Annem düğünde gelen altınlarımı almış

Kizim sen bu dunyaya cile cekmeye mi geldin. Denk geliyorum konularina bakiyorum hep bir dert hep bir sorun. Hem de hic oyle hafife alinacak gibi degiller. Ne ailenden ne esinden no turlu kafan rahat degil. Peki nereye kadar.. simdi daha gencsin. Ustunu ortuyorsun bazi seylerin de ilerde bir yerde patlak verir tum bunlar ve bakarsin ki vakit cok gec...
Ne zaman bu gidisata dur diyeceksin. Me Zaman kendi iplerini eline alacaksin.. farkindamisin kendi hayatina sahip cikman gerekiyor. Durup bir dakika ya noluyoruz diyip tum bu depdebenin karsisina gecip, soyle bir uzaktan bakman gerekiyor artik senin..

Ben anneme borc vermezdim annem de bana borc vermez.
Bende….
Ama bu tercih meselesi. Annem de benden habersiz altınıma çökmez, bende öyle.
İnsanlar düğün hediyesi vermiş, artık karı-koca onlara ait bir mal. Anne ne kızına ne damadına sormadan böyle birşey yapamaz. İhtiyacı varsa alır kızını-damadını karşısına durum bu yardımcı olur musunuz der. Onlarda ortak karar verip cevaplarını verirler. Kibar hırsızlık bu yapılan bana göre.

O zaman bu durumda sizin için önemli olan size ne takıldığı
Siz takilan çeyrek kadar takicaksiniz
Bilezik borcu annenizin sorunu baştan böyle yapmasaymis

Birde şöyle bir durum var
İleride anneniz odeyemezse ne olacak.
Allah gecinden versin ama ölüm olur,hastalık olur.
Bilezik veren akrabalarınız sizin için takip borç vermişse size de borç kalır mı diye düşündüm açıkçası.
Kalsa da vermicem bana gelen bir şey yok ki .

Kizim sen bu dunyaya cile cekmeye mi geldin. Denk geliyorum konularina bakiyorum hep bir dert hep bir sorun. Hem de hic oyle hafife alinacak gibi degiller. Ne ailenden ne esinden no turlu kafan rahat degil. Peki nereye kadar.. simdi daha gencsin. Ustunu ortuyorsun bazi seylerin de ilerde bir yerde patlak verir tum bunlar ve bakarsin ki vakit cok gec...
Ne zaman bu gidisata dur diyeceksin. Me Zaman kendi iplerini eline alacaksin.. farkindamisin kendi hayatina sahip cikman gerekiyor. Durup bir dakika ya noluyoruz diyip tum bu depdebenin karsisina gecip, soyle bir uzaktan bakman gerekiyor artik senin..
Ben kimseyi kırmamaya çalıştıkça çok yoruldum artık.Günde 2 paket sigara içer mi insan sanki tek sırdaşım sigara gibi

Ama çok mantıksız değil mi? Takının amacı evlenenlere yardım etmektir. Takıları anneler alacaksa kime ne faydası olur, hiç takmasınlar daha iyi
Biz mesela okulda bile evlenen oluyor ,çocuğu olan oluyor karşılık beklemeden okulca altın alıyoruz zorda diye .Şöyle bir düşününce ailem ,akrabalarım benim için çok da masrafa girmedi .Yuva kurarken yardımları olmadı .Kendi okulumdan iki çeyrek geldi hanelimin çalıştığı yerden de borca girmişsin kullanırsın deyip verdiler

Annenizin yaptığı belki dogru degil ama
Sizin bu denli kafaya takmanız abartı !

Zaten altınlarınızı ya eşinizin ailesi alacaktı
Ya da eşiniz bir sekilde bozduracaktı 😀

Bu arada bana ne taktılarsa ben de akrabalarıma onu taktım
İade gibi bir şeymiş işte.

Annenizin yaptığı belki dogru degil ama
Sizin bu denli kafaya takmanız abartı !

Zaten altınlarınızı ya eşinizin ailesi alacaktı
Ya da eşiniz bir sekilde bozduracaktı 😀

Bu arada bana ne taktılarsa ben de akrabalarıma onu taktım
İade gibi bir şeymiş işte.
Yeni öğrendim ,düğünümden 8 ay kadar geçti zaten söylemedi başta söylese ona göre borca girerdim .Benim telefonum bozulmuştu sadece telefon parası kadar altını aldık eşimle geri kalanını kasaya attık

Kızlar nasıl anlatılır bilmiyorum kimseye de anlatamadım eşim dahil .Annem bana düğünde takılan bazı altınları almış .Şöyle yapmış mesela 2 dayım bir halam var bir Amcam var .Hepsi bilezik almış sadece Amcam tam altın almış .Annem hepsini kendine alıp onların adına çeyrek taktı .Dayımlar düğünde gelip çeyrek taktı ,Amcam hasta gelmedi babama taktırdı ,halamda düğünde taktı .Yani akrabaların annemin ne yaptığından haberi var .Sebebiyse şu onların çocuğu evlenirse sen zaten bilezik takmazsın ,bileziği ben takıcam sen de çeyrek takarsın.Zaten erkek tarafının dayı teyzesinden de bilezik gelmedi nasılsa dedi .Bunu düğünden aylar sonra öğrendim .Normal mi yaptığı ya bazı yörelerde adet böyle dedi hatta .Bazen beynimi yakıyor artık annem sağlıklı düşünemiyorum olan oldu zaten de gerçekten her aile böyle mi yapıyor
Kusura bakmayın ama anneniz resmen altinlarinizi çalmış. Eşinizin yerinde olsam ve bunu öğrensem sıkıntı çıkarırdim.

Yani ben hep evlenene destek amaçlı hediyeleşme gibi düşünüyorum. Takı takılan da zamanı gelince ,takı takana hediye götürür böyle döner diye biliyordum.
Bize takılanı, zamanı gelince "onlar gelmişti bizde gidelim,gidemesekte düğün sonrası uğrar veririz hediyelerini"şeklinde altında kalmayacak şekilde takarız.
Şimdi annenizin yaptığı tam anlamıyla takı ticareti gibi birşey olmuş ,baştan söylese ben böyle düşünüyorum kızım,bizde adet böyle zorda kalmayın ben takarım zamanı gelince diye düşündüm vs dese sizde tamam deseniz amenna ama bu durumda çok saçma. Belki diyeceksiniz ki anne biz takarız sen karışma. Hiç hoş olmamış ha damadın ailesi takılar bizde kalsın demiş ha anneniz bunu yapmış.
Öte yandan ben evlenirken çeyrek 99 liraydı,anneniz sizin düğününüzde atıyorum bin liraya alınan bileziğin yerine yeri gelince atıyorum üç binlira olan bileziği alıp takacak mı cidden merak ediyorum.

Çeyrek meyrek takma. Yine zarar sen dersin. Akrabaların bilezik almış. Annende bileziklerin yerine çeyrek almış. Çeyrekleri alan annen, yani akrabaların ekstra çeyrek almamış anladığım kadarıyla.
Madem bu işler borç usulüne göre yapılıyor sizin kimseye çeyrek borcunuz yok. Çünkü kimse size çeyrek takmamış

Çeyrek takarsanız da onlar bir bilezik almışken sizden bir bilezik ve bir çeyrek çıkmış olacak.

Çeyrek meyrek takma. Yine zarar sen dersin. Akrabaların bilezik almış. Annende bileziklerin yerine çeyrek almış. Çeyrekleri alan annen, yani akrabaların ekstra çeyrek almamış anladığım kadarıyla.
Madem bu işler borç usulüne göre yapılıyor sizin kimseye çeyrek borcunuz yok. Çünkü kimse size çeyrek takmamış

Çeyrek takarsanız da onlar bir bilezik almışken sizden bir bilezik ve bir çeyrek çıkmış olacak.
Kesinlikle Yani farkında değil yaptığı işin .ticari anlamda borç olrak düşünüyorsa yine biz zararlıyız .

Çok sevimsiz bir konu. Konu sahibi annenize karşı sizi kışkırtmak istemem anneniz baya baya altınların üzerine yatmış. Hiç hoş bir davranış değil. Sizin adınıza karar vermesi de kabul edilemez. Ben yerinizde olsam zorla alırdım bileziklerimi. İsterse küssün konuşmasın. Onlar sizin hakkınız.

Kızlar nasıl anlatılır bilmiyorum kimseye de anlatamadım eşim dahil .Annem bana düğünde takılan bazı altınları almış .Şöyle yapmış mesela 2 dayım bir halam var bir Amcam var .Hepsi bilezik almış sadece Amcam tam altın almış .Annem hepsini kendine alıp onların adına çeyrek taktı .Dayımlar düğünde gelip çeyrek taktı ,Amcam hasta gelmedi babama taktırdı ,halamda düğünde taktı .Yani akrabaların annemin ne yaptığından haberi var .Sebebiyse şu onların çocuğu evlenirse sen zaten bilezik takmazsın ,bileziği ben takıcam sen de çeyrek takarsın.Zaten erkek tarafının dayı teyzesinden de bilezik gelmedi nasılsa dedi .Bunu düğünden aylar sonra öğrendim .Normal mi yaptığı ya bazı yörelerde adet böyle dedi hatta .Bazen beynimi yakıyor artık annem sağlıklı düşünemiyorum olan oldu zaten de gerçekten her aile böyle mi yapıyor
normal sanki, sonuçta anneniz de onlara takacak

Anneme gelen hediyelerden çalıp kendi evine götüren anneannem geldi aklıma. 🤦
Sizin avukat kardeşiniz ile de ilgili bir konunuz vardı değil mi ? Aileniz ile aranıza sağlam mesafe koyun bence.

X