Altın Küre'yi kim kazanır? Peki kim kazanmalı?

okypete

Nirvana
Kayıtlı Üye
28 Mart 2008
84.872
40.715
http://www.radikal.com.tr/kultur/altin-kureyi-kim-kazanir-peki-kim-kazanmali-1497577
Altın Küre'yi kim kazanır? Peki kim kazanmalı?
fft107_mf6872573.Jpeg

RADİKAL - Ödül sezonu başlıyor. Hollywood’un kendini olumlayıp yeniden üretme mevsimi, sanatsal bir mastürbasyon, sinemanın popüler kültür tüketimine sunulması falan filan. Bunların hepsi doğru olabilir, yine de ödül sezonunun cazibesinden hiçbir şey götürmüyor bütün bunlar.

Hem de ne sezon. Özellikle film dallarında birçok kategoride son yıllardaki en çetin rekabetin yaşanması uzun zamandır görmediğimiz bir kaosu da yaratıyor. Dolayısıyla Altın Küre her zamankinden daha sürprizli, “ŞU ANDA NOLUYOR”lu geçebilir, ki düşünün Altın Küreler’in alamet-i farikası budur zaten. Tahmini yapılması en zor ödül töreni Altın Küre her zamankinden daha komik, daha vahşi ve daha eğlenceli olmayı vaat ediyor. Nitekim tahminler de tutmasa da konuşması daha keyifli doğal olarak. Başlıyoruz.

En İyi Erkek Oyuncu (Dizi, Komedi ya da Müzikal)

-Aziz Ansari, Master of None

-Gael Garcia Bernal, Mozart in the Jungle

-Rob Lowe, The Grinder

-Patrick Stewart, Blunt Talk

-Jeffrey Tambor, Transparent

Kim Kazanır: Bak işte. Konuştuğumuz Emmy’ler olsa Jeffrey Tambor yaz geç, buzlu badem eşliğinde viskini yudumla, tutunca arkadaşlarına kötü adam gülüşleri at. Yine de kafa karıştıran şeyler var; örneğin Aziz Ansari’nin oyunculuğunu beğenmiyorum ancak “kabul konuşması iyi olur,” diye gereksiz oy alma ihtimali var. Mozart in the Jungle’ın sürpriz adaylıklarından bir ödül çıkarması onun da Gael Garcia Bernal’e gitmesi beklenebilir. Üstelik HFPA (Hollywood Foreign Press Association/ H. Yabancı Gazeteciler Birliği) aynı oyuncuya üst üste ödül vermeyi hiç sevmez, hele bu tür kategorilerde. (En son Alec Baldwin 6 yıl önce.) Her şeye rağmen Jeffrey Tambor diyorum.

Kim Kazanmalı: Jeffrey Tambor.

En İyi Kadın Oyuncu (Dizi, Komedi ya da Müzikal)

201601091157_635796934148373758-Rachel-Bloom-Crazy-Ex-Girlfriend.jpeg

-Rachel Bloom, Crazy Ex Girlfriend

-Jamie Lee Curtis, Scream Queens

-Lily Tomlin, Grace and Frankie

-Julia Louis-Dreyfus, Veep

-Gina Rodriquez, Jane the Virgin

Kim Kazanır: HFPA’nın bu kategoride ilk kez aday olan, (’11 Laura Linney, ’12 Laura Dern, ’13 Lena Dunham, ’15 Gina Rodriguez diye gider bu liste,) özellikle de genç aktrislere ödül vermesi Altın Küre’nin nadir paternlerinden. Bütün oklar Rachel Bloom’u işaret ediyor.

Kim Kazanmalı: Julia-Louis Dreyfus’la ilgili methiyelerimi tükettim. Seviyorum. Üstelik görkemli kariyerinde sadece 1 Altın Küre’si var. Saçmalık. Underdog sevmek de bir yere kadar.

En İyi Erkek Oyuncu (TV Dizisi-Drama)

-Jon Hamm, Mad Men

-Rami Malek, Mr. Robot

-Wagner Moura, Narcos

-Bob Odenkirk, Better Call Saul

-Liev Schreiber, Ray Donovan

Kim Kazanır: Kadın oyuncu kategorilerinin aksine, HFPA; erkek oyuncu kategorilerinde yeni yeteneklerden çok kendini kanıtlamış oyuncuları ödüllendirmeyi sever. Üstelik Mad Men’in tek şansı burada. Gerçi Altın Küre, üç yıl üst üste kazandıktan sonra Mad Men’e genel olarak çok da yakın davranmadı. Liev Schreiber’ın üst üste aynı rolle üçüncü adaylığı ancak çok da şans vermiyorum. Resmen yazarken karar vereceğim galiba. Jon Hamm diyorum. Sanki Mr. Robot şovunu başka yere saklıyor HFPA.

Kim Kazanmalı: Bob Odenkirk.

En İyi Kadın Oyuncu (TV Dizisi-Drama)

-Caitriona Balfe, Outlander

-Viola Davis, How to Get Away with Murder

-Eva Green, Penny Dreadful

-Taraji P. Henson, Empire

-Robin Wright, House of Cards

Kim Kazanır: Bilmemkaçıncı geleneksel Altın Küre’nin Emmy’lere diss atma şenliklerine hoş geldiniz. Oralarda herkesin bayılarak izlediği ama Emmy’lerin olanca snob’luğuyla es geçtiği bir dizi mi var? Altın Küre hemen bitiverir, Taraji P. Henson ödülü kaptırmaz.

Kim Kazanmalı: Penny Dreadful izleyen var mı? Yok mu? Hiç kimse mi? Peki. Eva Green diyorum.

En İyi TV Dizisi (Drama)

201601091200_narcos1.jpeg

-Empire

-Game of Thrones

-Mr. Robot

-Narcos

-Outlander

Kim Kazanır: Narcos’u çok mu sevdiniz? Game of Thrones Emmy’leri süpürdü Altın Küre de neymiş mi dediniz? Tekrar düşünün. HFPA topu göğsüyle kontrol edip uzak köşeye Mr Robot çakar geçer.

Kim Kazanmalı: Narcos.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Film)

201601091202_alicia-vikander-ex-machina-bourne-5-assassins-creed.jpeg

-Jane Fonda, Youth

-Jennifer Jason Leigh, Hateful Eight

-Helen Mirren, Trumbo

-Alicia Vikander, Ex Machina

-Kate Winslet, Steve Jobs

Kim Kazanır: Bu sene acayip bir çıkış yakalayan ancak The Danish Girl’le şansı olmayan Alicia Vikander, Ex Machina’daki rolüyle favori. Öyle geldi bana.

Kim Kazanmalı: Jane Fonda. Kategori zayıf açıkçası, Jennifer Jason Leigh’nin Oscar’da şansı buraya göre daha yüksek.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Film)

-Paul Dano, Love

-Idris Elba, Beasts of No Nation

-Mark Rylance, Bridge of Spies

-Michael Shannon, 99 Homes

-Sylvester Stallone, Creed

Kim Kazanır: Sylvester Stallone, özellikle filmin ilk yarısında yaşlı adam oyunculuğu dersi veriyor. Harrison Ford feyz alabilir bence. HFPA da bayılır böyle dönüş hikayelerine. Tey tey.

Kim Kazanmalı: Bir kategoride Idris Elba varsa, Idris Elba kazanmalı.

En İyi Yönetmen

-Todd Haynes, Carol

-Alejandro G. Inarritu, The Revenant

-Tom McCarthy, Spotlight

-George Miller, Mad Max: Fury Road

-Ridley Scott, The Martian

Kim Kazanır: Kategoriye gel. Hakikaten tarihte bu kadar karmaşık bir yarış olmamıştır herhalde. Hollywood’un The Martian’la yaşadığı aşk ilişkisini ben hakikaten anlamlandıramıyorum. Sevdiğin kız bir hödüğün elinden tutuyormuş gibi. Ridley Scott’ı severim hâlbuki. Spotlight ödül sezonuna müthiş girdi, Tom McCarthy de favorilerden biri, keza Todd Haynes’in de ismi geçiyor. Bu üçü yarışta önde olduğuna göre George Miller diyorum. Altın Küre bunu gerektirir.

Kim Kazanmalı: George Miller takribi 30 sene önce Mad Max serisine başladığında tüm Hollywood’a distopik aksiyon nasıl çekilir dersi vermişti. Fury Road, derdini asla unutmadan seyirciye bir saniye bile nefes aldırmamasıyla, insanın yok ediciliğini sürekli gözümüze sokmasıyla, kapitalizm tüketiciliğinin Avustralya çölleri kadar kavurucu olduğunu her daim hatırlatmasıyla ve kurtuluşun kadınların devriminden geçtiğini vurgulamasıyla, orijinal serinin bile ötesinde. Bence yarış falan yok burada ama işte.

En İyi Erkek Oyuncu (Film, Müzikal/Komedi)

-Christian Bale, The Big Short

-Steve Carell, The Big Short

-Matt Damon, The Martian

-Al Pacino, Danny Collins

-Mark Ruffalo, Infinitely Polar Bear

Kim Kazanır: The Big Short erkekleri birbirini yer, Al Pacino’nun star power’ı Altın Küre için her daim geçerli akçe, Mark Ruffalo’nun ne büyük topçusun adaylığı bu, ötesi değil. Matt Damon sıyrılır aradan.

Kim Kazanmalı: Bilmem. Ben kazansam olur mesela. Olmaz mı? Steve Carell olsun madem.

En İyi Kadın Oyuncu (Film, Komedi ya da Müzikal)

201601091158_j_law.jpeg

-Jennifer Lawrence, Joy

-Melissa McCarthy, Spy

-Amy Schumer, Trainwreck

-Maggie Smith, The Lady in the Van

-Lily Tomlin, Grandma

Kim Kazanır: Kategori net şekilde ikiye bölünmüş durumda, favoriler Amy Schumer ve Jennifer Lawrence. J-Law 3. Altın Küresi’ni alır, rekora ortak olur, törende bir ara düşer.

Kim Kazanmalı: MAG-GIE SMITH! MAG-GIE SMITH! MAG-GIE SMITH! Maggie Smith diyorum kısaca.

En İyi Erkek Oyuncu (Film, Drama)

-Bryan Cranston, Trumbo

-Leonardo DiCaprio, The Revenant

-Michael Fassbender, Steve Jobs

-Eddie Redmayne, The Danish Girl

-Will Smith, Concussion

Kim Kazanır: Oh be bir tane rahat kategori. Leo kazanır.

Kim Kazanmalı: Arkadaşlar zamanı geldi arkadaşlar. O sene bu sene. Bilmem kaç yıllık bu çile bitecek artık bu sene. Di Caprio’cular olarak ödül sezonunu süpürmeye geliyoruz. Di Caprist mi oluyoruz biz bu durumda?

En İyi Kadın Oyuncu (Film, Drama)

201601091159_brooklyn.jpeg

-Cate Blanchett, Carol

-Brie Larson, Room

-Rooney Mara, Carol

-Saoirse Ronan, Brooklyn

-Alicia Vikander, The Danish Girl

Kim Kazanır: Saoirse Ronan’ın son dakika atağı, Cate Blanchett’in her daim olağanüstülüğü Brie Larson’ın rüzgarını engellemez. Oscar sürprize daha açık bu kategoride ki bunu yazdığıma bile inanamıyorum.

Kim Kazanmalı: Bir kerelik affınıza sığınıp şuraya Cate Blanchett yerine Saoirse Ronan yazıyorum. Çok üstünde durmayalım olur mu. Teşekkürler.

En İyi Film (Müzikal/Komedi)

-The Big Short

-Joy

-The Martian

-Spy

-Trainwreck

Kim Kazanır: Şuraya The Martian yazmaya elim gitmiyor, güzel seyirlik, Ridley Scott her zamanki gibi temiz iş çıkarmış, Matt Damon oyuncu. Tamam. Yani filmin müzikle komediyle uzaktan yakından alakası olmamasını geçtim şurada niye favori anlamıyorum. The Big Short o yüzden.

Kim Kazanmalı: Kategoriye bakarken vasatlıktan gözümden kan gelmeye başladı. Ne yapmam gerekiyor? (The Big Short.)

En İyi Film (Drama)

201601091159_mad-max11.jpeg

-Carol

-Mad Max: Fury Road

-The Revenant

-Room

-Spotlight

Kim Kazanır: Carol’ın şansı Oscarlar’da daha fazla. Şimdilik hepimiz Spotlight trenindeyiz. En azından Şubat gelene kadar, bu kategoride abartıldığı kadar bir çekişme yok. Room ve The Revenant hiç buraların işi değil bu arada ama neyse. Spotlight kazanır.

Kim Kazanmalı: Kimler geldi sorma sakın kimler geçti hiçbirisi senin kadar sevilmedi. Gerçi duygusala bağlamaya gerek yok ödül sezonuna müthiş girmiş olması, Oscar adaylığını neredeyse garantilemiş olması bile beklentilerin çok üstünde. Mad Max: Fury Road’dan bahsediyorum.

Es geçmeyelim köşemizde bu hafta: En İyi Senaryo- Spotlight, En İyi Animasyon- Inside Out, En İyi Yabancı Film- Son Of Saul. Laf söyledi balkabağı oldu tam.

X