Anksiyete Atakları Döndü

4justice

* hasta la vista baby *
Kayıtlı Üye
3 Aralık 2011
10.447
12.578
Hanımlar Selam,

Dünya için küçük benim için büyük bir derdim var.
Eski konularımı hatırlarsınız vize başvuru sürecimiz vardı, vizemiz çıktı İngiltereye yerleşiyoruz.

Bu sürece girerken de aslında bile isteye girdik. Eşime güveniyorum diline ve işine. bende ilk 1 yıl sadece dil öğrenmeye odaklanırım diye düşündüm.
Çalışmaya da başladım gitmeden ama ruhum sıkışıyor
Anksiyete atakları gelmeye başladı. Ya öğrenemezsem ? Ya yapamazsam ? Ya ömür boyu çalışamazsam ?

Şöyle bi hap olsa da yutsam şakır şukur konuşsam modundayım :dondurma:

Bu zamana kadar çok altyazılı dizi izledim hala da izliyorum ama sadece izliyorum galiba
basit kelimelere kulak aşinalığım var anlıyorum ama konuşma sıfır diyebilirim
ıııı ııııı ııııı diye diye bi cümleyi 1 saatte kurarım
sonra diyorum oralarda benden sıkılırlar mı yavaş konuşuyorum diye ?

Bana neler önerirsiniz ? bu forumda dil bilen çok kişi gördüm, okudum.
Ennnn hızlısından ennnn faydalısından tavsiyelerinizi bekliyorum.

konumu lütfen gereksiz saptırmayın, bari buna yapmayın yani.
yeterince gerginim, kaostan beslenen insanların polemiğine girmek istemem.
teşekkürler.

Rahat olun 0’dan bir dili öğrenmek bile 6-9 ay sürer diyorlardı ben de Almanya düşünüyordum. Çok rahat geliştirirsiniz. Ben de aynı şekilde dizilerdeki 3-5 kelimeyi anlıyordum, okulda başka ülkeden öğrenci gelmişti, konuştukça alışılıyor. İnsan beyni her şeye adapte oluyor.

Hali hazırda anksiyete sorununuz varsa destek alabilirsiniz bence iyi gelir alışma döneminde size
Anksiyetem 4 senedir var aslında son 1 yıldır düzenli ilaç kullanıyorum ve temmuz ayı gibi bırakacaktık ilacı doktorum yeterli dedi ama
ama şimdi bu çıkınca tekrar tetiklenmeye başladı korkutuyor beni
çok mutluyum ama çok korkuyorum :KK43:
gitmeden mutlaka görüşeceğim doktorumla

Merhaba ben size ingilizce hikayemi anlatayım özel okullda okudum fakat hep bir cekingenlik konusamama okul sürecinde haha gülmeler yanlış konusunca yazınca,bunlar insanın cok moralını düşüren seyler şevk bırakmıyor insanda... Yıllar sonra eşimle evlendim cokca yabancı arkadaslarımız oldu ama hiç biri ben cümle kuramayınca gülme dalga geçme yapmadılar tam tersine destek oldular.. Düzelttiler google translate cok işe yarıyor ilk zmnlar kullanabilirsiniz hem aklınıza getiriyor eskileri hemde yeni kelime ögreniyorsunuz... En güzel dil mecbur kalınca ögreniliyor duolingo yu tavsiye ederim.. Birde hiç çekinmeyin yalan yanlış olsun konusun bol bol ben. Film dizikerden ögrenemedim konustukca ögrendim. Ne zman ki türkçe sorular sorulara infilizce cvp verdim ki kendimde sasırdım işte o zmn kafa ingilizce calısmaya düşünmeye başladı bence..
Utanma yok
Cekinme yok
Bol bol konusma sorma
Hiç korkmayın ingilterede hem kulakalrınız hem gozleriniz hemde diliniz dolacak 🌹

Kimse native speaker performansı beklemeyecek sizden, o yüzden rahat olun ☺️ Ben hazırlıktayken kendi kendime İngilizce konuşurdum ve speaking konusunda çok faydasını gördüm. O an ne yapıyorsam veya ne yapacaksam sesli bir şekilde dile getirirdim "I am going to iron the clothes." vs gibi. İlk başta gramere takılmayın. O an fiilleri hatırlamanız bile yeterli. İngilizceyi hayatınızın her alanına entegre edin. Telefonunuzun ve bilgisayarınızın dilini İngilizce yapın, YouTube'da hangi tür video izliyorsanız İngilizcesini izleyin. Sevdiğiniz İngilizce şarkıların lyriclerini açın, bilmediğiniz kelimelerin anlamlarına bakın ve tekrar tekrar lyricleri inceleyin. Bir dizi veya film seçin, ilk önce Türkçe altyazılı izleyin, sonra İngilizce altyazılı izleyin ve en son da altyazısız izleyin. The Guardian, BBC News, The New York Times gibi yabancı haber sitelerinde günlük okumalar yapın.

Şimdi birkaç uygulamadan bahsedeceğim :)

1- bu eklenti sayesinde Netflix'te dizi veya film izlerken hem İngilizce hem de Türkçe altyazı çıkıyor. Anlamını bilmediğiniz kelimelerin üstüne tıklayarak hangi anlamlara geldiğini görebiliyorsunuz.

2- CAKE
YouTube'dan özel olarak seçilen videolarla günlük hayatta kullanılan İngilizce ifadeleri öğrenmek için çok faydalı bir uygulama. Simülasyon kişilerle speaking pratiği yapma imkanı sağlıyor. Yapay zeka sayesinde ses kaydı ile telaffuzunuzu kontrol ediyor, böylece konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

3- CAMBLY

Ana dili İngilizce olan eğitmenlerle görüntülü konuşmak çok faydalı olacaktır. (Ücretli)

YOU CAN DO IT :KK200:

Anksiyetem 4 senedir var aslında son 1 yıldır düzenli ilaç kullanıyorum ve temmuz ayı gibi bırakacaktık ilacı doktorum yeterli dedi ama
ama şimdi bu çıkınca tekrar tetiklenmeye başladı korkutuyor beni
çok mutluyum ama çok korkuyorum :KK43:
gitmeden mutlaka görüşeceğim doktorumla
Zaten anksiyete böyle zamanlarda depreşir mutlaka bir çözüm sunacaktır. Şimdilik kafanızda planlar yapmayın akışına bırakın. Gideceğiniz yerde gezilecek görülecek yerleri falan araştırın iyi gelir :)

Almanya'da mısınız? Dil kursuna başlayın okullar açılınca. Annem en güzel arkadaşlıklarını orada edindi teyzem de.
Ayrıca mecbur konuşuyorsunuz. Hiç çekinmeyin her markette, mağazada konuşun.
Sanal olarak bi tandem-partneriniz olabilir.
Ben Ispanyolca öğrenirken öyle yapmıştım, haftada belirli günler chat yapıyorduk ya da görüntülü konuşuyorduk.

5 yıl önce İngilizce bilmezken bir otelin marketine düştüm iki arkadaş ortak açtık 😂 müşterileri İngiliz türk personelden başka türce konusan yok. Duolingo yu indirdim satış yapabilecek kadar İngilizce öğrendim. İngilizler de bizim gibi sıcak kanlı ilk zamanlar çok komiktim beden dilimle konuşmaya işaretle anlatmaya çalışıyordum. 1 yıl içinde öğrendim sevgili bile yaptım İngiliz eşim duymasın :KK53: pratikte istemeden öğreniyorsun mecbursun çünkü sende çok kasma kitaplardan alt yapı olmadan gramer bilmeden öğrenmek zor orada yaşayacağın için en kolay hızlı pratikte öğrenirsin..

Dil işi 'can havli' ve 'iş başa düşünce' durumlarında öğrenilir, hızlanır, sonra yerleşir. Korkacak, çekinecek gerilecek birşey yok. 1 senede çalışacak duruma gelirsiniz, diplomat olacak haliniz yok. Keyfini çıkarın.

İngilizce kıyısından köşesinden hiç değilse yazılışından çoğu anlamını bilebildiğimiz bir dil. Ben ich bin Loveit den öteye gidememiş almancamla Almanyada yaşadıysam siz de yaparsınız. Bu telefon aplikasyonlarından mı indirseniz baya baya faydası oluyor çünkü

X