Anne olunca annesini daha iyi anlayan degil kızgınlığı artan var mi benim gibi

Yavrusum

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Kasım 2016
1.179
2.651
37
Biraz uzun olacak sanırım. Isteyen son 2 paragrafi okuyabilir.Okumak fikir vermek isteyenler buyursun. Buraya kizimla oyun oynamak konusnda fikir almak icin konu acacaktim ama biraz derine inip içimi dökmek istedim. Özellikle çocuk gelisimci arkadaşlara bir sorum olacak yazimin sonunda.
Ben 33 yasindayim. Annem çalışan bir kadındı ve çok yoğundu. Öyle ki erken doğmuşum ve 2 ay hastanede kalmışım annem çoktan başlamış ise. Bakıcı bakmış sonra kreşe gitmişim. Çok yorgun gelirdi çok konuşkan bir cocuktum. Günlük aktivitelerimi anlatirken başım agridi simdi isim var sonra derdi ama sonra bana hic sira hiç gelmezdi. Sarılırdım pek sarilmaya da gelmezdi. Ne güzel bir söz hatırlarım ne sarıldığını. Bıcır bıcır bir çocukken içime kapandım soğuk konuşmayan bir genç kıza ve kadına evrildim. Çünkü hiç öğrenmedim nasıl sevgi gosterilecegini. Bana hiç bir şey öğretmedi ne mutfak işi ne temizlik sen dur batirirsin şimdi ben yaparım diye diye hiç uğraşmak istemedi. Ama hep laf isitirdim başkalarının yanında gururumu çok kırardı. Zaten beceriksiz hiç ise yaramaz birsey bilmez sunepe vs. Kısacası işinin ve hayatin tüm yorgunluğunu benden çıkarırdı. İhtiyacım olan hiçbir anımda yanımda yoktu. Hic oynamadi benimle ilgilenmedi. Genc kizken nerede ne giyilir gibi basit seyleri bile ogretmedi. Dugune kotla giderdim herkes bana gulerdi. Makyaj yapinca maymuna benzemissin derdi. Kendince saka yapardi aslinda. Ne suslenmeyi ne bakimi yani kadinliga dair hicbirseyi bilmiyorum. Anne dediğim zaman yoktu orada o gün ne yaptığımı birseyden mi korktugumu neyi sevip sevmedigimi neye ihtiyacım olmadığını hiç bilmedi ve beni hiç gerçekten tanıyamadı. Hiç çaba göstermedi fiziksel ihtiyaclarim dışında.
Türkiye aile yapısına bakacak olursak büyük çoğunlukla aynı kaderi paylaşıyorum aslında niyetim dramatize etmek değil ama hayatın başkalarına kolay gelen bazı anlarında çok sorun yaşıyorum bilmiyorum cunku. En çok da kendi kurduğum aileyi ve evi idare etmek konusunda.

Onun disinda ornegin temizlik yapmayı bilmiyorum, derin temizlik kışlıkları yazlıkları kaldırma mutfak ya da gardırop düzeni gibi şeyleri hiç bilmem pratik olamam. Çok da zor gelir.
Bunlar hayatın sonu değil biliyorum halime bin şükür ama zevksiz geçiyor işte zor geliyor ev işi vs. Hiç takdir görmemişim dolayısıyla amaan yapsam ne olacak diye düşünüyor beynim otomatik olarak.

Annemin beni kendince sevdiğini biliyorum aslında hayat çocuk bakımı iş zor geldi sanırım ama affedemiyorum işte. Ona sarılıp öpmekten şefkat göstermekten nefret ediyorum. O ise benden kendi hiç öğretmedigi gostermedigi şeyleri bekliyor. Çok ama çok tepkiliyim ona. Hala anneme ihtiyacim var simdi arada gelsin kalsın istiyorum ama ona çok zor geliyor sıkıntılarımı duymazdan geliyor. Bu da beni daha da uzaklaştırıyor.

En onemlisi ise simdi bir kızım var 3 yaşına girecek. Acısını cikarircasina sevgimi gösteriyorum hiç esirgemem zaman zaman abarttigim da olur. Ama hayal gücüm yok mesela anne birlikte oynayalım diyor ve ben yüzlerce kitap okumama nette arastirmama rağmen çabuk tıkanıyorum. Mesela sembolik oyunlara bayiliyor ama bebegi aliyoruz elime konusturuyorum 5 10 dk sürüyor. Zaten oyun oynamayı sevmiyorum belli etmemeye çalışıyorum ama beceremiyorum haliyle çocuğum da sıkılıyor. Çok ama çok sıkılıyor. Yetersizlik hissinden kurtulamıyorum. Onu yetiştirmek bildiğim herşeyi öğretmek hayatta mutlu kalabileceği seylerle donatmak istiyorum ama bilmediğim şeyi nasıl yapacağım. Temizlik bile ogrenmeli cocuk zulüm gelmemeli ona ki benim gibi yapmak zorunda kaldığında nefret etmesin. Bir anne çocugunu duyusal olarak da hayata hazırlamakla yükümlüdür annem bunu hiç yapamadı ben de ogrenemedim simdi igneyle kuyu kazmaya calisiyorum. Nereden nereye bağladın amma uzun yazdın diye kızmayın arkadaşlar içim çok dolu patlarcasina saçıldı etrafa kelimeler...

İşin özeti benim gibi olup da kendilerini iyilestirebilenlerle dertlesmek istedim
Ayrıca sembolik oyun, mis gibi oyun ve aktivite önerilerine açığım. Hergün akşam 3 saat parktayiz açık hava kotasını dolduruyoruz bu arada ve yarim gün de okula baslayacak. Okuduysaniz cok teşekkür ederim.

Bizde 8 kardesiz beni ablalarim oyalardi annem sadece dogurup besleyip onlara vermis gibiydi ben annemle oynadigimi bilmem hatta annemi hatirlamam bile hep ablalarimla yaptiklarim aklima gelir hep bunun buruklugunu yasadim icimde birgun olsun Anneme gidip sarilamadm canim annem diyemedim kucukken gormedigim sevgiyi buyuyunce ona veremedim o yuzden elinizden geldgnce cocugunuza sevginizi hissettirin

Benzer seyleri yasamisiz. Hele su günler cok doluyum bu konuda. Uzun uzun yazabilirim ama takatim kalmadi. Yanliz degilsin konu sahibi. Ben acikcasi psikologa gidiyorum. Ben daha iyi bir anne olacagim cünkü. Kisir döngü olmasina izin vermeyecegim. Bu konuyuda takip edecegim, tavsiyelere benimde ihtiyacim var.

Benzer seyleri yasamisiz. Hele su günler cok doluyum bu konuda. Uzun uzun yazabilirim ama takatim kalmadi. Yanliz degilsin konu sahibi. Ben acikcasi psikologa gidiyorum. Ben daha iyi bir anne olacagim cünkü. Kisir döngü olmasina izin vermeyecegim. Bu konuyuda takip edecegim, tavsiyelere benimde ihtiyacim var.
Ben de gittim kızım doğunca emdr terapi aldım ama o terapi kotu anilari daha iyi sekilleri ile değiştirmek uzerine. Mesela psikolog diyor ki bana sen 2 yaşındasın hayal et annenin sana nasıl davranmasını me yapmasını isterdin. Ne bileyim ben hiç iyi olanı görmedim ki ilgilenmesini oynamasını tamam ama nasıl mesela bilmiyorum yani canlandiramadim bile şimdi size uzay mekiği canlandir gözünde desem basit birşey hayal edersiniz ama bilen biri ya da hayal gucu geniş biri daha detaylı doğru hayal eder. O yüzden emdr terapi ile 2 yaşıma kadar gelebildim biraktim hayal edebileceğim birşey değil malesef. Şu anda calismadigim için gidemiyorum çok maliyetli çünkü.
Evet ben de daha iyi anne olacağım o benim canım çünkü. Benim annem de elinden geleni yapsaydı en azından denedi derdim kızgınlığım azalirdi.

Bayramlarda bile annemi opmem.bir tane bile guzel animiz yok.kizlarim icin iyi anneyim diyemem ama herseye onlarida katarim mesela kapi silme isi ustunu ben altini onlar siler balkon yikarim supurge bende hortum onlarda gibi.buyuk kizim 8 olacak kucuk 3 yasinda.ucumuz kek yapariz.banyo sonrasi ben buyuk kizimin oda kardesinin sacini tarar.alisveris sonrasi en hafif poset kucuk kardese az agir olan ablaya digerleri anne oldugum icin bana duser aklima bunlar geldi.39 yasindayim hic sevilmedim seni anliyorum

Bende benzer şeyler yaşadım. Herşey ve herkes benden önemliydi. Üstüne dayak da yerdim. Bana "dogumda ölseydin, ben kurulduktan sonra umrumda olmazdı" gibi cümleler de kurdu (ikimiz doğumda zor kurtulduk). Uzun uzun yazabilirim bende.yedigim dayaklar ve beni asağlaması zamanında derin izler bıraktı bende. Bunu bazen kendi çocuklarımla olurken fark ediyorum. Bugünler de annemle aram iyi sayılsada, içimde yinede bu kırgınlık var. Cünkü mahvettikler öz güveni ve sevgiyi tek başıma yeniden kurmam gerekti. Oda haliyle zaman ve güç ister.

Annenizle ilişkiniz konusunda yorum yapmayacağım, oyun kısmına geçeyim direkt.

Yapmak istemediğiniz ya da beceremediğiniz şeyleri yapmayın çocuğunuzla. Sembolik oyundan keyif almıyorsanız, sıkılıyorsanız ve beceremiyorsanız zorlamayın, sembolik oyun oynamayın. Okula başlayacakmış zaten, kendi yaşıtlarıyla oynar o oyunları. Siz ikinizin de zevk alacağı şeyler yapın birlikte. Oyun hamurlarıyla oynamak olabilir, zeka oyunları olabilir, puzzle olabilir hatta müzik açıp dans etmek bile olur. Yeterki birlikte zaman geçirin ve bu zamanda ikiniz de eğlenin. Çocuklar sıkıldığınızı anlar ve zamanla uzaklaşırlar. Bu yüzden ikinizin de zevk alması, eğlenmesi önemli.

Bayramlarda bile annemi opmem.bir tane bile guzel animiz yok.kizlarim icin iyi anneyim diyemem ama herseye onlarida katarim mesela kapi silme isi ustunu ben altini onlar siler balkon yikarim supurge bende hortum onlarda gibi.buyuk kizim 8 olacak kucuk 3 yasinda.ucumuz kek yapariz.banyo sonrasi ben buyuk kizimin oda kardesinin sacini tarar.alisveris sonrasi en hafif poset kucuk kardese az agir olan ablaya digerleri anne oldugum icin bana duser aklima bunlar geldi.39 yasindayim hic sevilmedim seni anliyorum
Ben de sizin gibi nasıl sevilir bilmedim kızım doğana kadar ama nasıl sevilmez biliyordum ve onun tam tersini yaptım sonra da sevmeyi öğrendim kızımla. Saçım belime kadar uzundu tarayamiyorum diye kısacık erkek saci kestirdi bir de fotograf çektirdi. Hala bakamam. Yahu kadın tamam zor oluyor ama en azından omuz hizasında falan biraksaydin benimle gittiğim dugünde erkek mi kız mı bu diye dalga gecmezlerdi. Şimdi kızımın saçları belinde çok zor oluyor yıkamak taramak ama görevim işte ben onun annesiyim. 10 dk uzun tarasam ölmem.

Bende benzer şeyler yaşadım. Herşey ve herkes benden önemliydi. Üstüne dayak da yerdim. Bana "dogumda ölseydin, ben kurulduktan sonra umrumda olmazdı" gibi cümleler de kurdu (ikimiz doğumda zor kurtulduk). Uzun uzun yazabilirim bende.yedigim dayaklar ve beni asağlaması zamanında derin izler bıraktı bende. Bunu bazen kendi çocuklarımla olurken fark ediyorum. Bugünler de annemle aram iyi sayılsada, içimde yinede bu kırgınlık var. Cünkü mahvettikler öz güveni ve sevgiyi tek başıma yeniden kurmam gerekti. Oda haliyle zaman ve güç ister.
Zaman ve güç bile yetmiyor telafisi olmuyor işte. Allah yardimciniz olsun sizin de.

Ben de gittim kızım doğunca emdr terapi aldım ama o terapi kotu anilari daha iyi sekilleri ile değiştirmek uzerine. Mesela psikolog diyor ki bana sen 2 yaşındasın hayal et annenin sana nasıl davranmasını me yapmasını isterdin. Ne bileyim ben hiç iyi olanı görmedim ki ilgilenmesini oynamasını tamam ama nasıl mesela bilmiyorum yani canlandiramadim bile şimdi size uzay mekiği canlandir gözünde desem basit birşey hayal edersiniz ama bilen biri ya da hayal gucu geniş biri daha detaylı doğru hayal eder. O yüzden emdr terapi ile 2 yaşıma kadar gelebildim biraktim hayal edebileceğim birşey değil malesef. Şu anda calismadigim için gidemiyorum çok maliyetli çünkü.
Evet ben de daha iyi anne olacağım o benim canım çünkü. Benim annem de elinden geleni yapsaydı en azından denedi derdim kızgınlığım azalirdi.

Ben normal psikoterapi icin gidiyorum. Az sonra "ama o bir anne, sen yinede evlatlik görevini yap" diyenler gelecek. Kalbindeki o boslugu anlamayacaklar. 30 yildir "sen yapamazsin, edemezsin" denildikten sonra, evde, evlilikte, cocukta, hepsinin yapmanin zorlugunu anlamazlar. O kadar cok sey var ki..

Annenizle ilişkiniz konusunda yorum yapmayacağım, oyun kısmına geçeyim direkt.

Yapmak istemediğiniz ya da beceremediğiniz şeyleri yapmayın çocuğunuzla. Sembolik oyundan keyif almıyorsanız, sıkılıyorsanız ve beceremiyorsanız zorlamayın, sembolik oyun oynamayın. Okula başlayacakmış zaten, kendi yaşıtlarıyla oynar o oyunları. Siz ikinizin de zevk alacağı şeyler yapın birlikte. Oyun hamurlarıyla oynamak olabilir, zeka oyunları olabilir, puzzle olabilir hatta müzik açıp dans etmek bile olur. Yeterki birlikte zaman geçirin ve bu zamanda ikiniz de eğlenin. Çocuklar sıkıldığınızı anlar ve zamanla uzaklaşırlar. Bu yüzden ikinizin de zevk alması, eğlenmesi önemli.
Cok teşekkür ederim. Hepsini yapıyorum ama onun tek istediği konuştur anne... okul iyi gelecek inşallah bize.

Cok teşekkür ederim. Hepsini yapıyorum ama onun tek istediği konuştur anne... okul iyi gelecek inşallah bize.

O yaştaki kız çocukları genelde öyle. Şu an arkadaşı yok, çevresinde bu oyunları oynayabileceği sadece siz varsınız o yüzden öyle. Okulla birlikte değişir muhtemelen.

Ben de sizin gibi nasıl sevilir bilmedim kızım doğana kadar ama nasıl sevilmez biliyordum ve onun tam tersini yaptım sonra da sevmeyi öğrendim kızımla. Saçım belime kadar uzundu tarayamiyorum diye kısacık erkek saci kestirdi bir de fotograf çektirdi. Hala bakamam. Yahu kadın tamam zor oluyor ama en azından omuz hizasında falan biraksaydin benimle gittiğim dugünde erkek mi kız mı bu diye dalga gecmezlerdi. Şimdi kızımın saçları belinde çok zor oluyor yıkamak taramak ama görevim işte ben onun annesiyim. 10 dk uzun tarasam ölmem.
17 yasima kadar asker trasiyla gezdim.nedeni okulda bitlenme diye soyledi.lisede cok zorlandim hic sevgilim olmadi.erkek fatma artist derlerdi.acikcasi ondan hep nefret etmistim ama artik aciyorum.birgun ben ona madem sevmeyecektin neden dogurdun dedigimde bana ne dedi biliyormusun ozel bolgesinde kasinti oldugunu ve doktora gittigini doktorunda dogurursan gecer dedigi icin beni dogurdugunu.yani ben onun kukusunu iyilestirmek icin dogmustum antibiyotik gibi biseyim.sen ne hissederdin bunu duyunca

Benim annem calismazdi ama evde is vardir, yeri gelir konu komsuye daha cok deger veriridi, ortada yri geldi dislanarak büyüdüm.
Elimden geleni yapiyorum, benden cikanin en iyisini yapiyorum su an.
Arada bocaliyorum, kiza kizdigim zamanlar pesinden hemen hata yaptigimi haksiz oldugumu ama onu cok sevdigimi söylüyorum.
Yani annemi asil cocougum olunca tanidim, ne kadar bana karsi kayitsiz oldugumu, mal oldugumu gördüm.Kcaya verdi ve bittim sanki, böyleymis megersem yillarca fedakar cefakar annelik kategorisinde tutuyordu kendini foyasi simdi cikti ortaya.
Yemeyip yediren olabilirsin ama sevgi de baska birseydir. anneannemin yaninda beni bir hafta birakmistin dag basinda, bir sekilde yanina gelmistim cocuk halimle tek basina otobüse bindirmislerdi beni teyzemin yanindaydi iceri aglayarak gülmüslerdi bana ne var gibisine, cocuk aglamasi mi sacmaydi bir hafta yalnizdim ben nasil beni biraktin da kendin cocugunu düsünmeden teyzemlerle takiliyorsun. Beni alsan ne olurdu. Zaten ezik bir cocuktum.
Kafam cok karisik yaptigi seyler de cok, ama yapmadiklari artik gözüme batiyor.
Bir yanimi eksiltmis cünkü.
Neyse ne bilmiyorum aramdaki bag cok ciliz.
Iki cocuk annesiyim onlarin yanindan ayrilmiyorum. Arkalarinda hep anneri var, asla yalniz hissetmiyorlar biliyorum.

Ben de cok benzer seyler yasadim.Annem kucukken banyoya kitlerdi isigi da kapatirdi saatlerce aglardim orada umrunda olmazdi.Gebersen de kurtulsam bunu bile beceremiyorsun derdi.Bunlar hep ilkokul zamanimdam hatirladiklarim sonrasi da vsr tabi.Yapamazsin deyip hic is ogretmedi sonra da milletin yaninda ben cok iyi anneyim Nilsu ya hic bi4 sey yaptirmiyorum dedi yasim buyudukce de mletin yaninda beceriksiz dedi.
Konu sahibi bence sen cok iui annesin.Ben şimdi 26 uasindayim.22 yasinda dogu ya atandim ogretmen olarqk.Ev tuttuk ama ne temizlik ne yemek biliuorum.Camasrilari bile katlamayi bilmiyordumm.Bir gun guvendigim bir arkadasi cagirdim gosterdim dolabimi .Ama o kadar daginikti ki dogru duzgun katlayamadigjm.icin.Sagolsyn anlatti gosterdi hiç de ayiplamadi.Hic cekinme bu konularda elinden geleni yap buradaki bayanlar bile o kadar yardimci olur ki.Diger derin yaralarina bir sey diyemicem.zira insanin aklindan cikmiyor sadece unutmus gibi yapip devam ediyoruz

Konuyu henüz okumadım ,başlıga göre yazıyorum; anne olunca anneme öfkem daha da arttı ve ne yazıkki sanki her gecen gün onun gibi bi anneye dönüşüyorum
Kınadıgım ne warsa başıma gelmeden ölmeyecegim sanırım:KK43:

Öyle düsünme, bazen onlar gibi davrama sebbimiz zaten bu davranisi bilmemizden kaynaklaniyor. Elimizde olmuyor cogu zaman tedavi olmamiz gerekiyor. Kolay degil.
annem bana cok surat yapardi bende de o huy var. elimden geldigi kadar kendimi toparlamaya calisiyorum.
Ona benzemeyecegim deyin ve inanin

17 yasima kadar asker trasiyla gezdim.nedeni okulda bitlenme diye soyledi.lisede cok zorlandim hic sevgilim olmadi.erkek fatma artist derlerdi.acikcasi ondan hep nefret etmistim ama artik aciyorum.birgun ben ona madem sevmeyecektin neden dogurdun dedigimde bana ne dedi biliyormusun ozel bolgesinde kasinti oldugunu ve doktora gittigini doktorunda dogurursan gecer dedigi icin beni dogurdugunu.yani ben onun kukusunu iyilestirmek icin dogmustum antibiyotik gibi biseyim.sen ne hissederdin bunu duyunca
Onun içindeki nefret zehir gibiymis. Kizlarinizla yaralarinizı sarıp cok mutlu olacağınız bir hayat diliyorum size.

Çocuğum yok, inşallah rabbim nasip eder. Annemle 18 yaşından beri görüşmüyorum. 26 yaşına girdim. İnsan büyüdükçe daha çok istiyor annesi olmasını galiba. Benim annemde bana sevgi göstermedi. Sarıldığını öptüğünü hatırlamıyorum. Parka götürdüğünü oyun oynadığımızı hatırlamıyorum. Ama beni her canı istediğinde dövdüğünü çok iyi hatırlıyorum. Saçlarım dökülüp evi kirletmesin diye, taramayla toplamayla uğraşmasın diye saçlarımı erkek çocuğundan hallice kestirip günlerce beni ağlatmasını çok iyi hatırlıyorum. Alışveriş yaparken öncelik hep kendi olurdu, doğru düzgün kıyafetim bile olmazdı.

X