Annemin bitmek bilmeyen borçlarından çok sıkıldım.

kediseverbiri

Üye
Kayıtlı Üye
8 Temmuz 2022
488
506
28
İyi akşamlar,

Bu konu hem bir iç dökme hem tavsiye alma konusudur. Daha çok içimdeki siniri atmak için sizlerle konuşarak sakinleşebileceğime inanıyorum, zira muhabbet edebileceğim kimsem yok.

Annemi bildim bileli hep borçları var, bankalara, açık hesap taksitle elektronik eşya satan yerlere, kartlara, kredilere. Yıllardır hiçbir aile ferdimin biz çocuklara ne eğitim ne geleceğe yönelik hiçbir yatırımı yok, var olan da elimizden gitti işte. Anneme hep aynı anda on tane kredi kartı kullanmamasını, münkünse sadece bir tane olmasını ve ondan harcama yapmasını söylüyorum ama hemen hemen her kartta kredili mevduat hesapları var, beni asla dinlemiyor. Sebebini sorduğumda "Bu hayat pahalılığında bir maaşla tüm ay dolabı nasıl doldurayım, faturaları nasıl ödeyeyim?" diyor, hak veriyorum.

Geçen babam ev için 20 bin TL para bırakıp şehir dışına çalışmaya gitti, annem aldı o parayı borçlarının tümünü kapattı, şimdi "Baban gelene kadar 20 bin TL'yi yerine koymak zorundayım" diyor. Bir de nasıl yaparız, ne yapalım diyor. Ben de öyle bir durumdayken akıl vermek değil, yardımda bulunmak istiyorum, "Tamam anne, aldığın maaşları biriktir 20 bin TL'yi öde, ben sana maaşımı veririm, evin giderlerini ordan alırsın" dedim, tamam dedi. Fakat çok zoruma gidiyor. Evet, ailem, bana iyi bir tahsil için maddi manevi çok emek verdiler ama artık ben annemle para konuşmaktan sıkıldım. Şimdi koca bir ay işe gittim, spora yazılacağım, istediklerimi alacağım diye, elimden uçup gitti o para. Yardım etmesem vicdanım el vermiyor, yardım etsem koca bir ay kendime bir iğne dahi almamak şartıyla çalışacağım. Yazın ne tatilim var, ne gezmem. Ev ve iş. Tek keyfim var o da dışarda iki saat kahve içmek. Zoruma gidiyor. Anneme geçen gün spora yazılacağım deyince bana o kadar para verilir mi, önce biriktir, şimdilik ertele dedi. Hemen tamam dedim. Şimdi ne oldu, kendime yatırım yapmak istediğim o para annemin şuursuzca harcadığı borçlara gidiyor. Yine istediğim bir şeye sahip olamadım. Boğazımda ve burnumda bir his var, ağlamak istersiniz de ağlayamaz ama orada bir gülle hissedersiniz ya, öyle.

Ama ne aliyo o paralarla yani o kadar paraya ne alabilir ki?
Normal mutfak masrafı ise aylık yirmi bin değildir heralde. Fuzuli aldıkları ne onu bulun önce gerekirse boş yere aldıklarını satın. Onunla ödesin. Arkasında durdukça size güvenip borç yapar. Babanızdan nasıl cekiniyorsa sizden de cekinsin yazık

Git yazıl spora. Annen de gerekirse babanla karşı karşıya gelsin. Size güvenip borç yapmayacak kardeşim. Bu arada tabi annene yardım et bende evlenmeden önce verirdim para ama bu kendimden ödün vermeme neden olmadı

Babam çok agresif biridir, anneme şiddet uygulayabilir. Uygulamasa bile onu her gün sorguya çekebilir. Annemin bunu yaşamasını istemiyorum, evet ödün verdiğimin fazlasıyla farkındayım, fakat ne öğüt verirsem vereyim asla dinlemiyor. Parayı kötü şeylere harcadığını düşünmüyorum, o yüzden ödün veriyorum belki de, fakat özellikle babam gider gitmez hemen para muhabbetine başlaması beni geriyor. Bu yüzden babamla kötü şeyler yaşamaması için gizliden ona destek olarak böyle iş yürütüyoruz işte.

Yardım ettiğiniz sürece annenizin davranışını pekiştirirsiniz. Yardım etmeyi bıraktığınızda ancak bir şeyler değişebilir.

Vicdanım el vermiyor, sınır koyduğumda da asla ciddiye almıyor. Bazen söyleniyorum, hemen "Tamam senden bir şey istemiyorum, istemek için sormadım" diyor, yine de onun zor durumdayken benim paramı cepte tutmam rahatsız ediyor, keşke beni dinlese biraz. Kendimi hiç saydıramıyorum, belki de beni ciddiye almıyordur.

Babanız size ev için bırakmamış mı o parayı. Neden yerine koymanız gerekiyo ben anlamadım. Ayrıca ne eğitim ne geleceğe yatırım yaptı diyosunuz sonra iyi bi eğitim almam için çok uğraştılar diyosunuz. Zaten 20 bini neden sizin ödemek istediğinizi de çözemedim.
Evet,ben de tam bunlari soracaktım?

Anneniz neye borclaniyor ? Alışveriş mi yaoiyor cidden eve mi harcıyor?

Anneannem kanserdi, ben o sıra Üniversiteye hazırlanıyordum, o dönem tedavisi için hep özel doktorlara götürdüler ve bunun için miktarını ve kaç yıl ödeyeceğini bilmediğim, benimle asla asla paylaşmadığı bir kredi borcu ödüyor. Anneannem vefat etti hala o borç ödeniyor, evet ben de ailem için böyle bir şeye girişirim tabii fakat benimle paylaşmaması üzüyor. Art niyetle sormuyorum, mesela ne kadar çektin, kaç yıl ödeyeceksin dediğimde hep bu yıl bitiyor diyor, dört yıl önce de bu yıl bitiyor demişti. Onun belini büken en büyük borcu bu. Diğerleri faturaları ödediği kredi kartının borcu, ya da markette bakkalda harcadığı kartların borcu, acil nakit para gerektiğinde çektiği kredili mevduat borçları ya da ev için taksitle aldığı vantilatör, kahve makinesi vb küçük ev aletleri borçları.

Babanız size ev için bırakmamış mı o parayı. Neden yerine koymanız gerekiyo ben anlamadım. Ayrıca ne eğitim ne geleceğe yatırım yaptı diyosunuz sonra iyi bi eğitim almam için çok uğraştılar diyosunuz. Zaten 20 bini neden sizin ödemek istediğinizi de çözemedim.
Evet,ben de tam bunlari soracaktım?

Babam Ağustosun ilk haftası gitti ve Ekim ayında geri dönecek, kendi tarlamızda çalışıyor. Ben gelene kadar 20 bin TL'den ev kirasını ve masrafları buradan ödersiniz, ben gelmeye yakın kalan parayı dolar yaparsınız demişti. Babamın gelmesine bir aydan az süre kaldı, bu süreçte iki ayda 20 bin TL'yi nasıl yediniz diyecek çünkü, evimizin kirası 2.200 TL, annemin zaten aldığı 7 bin TL'lik bir maaşı var, bu sebeple babam nereye harcadığımızı sorabilir, soruyor da.

Evet iyi bir eğitim almam için uğraştılar, babam maddi, annem manevi. Annemin parasal açıdan benim telefon faturalarımı ödemekten başka bir yardımı olmadı, zaten tutumlu bir insanımdır çok para isteyen biri değilimdir lakin keşke üstümüze üç beş kuruş olsaydı diyorum. Çoğu arkadaşımın ailesi onlar için bir banka hesabı açmış mesela azar azar atmışlar eğitim hayatları boyunca, şimdi rahat ediyorlar. Annem emekliliğine yakın çalıştığı yerden çıkartıldı ve 10 yıl önceki 100 bin TL ile babama batması muhtemel bir iş yeri açtı ve nitekim battılar. Ölü yatırım yani. O parayı bizim adımıza faizli bir banka hesabına atsaydı daha iyi olurdu.

Kasıtlı olarak size söylenmiş, neden verdiniz ki?

Evet kasıtlı olarak söylediğini ben de fark ettim ama ben hariç başka kimseyle bir şey paylaşamıyor. Kız kardeşim bizden bağımsız ve ayrı yaşıyor, doğru dürüst bir iletişimi ve desteği yok. Aile bağları kuvvetli değil. Annem dolayısıyla benimle paylaşıyor, ben de vicdanen tabii o rahat etsin, canı sıkılmasın, aklı kalmasın diye yardım ediyorum. Çok üzgünüm çok. Böyle biri olursam hayatta hep kaybedeceğim.

Elaleme olan birc olsa hadi aileniz rezil olmasin kapatin derdim ama bbaanizin 20 bini borca gitmis giderse gitsin kicasiyla onun arasinda sizin maasiniz varmenize gerek yoktu

Doğru, elaleme borç ödemektense annemin borcunu kapatmak daha mantıklı tabii, yine de babam bu durumu öğrenirse hesabını sorar ki annem de hesabını veremeyeceği için evde tartışma yaşanır. Babam cevap alamadığı zaman şiddete başvurur. Bunun yaşanmasını istemiyorum, bu yüzden hep ödün veriyorum.

Vicdanım el vermiyor, sınır koyduğumda da asla ciddiye almıyor. Bazen söyleniyorum, hemen "Tamam senden bir şey istemiyorum, istemek için sormadım" diyor, yine de onun zor durumdayken benim paramı cepte tutmam rahatsız ediyor, keşke beni dinlese biraz. Kendimi hiç saydıramıyorum, belki de beni ciddiye almıyordur.
Sizin cebinizde hiç para yokken annenizin keyfi borçlanması rahatsız etsin sizi. Yapmayın bunu kendinize. Söz ağızdan çıkmış, bu defa maaşınızı verin ve söyleyin; bu sondu. Bir daha hiçbir gereksiz harcamadan sorumluluk almayacağım.

Kutsal anne dediğimiz annelerden ise “ben hep size alıyorum sizin için borçlandım” diyecektir. “Ben istemiyorum, kardeşim, kardeşlerim istiyorsa da bu onların sorunudur, benim için yapacağın hiçbir şeyi kabul etmiyorum” deyin.

Sizin cebinizde hiç para yokken annenizin keyfi borçlanması rahatsız etsin sizi. Yapmayın bunu kendinize. Söz ağızdan çıkmış, bu defa maaşınızı verin ve söyleyin; bu sondu. Bir daha hiçbir gereksiz harcamadan sorumluluk almayacağım.

Kutsal anne dediğimiz annelerden ise “ben hep size alıyorum sizin için borçlandım” diyecektir. “Ben istemiyorum, kardeşim, kardeşlerim istiyorsa da bu onların sorunudur, benim için yapacağın hiçbir şeyi kabul etmiyorum” deyin.

Teşekkür ederim yorumlarınız için.

Sizi tamam diyeceğiniz bilindiği icin anneniz tarafından size bahsediliyor hemen bu konu. Herkes hele anne baba olmuş koca ınsanların sorumluklarını almalı. Borçlarını kapattıysa 20 bini hesabını babanıza anneniz verecekti bunun sorumluluğu size ait değil. Bazen içimiz acısa bile net olup hayır demek lazım.inanin ilk zamanlar zor olsada sonra o rahatlama hissi size iyi gelecek. Anneniz nasıl bencilce sizden kendi isteklerinizi geri plana atmanızı kolayca istiyor ise sizde su an bunu yapabilirsiniz. Anne baba basimizin tacı gerçekten zor durum olur yardım edin kesinlikle edin hatta ama bazi durumlrda da etmeyın net olun. Borçlar zaten size güvenerek yapılıyor baksanıza

Anneniz parayı nereye harcıyor?

Örneğin markettir, faturadır, ev eşyasıdır onda ise boşa borç yapmıyor da evi tamamlıyor olabilir mi?

Anneannem kanserdi, ben o sıra Üniversiteye hazırlanıyordum, o dönem tedavisi için hep özel doktorlara götürdüler ve bunun için miktarını ve kaç yıl ödeyeceğini bilmediğim, benimle asla asla paylaşmadığı bir kredi borcu ödüyor. Anneannem vefat etti hala o borç ödeniyor, evet ben de ailem için böyle bir şeye girişirim tabii fakat benimle paylaşmaması üzüyor. Art niyetle sormuyorum, mesela ne kadar çektin, kaç yıl ödeyeceksin dediğimde hep bu yıl bitiyor diyor, dört yıl önce de bu yıl bitiyor demişti. Onun belini büken en büyük borcu bu. Diğerleri faturaları ödediği kredi kartının borcu, ya da markette bakkalda harcadığı kartların borcu, acil nakit para gerektiğinde çektiği kredili mevduat borçları ya da ev için taksitle aldığı vantilatör, kahve makinesi vb küçük ev aletleri borçları.

uzun sure benzerini yasadigim icin sizi de, az cok annenizi de anlayabiliyorum. oncelikle bir sekilde kredi karti, kredili mevduat borcu vs gibi seylerden kurtulmasi lazim. borcla borc odenmiyor cunku, çığ gibi ve bir yerden sonra basa cikilamayacak hale geliyor.

Anneniz koca kadın. Bütçesini kendi yapmalı. Eğer bir sorun varsa bunu babanızla birlikte çözecekler. Bunlar sizin sorumluluklarınız değil. Kaldı ki babanızın verdiği para harcanmak içindir zaten. Fazla harcadıysa da yine anneniz hesap vermeli.

X