Almere de yaşayan arkadaşlar tanışalım..

nilim

Guru
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2009
4.849
104
merhaba ben hollandaya geleli 10 ay oldu almere de yaşıyorum nisanda okula başlayacagım..

Hollandaya hosgeldin canim...umarim cabuk alisir ve okul hayatinda basarili olursun...Bende 3 bucuk yil oldu geleli.okulum bitti..Okul hakkinda merak ettiklerini sorabilirsin..
Bende arnhemde yasiyorum...
Doei a.s.

okula alışabilecekmiyim diye cok merak ediyorum cok az hollandacam var ama pratik yapmıyorum hep erteledim şimdide heyecan sardı :) senin nasıldı ilk günün okulada nekedar sürede alıştın anlayabildinmi konuları offf

Okulun ilk gunleri bende cok heyecanliydim...ben hollandaya geldikten 2 ay sonra hemen baslamistim...
Sinifimda 15 kisi vardi ama hepimiz ayni heyecani paylasiyorduk,herkes yeni gelmis 1 kelime bile bilmiyorlardi,,,bilen birinin yaninda yanlis konusmaktan korkuyor insan..Sinifta kimsenin bilmemesi senin rahat olmani sagliyor,kendine guven duyuyor daha cok azimle calisiyosun bilmeyenlerden daha iyi ogrenmeliyim diye...
Umarim sinifinda fazla Turk olmaz cunku bu benim icin(once sikayetci olsamda bu durumdan)buyuk bi avantajdi!
Surekli hollandaca konusmak zorunda kaliyorsun(en iyisi bu aslinda)Eger turk olursa,yemek tarifi,cocuk konusu,memleket konusu oluyor tenefuste:) Kisacasi okul zamani benim icin cok guzeldi..!
Ben doymadim sonra yine devam ettim1 yil daha...
Ogrendinmi diye sorarsan Klasik laf ;;kendimi idare edecek kadar evet ;; CAT PAT kaydirigubbakcemile3
Simdide ben erteliyorum...bebegim oldu,,,,ama onun icin gelistirmem lazim..malum yarin heryere ben goturcem esim isteyken...
Emin ol okul zamanin cok guzel gececek..!
Hemen aliscaksin,,,okuldan eve her geldiginde ,esine anlatacagin cok sey olacak:hulya::hulya:

benimde eylülde bebegim oldu okula baslamak icin gec bile kaldım ama hamileyken gitmek istemedim.okula baslayınca ewde hollandaca konusulacak kesınlıkle yoksa bıraz zor ogrenırım walla kıtap falan alıcam cocuklar için olanlardan bakalım ınsallah ogrenırım :)

Bol bol sozluk ac,,,ben elimden hic dusurmedim nereye gittiysem evde,iste,okulda,alisveriste hep cantamda buyuk yardimcim!
Bol bol gunluk kullanilan kelimeleri ogren ilk.
Once kulak alismali karsindakinin ne dedigini anlaman icin,,,bunun icin cizgi filmler buyuk yardimci a.s
Allah anali babali buyutsun yeni dogum yapmisin sende...Bende 3 aralikta yaptim.
Almereden 2 kisi vardi ama isimlerini unuttum,sohbette konusurduk hep ama orayida kapattilar.Varmi oturdugun semtte turk arkadaslarin?Benim sansima ne okulda turk vardi nede simdi komsu turk,,,hep hollandali komsular kaydirigubbakcemile3 ama tabikide sadece hallo hallo ,,,samimiyet yok!

evet yavas yavas öğreniyorum günlük kelimeleri.sözlüğüm var ama acmadım bile daha eşim oldugu için yanımda pek önemsemedim dili yani:) saol canım seninde analı babalı büyüsün bebeğin.brada türk arkadaşım yok hiç mahalllede var 1 tane ama hiç konusmadık bile hollandalı komşularımızla gidip geliyoruz birbirimize düşün yani

Aman esine cok guvenme,,,heryerde olmuyor iste:eek:lmaz:
Esim bana hicc yardim etmedi alisirsin diye süprizzzzz
Evet bazi hollandalilar turklerden daha iyi,ama hollandalilarda cok yalaka fazla yuz vermeye gelmiyolarkaydirigubbakcemile3
Buraya 10 ay olduuysa geleli tr de seviyeyi gecmisindir sanirim?
Geleli az olmus ama alistinmi cevreye falan?
Bu arada nerelisin?

komsularımızla aramızda cok yaş farkı yok ondan iyi anlaşıyoruz mahallemiz genç allahtan.evet sınava girdim trde geçtim öle geldim buraya alıştım bayağı seviyorum burayı heşeyin düzenli olması insanların sakin olması falan güsel.ben balıkesirin bandırma ilçesindenim canım denizi çok seviyorum sani burda su olmasa biraz zor olurdu bana ama şanslıyımki heryer su :) parkları,ormanları daha dogrusu doğayı yeşili cok seviyorum kızım için cok mutluyum yeşillerin bol oldugu bir yerde büyüyecek

Hollandayi sevmene sevindim senin adina...Tamam hersey cok duzenli guzelde yinede tr gibi degil iste...Ben cocuk olmadan once cocugum mutlaka turkiyede egitim almali diyordum ama hergun haberleri seyrettikce tiksiniyorum olanlardan...Farkindaysan hic bir yabanci ulkede katliam savas yok,musluman ulkeler disinda!!!!!
Gitmeyi dusunmuyor degiliz yinede,ama ne zaman allah bilir CADIARZU
Tabiki yasanmicak bir yer degil,insan esiyle heryerde yasar ama sevdiklerinden,ailesindende uzakta olmasa...Dogum yapinca aileme daha bi cok ihtiyac duydum,herkesi etrafimda gormeyi cokkk isterdim...!Ayyy bende bi yazmaya baslayinca mubarek hikaye gibi uzatiyorum:roflol:Bu arada suan acayip indirim var bebek kiyafetlerinde belki oradda vardir,
baby center,terstal,h&m ve C&A da
Esin ve Nilinle (tum sevdiklerinle)sana mutlu huzurlu bir yil diliyorum
a.s.a.s.

tabiki tr gibi olamaz oraya cok alıştık doğdugumuz yer.Burada insanlar cok sakin şimdiye kadar kavka eden hatta birbirine yüksek sesle bağıran birini görmedim valla cocuklarımızın yle sakin bir ülkede büyümesi güzel olacak.Doğum yapınca bende eksiklik hissettim tabiki ablam,annem,arkadaşlarım hepsini yanında istedim sadece kayınvalidem vardı yanımda bebeğime ben baktıgım için oda sadece 2 güm kaldı yanımda iyiki internet diye bişey varda hergün kamerayla görüştük sevdiklerimle..
burada sadece h&m ve c&a var c.tesi günü hilservuma gittik orada h&m ye gittik indirim yoktu pek ama okadar şeyler varki bebekler için inan gördüğüm herşeyi aldım :) hello kitty cok güsel şeyler var. sanada sevdiklerinle ve bebişinle sağlıklı mutlu bir yıl diliyorum

Hmm demekki indirimler heryerde ayni olmuyo...
Ayy cok sanslisin demek kaynanan burada,keske benimkide burada olsaydi...Bizde ne esimin ne benim hic ailemiz yok bazilari sansli bulsada:1rolleyes: Ama bu ay icinde kaynanam bi tur yapacak buraya ilk defa 3 ayligina bakalim nasil oluyormus kaynanayla yasamakhihoyyyt

evet eşimin ailesi burda görümcem falan var en azından gelenim gidenim var biraz şanslıyım tabi..valla 1 haftadan sonra pek yaşanmaz bence kaynanayla :)

:roflol::roflol::roflol:bakalim 3 ay yasicaz...Kaynanam cok sessiz iyi niyetlidir (ben oyle biliyorum) test edip onaylicam artik buyrunnnnnnnnn
Seninkiler kalabalikmis sana kolay gelsin ozaman...Gerci anlastiktan sonra problem degil hicbisey ama yinede senin acindan iyi yanliz degilsin!

valla sanada kolay gelsin insan yanlızlıga alışınca biraz zor oluyor okadar uzun süre kaynanayla yaşamak ben buraya ilk geldiğimde ev alana kadar yani 2 ay kaynamla yaşadık zor yani ne bilim işte benimkide iyi niyetli ama biraz inatcı ve konusmayı cok seviyor :))

merhaba arkadasim bende almeredeyim 3 ay oldu geleli alismaya calisiyorum. hic turk yok bu taraflarda geneli hollandali. okulu bekliyorum bende. gerci sen konuyu gecen sene acmissin okulun belkide bitmistir bilmiyorum :) insallah bende biran once okula gider bu dili ogrenir ve belgemi alirim :)

Selam Herseyimsin, ne yazikki Hollanda'dan kimse yok sitede, kimse kalmamis ugrayan anlasilan. Basladin mi okula? Ben de yeni basladim sayilir eylulde, pek seviyorum denemez ama iste ogrenmek lazim. Senin nasil gidiyor?

selam shainy, evet gordugum kadariyle kimse yok bizden baska :) gecen hafta seviye tespit sinavi oldum iste persembe gunu okulda randevum var tanismak icin mektup yollamislar sanirim randevudan sonra baslatirlar ( oyle umuyorum ) . peki faydasi oluyo mu sana okulun ? bazilari diyo hic faydasi olmuyo okulun ama biz buraya yeni geldigimiz icin okula gitmek bile sosyallik olur. seviniyorum onun icin arkadas edinirim cunku almere tarafinda hic turk yok bide tanidik akraba vs gibi kimsede yok.

sen nerde kaliyosun ?

Ben Schiedamdayim, yani roterdam diyebiliriz cunku ic ice, iki dakka yurudunmu Roterdam oluyo :))...Valla bende diyordum oyle kursa baslayayim bir suru insanla tanisirim, cunku sinavdan sonra demislerdi ki senin gibilerle ayni sinifa koyacagiz ama hic de oyle olmadi. Sinifin hepsi benden cok yasli, 10 senedir, 20 senedir Hollandada yasayanlar genelde. neyse, kursun yardimi olurda, biraz da sinifina bagli, bence cok yavas gidiyo beimki, sykiliyorum cok. En onemlisi kendin okul disinda konusmadikca orda ogrendigin seyleri cabucak unutuyorsun. Mutlaka konusman lazim gunluk hayatta, pratik yapmalisin. Bide tabi hocaya da bagli...Ama illa ki sen istedikten sonra yardimi olur kursun. Benimde tanidigim yok, kendi akrabam yok, esimin akrabalari var ama iste ne kadar gorusebilirsin bide kafa dengi lazim insana. Almere ne kadar yakin bize bilemiyorum simdi, sence?

X