Annemle borç tartışması

Yok, o konuda güvenilir insanlardır. Ben yurtdışında yaşadığım için ben gidene kadar altın alıp bekletmelerini istemiştim. Bir daha böyle bir durum olursa direkt parayı hesabıma yatırmalarını söylerim. Hatta o altını alırlarken de ihtiyacınız olursa bozdurup kullanırsınız demiştim. Annem de buna güvendi muhtemelen. Ama tabii bana sormadan satılmasını kastetmedim. Bende de çok hata var aslında. Tek taraflı değil yani.
Bir daha temkinli ve net olursunuz o zaman. Sizin de her an ihtiyaciniz olabilir.

Boşuna ölüm hak miras helal denmemiş bence
Yerinizde olsam kendi payımı isterdim ailemden
İlla her şeyi satıp saçmak zorunda değiller
Sizin payınızı size öderler yine payınızı almış olursunuz
Bunda utanılacak ayıplanacak bir şey yok
Asıl kardeşinize yer ay para gönderiyor olmak veya kardeşinizin sürekli borç içinde olması bence ayıplanması gereken
Hala daha tek başına geçinemeyen biri yani sonuçta
Yarın öbür gün siz de hasta olabilirsiniz mesela size üzülecekler mi sürekli sömürdük vah diye?

Annemin kendi ailesiyle yaşadığı miras sorunlarından dili yandığı icin
Hiç şaşırmadım
Yıllar önce ödediği çamaşır makinası taksidini bile içinde tutup uygun zamanda söyleyen bir insan olarak kök ailesiyle de,çekirdek ailesiyle de para konusunda sorun yaşamasi çok doğal.
Bence kendi altınını al, kendin biriktir. Kardeşin de evlenmeyi biliyorsa ev gecindirmeyi de bilsin. Annenin kartı onda, her sıkıştığında anneden açık çek, abladan altın hibesi...tabii ki sorumsuz bir insan olur. Bence iyilik değil kötülük yapıyorsunuz. Bırakın kendi başına , toparlanmak için kendini zora soksun, adam olsun. Buradan görünen hala anasının prensi minik bir oğlan çocuğu. Altın falan hibe etmezdim ben olsam

Hiç şaşırmadım
Yıllar önce ödediği çamaşır makinası taksidini bile içinde tutup uygun zamanda söyleyen bir insan olarak kök ailesiyle de,çekirdek ailesiyle de para konusunda sorun yaşamasi çok doğal.
Bence kendi altınını al, kendin biriktir. Kardeşin de evlenmeyi biliyorsa ev gecindirmeyi de bilsin. Annenin kartı onda, her sıkıştığında anneden açık çek, abladan altın hibesi...tabii ki sorumsuz bir insan olur. Bence iyilik değil kötülük yapıyorsunuz. Bırakın kendi başına , toparlanmak için kendini zora soksun, adam olsun. Buradan görünen hala anasının prensi minik bir oğlan çocuğu. Altın falan hibe etmezdim ben olsam
Kardeşime karşı tutumumuz konusunda haklısınız. Ben de anneme benzer şeyler söyledim bugün. Biz bu şekilde davranmaya devam edersek, 10 yılda da durumu düzelmeyecek onun. Annemlerin miras davası da kız ve erkek kardeşler arasında ayrım yapılmasından kaynaklıydı. Daha fazla gerginlik yaşamamak için annem tüm haklarından vazgeçti vs. Saçmasapan durumlar. O hataların bazılarını biz de tekrarlıyoruz malesef.

Kardeşime karşı tutumumuz konusunda haklısınız. Ben de anneme benzer şeyler söyledim bugün. Biz bu şekilde davranmaya devam edersek, 10 yılda da durumu düzelmeyecek onun. Annemlerin miras davası da kız ve erkek kardeşler arasında ayrım yapılmasından kaynaklıydı. Daha fazla gerginlik yaşamamak için annem tüm haklarından vazgeçti vs. Saçmasapan durumlar. O hataların bazılarını biz de tekrarlıyoruz malesef.
Annenin kaderi kıza derler ya, tam olarak bu olmuş. Nasıl ki kaynanadan eziyet gören kadınlar gelinlerine kötü davranıyorlarsa erkek çocuğu kayirdigi için miras hakkından vazgeçmek zorunda olan annesi de miras olayında erkek çocuğunu kayiriyor. Ev onlarda,dükkan onlarda,2. dükkanın kirası onlarda, 3. Dükkanın satışından kalan para hep onlara gitmiş. Aslında farketmeden tüm haklarinizdan vazgecmissiniz. Bu gidişle gidip isyan bayraklarını açmaz 'ay ölümlü dünya,daha fazla gerginlik yasamayalim' derseniz yakında resmi olarak da tüm haklarinizdan vazgeçmek zorunda kalacaksınız gibi görünüyor, dışarıdan bir gözden bakinca

para meselelerini pek anlamam siz kim aldı kim verdi diye anlatmaya başladığınızda pek anlayamadım zaten. bazen ben anneme söylemeden nasılsa yerine geri koyucam diye hesabından ufak borçlar aldığım olmuştur. anneme sonradan söylemişimdir çoğu zaman. neden bilmem ödiyceğim konusunda emin olduğum için o da zaten alma demiyceği için anlatma gereği duymamıştım. her borç aldığımda da bunun borç olduğunu hatırlatma huyu var ki ben borçuma hep sadık olduğum halde. siziden alınan borçlar ödenmemişse artık hesabı kitabı ayırmanın vakti geldi

Merhaba,
Meseleye artık fazlasıyla duygusal yaklaştığım için konu açıp fikir almak istedim. Senelerdir annemle kardeşimden uzakta yaşıyorum. Aramız hep iyi oldu. Kavga, küslük bilmeyiz. Babamın vefatından sonra üçümüze kalan gayrimenkuller var. Ben senelerdir bunların gelirine giderine karışmadım. Zaten öğrenciliğimden beri çalışıyorum. Özel durumlar dışında ailemden para almadım ama istediğimde de hayır diyen olmadı. Annemin kendi ailesiyle yaşadığı miras sorunlarından dili yandığı için bu konularda bizimle sorun yaşamaktan hep çekindi. Bu konular hep tabuydu, para konuşmak ayıptı vs.
Bugün annemle bir tartışma yaşadık ve ben çok alındım, bir süre konuşmamayı dahi düşünüyorum. Şöyle ki erkek kardeşim evli ama hala annemin maaş kartı ondadır. Çünkü evlendikten sonra eşiyle birlikte işle ilgili talihsizlikler yaşadılar. Ara ara ben de ufak yardımlarda bulundum. Bana göre kardeşimin maddi durumuyla yaşadığı hayat arasında çok fark var ama bu onların meselesi, karşımadım. Ta ki işin ucu bana dokunana kadar.
Kardeşimin düğün masrafları için annem kredi çekmişti. O sırada evini tadilata sokmuştu, annemin bir diğer evinin tapu masrafları vardı falan derken ortak bir dükkanı sattık. Anneme borçlarını kapatmasını, kalan paradaki benim payımı da benim için altına yatırmasını söyledim. Öyle yapıldı. Bu arada ödenen borçların benimle bir alakası yok. Dün annem, önümüzdeki ay kardeşimle birlikte ödemeleri gereken borçlardan bahsetti. Ben de bir miktar altınımı satıp kardeşime hibe edebileceğimi söyledim. Annemin cevabı "Ben o altını senden borç olarak alıp şu ödemeyi yapmayı düşünüyordum" oldu. O ödeme iki hafta sonra yapılacak ve ben lafını edene kadar annem bu düşüncesinden bana bahsetmedi bile. Zaten o borcun dükkan satışından gelen parayla kapatılmış olması gerekiyordu ama para başka şeylere gitmiş. Ben o borcu iki kez ödüyor olacağım yani. Anneme de kardeşıme de verdiğim hiçbir şeyi borçtan saymadım şimdiye kadar, saymam da. Zaten geri de gelmez :) Ben kardeşime vereceğim hibe dışında altın bozdurmak istemediğimi söyledim. Ve annem tarafından para konuştuğum için bir nevi ayıplandım. Mesele "sen ona bunu yaptın, bana şunu yapmadın"a döndü. Seneler önce aldığım çamaşır makinesinin taksidi ödemiş, onu söyledi bana. Bir sonuca varamadan öylece kapattık telefonu. Ortada bu kadar hastalık varken üç kuruş para yüzünden ailemle kötü olmayayım diyorum ama boğazıma bir yumru oturdu. Haksızlığa uğradığımı düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım?
Keşke anneniz oğlunu düşündüğü kadar sizide dusunseymis.. Ben evliyim erkek kardeşimde evli benim evim var esime babası aldi. Kardeşimin yok onada babam almayı düşündü ama alırsam ya iki cocugumada alırım yada hiç almam dedi yani anlamasamda parayi eşit veririm üstünü tamamlayan alsin ne aliyorsa kafasında eşit olanda budur iki evlâdım var birine fazla olsun onun yok demem eşit veririm bence hakkınızı alin hakkı olmayana da hic birşey hibe etmeyin sizde savurabilirdiniz dimi o parayi.

Keşke anneniz oğlunu düşündüğü kadar sizide dusunseymis.. Ben evliyim erkek kardeşimde evli benim evim var esime babası aldi. Kardeşimin yok onada babam almayı düşündü ama alırsam ya iki cocugumada alırım yada hiç almam dedi yani anlamasamda parayi eşit veririm üstünü tamamlayan alsin ne aliyorsa kafasında eşit olanda budur iki evlâdım var birine fazla olsun onun yok demem eşit veririm bence hakkınızı alin hakkı olmayana da hic birşey hibe etmeyin sizde savurabilirdiniz dimi o parayi.
Aynen öyle . Benim dedem cok iyi bir babaydi, variyla yoğuyla çalışıp 3 çocuğuna ev bıraktı.
Ama 4 çocuğu var.
Yani evi alamayan o çocuğun hakkına girmedi mı? iyilik yapmak isterken belki de vebal aldı.
Şahsen ben, ailem kardeşimle bana ortak ev bırakacağına o evi satıp ,parasıyla yaşlılığıni seyehatle, kaplıcalarla, maddi zorluk çekmeden yaşamalarinı tercih ederim. Kendim de yatırımlık ev almak istiyorum ama yaşlanınca satıp yemek icin :))

Off haklısınız. Ama bugün yarın biri virüs kaptı diyelim ya da öbürünün başına bir şey geldi, pişman olmaz mıyım para için huzursuzluk çıkardığıma? Hiç böyle bir şey yapabileceğimi sanmıyorum. Benim tek verici taraf olmam artık o kadar kanıksandı ki, sorgulanmıyor bile artık bu durum. Bir de hep şöyle düşünüyorum: Bir gün benim ihtiyacım olsa onlar da bana verir. Sonra seneler önce ödenen çamaşır makinesi taksitleri geliyor önüme. Hatayı baştan yaptım sanırım.
Huzursuzluk cıkaran siz değilsiniz ki:/ öyle dusunmeyın, bence annenize söyleyin anne benim de kendime göre borçlarım var ve o paraya ihtiyacım var . Kendi elimde kalan olursa size yardım ederim. Cunku siz o parayı verseniz geri gelmez, ki belki onlar bozdurdu harcadı bile. Annemın basına da gelmisti annemın evini satıp altına yatırdı teyzem sonra bir baktık altınlar yok, teyzem evine tadilat yaptırırken kullanmıs. 8-9 yıl oldu hala yok ortada, öducem öducem diyor kendisinin bankada yuzbinlerce doları var ama anneme gelince oducem ileride, miras paylaşımı yapıldı ama hic paylaşılırken teyzem kendi payından ben altın borcumu odeyeyım mahsup edip vereyim demedi. Para konuşmak ayıp evet ama onlar alırken ayıp degil miydi

Kesinlikle hata ettim. O yüzden birden karşılarına dikilip, şimdi verin benim paralarımı desem yine ben suçlu olacağım.
Zaten her durumda suçlusunuz ,su anda da yaptığınız tasvip edilmiyor. Evde oturan annenizle bir şey diyemezsiniz ama kardeşinize "benim de durumum kötü ,borçlarım var kaldığın dükkanın cari kirası su kadar,benim payim da bu,bu payda her ay hesabıma yatir. Konuyu cozemezsek de mahkemede başvurmak zorunda kalacağım "diye bilirsiniz.
Ayrıca hasta olsanız mesela covid tabi ki yalnız gecireceksiniz anneniz ve kardeşiniz kendilerini riske atmamak için gelmeyecek.

Zaten her durumda suçlusunuz ,su anda da yaptığınız tasvip edilmiyor. Evde oturan annenizle bir şey diyemezsiniz ama kardeşinize "benim de durumum kötü ,borçlarım var kaldığın dükkanın cari kirası su kadar,benim payim da bu,bu payda her ay hesabıma yatir. Konuyu cozemezsek de mahkemede başvurmak zorunda kalacağım "diye bilirsiniz.
Ayrıca hasta olsanız mesela covid tabi ki yalnız gecireceksiniz anneniz ve kardeşiniz kendilerini riske atmamak için gelmeyecek.

bos yere yazmayın

konu sahıbı 3 yıl bekleme kararı aldı

Aynen öyle . Benim dedem cok iyi bir babaydi, variyla yoğuyla çalışıp 3 çocuğuna ev bıraktı.
Ama 4 çocuğu var.
Yani evi alamayan o çocuğun hakkına girmedi mı? iyilik yapmak isterken belki de vebal aldı.
Şahsen ben, ailem kardeşimle bana ortak ev bırakacağına o evi satıp ,parasıyla yaşlılığıni seyehatle, kaplıcalarla, maddi zorluk çekmeden yaşamalarinı tercih ederim. Kendim de yatırımlık ev almak istiyorum ama yaşlanınca satıp yemek icin :))
Kesinlikle eşit olmalı babama kardeşimin yok ona alin dedim ama babam senin bugun var eşinden sebep ama yarin ya olmazsa dedi hakli boyle düşündükleri icin cok şanslıyım

Bence mirasli ortak gayrimenkulleriniz varsa satın, satmak istemezlerse ortaklığın giderilmesi davasi açarak satılmasını sağlayın. Ve bundan sonra bir parada hakkiniz varsa o parayı kendiniz sahsen degerlendirin.
Bakin benim de ablamla ortak mallarim var bir ortak da babamız ve hersey mahkemelik olduğu için satilamiyor. Ev alacaktım ablam bana borç para teklif etti ve almadım çünkü borcu ne zaman geri odeyebilecegim belli değil.
Yani sizin bütün paranızı harcayip "para konusmayalim "demeleri bana hiç samimi gelmedi. Sizin hakkınızı versinler ve ondan sonra hic para konusmayin (samimi olan bu Bence)

Biraz fazla safça düşünüyor olabilirim. Üç yıl olmasa da payımı almak istediğimi söyleyip biraz süre tanıyacağım onlara. Şu an zor durumdalar. İtiraz edeceklerini de sanmıyorum. Teşekkürler yorumlarınız için.

Hiç sanmıyorum.
3 sene sonra o altının yerinde durmasını beklemeyin, bitecek.

Dükkandan zaten çıkartamayacağınızı düşündüğü için yerinde kalır. Kardeşiniz en rahat altını kurtarabileceğinizi biliyor dolayısıyla ilk olarak onu harcayıp bitirecek.

Şöyle düşünelim yerinde kalan bir altın dükkan yatırımı için işe yaramaz ki, bir de neden annenizde duruyor? Eve bir hırsız girse rahatça götürür, anne evi sizinkinden daha mı güvenli?

Güveniyorum diyorsunuz ama ifadelerine göre ufak ufak harcanmaya başlanmış bile olabilir, ifadeleri biraz şüpheli. El altındaki altın çok tatlıdır, “yerine bir ara koyarız” diye kendini kandırmak çok kolaydır.

En güzeli bankanızla görüşüp hemen kasa kiralayın, ücretleri makul. Annenize de hırsızlıktan korktuğunuzu söyleyip altınları isteyin hatta ona da kendi altınını saklaması için teklif edin. Yoksa planınızdaki gibi 3 yıl beklerseniz biten altını açıklayamayacağı için kardeşinizi bırakın anneniz hiç istemediğiniz bir tarafını gösterebilir bu sefer ilişkileriniz tamamen kopabilir.

3 yıl kafa rahatlığı için annenizle ağır kavga etmeyi göze alıyor musunuz gerçekten? Ne kadar altın kalmışsa size o kadar rahat verir, zaman aleyhinize işliyor. Ne kadar beklerseniz size o kadar çok tepki verecektir.

Dükkanları zaten işletmiyorsunuz, ev/dükkan için uzun süre bekleyebilirsiniz, onlar için bekleyebilirsiniz

Ah be güzelim....yaramı deştin ...bizimkilerde yani babam hayatta ama herşey oğullarının daha doğrusu küçük oğlunun elinde...bana zırnık koklatmazlar...geçen ay bu yüzden kavga ettim görüşmüyorum hiçbiryle...

X