Anne-Babadan kalan en değerli miras kardeş midir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Dersolsun

Baslngc:60.4 Gncl:55 Hedef:55
Kayıtlı Üye
14 Mayıs 2012
3.281
2.870
Eşim markette çalışıyor. Küçük kızım var. Kimseyle görüşmem ama eşim iş yerinden korona virüse yakalandı. Dün sonucu öğrendik. Hepimiz karantinadayız. Şükürler olsun hafif geçiririyor.
Benim annem ve babam hayatta değil. Ailemden bana ev kaldı. Orada yaşıyorum. İki abim var. İkisine de ev kaldı. Annem den 3 tane küçük arsa kaldı. 3 kardeşiz, bana alma dedi abimin biri. Diğeri de aynı fikirde almadım. Bu evi de üzerime vermek istemedi abim. Bizim üzerimizde kalsın dedi. Ben kabul etmedim. Sonra üzerime aldım oturduk. Uzatmayım, küçük abim araya eften püften bahane soktu karı koca eşim ve bana küstüler. Arada abim arar arada da ben onu. Ama en çok ben ararım. Diğer abim bana değmeyen yılan bin yaşasın kafasında. O da ben ararsam konuşuruz.
Korona virüs geçiriyoruz haberleri yok. Pek takmazdım ama dünden beri eşimi arayan soran çok MaşaALLAH. Düşündüm dünden beri telefonum çalmadı. Amcam kapıdan ihtiyaçlarımızı getirmiş sağolsun. Anca amcamdan duyarlarsa ararlar. Yoksa bir nasılsını bile çok görürler. Duygusallaştım. Yoksa ben de pek takmazdım ama niye böyle oldum bilmiyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Eşinize geçmiş olsun.
Senin hakkın olan miras konusunda takındıkları tavırlara bakınca içlerinin ne kadar karardığı anlaşılıyor zaten aramayışları, sormayışları pek şaşırtıcı olmamalı...
Kan bağı var ve yaparlarsa yapsınlar abilerimdir modunu sal bence yoklarmış gibi davran kafan rahat eder.

Abilerinizin evi alma, arsayı alma tavırları zaten kafa yapılarını ele veriyor. Size düşkünlükleri yok, üzücü olabilir ama kabullenmeye bakın.

keşke dinlemeyip arsayı bırakmasaydınız bu arada. Ederi nedir bilmem, sadece bu zihniyeti sevmiyorum!
Abimin biri ev konusunda benden yanaydı.
Haklısınız, kabullenmek en doğrusu.

Eşinize geçmiş olsun.
Senin hakkın olan miras konusunda takındıkları tavırlara bakınca içlerinin ne kadar karardığı anlaşılıyor zaten aramayışları, sormayışları pek şaşırtıcı olmamalı...
Kan bağı var ve yaparlarsa yapsınlar abilerimdir modunu sal bence yoklarmış gibi davran kafan rahat eder.
Çok teşekkür ederim.
Hakkınız var. Dediğiniz gibi yapacağım.

Eşim markette çalışıyor. Küçük kızım var. Kimseyle görüşmem ama eşim iş yerinden korona virüse yakalandı. Dün sonucu öğrendik. Hepimiz karantinadayız. Şükürler olsun hafif geçiririyor.
Benim annem ve babam hayatta değil. Ailemden bana ev kaldı. Orada yaşıyorum. İki abim var. İkisine de ev kaldı. Annem den 3 tane küçük arsa kaldı. 3 kardeşiz, bana alma dedi abimin biri. Diğeri de aynı fikirde almadım. Bu evi de üzerime vermek istemedi abim. Bizim üzerimizde kalsın dedi. Ben kabul etmedim. Sonra üzerime aldım oturduk. Uzatmayım, küçük abim araya eften püften bahane soktu karı koca eşim ve bana küstüler. Arada abim arar arada da ben onu. Ama en çok ben ararım. Diğer abim bana değmeyen yılan bin yaşasın kafasında. O da ben ararsam konuşuruz.
Korona virüs geçiriyoruz haberleri yok. Pek takmazdım ama dünden beri eşimi arayan soran çok MaşaALLAH. Düşündüm dünden beri telefonum çalmadı. Amcam kapıdan ihtiyaçlarımızı getirmiş sağolsun. Anca amcamdan duyarlarsa ararlar. Yoksa bir nasılsını bile çok görürler. Duygusallaştım. Yoksa ben de pek takmazdım ama niye böyle oldum bilmiyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Kardeş en güzel mirastır gerçekten , ama kıymet bilenler için geçerli bu söz, kendinizi üzmeyin bence, toplumda hâla kiz evlatlarında miras hakkı olduğunu kimse kabul etmiyor, kanunda ve islamda yeri olmasına rağmen yine işlerine geleni yapıyorlar maalesef 😕

Tabii belli olmaz ama kız kardeşler güzeldir ya. Erkek olunca sanki geneli sıkıntı. Hele evlenince. Boşverin siz de yuvanıza bakın.. insan böyle günlerde hatırlanmak ister ama olmuyorsa olmaz yani. Hiç şu durumda kendinizi üzmeyin
🌼 Teşekkür ederim. Alışmam gerekiyor.

Kardeş en güzel mirastır gerçekten , ama kıymet bilenler için geçerli bu söz, kendinizi üzmeyin bence, toplumda hâla kiz evlatlarında miras hakkı olduğunu kimse kabul etmiyor, kanunda yeri olsa da yine işlerine geleni yapıyorlar maalesef 😕
Ne güzel dediniz. Kıymet bilen için geçerli.

Yani ne hakla alma demiş anlayamadım? Madem 3 ev/arsa 3er kardeş var , herkese 1er tane düşüyor herkes hakkını efendice alsın çıksın. Ben olsam sizin kadar sakin tepki vermezdim asla. Sen alma madem meraklısın, bu benim hakkım sana pabuç bırakmam derdim güzelce de bir hakaret koyardım buraya.

Şaşırdım kaldım, hem hakkını gaspetmek istiyorlar hem de surat yapıyorlar ?? Sizin yerinizde olsam bunları her yerden silerim.

Baslığa binaen cevabım
Kardeş, cocukken beraber büyüdüğü, yetişkinlikte cogu zaman yolunun tamamen ayrıldığı kişi oluyor. Etrafımda kardesiyle can ciğer kuzu sarması olan kadar kardesiyle bagı sıfır noktasına inen var.
Takılmayın
Ailenize odaklanın.

Yani ne hakla alma demiş anlayamadım? Madem 3 ev/arsa 3er kardeş var , herkese 1er tane düşüyor herkes hakkını efendice alsın çıksın. Ben olsam sizin kadar sakin tepki vermezdim asla. Sen alma madem meraklısın, bu benim hakkım sana pabuç bırakmam derdim güzelce de bir hakaret koyardım buraya.

Şaşırdım kaldım, hem hakkını gaspetmek istiyorlar hem de surat yapıyorlar ?? Sizin yerinizde olsam bunları her yerden silerim.
Evet, sakince verdim. Kavga, tartışma beceremem ki. Hep içime kapanık, gerginlikten korkan biriyim. Çocukluğumdan geliyor bu.

Çok geçmiş olsun. Hasta olunca ben de duygusallaşırım. Biz de kopuğuz 3 kardeş. Abimle en son geçen sene konuştum. Eşimle daha tanışmadı bile. 6 senedir eşimle birlikteyim bir tanecik abim var hiç görmedi, konuşmadı. Abisin değil mi, bir varlığını desteğini hissettir, beni eşime karşi mahcup etme ama nerde.. Eşimin tam 20 kardeşi var (2 ayrı anneden) ve hepsi birbirleriyle içli dışlıdır. Kendimi bazen o kadar yalnız hissediyorum ki. Ama ne yapalım, kendi ailemizi kurduk artık, onlarla mutlu olmaya çalışalım, ben eşimin kardeşleriyle gidermeye çalışıyorum o eksikliği, küçük kayınlarımı çok severim.

Başlığa cevabım evet :)
Annemlerin bir evi var. Allah korusun bir şey olsa o ev kardeşimindir. Ben evlendim, evim yok ama mesleğimi elime aldım. Çok şükür durumum da iyi.
Böyle olmasa bile aklıma en son ev gelirdi. Hatta bir de araba var. O da kardeşimindir.
Annem babam gitse bir kardeşim kalsa yadigar onu mal davası yüzünden kaybedemem asla.

Siz neden arsayı verdiniz anlamadım. Allahtan ev konusunda kanmamışsınız.

Valla ben de bir abiyle abla var ki düşmana hiç ihtiyacım yok neyse ki büyük ablam annem gibi gözünü toprağa dikenin gözünü toprak doyursun

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X