Anaokulu, okul öncesi, kreş yorumları Anaokuluna başlama yaşı ne olmalıdır ?

tamar

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
61
0
46
Çocuklar sosyal bir ortama uyum sağlayabilecek psikolojik olgunluğu ortalama 3 yaşını doldurduklarında kazanmaktadırlar. Bu nedenle de bu yaştan itibaren bir sosyal kuruma devam etmeleri uygun olmaktadır.

Daha öncesinde tek bir kişinin sürekli ilgisine ihtiyaç duyarlar ve bu ilgiyi paylaşabilecek olgunluğa erişmemişlerdir. Bu nedenle 3 yaş öncesi yuvaya gönderilen çocuklarda sıklıkla yuvaya uyum problemleri yaşanmaktadır.

selammmm.oğlum 3.5 yaşında ve sanırım onun için en uygun dönema.s.

oğlum 1 yaşında şu an 5 yaşına gelince anaokuluna göndermeyi düşünüyorum biraz kendisine gelmesi lazım bence

ben 3 yaşındayken yollamayı düşünüyorum.
yabancı dil açısından gerekli bence.

bencede 5 olmalıdır oğlum tam 5 doldurdu pazartesi kısmetse kreşe başlıyor

bence 3uygun niye diye sorarsaniz ben yurt disinda olunca otomatik olarak dil gelisimi icin 3yas iyi burda 5yas gec kalinmis yas türkiye icin bilmiyorum kendi dili nede olsa cocuklarin 5iyidir

merhaba kızlar!
uzmanladan öğrendiğim ve bildiğim kadarı ile: CADIARZU çocuklar 3- 3,5 yaşında sosyalleşmeye başlıyorlar... dolayısıyle, anne yetersiz kalıyor ve artık arkadaşla, eğitimle, toplumla tanışma, içiçe olma vakti geliyor... daha erken verildiğinde: çocuk kendini koruma ve ifade etme özgürlüğünü, gücünü ve bilincini kazanmadığından çok makul değil. yani bence çok erken. senağlama eziliyorlar :mymeka: ama mutlaka ve mutlaka her çocuk iyi seçilmiş bir anaokuluna gitmeli! gidenle gitmeyen arasında ki fark dehşet belirgin. unutmayalım: 7 çok geç... senağlama

kızlar bir konunun altını çizmek istiyorum buradan yasakkelime
bence 5 olmalı diyen arkadaşlar da var: toplumumuzda anaokulu denince : bir hazırlık sınıfı (diğer adı ile ana sınıfı) akla geliyor... bir de: diğer adı ile kreş.
benim anladığım kadarı ile:
kreş; bakım çocukları için yani bebek grubu
anaokulu: okulöncesi küçük çocuk eğitimi ve gelişimi ile ilgili olan.
anasınıfı yani hazırlık: adı üstünde, okula başlamadan önceki sene verilen eğitim ve alıştırmadır...
anaokulu ve anasınıfı diye ayrıştırırsak daha net bir sonuç çıkar(?) ne dersiniz?

ben de 3 yaş diyenlerdenim.Benim oğlum 2 yaşını bu ay doldurdu.Seneye düşünüyorum.Babaannesi baktığı için biraz ilşki problemleri yaşıyoruz maalesef.Çalışıyorum çünkü.Belki kendim baksaydım oğluşuma 4-5 yaşında verebilirdim.Ama çalışırken istediğim eğitimi veremiyorum.Babaanne eğitimi ile yani olmayan eğitimle büyüyor çocuk.Yemek ye, uyu, parka git.Bu rutin içinde ne öğrenir ki çocuk bence tembelliği öğrenir.Çünkü yemeği ağzında, uykusu isterse uyur istemezse uyumaz.İsteyince parka götürülür.2 yaşına kadar belki bu yaşama şekli onun ihtiyacıydı zaten ama artık söz dinlememe,İnatlaşma sofrada oturup yemek yemeyi istememe.Onun gerine o oynarken ağzına tıkıştırmalar.
OOffffff be ne dertlimişim yav.

4-5 yaş grubu bence ideal.

Bende kısmetse seneye vericem oğluşumu. Bu sene biraz problemliyiz. Kekelemeye başladı sıpa:çok üzgünüm:, anaokuluna verince arkadaşları dalga geçebilir, daha da kötü olmasına neden olabilir. En iyisi seneye 5 yaş grubuna gitmesi.

merhaba.arkadaşlar benim oğlum 4 yaşında anaokuluna gitmişti.bu yıl da 5 yaş grubuna kaydettirdim .Ama ilköğretime başlamadan 3 yıl önce anaokuluna gidicek.Bu da beni düşündürüyor.ilerde okul yaşı geldiğinde çabuk sıkılır mı diye.birde şunu düşünüyorum bazı aileler 6 aylık çocuklarını dahi 6 yaşına kadar kreşlerde büyütüyorlar.onlar için neden bir mahsuru yok.bu konuda fikri olan arkadaşların yardımını bekliyorum .şimdiden teşekürler
Konuyu Düzenle/Sil

3 olmalı bence benim kızım 3 yaşına geldi ben geçen yıl haftada 2 gün gönderdim şimdi de gitmek istiyo yine yazdırdım göndercem 2-3 gün istedikten sonra gitmeli çocuk ve çevresinde ona göre zaman geçircegi çocuk yoksa da gitmeli....

3 olmalı bence benim kızım 3 yaşına geldi ben geçen yıl haftada 2 gün gönderdim şimdi de gitmek istiyo yine yazdırdım göndercem 2-3 gün istedikten sonra gitmeli çocuk ve çevresinde ona göre zaman geçircegi çocuk yoksa da gitmeli....

Ya benim oğlum 2 yaşında şu an ben de seneye göndermeyi düşünüyorum.Çalışan bir anneyim.2 günlük ben de göndermeye başlasam mı bu sene acaba?Yoksa seneye kadar bekleyeyim mi?İzmirde yaşıyorum gönderebileceğim nereleri var?Yardımcı olursanız sevinirim.

Ya benim oğlum 2 yaşında şu an ben de seneye göndermeyi düşünüyorum.Çalışan bir anneyim.2 günlük ben de göndermeye başlasam mı bu sene acaba?Yoksa seneye kadar bekleyeyim mi?İzmirde yaşıyorum gönderebileceğim nereleri var?Yardımcı olursanız sevinirim.

canım izmir konusunda yardımcı olamam ama bence alıştırmak için haftada 2 gün gönderebilirsin...ben çocuk gelişimi ögretmenligi yaptım yinede evde ne kadar şey ögretebilirim ki arkadaşlarıyla ögrenmek daha zevkli gelioyo çocuklara........

canım izmir konusunda yardımcı olamam ama bence alıştırmak için haftada 2 gün gönderebilirsin...ben çocuk gelişimi ögretmenligi yaptım yinede evde ne kadar şey ögretebilirim ki arkadaşlarıyla ögrenmek daha zevkli gelioyo çocuklara........

Teşekkür ederim.Denesem iyi olacak sanırım.Hem davranışını ölçmüş olurum bu sayede.Seneye de isteyerek ve biraz alışmış olarak gider.
Peki bir şey sorucam.2 günlükte tüm gün mü bırakılıyor.Pek bilgim yok da.Anaokulu seçerken görüştüğüm görevlilere de sorarım.
Siz nasıl ilk günler yarım gün mü bıraktınız.Siz de orada bulundunuz mu yoksa zamanla mı süreyi arttırdınız?Çocuğunuzun tepkisi nasıl oldu?
amma soru sordum yaaa....

Ben 5 diyenlerdenim.ve anaokulu konusunda oldukça endişeliyim.yakın çevremde öyle olumsuzluklar gördüm ki.güya çevredeki en ii çocuk yuvalarıydı ama çok kararsızım önemini biliyorum mutlaka gitmeli diyorum ama düşündüğüm yerllerdeki olumsuzluklar beni düşündürüyo

bende 4 yaş dıyorum benim oglum tam 4 yaşını doldurdu anaokuluna verecem kayıtlar eylül başı başlıyor oğlumda çook istiyor gitmek bakalım nolacak inş. çabuk alışır çokta faydası olacagına inanıyorum

Çocuğum 3 yaşında fakat biz özel sebeplerden dolayı tam gün olarak yuvaya verememekteyiz. Fakat oyun saatleri diye birşey duydum yuvalarda, bilgisi olan var mı acaba?

X