Annem evlenmemize sorun çıkaracak gibi yardım edinn

Sevgilim ailesi ateist hırıstiyan falan değil yanlış anlaşılması ne inan farklılığından bahsediyorsun?
Müslüman olduklarını anladım canım ama müslüman olup alkol alan da var alkol satışını uygun gören de . İnanç fakliligi derken bunu kastediyorum

Konu sahibi annenizi inançlarından dolayı böyle yaftalamanız hiç hoş değil. Bakın ben okudum ve bende aynı şekilde düşünüyorum. Evet herkesin işi ve hayatı kendisini ilgilendirir, mesela bi tanıdığınız alkol satiyorda anneniz durup dururken laf ediyorsa onu ilgilendirmez tabiki deriz ama ortada sizin evliliginiz var. Annenizide anlamaya çalışın lütfen ve ne olur kimseye karşı yermeyin. Bence onun için yazdıklarınızı görse çok uzulurdu.
Konuyu nasıl lanse ettim bilmiyorum sevgilim yapmayacak o işi

Ayrıca burda yazilanların binde birini bile ne kadar yanlış olduğunu düşünsemde anneme soyletmezdim.

İşin dini boyutundaki bilgi ile eğitimin alakasını söyler misiniz? Ne kadar kırıcı yaptığınız yorum. Konu sahibinin annesi söz konusu elâlem değil. Ve ayrıca başkasının hayatına karışmak dindarlik görülüyo demişsiniz de başkasının değil kendi kızının hayatına karışıyo kendi canının kendi kanının. Hiç bir inanan anne evladını ateşe atmaz bile bile

Kırıcı yorum yaptığımı düşünmüyorum, fikrimi söylüyorum, katılmayabilirsiniz. Ne yazık ki ailesi annesini okutmamışlar, şimdi de kendisi aynı yanlış kısıtlayıcı davranışı kızına uyguluyor, çünkü bunu görmüş, yaptığının yanlış olduğunu bilemmiyor. Din benim için bireysel bir şeydir, kimseye zorlanamaz, kızı artık erişkin, üniversite mezunu bir yetişkin, çocuk değil, 'ben böyle inanıyorum, sen de mecbursun' diyemez kimse bir başka yetişkine. Çocuklar ailelerinin malı değildir, köleleri değildir, bu tarz baskılar yapılamaz. Bu benim fikrim.
Ayrıca anne babalar mükemmel değildir, cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşelidir diye bir söz var, iyilik yapacağım derken kızının mutsuzluğuna sebep olabilir.

Bunu sorun etmesi, ve bir hayat paylasmak istediginiz insanin basina neden olamaz. Anlayamiyorum bazen insanlari - saldiri amacli yazmiyorum. Dedikodu, laf yetistirme, hak yeme gibi seyler oldugunda, kadin kiz pazarligi yapilan bu dünya da, babasinin yaptigi meslek, ve bunu insanlarin aklini bulandirmadan, onlarin kendi tercihleri ile yürütülen bir isi kusur olarak dile getirmek sacmalik.

Anneye laf etme gibi bir hevesim yok, fakat senin icin onca yolu gelip sana elinden geldigi kadar manevi degeri yüksek olan yardimlarda bulunan insan icin bunu bir neden olarak görmemek gerekir.

Kırıcı yorum yaptığımı düşünmüyorum, fikrimi söylüyorum, katılmayabilirsiniz. Ne yazık ki ailesi annesini okutmamışlar, şimdi de kendisi aynı yanlış kısıtlayıcı davranışı kızına uyguluyor, çünkü bunu görmüş, yaptığının yanlış olduğunu bilemmiyor. Din benim için bireysel bir şeydir, kimseye zorlanamaz, kızı artık erişkin, üniversite mezunu bir yetişkin, çocuk değil, 'ben böyle inanıyorum, sen de mecbursun' diyemez kimse bir başka yetişkine. Çocuklar ailelerinin malı değildir, köleleri değildir, bu tarz baskılar yapılamaz. Bu benim fikrim.
Ayrıca anne babalar mükemmel değildir, cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşelidir diye bir söz var, iyilik yapacağım derken kızının mutluluğuna sebep olabilir.
Okumak ile dini bilginin inancın alakası yok bende uni mezunuyum ama annesi ile ayni düşünceleri paylaşıyorum. Hiç bir anne evladının kötülüğünü istemez

Bu din konusu 100 kişiye sorduk 200 farklı cevap aldık gibi birşey, annenizi ilgilendiren bir durum yok burda. Siz sevgilinizle ve ailesiyle mutluysanız, herkesi gerekli gereksiz karıştırmayın, maddi bağımsızlığınızı kazanınca bir yetişkin olarak istediğinizi yapmakta özgürsünüz.
Annemi okutmadılar demişsiniz, çok üzücü işte, keşke eğitim alıp her 'hocayım' diyenin etkisi altında kalmaktansa kendi kararlarını verebilecek akli bağımsızlığı elde edebilseydi. 'kendince dindar' olup tv deki hocalara inanınca böyle oluyor, kendi işine bakmaktansa başkasının hayatına karışmak dindarlık olarak görülüyor, etraf kendini tanrı sananlarla doldu.
Bir şekilde annenizi ikna edin, madem dindar bu konuda dini kaynaklarda çok açıklama bulursunuz, açın onları gösterin o zaman.
Hala ikna olmazsa da seçim sizin, ya bir cahilin sözüyle hareket edip sevdiğiniz insandan ayrılacaksınız, ya da kendi bağımsız kararınızla sevgilinizle evleneceksiniz.
zor bir durum bazı arkadaşların dedigi gibi baştan bu işe kalkışmaman en dogrusu olurmuş bu noktadan sonra ne yapılır bilmiyorum
ama şu söyleme katılmadım" annem cahil oldugu için böyle düşünüyor"
bende annen gibi düşünüyorum lisan mezunuyum 17 senedir kendi paramı kazanırım şuan çalıştıgım yerin müdürüyüm benimde iki çocugum var ve bende annen gibi düşünüyorum

Okumak ile dini bilginin inancın alakası yok bende uni mezunuyum ama annesi ile ayni düşünceleri paylaşıyorum. Hiç bir anne evladının kötülüğünü istemez

Alkol satışı yapan insanlar kötü müdür? Nasıl bu genellemeye varıyorsunuz? Belki kız o ailenin içinde çok mutlu olacak, çok rahat edecek. Belki mükemmel bir kayınpederi olacak. Kötülüğünü istemekle ne alakası var bunun? İnsanları yaptıkları işlerle iyi ya da kötü diye sınıflandıramazsınız. Öyle yapmaya kalkarsanız biz de sizin önünüze çocukları taciz eden cami hocalarını getiririz. Hoş olmaz değil mi?

Konu Sahibi arkadaşım annen haklı. Burda yazılan yorumlari gerçekten çok saçma buluyorum ne demek annene ne karışamaz bal gibi de karışır doğurmus büyütmüs bu yasa getirmiş şimdi karışamaz He? Yok öyle bi dünya. Herkesin kendi dini inancı kendinedir ama o inanca göre yaşıyor diye kimseyi yargilayamazsiniz. Alkol kullanana selam vermek aynı masada oturmak bile haram annen de bunun bilincinde bravo gerçekten inanci bu kadar sağlam olan pek bulunmaz. Anneni dinlemeni tavsiye ediyorum

Annesi kızının bu işi yapıp yapmadığına belki karışabilir, hadi erkek arkadaşının mesleği olsa ona da karışabilir diyelim. Annesine ne adamın babasının işinden? Size göre ,haram başkasına değil. Belki sevgilisi çok harika bir insan siz kendinizde nasıl bu hakkı bulup karşıdakine anneni dinle diyebiliyorsunuz yahu. İnancı yaşayanı yargılayamazsın ama yaşamayanı yargılayabilirsin öyle mi? yok öyle bir dünya.

konu sahibi canım sakın erkek arkadaşınla iyi giden ilişkinden olma. İlerde çok pişman olursun. Annenin istediği gibi dindar birini bulursun ama adam çıkmayabilir ne garantisi var? Saçmasapan yorumlara da hiç takılma anneni ikna etmeye bak.

Alkol satışı yapan insanlar kötü müdür? Nasıl bu genellemeye varıyorsunuz? Belki kız o ailenin içinde çok mutlu olacak, çok rahat edecek. Belki mükemmel bir kayınpederi olacak. Kötülüğünü istemekle ne alakası var bunun? İnsanları yaptıkları işlerle iyi ya da kötü diye sınıflandıramazsınız. Öyle yapmaya kalkarsanız biz de sizin önünüze çocukları taciz eden cami hocalarını getiririz. Hoş olmaz değil mi?
Laf anlatmak zor maalesef. Islerine geldigi gibi anlayip bir noktada bulusmayi beceremenimiz cok.

Annesi kızının bu işi yapıp yapmadığına belki karışabilir, hadi erkek arkadaşının mesleği olsa ona da karışabilir diyelim. Annesine ne adamın babasının işinden? Size göre ,haram başkasına değil. Belki sevgilisi çok harika bir insan siz kendinizde nasıl bu hakkı bulup karşıdakine anneni dinle diyebiliyorsunuz yahu. İnancı yaşayanı yargılayamazsın ama yaşamayanı yargılayabilirsin öyle mi? yok öyle bir dünya.

konu sahibi canım sakın erkek arkadaşınla iyi giden ilişkinden olma. İlerde çok pişman olursun. Annenin istediği gibi dindar birini bulursun ama adam çıkmayabilir ne garantisi var? Saçmasapan yorumlara da hiç takılma anneni ikna etmeye bak.
Sevgilim gerçekten çok harika bir insan alkol almaz sigara içmez iddia bile oynamayı bilmez.Benim için yaptıklarını yazmaya kalksam zaten saatlerimi alır .

A Axies , benim kayinpeder de 2-3 yil ceva evinde yatti. Simdi bunu Annem bir kusur olarak Sözlüme yansitmis olsa dogru olur mu? Cocuk ne yapsin?

Anneme bunu isler ilerlemediginde acikladigimda, herkesin bir kusuru vardir, hem siz kuracaksiniz bir yuva, baba degil. Ha Kayinpederin öyle kari kiz mevzulari da degil - eger merak edecek olursa :)

Senin görüstügün cocugun babasi ekmek parasini kazaniyor, gidip duydugumuz onca olaylar var, kizi kandirip uyusturucu bagimlisi yapip ondan yararlanmiyor.

Sevgilim gerçekten çok harika bir insan alkol almaz sigara içmez iddia bile oynamayı bilmez.Benim için yaptıklarını yazmaya kalksam zaten saatlerimi alır .

Sen de hatalısın. Bunlar iyi insan özellikleri değil. Benim eşim alkol alır, sigara içer arada şans oyunu oynar ama harika bir insan. Alkol alıyor olması kimseyi kötü insan yapmaz. Alkol satıyor olması hiç yapmaz.

Demek ki anlatamadım ya da hayat tecrübelerimiz farklı. Herkesin dini inanışları bireysel diyorum, kimseye zorla benim gibi inanacaksın diye zorlanamaz, benim çevremdeki okumuş insanlar en azından öyleler. Annesiyle aynı fikirde olsanız bile yetişkin kızınıza asla evlenemezsin, o adam da o işi kapatsın deme özgürlüğünüz olduğunu mu düşünüyorsunuz? Benim inandığım ve senden beklentim bu dersiniz, ama zorlayamazsınız. Benim gördüğüm kadarıyla okumamış insanlar bu konuda daha kısıtlayıcı, inandıkları şeyleri sorgulamadan, başkalarına gerekirse şiddet uygulayarak kabul ettirme davranışı daha sık, çünkü körü körüne inanıyorlar, bireysel farklılıklara saygı göstermiyorlar ve ne yazık ki ufukları çok dar, siz eminim birçok gruptan insanla muhattap oluyorsunuzdur, öcü olmadıklarını sizin gibi insan olduklarını görüyorsunuzdur. Çünkü bu imkana eğitiminiz sebebiyle sahipsiniz, farklılıklar gözünüzü okutulmamış bir anneye göre daha az tırmalar diye düşünüyorum. Birşeyin X olduğuna inanmak başka, herkese bence bu X tek doğru, herkes ben ne diyorsam öyle yaşayacak demek başka. Umarım bu sefer anlatabilmişimdir, eğer herkese sizin tercihlerinizin zorla yaşattırılmasından yanaysanız da o zaman üzgünüm, bir şey diyemeyeceğim.

X