Annem ve temizlik off!

ben de temizlik yaptım mı her yer buram buram çamaşır suyu kokucak yoksa temizlik yaptığımı anlamıyorumm...su gibi çaçamşır suyu harcıyorum...

benimde anlattıklarınızın tersi bi hayatım var. annem hiç önemsemez çok dağınıktır, temizdir ama çok dağınıktır. herşeyi orda burdadır. senelerce mücadele ettim ama düzelmedi. şimdi evlendim kendi cumhuriyetimi kurdum. eşim de bana alışmaya başladı, baktı psikolojim bozuluyor kurallarıma uyuyor ne yapsın. bende anneme tepki olarak böyle oldum sanırsam, deli gibi yoruluyorum temizlik yaparken kendimi kaybediyorum ama o kadar mutlu oluyorum ki anlatamam. moralim bozuksa temizlik yapıyorum o kadar yani.

benimde anlattıklarınızın tersi bi hayatım var. annem hiç önemsemez çok dağınıktır, temizdir ama çok dağınıktır. herşeyi orda burdadır. senelerce mücadele ettim ama düzelmedi. şimdi evlendim kendi cumhuriyetimi kurdum. eşim de bana alışmaya başladı, baktı psikolojim bozuluyor kurallarıma uyuyor ne yapsın. bende anneme tepki olarak böyle oldum sanırsam, deli gibi yoruluyorum temizlik yaparken kendimi kaybediyorum ama o kadar mutlu oluyorum ki anlatamam. moralim bozuksa temizlik yapıyorum o kadar yani.

ahaay aynı ben ve eşim :lepi:
benimde aynı resmen psikolojim düzeliyor
benim birde evde yer değiştirme huyum var bir koltuk en fazla 15 gün durur yerinde
15 gün sonra bakmışın hoop başka yerde...
tebdili mekanda ferahlık var hayatım.
eşyaların yeri değişince sanki hayatım değişiyor :eek:
nasıl bir tipsem artıkınnnn yerimseniben
yalnız değilmişim bak ama kırmızıya boyadığım yere hayran kaldım..
ne güzel bir cümledir o yahu kendi cumhuriyetini kurmak..
tuttum bu lafdelikafaduldenı

temizlik çok güzel benim ufak oğlum var ve emekliyor hergün yer silip süpürüyorum çocuk emeklediği için yerler hep el ayak izi

benim annemde öyle bide kimsenin yaptığı işi beğenmez eve kadın madın almaz inleye inleye işini gücünü yapar, neyseki yaş geçtikçe biraz duruldu

Aynen benim annemde temizlik hastası...
Aslında bende biraz ona benzemişim, ablamda tam tersimizdir bizim...
Ama annem bazen abartıyor, her haftasonu genel temizlik yapmaktan bıktım bi yere gidecek olsak evden saat 2'den aşağıya çıkamıyoruz, komşular bile annemden şikayetçidir :))

ayy bende çok severim temizlik yapmayı depresyondaki insanlara bile doktorlar öneriyor. yap canım hem spor oluyor hemde bi meşguliyet. kızma anneciğine ne güzel temizlik imandan gelir.

ahaay aynı ben ve eşim :lepi:
benimde aynı resmen psikolojim düzeliyor
benim birde evde yer değiştirme huyum var bir koltuk en fazla 15 gün durur yerinde
15 gün sonra bakmışın hoop başka yerde...
tebdili mekanda ferahlık var hayatım.
eşyaların yeri değişince sanki hayatım değişiyor :eek:
nasıl bir tipsem artıkınnnn yerimseniben
yalnız değilmişim bak ama kırmızıya boyadığım yere hayran kaldım..
ne güzel bir cümledir o yahu kendi cumhuriyetini kurmak..
tuttum bu lafdelikafaduldenı
:lepi: vereliniortak

Temizlik hastalığı toplumda her 100 kişinin 2'sinde görülen ciddi bir rahatsızlık. Psikolojik bir hastalık olan temizlik hastalığı, kişiye sürekli rahatsızlık vererek gündelik hayatının akışını büyük ölçüde etkiliyor.Kadın ve erkeklerde eşit sıklıkta rastlandığı ve toplumda % 2,5 oranında görüldüğü bilimsel verilerle ortaya konurken; hastalıkla erkeklerin 18 yaşında, kadınların ise ortalama olarak 22 yaşında karşı karşıya kaldığı belirtiliyor.
Bu hastalığın ciddiye alınması gerektiğini savunan uzmanlar, temizlik hastalığının saplantı hastalığının (obsesif-kompulsif) bir alt türü olduğunu söylüyor. Amerikan Hastanesi Psikiyatri Bölümü uzmanlarından Dr. İsmet Bora, temizlik hastalığının tedavi edilmediği takdirde ciddi rahatsızlıklar verebileceğinin altını çiziyor. "Hastalık günlük hayattaki iletişimi olumsuz yönde etkiler, hayatı büyük ölçüde zorlaştırır." diyor.

Hastalığın diğer olumsuz etkisi de kişinin zamanını önemli ölçüde alması. Takıntı, örneğin günde 1 saatten daha uzun zaman alabiliyor. Bu nedenle olağan gündelik ve mesleki yaşam bozulur veya etkilenir. Dikkat çekilen hususlardan biri de hastalığın aniden ve stresli bir olaydan sonra başladığı. Tanı ve tedavi utançtan, saklamaktan dolayı 5-10 yıl gecikebiliyor. Bu gecikmeden dolayı hastaların üçte biri önemli ölçüde, yarısı kısmen düzelirken, geri kalan ya hasta olarak kalıyor ya da kötüleşiyor.

Kirlenmiş olma fikrinin çok kişisel olduğunu belirten Dr. İsmet Bora, bu hastalığa yakalanan kişilerin kirli nesnelere dokunduklarında ellerini yıkama mecburiyeti hissettiklerini söylüyor: "Kişi, kafasına takılan temizleme ritüellerini tamamlamadan anksiyeteleri (kaygıları) yatışmaz ve rahatlamaz. Dolayısıyla elini yıkama, evini, eşyalarını temizleme zorunluluğu; tekrarlayan, çok zaman alan, sinir bozan, yoran, hırpalayan ve kişinin birlikte yaşadığı insanlarla ilişkilerini de olumsuz yönde etkileyen sorunlar haline gelebilir."

Hastalığın tedavi edilebildiğini ifade eden Dr. İsmet Bora öncelikle anlamsız, yersiz ve saçma gelen takıntılar ile bunlara eşlik eden davranışlarının ağır bir ruhsal hastalığa yol açmayacağının hastaya anlatılması gerektiğini vurguluyor. Tedavide 2 yıl sürebilecek yüksek dozlarda antidepresan kullanılması gerektiğini belirten Dr. İsmet Bora ayrıca davranışçı tedavilerin de uygulanmasını öngörüyor. Dr. İsmet Bora, "maruz bırakma" (hastayı kirli olduğunu düşündüğü bir nesne ile temas ettirme) ve "tepkiyi engelleme" (elini yıkamayı önleme) olarak tanımlanabilecek bu davranışçı tedavilerin uygulanması ile hastanın aşama aşama kaygılarının üstesinden gelebileceğine dikkat çekiyor.

Temizlik hastalığına (obsesif-kompulsif), tarihte bir tanım getirilme çabasının yanı sıra efsanelere de konu olmuş. Efsanelere ve edebi birçok esere konu olmuş olan saplantı hastalığı hakkındaki efsanenin en meşhuru, W. Shakespeare'nin Macbeth adlı eserinde yer bulmuştur. Kitapta anlatılan hikayeye göre Lady Macbeth'in etkisiyle kocası Macbeth, Kral Duncan'ı öldürür ve L. Macbeth'de bir el yıkama hastalığı başlar. "Arabistan'ın bütün parfümleri getirilse bu elin kirleri temizlenemez." der ve ellerini yıkamaya devam eder.

Temizlik hastalarında görülen bazı davranışlar

Her şeyi eksik ya da yanlış yapıp yapmadığını kontrol etme,

Sık aralıklarla el yıkama,

Simetri ve düzene koyma,

Gereksiz eşyalarını atmayıp biriktirme,

Bir hata yapmış olma ve günah işleme düşünceleriyle sürekli aynı konuları sorup anlatma,

Dua etme, sayı sayma, bazı sözcükleri sessizce söyleme.

ya bi insan bu kadar mı takıntılı temizlik hastası olur.dayanamıyorum.en küçük örneği bugün iftara akrabalarımız gelecek diye saat 12 den iftar saatine kadar-yani 8 saat- mutfakta 3 kişi durmadan iş yaptık.off allahım.bişey diyemiyorum üzmemek için diyemeyince de sinirleniyorum oturup ağlıyorum.napıcam ben yaa :KK43: :bbo:kafamçokkarıştı

canımcım zaten akşam iftara misafir alacaksanız evde 8 saat iş yapmanız çok normal. ağlama alışmaya çalış, çünkü bu ömrunun sonuna kadar başına gelecek bişey.hepımızn başına geldıgı gibi.

arkadaşlar forum titiz insanlarla kaynıyor.ya tamam temizlik evet güzel hoş bişey ama abartılmaz ki.herşeyin bi dozu var.benim süpürdüğüm odayı arkamdan 2 kere süpürürse, hergün 4 makine çamaşır yıkanırsa -ki 6 kişiyiz evde- bu normal mi allah aşkına.allahtan bi tatilimiz var onda da kafayı yedirtiyo anneciğim sağolsun benneyaptımki

ay canım çok haklısın tamam hepimiz bayanız ve temiziz ama o ne ya 12 den akşama kadar yok artık belli bir sınırdan sonra hastalık bu iş tedavi şart:bbo::bbo:

Bi çok arkadaş bu olayı normal/sıradan bişeymiş gibi yorum yapmış, ama bu gerçekten çoook sinir bozucu bir TAKINTIDIR...

evet canım ya seni eklediğin yazı çok güzel aşırı hastalık bunun yahu övünülecek birşey değilkafamçokkarıştıkafamçokkarıştı

Bu arada bir arkadaşımın elleri egzama oldu eli deterjanlardan çıkmadığı için, sonunda işe girdi de kurtuldu bi nebze olsun.. Annemin ise dizinde halı silmekten yara oluştu :1no2: ama yine de vazgeçmiyor aşırı titizliğinden, bize güvenmediği için herşeyi kendi yapmak istiyor, tabi olan yine ona oluyor...

burada bahsedilen bence temizlik değil temizlik takıntısı arkadaşlar
gerçektende böyle insanlarla yaşamak zor ya onların kurallarına uyarsın yada üzülürsün
herşeyin fazlası zarar günde 4 makine çamaşırmı yıkanır
annenizi bir şekilde ikna edin bu takıntısı iyice artmadan bir doktora görünsün

X