Alt komşu derdi

-16'da nasıl duruyorlar peki doğru düzgün yakmadan? ay merak ettim. şimdi sizden ona ısı gidiyor olamaz zira aşağıdan yukarı doğrudur ısı transferi. o zaman ona alttan ısı geliyor. size de alttan soğuk gelmiş oluyor. acaba kombi değil de elektrikli ısıtıcı veya klima gibi bir şey çalıştırıyorlar ve sadece kendilerini ısıtıyorlar o yüzden mi sizde bu durum yaşanıyor? zira elektrikli ve klima, kombi gibi ısıtmıyor. gaz faturası da bu yüzden düşük geliyor. bu durum bayağı ilgimi çekti de ondan yazıp duruyorum :KK70:
Ev sahibim de öyle yorum yaptı,alt komşusu iyi yakıyordur dedi.

Yorganın altında usumuyorlar demekki 😊
Bu arada iki gündür yerler sıcak ve yorgani atasim geliyor artık yanıyor farkediyor

Keşke,normalde hiç sevmem müstakil evleri ama kıymetini anne olunca anladım.
Ben isim gereği çok ev değiştirdim evde tamirat ücreti de hep benden çıkmıştır.Kim bozduysa yaptırsın mantığı işte.Ev sahibi başka 😄 onun huyuna giderim.Bir ev sahibim bir yer kırılsa gelir kendi tamir ederdi yardımcı olmak amaçlı,şimdiki de kombi petek bakım ücretini kiradan düşmeme onay verdi.ama bisry bozulsa yaptırmaz ki kombi petek bakımı için de normalde kiracıya aittir ama sizden memnunuz bizden olsun dedi
ne güzel ne kadar iyiymiş ev sahibiniz. biz o konuda şanslı değiliz. bugünkü golü kombi attı işte :KK70: sözleşmesinde demirbaşların bakımı kiracıya, tamiri kiraya verene aittir yazmasına rağmen tamiratı siz ödeyeceksiniz ben size sağlam verdim dedi. daha 4 ay olmuş taşınalı. senelerdir kiracı olsam zaten aramam bile niçin rahatsız edeyim? muhtemelen eskidiği için kullanım ömrünü dolduran bir parçası yüzünden yanmıyor ve masrafı az buz olmayacak. 10 gün önce bakımını yaptırdım zaten. ki bizden önce yüzüne bakılmamış cihazın. sözleşmesindeki maddeyi söylüyorum, ben diğer kiracılarda da bu şekilde yapıyorum diyor utanmadan. biz de kirayı ne aksatırız, ne aidatı aksatırız ne gürültü patırtımız ne pisliğimiz vardır. bu cihazı ben bozmadım durduk yere söndü napayım yani :KK70: ne ala memleket ya, bi ev al, içine 15 sene önceki şeyleri demirbaş diye yerleştir, kullanılsın bakımını tamirini takip etme, kiracıya da ben karışmam de. sadece kirayı her ay cebe indir. ne güzel. ben bunun hesabını geç de olsa keseceğim ama koydum kafama. son ayların kirasında görüşürüz. iyisi bana denk gelmiyor, yemin ediyorum denk gelse başımın üstünde taşır, evine gözüm gibi bakar, çıkarken depozitomu bile istemem, hakkımı da helal eder giderim ama nerde.

Komşu için bir şey diyemiyorum sesleri duymadığımız için. İkiniz de haklı gibisiniz şu durumda ama kalorifer konusunu sizden öğrendim.

Bizim üst kat komşular evde oturmuyorlar ev boş yatirimlik almışlar, alt katta da dukkan var ve bizim ev buz gibi:KK43: 1 hafta yakınca bile 400 lira geliyor delirmek üzereyim. Hani 1 ay full yakarım en azından biraz ısıniriz tamam ama 1 haftada nasıl 400 geliyor ya. Hiç kapamasam 700-800 garanti.

Yan blokta komşumun bebeği var, hiç kapatmıyor evleri hamam gibi ona 240 gelmiş. Onun da üst katı boş oturan yok alt katında daire var ama yakmıyorlarmis. Tek fark onun daire ara kat bizimki köşe. Koca kış üşüyerek geçirdim. Tabi kimbilir daha ne zor durumda olanlar vardır. Halimize şükür. Evinin damı akan, tuvaleti bahçede olan, evde sadece tek odada soba yanan ve daha kötüsü sokakta yatmak zorunda kalan :/ bunları düşününce giyiyorum kat kat hırkayı oturuyorum kenara.

Derdim onun yakıp yakmamasi değil ki,komşuluk böyle mi olur ben sizin gaz acmayisiniza bişey söyledim mi dedim.Bu yolla mi cozelim yani sorunlarımızı dedim.Onlar gürültü peşine duserlerse de para cezası riski olabilir,kısasa kısas diyorum ben de.Onlar cimrilikten yakmiyorlar ben biliyorum.Derdim kombileri değil zabıta konusu terbiyesizliği tekrar söyleyeyim
Ne onların gürültü şikayetinden bir şey çıkar ne de sizin kombi. Çocuk sonuçta, ne kadar ses çıkaracak... ev içi desibel sınırını geçmez. Kapınıza gelirlerse dikkat ediyoruz diyin gönderin.

Hanımlar merhaba,2.5 yaşında oğlum var,öyle koltuktan atlamayı zıplamayi filan bilmez.Her gün illa bir şımarır yerde yuvarlanır ya da emekleyerek oradan oraya hızlıca gider.Bu şimarmalar kısa süreli oluyor..Arada da koşuyor tabi..Biz böyle seyler yaptığında dikkatini başka yöne çekip koltuğa çıkmasını sağlıyoruz.Salonumuzun zemini zaten biz normal yürürken bile sallanıyor ama bunu alt komşuya bir türlü anlatamadik,kaldı ki dinlemeyi de bilmiyorlar hep kendileri konuşuyor.Yok hastayız yok panik atagimiz var,yok belediyeden emekli müdürüm vs.Ne kadar dikkat etsek de alt komsu sopayla tavana vuruyor ya da kapıya geliyor.Tavana vurma sesinden oğlum çok korkuyor koltuğa zıplıyor.

Bugün ben evde yokken zabıta gelmiş uyarmış gitmiş.Ben de biraz kafamı toplayıp asagiya indim konuşmaya.Sadece oğulları vardı.Sorunlari böyle cozeceksek siz de bu kış boyu kombi yakmadiniz biz iki kat fazla doğalgaz faturaları ödedik sesimiz çıktı mı yasal değil biliyorsunuz değil mi vs.Gunde 2 metreküp yakıyorsunuz emin olmak için takip ettim dedim.Asla kabul etmedi ki esasında ev ile çok ilgili bilgili biri gibi de değildi.Annenizle görüşeyim sonra dedim öyle çıktım yukarıya..

İnsanlar neden bu kadar tahammülsüz,zamanında çocuk buyuttuklerini ne çabuk unuttular,2.5 yaşındaki çocuğu koltuğa mi baglayayim,hani biseyleri değiştirelim desem öyle pek değişiklik yapacak bişey de yok bina kötü çünkü.Ev sahibim bizden memnun olduğu için kiraya çok zam yapmıyor evden çıksak bir dünya olmuştur kiralar bıktım ya yemin ederim bıktım.

Siz olsanız ne yapardınız iç dökmek istedim.Tesekkurler
Bu şekilde sorunlar çok büyüyor, bizim üçüzler vardı ne kadar dur ottur dediysekte çocuk onlar anlamıyorlar bizde evi satıp başka ev aldık giriş kattan canım sen kiracısın çıkman daha iyi biz ev sattık komşu ile kötü olmamak için tartışmamız da olmadı mesela kadın sürekli kapıyı geliyordu bağlayalım mı bağırıyoruz kızıyoruz gerekirse vuruyorduk çocuklara olmadı evi sattık ne yapalım

ne güzel ne kadar iyiymiş ev sahibiniz. biz o konuda şanslı değiliz. bugünkü golü kombi attı işte :KK70: sözleşmesinde demirbaşların bakımı kiracıya, tamiri kiraya verene aittir yazmasına rağmen tamiratı siz ödeyeceksiniz ben size sağlam verdim dedi. daha 4 ay olmuş taşınalı. senelerdir kiracı olsam zaten aramam bile niçin rahatsız edeyim? muhtemelen eskidiği için kullanım ömrünü dolduran bir parçası yüzünden yanmıyor ve masrafı az buz olmayacak. 10 gün önce bakımını yaptırdım zaten. ki bizden önce yüzüne bakılmamış cihazın. sözleşmesindeki maddeyi söylüyorum, ben diğer kiracılarda da bu şekilde yapıyorum diyor utanmadan. biz de kirayı ne aksatırız, ne aidatı aksatırız ne gürültü patırtımız ne pisliğimiz vardır. bu cihazı ben bozmadım durduk yere söndü napayım yani :KK70: ne ala memleket ya, bi ev al, içine 15 sene önceki şeyleri demirbaş diye yerleştir, kullanılsın bakımını tamirini takip etme, kiracıya da ben karışmam de. sadece kirayı her ay cebe indir. ne güzel. ben bunun hesabını geç de olsa keseceğim ama koydum kafama. son ayların kirasında görüşürüz. iyisi bana denk gelmiyor, yemin ediyorum denk gelse başımın üstünde taşır, evine gözüm gibi bakar, çıkarken depozitomu bile istemem, hakkımı da helal eder giderim ama nerde.
O zaman cidden bu haksızlık öyle şey mi olur sorumsuz adam.
Çıkarken de depozitoyu iade etmiyorlar ki zaten,iki kira vermeseniz yeridir o adama çok sinir bozucu gerçekten.
Kombide sorun nedir E10 yazıyor mu ?
Üst kayomdakinin çocuğunu gürültüsünden evde huzurum kalmadı.. Bisiklet, top, akülü araba. Keşke müstakil evde otursam 🤯🤯
İşte onları yapmak gerçekten alt kata haksızlık
Komşu için bir şey diyemiyorum sesleri duymadığımız için. İkiniz de haklı gibisiniz şu durumda ama kalorifer konusunu sizden öğrendim.

Bizim üst kat komşular evde oturmuyorlar ev boş yatirimlik almışlar, alt katta da dukkan var ve bizim ev buz gibi:KK43: 1 hafta yakınca bile 400 lira geliyor delirmek üzereyim. Hani 1 ay full yakarım en azından biraz ısıniriz tamam ama 1 haftada nasıl 400 geliyor ya. Hiç kapamasam 700-800 garanti.

Yan blokta komşumun bebeği var, hiç kapatmıyor evleri hamam gibi ona 240 gelmiş. Onun da üst katı boş oturan yok alt katında daire var ama yakmıyorlarmis. Tek fark onun daire ara kat bizimki köşe. Koca kış üşüyerek geçirdim. Tabi kimbilir daha ne zor durumda olanlar vardır. Halimize şükür. Evinin damı akan, tuvaleti bahçede olan, evde sadece tek odada soba yanan ve daha kötüsü sokakta yatmak zorunda kalan :/ bunları düşününce giyiyorum kat kat hırkayı oturuyorum kenara.
Üst katın yakmamasi etki etmez,alt katin dükkan olması çok etkiler bir de kuzey yondeyse..keşke ara kat güney batı cephe filan baksaydiniz
Ses konusunda haklısınız ama gaz konusunda uğrasin bakalim birşey olmaz
Onlar bu konuyu haksız yere uzatmalarda,insanı yollarla çözüm bulursak uğraşmam uğraşmak da istemiyorum.

Mesela ben sıcakta oturamaiyorum tansiyonum çıkıyor bu durumda ne olacak yani ostedigi kadar dava açsın sonuç değişmeyecek

Ne onların gürültü şikayetinden bir şey çıkar ne de sizin kombi. Çocuk sonuçta, ne kadar ses çıkaracak... ev içi desibel sınırını geçmez. Kapınıza gelirlerse dikkat ediyoruz diyin gönderin.
Her seferinde söylüyoruz dikkat ettiğimizi,hatta samimi olduğumuz başka bir komşuya da gidip siz yakinsinix uyarın onlsri belki sizi dinlerler demişler,komşu demiş ben oradayken de sopa vurmstunuz halbuki ses filan yoktu,binadan kaynaklı demiş,dikkat ediyorlar demiş.
Bu şekilde sorunlar çok büyüyor, bizim üçüzler vardı ne kadar dur ottur dediysekte çocuk onlar anlamıyorlar bizde evi satıp başka ev aldık giriş kattan canım sen kiracısın çıkman daha iyi biz ev sattık komşu ile kötü olmamak için tartışmamız da olmadı mesela kadın sürekli kapıyı geliyordu bağlayalım mı bağırıyoruz kızıyoruz gerekirse vuruyorduk çocuklara olmadı evi sattık ne yapalım
Taşınamam çok masrafli olur ki alt kat bir yere taşınıp soğuk derdiyle uğraşamam yine, belki buradan daha çok fatura gelicek.

Her seferinde söylüyoruz dikkat ettiğimizi,hatta samimi olduğumuz başka bir komşuya da gidip siz yakinsinix uyarın onlsri belki sizi dinlerler demişler,komşu demiş ben oradayken de sopa vurmstunuz halbuki ses filan yoktu,binadan kaynaklı demiş,dikkat ediyorlar demiş.

Taşınamam çok masrafli olur ki alt kat bir yere taşınıp soğuk derdiyle uğraşamam yine, belki buradan daha çok fatura gelicek.
Allah yardımcın olsun canım

O zaman cidden bu haksızlık öyle şey mi olur sorumsuz adam.
Çıkarken de depozitoyu iade etmiyorlar ki zaten,iki kira vermeseniz yeridir o adama çok sinir bozucu gerçekten.
Kombide sorun nedir E10 yazıyor mu ?
haksızlık tabii ki ve maalesef bu durumu yaşayan insanları hikayesini araştırıyorum ev sahipleri aynı benimki gibi ben çalışır verdim deyip geçiyor. aslında ev sahibine düşer ama biliyor kiracının bunu paşa paşa yaptıracağını. kış günü donacak halim yok. ve onun onayı olmadan masrafı kiradan düşersem hakkımda yasal işlem başlatma hakkı bile var. hadi işlem yapmadı diyelim, çıkarken depozitoyu vereceği varsa da vermez. ama ben de akıllandım, vermeyecek adım gibi eminim o yüzden son 2 kirasını ödemeyeceğim. en az 4-5 bin cebimde kalır taşınma masrafı yaparım. şu an genel anlamda memnunum evden ve niyetim uzun süreli oturmak. umarım başka bir pürüz çıkmaz.
e10 değil aslında hiçbir hata vermiyor. sıcak su geliyor ama petekler ısınmıyor. sıcak suyu açınca ateşleme yapıyor ama iş peteklere gelince ateşleme yok. araştırdım, 3 yollu vana mı ne bişey varmış o tıkanmış olabilirmiş. veya pompayla da ilgisi olabilirmiş. belki de ateşleme çakmağı. bakacaklar pazartesi. tanıdık birisi yapacak güvenilir birine benziyor, umarım fazla tutmaz pandemi zamanı hayat zaten zor...

haksızlık tabii ki ve maalesef bu durumu yaşayan insanları hikayesini araştırıyorum ev sahipleri aynı benimki gibi ben çalışır verdim deyip geçiyor. aslında ev sahibine düşer ama biliyor kiracının bunu paşa paşa yaptıracağını. kış günü donacak halim yok. ve onun onayı olmadan masrafı kiradan düşersem hakkımda yasal işlem başlatma hakkı bile var. hadi işlem yapmadı diyelim, çıkarken depozitoyu vereceği varsa da vermez. ama ben de akıllandım, vermeyecek adım gibi eminim o yüzden son 2 kirasını ödemeyeceğim. en az 4-5 bin cebimde kalır taşınma masrafı yaparım. şu an genel anlamda memnunum evden ve niyetim uzun süreli oturmak. umarım başka bir pürüz çıkmaz.
e10 değil aslında hiçbir hata vermiyor. sıcak su geliyor ama petekler ısınmıyor. sıcak suyu açınca ateşleme yapıyor ama iş peteklere gelince ateşleme yok. araştırdım, 3 yollu vana mı ne bişey varmış o tıkanmış olabilirmiş. veya pompayla da ilgisi olabilirmiş. belki de ateşleme çakmağı. bakacaklar pazartesi. tanıdık birisi yapacak güvenilir birine benziyor, umarım fazla tutmaz pandemi zamanı hayat zaten zor...
İnşallah en uygun sekilde yaparlar bir daha da bozulmaz.Benim bir ev sahibi doğalgaz sobası bozulunca saglam verdim gerisine karışmam dedi ama en uyduruk sobayı koyduysa benim suçum ne paşa paşa ödedim parasını ev sahibinin yanında ve çıkarken depozito istemediğim halde bırakın iade etmeyi depozito boya ve kırılmış lavabo ücretini karşılamıyor diyerek üstüne 200 daha istedi gönderdim helal etmedim ama..Allah iyilerle karşılaştırsın

Parka çıkarmadığımi kim söylemiş ki,çalışan bir anneyim her gün her saat çıkaramıyorum ama evde de hapis değil oğlum.Pandemi ve kış mevsiminde karasal iklim bölgesinde her gün parka çıkılmaz değil mi..Sizin üst komşularınızı bilemem ama bilip bilmeden aynı kefeye koymasaniz iyi olur
Ben sizin için yazmadım ki üyenin anlattığı tarzda bir üst komşum var ondan bahsettim.

İnşallah en uygun sekilde yaparlar bir daha da bozulmaz.Benim bir ev sahibi doğalgaz sobası bozulunca saglam verdim gerisine karışmam dedi ama en uyduruk sobayı koyduysa benim suçum ne paşa paşa ödedim parasını ev sahibinin yanında ve çıkarken depozito istemediğim halde bırakın iade etmeyi depozito boya ve kırılmış lavabo ücretini karşılamıyor diyerek üstüne 200 daha istedi gönderdim helal etmedim ama..Allah iyilerle karşılaştırsın
zaten kiracı zarar verecek diye en dandiğinden alıp koyuyorlar :) ama bunlar hep deneyim oluyor biliyor musunuz. yaşım genç, kim bilir daha kaç ev değiştireceğim. son 6 ayda yaşadıklarımdan büyük dersler çıkardım. mesela ev tutmak demek evi beğendim hadi tutalım demek değilmiş bunu anladım. komşuların, gürültünün ne gibi sorunlara sebep olabileceğini anladım. mesela bundan sonra ev tutacağım zaman petek ve kombi bakımının en son ne zaman yapıldığını sorup demirbaş olan kombi hakkında da bilgi alacağım. ve bu tamir konularında daha net olacağım. mesela eğer uyanıklık etmeseydim internet alt yapısı konusunda mağdur olacaktık başka bir dairede. benim işim tamamen internetten yürüyen bir iş ve alt yapısız bir yerde oturamam. çok beğendiğim bir daireyi sırf bu yüzden elemiştim üzülerek. bunlar hep deneyim. ben de haksız yere giden 1 liramı bile helal etmiyorum. komşunun, ev sahibinin iyisi lazım herkese. komşuluk eskiden anlayış, hoşgörü ve insanlık demekti artık gürültü ve kavga demek çoğu insan için. mesela çoğu insan gürültü için kapısına gelinince inada bindirip daha çok gürültü yapıyor. siz inada bindirmemişsiniz. benim de üst katımdan özellikle sabahın çok erken saatlerinde gürültü geliyor ve ben normal uyanmam gereken saatten 2 saat önce uyanıyorum. 6-7 gibi gerçekten erken saatlerden bahsediyorum. ama idare ediyorum aslında dikkat etmesi gerekir ama nerde? gidip söylesem yüz göz oluruz. napalım onlar da akşamları bizi duyuyorlardır.

X