Alzheimer demans şüphesi

petrapuella

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
20 Ekim 2016
6.442
30.235
Herkese merhaba,

Ananem 74 yaşında. Yaklaşık bir ay kadar önce bize kalmaya geldi, normalde tek yaşayan her işini de kendi halleden bi kadın.

Geldikten sonra arasa sırada özellikle bana gelip, sen ağlıyor musun, kavga mı ettiniz kardeşinle niye sana bağırıyorlar gibi şeyler söylemeye başladı ama duymasında sorun var sesleri karıştırıyor, ondan diye düşündük. Hepimiz de evdeyiz malum süreç gereği ev çok sakin olmuyor ama kavga gürültü olan bir aile değiliz.

Ailecek zor bir süreç geçirdik bununda etkisiyle hafif bi antidepresan kullanıyordu son bir yıldır, özellikle uyku sorunu için. Bu hap iyi gelmiyor dedi yine son zamanda bu
tarz sıkıntıları da olunca doktoruna söyledik farklı iki ilaç yazdı bu haftanın başında. Olay burdan sonra koptu özellikle geceleri daha çok uyuyamamaya başladı ve olmayan bir olay anlatmaya başladı sürekli olarak. Son 3 gündür bu şekilde. Onun haricinde olmayan bir durum anlattığı yok, geçmiş veya gündelik işler için unutkanlığı yok, örgü örmeyi çok sever hala devam ediyor. Okumasında, konuşmasında da bi sorun yok.

Yine de bugün nörolojiye götürdüm tomografi çekildi temiz çıktı kan testi istendi pazartesiye. Büyük ihtimalle alzheimer denilip sürece hazırlıklı olmamız istendi ama benim içim pek rahat etmedi açıkçası. Bu kadar belirtiyle bu teşhis konup ilaç başlatılabilir mi? Doktoru sorgulamak değil amacım aslında ama çok içim rahat etmedi malesef. Hem bu konuda yardımcı olabilecek hem de Bursa çevresinde bu konuda uzman bir doktor önerisi verebilecek olan varsa çok memnun olurum, teşekkürler.

Geçmiş olsun allah şifa versin.okuma yazması varsa bulmaca çözebilir,yoksa da siz oyunlarla oynayabilirsiniz süreci yavaşlattığını okumuştum

İlaçlarını yakın zamanda değiştirdimi ve değişiklik olduysa kullandıklarının dozu azaltılarak mı geçiş yapıldı?

İlaçlarını yakın zamanda değiştirdimi ve değişiklik olduysa kullandıklarının dozu azaltılarak mı geçiş yapıldı?
Sürekli kullandığı bir ilaç yok sadece uyumak için lar..xl diye bi hap kullanıyordu. Böyle endişeli bi ruh hali olunca iki tane hap verdi doktor, direkt günlük bir dozla başladı. Ve çok daha farklı boyuta geçti durum malesef

Kullandığı ilaçların yan etkisi olabilir mi acaba?
Aklıma ilk bu geldi.
Yan etkilerini okudunuz mu?
Ben de öyle düşünüyorum düşünmek istiyorum ya da bilmiyorum. Yan etkilerde de var hatta halüsinasyon ama doktor direkt allzheimer deyince bi kaldık

Üniversitede bir Prof vardı ismini şimdi bilemedim Bursa da en popüler oydu

Alzheimer farklı bir hastalık herkesinki farklı

Görümcemin kp i 90 küsur yaşında vefat etti 25-30 yıl alzheimer teşhisi ile ve son anda dahi okuması yerinde idi hatta haberlerin alt yazısını okuyup yorum yapardı

Kp im bir sabah eşime telefon etti ben kayboldum beni al diye nasıl dedik sonra eşim gitti

Bulduğu yer evine çok yakın bir yer ki o sokakları kp karış karış bilir, polisti kendisi o mahallede ömrü geçti

Şehir dışına gitmişti sabaha kadar yolda gelmiş orada duymak için kullandığı kulaklığı da kaybedince tersi dönüp kaybolmuş

Neyse görümcemler bildiği için hemen uzmana götürüldü yok canım alzheimer değil dediler hatta uzman geri geri 7 şer saydırmış da eşim iyi saydı ben daha zor sayardım dedi vs

Ama bir kaç ay sonra dağıldı hatta bir yıl geçmeden altı bağlı oldu konuşamıyor vs

Bazıları hızla ilerliyor ama bence anneanneniz yaşam düzeni değiştiği için biraz dağılmış

Çünkü hayat gailesi azalınca, düzen bozulunca denge bozuluyor düzenli yaşam ile ilerlemesi durabilir

Geçmiş olsun

Üniversitede bir Prof vardı ismini şimdi bilemedim Bursa da en popüler oydu

Alzheimer farklı bir hastalık herkesinki farklı

Görümcemin kp i 90 küsur yaşında vefat etti 25-30 yıl alzheimer teşhisi ile ve son anda dahi okuması yerinde idi hatta haberlerin alt yazısını okuyup yorum yapardı

Kp im bir sabah eşime telefon etti ben kayboldum beni al diye nasıl dedik sonra eşim gitti

Bulduğu yer evine çok yakın bir yer ki o sokakları kp karış karış bilir, polisti kendisi o mahallede ömrü geçti

Şehir dışına gitmişti sabaha kadar yolda gelmiş orada duymak için kullandığı kulaklığı da kaybedince tersi dönüp kaybolmuş

Neyse görümcemler bildiği için hemen uzmana götürüldü yok canım alzheimer değil dediler hatta uzman geri geri 7 şer saydırmış da eşim iyi saydı ben daha zor sayardım dedi vs

Ama bir kaç ay sonra dağıldı hatta bir yıl geçmeden altı bağlı oldu konuşamıyor vs

Bazıları hızla ilerliyor ama bence anneanneniz yaşam düzeni değiştiği için biraz dağılmış

Çünkü hayat gailesi azalınca, düzen bozulunca denge bozuluyor düzenli yaşam ile ilerlemesi durabilir

Geçmiş olsun
Anladım böyle düşünülünce çok normal teşhis alması tabi. Biz hafızasıyla ilgili unutkanlık kaybolma hiçbir sorun yaşamayınca ilaçların yan etkisi diye düşündük, doktor da beni çok tatmin etmedi açıkçası.

Düzen konusu da kışları bize gelmesi sıradan bir pratik bizim için her kış gelir hemen hemen. Ama tabi yaş ilerledikçe evin hengamesi de hızlandırmış olabilir.

Teşekkür ederim yorumunuz için,sağ olun.

Bir de en büyük belirtilerden biri yeni bir şey öğrenememek

Mesela yeni evlenen birisi varsa ailede o yeni geleni tanımıyorlar yeni bir alet varsa tv mesela o yenisini algılamıyor

Eskileri biliyor ama yeniler uzak hiç yaşanmamış gibi geliyor

Kp iyiyken kimseyi tanımaz ama oğlumu tanırdı konuşmuyor diyorlardı bir gittik oğluma ismi ile seslenip terlik verdi giy dedi

Ama telefonda arayan kardeşini oğlu sanmış

İşte oğlu olan eşimin aradığını bayramın son günü geleceğini söylediğini evdekilere iletmiş

Bayramda bir gittik siz tatilde değil miydiniz hani son gün gelecektiniz dediler

O son gün gelecek kp in kardeşiymiş

Eşimin adı FRT amca FTH

FERİT FATİH gibi düşünelim onları karıştırmış

Bir de en büyük belirtilerden biri yeni bir şey öğrenememek

Mesela yeni evlenen birisi varsa ailede o yeni geleni tanımıyorlar yeni bir alet varsa tv mesela o yenisini algılamıyor

Eskileri biliyor ama yeniler uzak hiç yaşanmamış gibi geliyor

Kp iyiyken kimseyi tanımaz ama oğlumu tanırdı konuşmuyor diyorlardı bir gittik oğluma ismi ile seslenip terlik verdi giy dedi

Ama telefonda arayan kardeşini oğlu sanmış

İşte oğlu olan eşimin aradığını bayramın son günü geleceğini söylediğini evdekilere iletmiş

Bayramda bir gittik siz tatilde değil miydiniz hani son gün gelecektiniz dediler

O son gün gelecek kp in kardeşiymiş

Eşimin adı FRT amca FTH

FERİT FATİH gibi düşünelim onları karıştırmış
Ya şöyle diyeyim akşamları masterchef izliyoruz mesela. Yani ben onun kadar hakim değilim yarışmacılara, isimlerini bilir karakterlerini bilir kim sessiz kim kavgacı kim başarılı. En son oyunda kim kazandı bilir. Ki bunlar tvde izlediğimiz insanlar yani. O yüzden çok şaşırdık benim bildiğim kadarıyla unutkanlık en büyük göstergesi olunca bildiğimiz şaştı yani. Bakalım daha uzman bir doktora götürelim içimiz rahat etsin en azından.

Annem aynı yaşta ve demans hastası. Bu dediklerin ilaç değişiminin verdiği sersemlik gibi duruyor. Dönemlik stres, geçirdiği ailevi buhranlar vs ruhsal ve zihinsel sağlığını hırpalamış anlaşılan. Alzheimer çok farklı birşey, tümüyle yetilerde ve hayata olan ilgisinde bir çöküş başlıyor. Tek doktorla yetinmeyin artık doktorlar yaşla gelen unutkanlığa bile hemen alzheimer deyip yolluyorlar.

Ya şöyle diyeyim akşamları masterchef izliyoruz mesela. Yani ben onun kadar hakim değilim yarışmacılara, isimlerini bilir karakterlerini bilir kim sessiz kim kavgacı kim başarılı. En son oyunda kim kazandı bilir. Ki bunlar tvde izlediğimiz insanlar yani. O yüzden çok şaşırdık benim bildiğim kadarıyla unutkanlık en büyük göstergesi olunca bildiğimiz şaştı yani. Bakalım daha uzman bir doktora götürelim içimiz rahat etsin en azından.

Teyze aslında yaşına göre iyi bile

Babam da onunla yaşıt o artık eskisi gibi uzun soluklu tv takip edemiyor ama o da araba kullanıyor, dışarı hayatını sürdürüyor

Teyzeyi olağan hayatında tutun mesela Masterchef seviyorsa izlesin mutlaka kafası karıştı gibi olunca da sevdiği şeyler açın kafası bildiği şeylere odaklansın

Annem aynı yaşta ve demans hastası. Bu dediklerin ilaç değişiminin verdiği sersemlik gibi duruyor. Dönemlik stres, geçirdiği ailevi buhranlar vs ruhsal ve zihinsel sağlığını hırpalamış anlaşılan. Alzheimer çok farklı birşey, tümüyle yetilerde ve hayata olan ilgisinde bir çöküş başlıyor. Tek doktorla yetinmeyin artık doktorlar yaşla gelen unutkanlığa bile hemen alzheimer deyip yolluyorlar.
Çok teşekkür ederim bilen insanların yorumları çok iyi geldi gerçekten. Hani teşhise güvensem tamam ama 10 dakikada çat diye allzheimer deyip, raporlu ilaç yazması baştan savma geldi bana da. İşinin ehli bir doktora görünelim en iyisi.

Yaşının verdiği unutkanlıklar olabilir . Malum beyin hücreleride yasla beraber yaslanıyor. Son zamanlarda ilaçlarında değişiklik yapılmış , uyku bozukluğu tedirginlik hatta ilk zamanlar psikolojisinin daha kötü olması da normal. Bunlar zamanla vücudun ilaca adapte olmasıyla geçecek şeyler . Siz yinede durumunu takip edin, gecmezde dahada artarsa muhakkak doktorunuza başvurun .

Teyze aslında yaşına göre iyi bile

Babam da onunla yaşıt o artık eskisi gibi uzun soluklu tv takip edemiyor ama o da araba kullanıyor, dışarı hayatını sürdürüyor

Teyzeyi olağan hayatında tutun mesela Masterchef seviyorsa izlesin mutlaka kafası karıştı gibi olunca da sevdiği şeyler açın kafası bildiği şeylere odaklansın
İşte 1 haftadır böyle oldu yoksa yaşına göre çok iyiydi, düzelir inşallah kalıcı bir süreç değildir

Aklıma bide şu geldi. Vücutta herhangi bir enfeksiyon olursa örnegin idrar yolu enfeksiyonu gibi ... ozamanda bazı yaşlı insanların davranışları tamamen değişebiliyor, demans belirtileri gibi ...

Aklıma bide şu geldi. Vücutta herhangi bir enfeksiyon olursa örnegin idrar yolu enfeksiyonu gibi ... ozamanda bazı yaşlı insanların davranışları tamamen değişebiliyor, demans belirtileri gibi ...
Onlar kan tahlilleriyle anlaşılır sanırım pazartesiye kaldı tahliller. Fiziksel bir sıkıntısı ağrıyan bir yeri yok ama bilemiyoruz işte çok da söylemez canı tatlı değildir pek.

Onlar kan tahlilleriyle anlaşılır sanırım pazartesiye kaldı tahliller. Fiziksel bir sıkıntısı ağrıyan bir yeri yok ama bilemiyoruz işte çok da söylemez canı tatlı değildir pek.
Maalesef bir çoğu farketmiyor bile. Kan ve idrar tahlili yaptırmanız gerekiyor .

X