Almanyada yasayanlar ve yalniz kalanlar

eylul2008

MELEGİM GEL ARTIK
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2011
201
0
Almanyada yasayanlar...yalnız kalanlar....
Ben almanyaya geleli bir yil oldu ne buradaki insanlara nede hicbir seyine alisamadim kendimi okadar yalniz hissediyorum ki saatlerce telefon konusmalari bile beni mutlu etmiyor...birde insanin esiyle arasinda biraz sorunlar olunca hepten dörtduvar arasinda sikismis kalmis hissediyorsun....istanbul gibi metropol birsehirden gelip isimi cevremi ailemi ugruna feda ettigim insan beni dörtduvar arasina sikistirip birakti.........buraya gelip yalniz kalan kisilerle konusmak istiyorum sizlerde bu ve benzer bir durumdaysaniz lütfen yazisalim burada cevre edinmek istiyorum

Almanya'da yaşamıyorum şuan ama eşim orda bende vizemi bekliyorum.

mesajın dikkatimi çekti hiç akraban felan yok sanırım.bu arada neresindesin Almanya'nın?

Güzelim bu sana yazdigim ucuncu mesajim.Konunu tasimis herhalde moderatörler.Neresindesin.Bende ayni senin gibi yeni geldim uc sene oldu.isimi biraktim.ayni zorluklari cektim.

malesef burda hic kimsem yok bence nekadar seversen sev birdaha düsün hicbirzaman ikinci bir sansin olmayacak burasi disardan anlatildigi gibi tozpembe biryer asla ve asla degil özellikle yillar öncesinden gelmis türkleri görünce cok sasirmistim hic kendilerini gelistirememis geldikleri gibi kalmis bircok türk var okulda bile ögretmen sen türk degilsin benzemiyorsun dediginde hayir ben türküm ve türkiyede hep böyle oldukca modern iyi insanlar var asil burdakiler türk degil demistim

önemli değil canım,bende yeniyim burda yazdığım mesajları kimi zaman göremiyorum.

hoş bende heryerini biliyomuş gibi soruyorum bilgiğim bi kaç yer var zaten bende nasip olursa Bonn'a gelicem,türklerin en fazla olduğu yer sanırım.
ama sen pişmansın bu dikkatimi çekti,gurbetlik gerçekten zor ben bunu öğrencilikten biliyorum avusturalya'da kalmıştım.şunu biliyorum ki,yurtışındaki türkler türkiyedekilerden çok farklı.

en azından orda gurbetlik çekerken en önemlisi eşinin destek olması bu desteğide göremessek :KK43:( vay halimize...sen neler yapıyosun orda evde misin çalışıyomusun?

esimle cok severek ikiyil aradan sonra evlendik ve vize okul dil problemi derken bircok sikintinin ustesinden gelmeyi basardik ama daha evliligimizin 1.yilinda butun taslar oynamaya basladi ne yapacagimi da bilmiyorum acikcasi..........burda ise girmek calismak zor
türkiyede iyi bir isim varken meslegimin zirvesine ulasmisken burda temizlige gitmek yada bir restoranda bulasikcilik yapmak bana göre degil acikcasi....gördügüm kadariyla butun turkler burda genelde temizlik isinde calisiyorlar...
bir ise girmek icin cok iyi almanca bilmen sart

Güzelim bu sana yazdigim ucuncu mesajim.Konunu tasimis herhalde moderatörler.Neresindesin.Bende ayni senin gibi yeni geldim uc sene oldu.isimi biraktim.ayni zorluklari cektim.

üyeligin kisa bir süre önce acildigi icin özel mesaj gönderilemiyormus o yüzen cvp yazamadim benim daha biryil oldu ama ben pes etmek üzereyim....

pes etme.Cok zor biliyorum.Ama sirf bu yüzden ayrilan bir sürü insan var.Ama genelde erkeler icin daha büüyük bir sorun oluyor.kadin olmak aslinda bir avantaj.Cocuk oluyor cocuk okul kindergarten falan derken cevren genisliyor.benim burada üniversite mezunu arkadasim bile var.Onunda esi mesela alisamadi ve ayrildilar.Ilk bir sene cildiracak gibiydim.sonradan sonradan gelisti.Ben de köln!deyim.beimde bir kizim var.Zamanla ehliyet aldim cevrem gelisti ve birazcik birazcik alistim.Ama türkiye özlemi asla bitmiyor.buradaki türklerin hicbirisi burasini sevmiyor.Ne hikmetse bi tek benm esim seviyor.12 yillik evliligim bitiyordu neredeyse.ma pozitiflik gerekiyor.

selam kizlar sakin pes etmeyin bende yurt disindayim 11 yil oldu baslarda sizin gibi dusunuyordum aglamktan gozlerime kan doluyordu,suan cocuklarm var alistim bende buralara biraz dilimi gelistirdim hemen bi is buldum calisiyorum arkadas cevre edindim,emin olunki sizde aisacaksiniz sadece biraz sabir :))

pes etme.Cok zor biliyorum.Ama sirf bu yüzden ayrilan bir sürü insan var.Ama genelde erkeler icin daha büüyük bir sorun oluyor.kadin olmak aslinda bir avantaj.Cocuk oluyor cocuk okul kindergarten falan derken cevren genisliyor.benim burada üniversite mezunu arkadasim bile var.Onunda esi mesela alisamadi ve ayrildilar.Ilk bir sene cildiracak gibiydim.sonradan sonradan gelisti.Ben de köln!deyim.beimde bir kizim var.Zamanla ehliyet aldim cevrem gelisti ve birazcik birazcik alistim.Ama türkiye özlemi asla bitmiyor.buradaki türklerin hicbirisi burasini sevmiyor.Ne hikmetse bi tek benm esim seviyor.12 yillik evliligim bitiyordu neredeyse.ma pozitiflik gerekiyor.

merak etme almanyayi cok sevenlerden biride bende var.neyini seviyor bilmiyorum ama burdan hicbirzaman gitmeyi düsünmüyormus ben ona istanbuldan iste ayarlayabiliyordum birlikte calisiriz orasi daha iyi, geldi gördü kendiside ama hayir almanyadan gitmem diyor...benim icin burdan gitmek yada gitmemek sorun degil bizim sorunumuz artik birbirimizden iyice uzaklasiyoruz düngece sabahin besine kadar oturdum sadece bosbos tv baktim gec saatlere kadarda internetteydim...ugruna herseyi feda ettigim adami görmek yanina bile gitmek istemedim kendisinden uzaklastirdi...nasil bu duruma geldik bilmiyorum ama su bir gercekki benimde piskolojim bozuldu.

Inan bana ayni sorun bende de oldu.Duvarlara baktigim cok oldu.kendileri calistigi icin bizi anlayamiyorlar.bende ayni senin gibiydim.neyse almanca kursu falan derken .yalniz cocugun faydasi oldugunu düsünüyorum ben.Bazi aclardan burada cocuk büyütmek daha kolay gibime geldi benim.avantajlarini zamanla görebiliyorsun.kizimi burada bir sürü kurslara götürüyorum.bunlari türkiyede yapmaya kalksak bir sürü para olur.ayrica okul masrafi diye bir sey yok.Doktorun cocuguda seninkiyle ayni okula gidiyor.avantajlari var yok degil burada olmanin.ama türkiyenin yeri baska tabii.insan gitmeye takintili olunca her seyi olumsuz görüyor.bence pozitif düsünmeye calis.ben artik öyle yapmaya calisiyorum.aslinda anlatilacak cok sey var ama yaziyla cokda net anlatamiyor insan.bu topikte sürekli yazisabiliriz.esini kendinden kendinide ondan sogutma.hayatin neler getiecegini bilemeyiz.

:nazar::nazar::nazar::emir_bebek::emir_bebek::emir_bebek::nazar::nazar::nazar:
cocuk olayini esim baslangicta cok istiyordu ama simdi oda istemiyor zaten 1 yillik evliyiz hic korunmadik ama allah vermedi henüz

merak etme almanyayi cok sevenlerden biride bende var.neyini seviyor bilmiyorum ama burdan hicbirzaman gitmeyi düsünmüyormus ben ona istanbuldan iste ayarlayabiliyordum birlikte calisiriz orasi daha iyi, geldi gördü kendiside ama hayir almanyadan gitmem diyor...benim icin burdan gitmek yada gitmemek sorun degil bizim sorunumuz artik birbirimizden iyice uzaklasiyoruz düngece sabahin besine kadar oturdum sadece bosbos tv baktim gec saatlere kadarda internetteydim...ugruna herseyi feda ettigim adami görmek yanina bile gitmek istemedim kendisinden uzaklastirdi...nasil bu duruma geldik bilmiyorum ama su bir gercekki benimde piskolojim bozuldu.

sana mesaj atmak istedim atamadim, sadece 30 yazim var galiba 100 olmaliymis.
Senin durumunu cok iyi anliyorum, Almanyda temizlik islerinde sadece almancasi olmayanlar calisiyorlar. Almanca bilmeyince baska islerde calisamazsin. Senin sorunun galiba almancayi daha sökememissin ve güzel bir arkadas cevresi kuramamissin. Sana nasil mesaj atabilirim? yada sen bana at ben sana geri yazarim

Son düzenleme:
sana mesaj atmak istedim atamadim, sadece 30 yazim var galiba 100 olmaliymis.
Senin durumunu cok iyi anliyorum, Almanyda temizlik islerinde sadece almancasi olmayanlar calisiyorlar. Almanca bilmeyince baska islerde calisamazsin. Senin sorunun galiba almancayi daha sökememissin ve güzel bir arkadas cevresi kuramamissin. Sana nasil mesaj atabilirim? yada sen bana at ben sana geri yazarim

olsun sorun degil burdanda yazabilirsin.....yo sadece almancasi olmayanlar degil tanidiklarimin cogu esimin is arkadaslarinin esleri burda dogup büyümüsler almanca sorunlari yok onlarin.......almanca sorunu olan benim malesef

Almanca hakikaten bir sorun cünkü insanin sürekli karsisina cikiyor.Insan gencken daha kolay ögreniyor.benim yas 40 oldu.ders calismak zor geliyor.pratik yapmak gegerkli sürekli.bilmiyorum ama gercekten cok zor burada yasamak.Insan doganin güzelliginin keyfini bile tam olarak cikaramaiyor.

Almanyada yasayanlar...yalnız kalanlar....
Ben almanyaya geleli bir yil oldu ne buradaki insanlara nede hicbir seyine alisamadim kendimi okadar yalniz hissediyorum ki saatlerce telefon konusmalari bile beni mutlu etmiyor...birde insanin esiyle arasinda biraz sorunlar olunca hepten dörtduvar arasinda sikismis kalmis hissediyorsun....istanbul gibi metropol birsehirden gelip isimi cevremi ailemi ugruna feda ettigim insan beni dörtduvar arasina sikistirip birakti.........buraya gelip yalniz kalan kisilerle konusmak istiyorum sizlerde bu ve benzer bir durumdaysaniz lütfen yazisalim burada cevre edinmek istiyorum

Mrb cnim Seni ben cok iyi anliyorum bende 1 senedir evliyim ama ben fransadayim almanyada deil :-) Aynen senin yasadiklarini yasiyorum ne es ne dost ne akraba kimsem yok eltilerim var onlarinda ne faydasi var nede zarari iste.. Yasadigim yerde ne turk var ne de dogru duzgun konusabilecegim insanlar hepsi arap zenci vs vs.. Almanyada akrabalarim var benim sen neresindesin peki ?

Ben Almanya'da dogdum büyüdüm..
Yalniz degilim, ailemle yasiyorum ama keske burada yasamasaydik..
Simdilik isimi ve okulumu daha yüksek bir düzeye getirip, iyi bir konum yakaladigimda hayatimi degistirmek istiyorum.
Zamanin ne getirecegi belli olmaz ama isimi Türkiye'de de yapabilecegimi ögrendigim anda ucarim buradan..
Artik Avrupa'nin hic bir avantaji yok hanimlar..
Sigortalar pahali, hizmetleri gittikce azaliyor, hersey cepten ödeniyor, emekli yasi gittikce yükseliyor ve insan degeri gittikce azaliyor..
Bunca seyi burada cekecegime memleketimde ceker de, hamd olsun dogru yerdeyim demeyi tercih ederim.
Allah hepimize hayirlisini nasip etsin.

Nerede ekmek, ev ve sevgi bulursaniz, memleketiniz orasidir :KK66:

Mrb cnim Seni ben cok iyi anliyorum bende 1 senedir evliyim ama ben fransadayim almanyada deil :-) Aynen senin yasadiklarini yasiyorum ne es ne dost ne akraba kimsem yok eltilerim var onlarinda ne faydasi var nede zarari iste.. Yasadigim yerde ne turk var ne de dogru duzgun konusabilecegim insanlar hepsi arap zenci vs vs.. Almanyada akrabalarim var benim sen neresindesin peki ?

slm ben dortmund yakinlarinda oturuyorum hollandaya 1 2 saat uzaktayim sanirim seninde dil problemin var ah ah bu hayat bakalim bize daha ne süprizler yapacak. bizleri daha neler bekliyor allah bilir.....yildönümüm gecen haftaydi 29 temmuz yildönümümüzün özel olmasini hep istemistim parise gider birhafta kaliriz diye ama kocamla limoni oldugumuz icin birak parise gitmeyi kutlamadi bile hic orali olmadi ne yazikki....bende onun icin ozel bir hediye yaptirmistim isyerinde sürekli cay kahve ictikleri icin ona özel bir kupa yaptirdim üzerinede dügün resimlerimizden birini koydurdum cok güzel oldu ama bosuna hediyem hala dolapta duruyor hic söylemedim bile erkenden yataga girip sabahakadar agladim evet benim icin unutulmaz bir evlilik yildönümü oldu her agladigimda aklima gelecek bir EVLILIK YILDÖNÜMÜ.....

slm ben dortmund yakinlarinda oturuyorum hollandaya 1 2 saat uzaktayim sanirim seninde dil problemin var ah ah bu hayat bakalim bize daha ne süprizler yapacak. bizleri daha neler bekliyor allah bilir.....yildönümüm gecen haftaydi 29 temmuz yildönümümüzün özel olmasini hep istemistim parise gider birhafta kaliriz diye ama kocamla limoni oldugumuz icin birak parise gitmeyi kutlamadi bile hic orali olmadi ne yazikki....bende onun icin ozel bir hediye yaptirmistim isyerinde sürekli cay kahve ictikleri icin ona özel bir kupa yaptirdim üzerinede dügün resimlerimizden birini koydurdum cok güzel oldu ama bosuna hediyem hala dolapta duruyor hic söylemedim bile erkenden yataga girip sabahakadar agladim evet benim icin unutulmaz bir evlilik yildönümü oldu her agladigimda aklima gelecek bir EVLILIK YILDÖNÜMÜ.....

X