annemlere ne kadar kira vermeliyim

lattesizkitapsiz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Ocak 2023
2.545
7.844
32
Merhabalar,
Biliyorum bu başlığa çok fazla uğranılmıyor ama yine de şansımı denemek istedim,umarım birçok hanımefendiden yorum alabilirim.

Diğer finans başlığımda belirtmiştim bir süre çalışmadığım için bazı nedenlerden dolayı biraz borç biriktirdim;KYK borcumla birlikte 90.000'e yakın borcum var.Ama kyk'yı eğer hemen ödemezsem 65.000 civarı bir borcum var.Kredi kartları artı krediler.
Bu yüzden bir süre annemlerin yanında yaşamak için döndüm ve 30 yaşında olduğum için artık onların evinde bedavaya kalma olasılığım yok.
Annemlerin maddi durumu gayet iyi gerçekten muhteşem bir evde oturuyorlar.
Ve ben ne kadar onlara para vereceğimi kestiremiyorum açıkçası.
aklımdaki rakam 4000,
onun dışında herhangi bir faturaya ya da başka bir şeye karışmayı düşünmüyorum,benden herhangi bir şey istemedikleri sürece tabii
Ekstra olarak onlara yemek yapmak gibi üstleneceğim şeyler de olacak çünkü ben daha esnek çalışacağım onlardan.
Şu an diyet yaptığım için bazen kendime özel yiyecek şeylerim oluyor ya da evde istediğin bir şey yoksa gidip marketten alıyorum (patates alacaksam bir tane değil 1 kilo patates alırım tabii ki )ama onun dışında evden yiyip içeceğim sizce bu rakam çok mu az?
teşekkürler şimdiden

edit; bedavaya kalamam diyince sanki ailemle bağımın sorunlu olduğu düşünüldü 🥲
ben kendim rahat edemeyeceğim için kalamam, bu yaşta yük gibi hissetmek istemiyorum ki evlerinde kalarak bunu yeterince hissediyorum.O yüzden vereceğim ailemin benden hiçbir beklentisi yok.

Son düzenleme:
Her ailenin ılişkisi dinamiği farklıdır

Ama durumu iyi olan aileme onlarla yaşıyorum diye oda kirası vermezdim (evet oda kirası oluyor sanki bunun adi)

Aylik alışveriş yapardım o kadar
hocam aramız çok iyi o konuda sorun yok konuda belirtmem gerekir mıydı bilmiyorum.
ben rahat edemiyorum böyle bedavaya, burası benim evim değil çünkü.
annemler çok karışık alışveriş yapıyorlar.
her şeyin alınan yeri farklı / çoğu şey toplu alınıyor
süt alınıp yoğurt yapıyorlar peynjri toplu alıyorlar
et için köyden hayvan kestirip alıyorlar bazen marketten alıyorlar .
sebzeyi mutlaka pazardan alıyorlar ve pazara gitmeyi pek sevmem 😅
bu yüzden alışverişi yapmam imkansız.
ailem ihtiyacımiz yok verme diyor ama rahat edemem

Çok ince düşünmüşsün, ailenin hiç ihtiyacı olmadığını bildiğin halde böyle bir karar alman gerçekten tebrik ederim. lattesizkitapsiz lattesizkitapsiz bence kafanda belirlediğin rakam bana fazla geldi sonuçta o evin kızısın, evdekilere asla fazla gelmezsin ama faturaları ödeyebilirsin özellikle doğalgazı en çok o geliyor kışın, mübarek bütün faturaları katlıyor tek başına. Tabi nacizane fikrim.

Çok ince düşünmüşsün, ailenin hiç ihtiyacı olmadığını bildiğin halde böyle bir karar alman gerçekten tebrik ederim. lattesizkitapsiz lattesizkitapsiz bence kafanda belirlediğin rakam bana fazla geldi sonuçta o evin kızısın, evdekilere asla fazla gelmezsin ama faturaları ödeyebilirsin özellikle doğalgazı en çok o geliyor kışın, mübarek bütün faturaları katlıyor tek başına. Tabi nacizane fikrim.
Ben de aynen sizin gibi düşündüm, faturaları ödemek daha makul bir şey çünkü hani birebir para vermekten
ama annem bir yerden kredi çektiği için bankası ona iki tane faturayı onlara taşıması gerektiğini söylemiş yani otomatik ödeme şartı kosmus kredi de.
elektrik ve doğalgaz otomatikte hani suda zaten 100 200 lira geliyor onu ödemenin bir manası yok
teşekkürler ederim o sizin ince dusunceniz🤍

Annenizin hesabına atabilirsiniz fatura miktarlarini
Ya da anneniz market listesi yaptığında söyledigi yerden alabilirsiniz
Bence de 4bin fazla aile evinde
Ne is yapıyorsunuz? Aylık gelirsiniz ne kadar?

Faturaları üstüne geçir,yeter bence.
4 bin lira kira ödemeyen aileye çok.
Ya da madem ihtiyaçları yok eve her ay 2 çeyrek al, kenarda dursun. Hediye gibi verirsin annene. Ya da iki ayda bir kürdan bilezik al. Hem kızım bana bilezik aldı diye mutlu olur , hem aile evine kira ödüyor gibi olmazsın,hem de zaman geçtikçe değerlenir, ihtiyaç anında kullanılır. TL vereceksin boşa ucacak para

Annenizin hesabına atabilirsiniz fatura miktarlarini
Ya da anneniz market listesi yaptığında söyledigi yerden alabilirsiniz
Bence de 4bin fazla aile evinde
Ne is yapıyorsunuz? Aylık gelirsiniz ne kadar?
hekimim 30+ civarında alacağım.
bende maaş bu olunca beklentileri daha yüksek olur diye düşünüyorum.
annemin hesabına attığım her para bana döner bak senin için biriktirdim diye geri verecek bir noktada bana.

Faturaları üstüne geçir,yeter bence.
4 bin lira kira ödemeyen aileye çok.
Ya da madem ihtiyaçları yok eve her ay 2 çeyrek al, kenarda dursun. Hediye gibi verirsin annene. Ya da iki ayda bir kürdan bilezik al. Hem kızım bana bilezik aldı diye mutlu olur , hem aile evine kira ödüyor gibi olmazsın,hem de zaman geçtikçe değerlenir, ihtiyaç anında kullanılır. TL vereceksin boşa ucacak para
fikriniz için teşekkürler,
bankada kredi çekmiş annemler ve bu yüzden iki faturanin otomatige alınması konusunda Bankası ile konuşmuş.
anneme vereceğim para ya da alacağım altınlar bana ilerde döner,
bak sen verdin biriktirdim diye
bunu istemiyorum.
annemlerin özel okulda okuttuklari bir kardesim var çok yüksek bir meblağ gidiyor ona , annemlerin geliri de iyi.
sıkıntılari yok ama benim içim rahat etmiyor,
ben biraz daha rahat etsinler istiyorum, ondan babamın kredi kartina yatiririm diye düşündüm.

fikriniz için teşekkürler,
bankada kredi çekmiş annemler ve bu yüzden iki faturanin otomatige alınması konusunda Bankası ile konuşmuş.
anneme vereceğim para ya da alacağım altınlar bana ilerde döner,
bak sen verdin biriktirdim diye
bunu istemiyorum.
annemlerin özel okulda okuttuklari bir kardesim var çok yüksek bir meblağ gidiyor ona , annemlerin geliri de iyi.
sıkıntılari yok ama benim içim rahat etmiyor,
ben biraz daha rahat etsinler istiyorum, ondan babamın kredi kartina yatiririm diye düşündüm.

Ilk ay otomatikten ödensin sonra tekrar kendi bankanıza alabilirsiniz

Ben hep öyle yaptım kredilerimde sıkıntı olmuyor

Çok ilginç geldi. Ailemin yanına geri taşınsam en fazla fatura öderim, arada market alışverişi yaparım. İhtiyaçları olsa kendimi buna zorunlu hissedebilirim belki ama her ay onlarda kalıyorum diye kira ödemeyi teklif etsem annemler üzülür ve garipserdi muhtemelen.

Çok ilginç geldi. Ailemin yanına geri taşınsam en fazla fatura öderim, arada market alışverişi yaparım. İhtiyaçları olsa kendimi buna zorunlu hissedebilirim belki ama her ay onlarda kalıyorum diye kira ödemeyi teklif etsem annemler üzülür ve garipserdi muhtemelen.
Herkesin rahat alanı farklı :KK51:
ben de çalışan biri olarak annemlerin evinde bedavaya kalamam , siz böyle bakmayabilirsiniz herkesin hayata bakışı bambaşka.
ama ben bu evi kendi evim olarak görmüyorum.Kendileri yıllarca çalışıp aldılar.
30 yaşındayım sağ olsun ihtiyacım oldu, borçlarımı rahat ödeyip para biriktirmem icin bu yaşta bana kapılarını açtılar.
para vermeden oturamam

X