çabuk boşandınız 😂

Off o kadar aşırı zor bir şeyden bahsediyorsunuz ki. Yani söyleyeceğim hiçbir şey hoşunuza gitmeyecek. Bence göçmen grupları var oralara girip sorun daha fazla bilgi edinirsiniz buradan ama kısaca söylemek gerekirse ne ev ne kreş halletmek kolay. Yüksek Lisans kabulü aldıysanız tamam ama henüz yeni başladıysanız almanca işini gerçekten zor bir yola çıktınız, başta İngilizce olanları deneyin derim. Ev için de maddiyatiniz varsa başta eşyalı hazır evlere çok yüksek paralar ödeyerek 6 ay kalıp sonra arayın. Shengen vizesi olan bir yakininiz varsa kreş bakana kadar 3 ay gelip yardımcı olsun size. Şu an Ukrayna olayları sonrası her şey çok yavaş ve zor, çalışmaya geliyor olsanız ev bulma daha kolay olurdu, hem şirket de yardımcı olurdu ama öğrenci ve bebekli olarak kolay olmayacak.

Ben Almanyaya benzer bir ülkede doğup buyudugum halde bin tır tane soru işareti var aklımda geri döneceğim için ve uzun süreden sonra tekrar ordaki iş hayatına atilacagim için. Almancayi yeni öğreniyorum demişsiniz İngilizceniz iyi o halde? Dil bilmeden değil yüksek lisans yapmak markete bile gidemezsiniz. Birde küçük cocugunuz varmış. Kreş masrafı kira masrafı, günlük geçim masrafi, sağlık sigortası vs bunları sağlayacak maddi gücünüz varmı. Hangi bölüm okudunuz bu arada özel degilse branşınızı paylaşabilirmisiniz?

Yüksek lisans kabulü aldınız mı herhangi bir yerden?
Çocukla beraber hazırdan yiyecek maddi gücünüz var mı? En azından 6 ay sizi idare edecek paranız olmalı,öyle canınızın istediği kreşe çocuğu yazdıramazsınız ki? Evi de öyle her selam verene gel otur abla demiyorlar Türkiye gibi.
Bir danışmanlık firmasıyla görüşmenizi tavsiye ederim.

Almanya'da hiç bir şey "hemen" olmaz. Mesela param var evi tutarım olmuyor. Kayıt oluyorsunuz o ev ilanı için ve sizi yeterli görürlerse evi tutabiliyorsunuz. Değilseniz evi vermezler. Evi hallettiniz diyelim kreş için kayıt olacaksınız bekleme listesine gireceksiniz. Çocuk ve bakıcı-öğretmen sayısı orantılıdır. Kapasitenin dışına çıkmazlar ve siz yer açılmasını beklersiniz. Bizde paran varsa 1 haftada her şeyi halledersin ama orada kural kanun neyse o, esnetmezler.

Yüksek lisans başvurusu yapıp kabul aldınız mı?
Dil yeterliliğiniz var mı, mezuniyet ortalamanız yeterli mi?
Orada sizi geçindirecek maddi birikiminiz var mı?
YL süresi boyunca ev kirası, kreş ücreti ve yeme içme faturalarınızı ödemeyi garanti edecek paranız var mı?

Her şeyiniz tamamsa yolunuz açık olsun derim ama bir şekilde hallederim hele bir gideyim kafasıyla hareket ederseniz çocukla perişan olursunuz. Tanıdığınız, size yardım edecek, en azından çocuğunuzla ilgilenecek akraba falan var mı?
Ben üniversiteyi İngiltere de okudum ve iyi bir notla mezun oldum. Dolayısıyla İngilizcem çok iyi seviyede. Yüksek lisansta İngilizce programlara başvuracağım. Maddi olarak da birikmiş param var en az bir yıl yetecek kadar. İkinci yılımda staj yapmayı sonra da işe girmeyi düşünüyorum.
Eşimden de nafaka isteyeceğim.

Anne babamın yeşil pasaportu var, gelip bana yardım edebilecekler.

Valla daha dil bilmeden yüksek lisans yapmayı düşünmeniz de değişik.
Önce her şeyi oturtun da gitmesi kalsın oraya.
Ben üniversiteyi İngiltere de okudum, İngilizcem çok iyi seviye de ve Almanya’da yüzde yüz İngilizce olan yüksek lisans programlarına başvuracağım.

Ben Almanyaya benzer bir ülkede doğup buyudugum halde bin tır tane soru işareti var aklımda geri döneceğim için ve uzun süreden sonra tekrar ordaki iş hayatına atilacagim için. Almancayi yeni öğreniyorum demişsiniz İngilizceniz iyi o halde? Dil bilmeden değil yüksek lisans yapmak markete bile gidemezsiniz. Birde küçük cocugunuz varmış. Kreş masrafı kira masrafı, günlük geçim masrafi, sağlık sigortası vs bunları sağlayacak maddi gücünüz varmı. Hangi bölüm okudunuz bu arada özel degilse branşınızı paylaşabilirmisiniz?

Ben İngiltere’de işletme okudum. İngilizcem çok iyi, Almanya’da şuanda kalifiye eleman açığı var, ilanlardan da takip ediyorum.
Ben de biliyorum Avrupa da herşeyin daha sistemli ve ağır işlediğini. O yüzden daha gitmeden 1,5 yıl öncesinden kendimi hazırlamaya çalışıyorum.
Mesela Almanya ya gitmeden evi tutmam mümkün mü? Eşyalarım da nakledilecek. Kreşler ücretli mi ve günde kaç saat? Bunları merak ediyorum. Bildiğiniz bir forum var mı? Teşekkürler

Ben üniversiteyi İngiltere de okudum ve iyi bir notla mezun oldum. Dolayısıyla İngilizcem çok iyi seviyede. Yüksek lisansta İngilizce programlara başvuracağım. Maddi olarak da birikmiş param var en az bir yıl yetecek kadar. İkinci yılımda staj yapmayı sonra da işe girmeyi düşünüyorum.

Planınız gayet makul o halde. Yolunuz açık olsun.

Yüksek lisans kabulü aldınız mı herhangi bir yerden?
Çocukla beraber hazırdan yiyecek maddi gücünüz var mı? En azından 6 ay sizi idare edecek paranız olmalı,öyle canınızın istediği kreşe çocuğu yazdıramazsınız ki? Evi de öyle her selam verene gel otur abla demiyorlar Türkiye gibi.
Bir danışmanlık firmasıyla görüşmenizi tavsiye ederim.
benim bildiğim kadarıyla 1 sene -yüksek lisansı 6 aya bitiremeyeceğine göre en az 1 senesinin maddi durumunu göstermek durumunda.
almanyadaki bir bankada bloke hesap açacak
kendisi için her ay 934 euro x 12 ay tutarı o hesaba yatıracak ve bunu burada vizeye başvurmadan önce yapmış olması gerekiyor.
sonra çocuğun geçimi için de belli bir tutarı yine yatırıp göstermesi gerekecektir ama o tutara bakmak lazım emin değilim ne kadar
tr'den bloke hesap açmak zor bir işlem değil açar. ama 15 bin euro filan gibi bir parayı kenara ayırması lazım. her ay kişi başı 934 artı çocuk için ne kadarsa o kadarı çözülcek o hesabın kalanı hesapta kalacak, çekemez.

Mesela Almanya ya gitmeden evi tutmam mümkün mü? Eşyalarım da nakledilecek. Kreşler ücretli mi ve günde kaç saat? Bunları merak ediyorum. Bildiğiniz bir forum var mı? Teşekkürler

değil.
yani en azından 5 bin euro kira filan vermeyecek normal bir 2 oda 800-900 euroluk ev tutacaksanız mümkün değil. zaten çoğu yerde ev yok ki. daha kolay olanı siz eşyayı bir depoya kaldırın orada apart eşyalı bir ev tutun. türkiyede 3+1 evin eşyasını orada 3+1 eve taşımayı düşünüyorsanız ortalama öğrenci şehirlerinde (yani münih gibi büyük yerlerde filan değil) 3+1 120 m2 eve 2 bin eurodan aşağı çok zor... öyle büyük ev bulmak için köylerde müstakil ev bakmanız gerekir. daha kolay olanı ise kabul aldıktan sonra okulun öğrenci işlerinden yardım istemek. genelde yurt apart vs işlerinde yardım ederler. bir de almanyada 2+1 gibi +1 olayı yoktur ev 2 odaysa sadece 2 odadır + salon yok yani.

kreş ücretli mesela arkadaşımın çocuğu 2 yaşındayken 250 euro filan gibi bir ücretle gidiyor yanlış hatırlamıyorsam (ki bunu örnek veriyorum çünkü arkadaş da yabancı ve sosyal yardım vs almıyor kendisi ödüyor ücreti çünkü orada yerleşik türkler genelde çoğu şey için sosyal yardım alıyor)

saatleri siz belirtiyorsunuz 9-4 mesela. kreşler girerken form doldurtuyor bu çocuğun velisi kim kaçta alacak vs. diye. türkiyedeki gibi aslında yaş grubuna göre sınıflar değişiyor ücretler de biraz oynuyor.

ama ücretten ziyade yer bulması sorun. sıra var ben geldim hadi çocuğu yollayayım yok. önceden kağıt kürek işlerine başlamanız lazım.

Kıskandım sizi 😔 ben de memur olmama rağmen gelsem ausbildug (tam nasıldı hatırlamıyorum) yapsam yani mesleki eğitim ve yarı zamanlı çalışma çocuğumla yapabilir miyim diye araştırıyordum. Buradaki memuriyet oradaki asgari ücretten daha değersiz çünkü. En azından çocuğum büyüdüğü zaman Almancası olur bizim gibi kendini yırtmak zorunda kalmaz diyordum ama benimki sadece bir hayal. Senin planın daha gerçekçi. Çok tebrik ediyorum yolun açık olsun

X