Annenin kaderi kıza..

Belli ki sizin orda kalmanizi yengeniz istemiyor dogal olarak bir hafta diil 2 diil 1 aydan bahsediyoruz.. e sizdr zaten kalmak istemiosunuz ama yengenizle konusmamissiniz abinizle konustugunuz gibi yengenizle de konusun yani susacak yer var susmayacak yer var burda susulmaz ki siz burda susarak abinizin israrinin siz istediğiniz icin oldugunu düşünüyordur e sizde aksini soylemedikce oyle dusunmeye devam etmis.
Abinizin olmadigi zaman yengenize oturmaya gidin abinize soylediginiz guzel dusunceleri yengenize fde soyleyin gonlunu alin bence o da hatasını anlayip ozur diler soyledikleri hic hos diil

Yengem bizi biliyor ama abimin hep agzındadır bize gelin bizde de kalın lafı. Yani bunu her fırsatta söyler
Annemin baska evde uyuyamadıgımı rahat edemedigini de biliyor. Yani kendisi bu konuda rahat o da biliyor bizim gidip haftalarca, aylarca onlarda kalmayacagımızı

Yengem bizi biliyor ama abimin hep agzındadır bize gelin bizde de kalın lafı. Yani bunu her fırsatta söyler
Annemin baska evde uyuyamadıgımı rahat edemedigini de biliyor. Yani kendisi bu konuda rahat o da biliyor bizim gidip haftalarca, aylarca onlarda kalmayacagımızı
Sizi anlıyorum icinde bulundugunuz zor durumu da ama bazen insan bilse de duymak ister bazi seyleri ben burda sizin yerinize de koyuyorum kendimi yengenizin de o yüzden hala ayni fakirdeyim. Iyi niyetlisiniz ve dusunceniz doğru da dedigim gibi belki duymak iyi gelir yengenize de ..

Oldum olası bu gitme gelme meselelerine takılan insanları anlamıyorum. Zorla olunca bi anlamı olmuyor ki. Ben kendime yapılmasını istemedigim hiç bişeyi karsımda ki insana yapmam, bunu da gidip sizi rahatsız etmeyelim bosverin tarzı acındırır gibi söylemem.
Zaten çileden cıkarma konusunda şüphem yok abimin suçudur ama yengem beni az cok tanıypr bu zamana kadar hiç birşeylerine müdahale etmedik. Kavgalar ettiler abisi arkadasıyla abimi dövdü ama sonra barıstılar yine tek kelime etmedik biişey sormadık utanmasın çekinmesin diye. Hak ettigim muamele bu degil yani. Beni üzende bu
Eger benim icin söylüyorsan ben takilmadim,hic gocunmadım gercekten. 1 kez yapmayınca kötü olmak,kavga etmek,bana bu koydu. Sebeplerimde gayet yerindeydi yani şahsıma. Sen bu sekilde bi muameleyi haketmemissin tabiki,hatta hala annen aman bosver bisey demeyin modundadir. Az cok anlayabildim anlattiklarindan aile yapini,yalniz abisinin abini dövmesine şok oldum. Niye ki? Peki abinle konustunuzmu bu vakadan sonra yani mesaj vakasindan sonra??

Herkese iyi haftasonları.
Neyse dün abim yine aradı. Gelip sizi alcam esyalarınızı toplayın 1 ay bizdesiniz. “ abicim ehliyet kursu bakıyorum kursa baslıcam sizin semt uzak kalır zor olur benim için nasıl gelelim” dedim. Hmm tamam falan dedi kapattı. Bu sabah yengemden bi mesaj geldi neye ugradıgımı şaşırdım. Mesaj aynen şu şekilde;
ilyeda abin bana köpek gibi havlayıp duruyor sanki ben sizi istemiyomuşum gibi gelin biraz kalında çenesini kapasın yoksa boşucam kalsın b.k gibi ortada yeter ya
Aradım ne oluyor dedim abime bi küfürler bi hakaretler. Sanki siz peygambersinizde ben kapısında ki itiyim gibi davranıyor dedi.
Yaklaşık 1 saat önce yengem yine mesaj attı.
“ Seni böyle bilmezdim kardeşim yerine koymuştum gerçek yüzünüzü gördüm. İyi laf ezberletmişsiniz bosıcakmış beni bosamazsa adam degil kapımın köpegi olamazsınız” diye.

Cevap vermedim. Elim ayagım titriyor sadece aglıyorum. Karsılık vermiyeyim sinirlidir, olay büyümesin konusurlar barısırlar, ben uzatırsam buna engel olurum belki diyorum. İçim içimi yiyor ama. Neden ne yapsam, yapsak suç oluyor? Ben onu savundum abime kızdım, ah alırsan benden cıkar kadın %100 haklı dedim. Onca hakaret etti abime ne ona ne diyosun düzgün konus dedim, ne de abime sana böyle böyle diyo dedim. Ama yine sucluyum. Tepkisiz kalmam dogru mu sizce de?
(Uzun oldu kusura bakmayın.)

Yukarıdaki şu hakaretleri eden bir insanı hala nasıl savunabiliyorsunuz inanın anlayabilmiş değilim.
Diyelim ki abi suçlu, bu gene de gelinin bu hakaretleri etmesini haklı gösterir mi?

Bu durumda olayı terse çevirsek ve kız suçlu olsa erkeğin bu hakaret ve küfürleri saydırmasını haklı mı göreceğiz?

Başka bir mesajda konu sahibi ne demiş? Daha önce gelinin abisi ve bir arkadaşı konu sahibinin abisini dövmüş Bu da haklı bir davranış değil mi? Abi suçludur mutlaka!

Bu durumda kadın da dayak yerse suçludur, öyle mi? Gerçekten inanamıyorum.

Not: Dışarıdan konuşmak kolay diyenler için bir önceki mesajımı da aşağıya alıntıladım.

Anneniz ile ilgili olan konunuzu biliyorum ve orada da sizi destekler yorumlar yapmıştım. Anneniz çoğu insanın yapamayacağı olağanüstü bir çaba ile hayatını sürdürüyor. Öncelikle tekrar öperim annenizin ellerinden. Ayrıca tüm bu psikolojik baskılara rağmen sizin gibi güzel huylu bir evlat yetiştirdiği için de ayrıca tebrik ederim annenizi. Empati yeteneği o kadar gelişmiş ki "ben çektim gelinim de çeksin" demek yerine "ben çektim gelinim çekmesin" diye yaşıyor hayatı, bu da çoğu insanın harcı değil.

Gelelim gelininize. Ben de bir görümceyim ve ben de 15 senelik gelinime bir kez olsun görümcelik yapmamışımdır, hep arkadaş gibi yaklaşmışımdır. Üstelik benimki ben ile yaşıt. Ammaaaaaa ola ki bir gün Allah şaşırtır ve benim erkek kardeşim ile ilgili bana bu tarz cümleler kurar ise; bakın işte orada nasıl bir tepki veririm bilemiyorum. Bu kadar terbiyesizce, bu kadar fütursuzca konuşmak kimsenin haddi değil. Herkes yerini bilecek. Saygı istiyor ise saygı gösterecek. Hadi bana ve anneme göstermesini geçtim, biz hayatında olsak ne olur, olmasak ne olur ama eşi için asla ve kat'a bu taz cümleler kuramaz.

Peki bu olaydan sonra ben ne yapardım? Ben güzel bir mesaj yazardım. Benim ve annemin onun bu hakaretlerine rağmen onun tarafını koruduğumuz vs açıklayan ve o mesajdan sonra da kesinlikle onunla iletişimimi keserdim. Kaldı ki bir de özür dileyeceğim, oldu!!!!

Eger benim icin söylüyorsan ben takilmadim,hic gocunmadım gercekten. 1 kez yapmayınca kötü olmak,kavga etmek,bana bu koydu. Sebeplerimde gayet yerindeydi yani şahsıma. Sen bu sekilde bi muameleyi haketmemissin tabiki,hatta hala annen aman bosver bisey demeyin modundadir. Az cok anlayabildim anlattiklarindan aile yapini,yalniz abisinin abini dövmesine şok oldum. Niye ki? Peki abinle konustunuzmu bu vakadan sonra yani mesaj vakasindan sonra??
Sizin için demedim tabiki. Karşı tarafın beklentisini diyorum. Biz hiç gelin gidin muhabbeti yapmıyoruz. Annemin bu zamana kadar niye bize gelmiyorsunuz dedigini duymadım mesela.
Yengem abisine bilezigini vermiş borç olarak abimde duyunca tartısmıslar yengemde babasının evine gitmiş mesele o.
Abimle konustuk daha bu sabah ama o muhabbeti hiç açmadım sormadım bile naptınız diye

Herkese iyi haftasonları.
Eski konularımı bilen bilir, derdim geniş ailem. Biz tatildeydik döndük. Babaannem hala bizimle muhattap olmuyor. Sadece çay getirin meyve soyun muhabbetleri..
Kız kardeşi diger kardeşine gitti 2-3 gün kaldılar, orda rahat edemiyolarmış geri döndüler. Yani bizdeler, sanırım uzun bi süre de bizde olacaklar. Keşke azıcık çenelerini tutsalarda bi ömür kalsalar, ama yok! Kadında kocası da sanırsın yemekteyiz programında yarışıyolar. Yok yemek susuz olmuş, yok fırında yapacagına haşlasaydın, yarın şunu yapta yiyekler!! Arkadaşlar bir de söyleyiş tarzları var karşılarında uşakları var sanki. Ee ama haklılar çünkü annemin evde gördügü muamele o. Babaannemden öyle gördükleri için kendilerinde de aynı hakları görüyolar çekincekleri hiç bişey yok çünkü. Ha ben evde oldugum sürece agızlarının payını veriyorum ama ne beni duyan var, ne de ciddiye alıp gurur yapıp küsen-giden.
Bunlar yetmezmiş gibi yengemle abimin arasını bozdum. Çok üzgünüm.
Size abimin bize cok düşkün oldugunu, onlara gidersek abimle yengem arasında sorunlar cıkabilecegi için, ve biz bu kalabalıktan şikayetciyken gidip onların kafasına üşüşmemek için gitmek istemedigimizi, çeşitli bahanelerle reddettigimizi söylemiştim.
Abim hergün arar gelin bizde kalın hiç gitmeyin, reddedince en azından 1-2 ay kalın yalnız kalsınlar der. Bende annemde hep farklı bahaneler bulur söyleriz. Ha yengem kötü müdür? Bu zamana kadar en ufak tartısmamız olmadı. Ama işte kendine yapılmasını istemedigini baskasına yapmıcaksın hesabı uzun vadeli kalımlara karsı olusumuzdan tamamen. Neyse dün abim yine aradı. Gelip sizi alcam esyalarınızı toplayın 1 ay bizdesiniz. “ abicim ehliyet kursu bakıyorum kursa baslıcam sizin semt uzak kalır zor olur benim için nasıl gelelim” dedim. Hmm tamam falan dedi kapattı. Bu sabah yengemden bi mesaj geldi neye ugradıgımı şaşırdım. Mesaj aynen şu şekilde;
“ ilyeda abin bana köpek gibi havlayıp duruyor sanki ben sizi istemiyomuşum gibi gelin biraz kalında çenesini kapasın yoksa boşucam kalsın b.k gibi ortada yeter ya”
Aradım ne oluyor dedim abime bi küfürler bi hakaretler. Sanki siz peygambersinizde ben kapısında ki itiyim gibi davranıyor dedi. Boşver sakinleş sen o öyle demek istememiştir dedim kapattık.
Anneme anlattım abimi aradı neden üzüyosun kızı falan dedi o da ayrı bi kafalar öyle anlattıgı gibi degil neler diyo duysanız aklınız şaşar beni sucluyor sadece boşancam görcek gününü dedi. Annemde git karının gönlünü al kadın haklı bak baban beni insan yerine koymuyor diye ben bu haldeyim sen aynısını yapma dedi. Ben aldım telefonu “ bak abi sen babamı annemi ezdirdigi için sucluyosun kızıyosun adam degil diyosun aynı şeyi sen yapıyosun, ne yaşatırsan yaşarsın yapma etme dedim. Siz onun neler dedigini bilmiyosunuz dedi bilmeyelim söyleme karından laf taşıma dedik annemde bende. Neyse kapattık. Yaklaşık 1 saat önce yengem yine mesaj attı.
“ Seni böyle bilmezdim kardeşim yerine koymuştum gerçek yüzünüzü gördüm. İyi laf ezberletmişsiniz bosıcakmış beni bosamazsa adam degil kapımın köpegi olamazsınız” diye. Cevap vermedim. Elim ayagım titriyor sadece aglıyorum. Karsılık vermiyeyim sinirlidir, olay büyümesin konusurlar barısırlar, ben uzatırsam buna engel olurum belki diyorum. İçim içimi yiyor ama. Neden ne yapsam, yapsak suç oluyor? Ben onu savundum abime kızdım, ah alırsan benden cıkar kadın %100 haklı dedim. Onca hakaret etti abime ne ona ne diyosun düzgün konus dedim, ne de abime sana böyle böyle diyo dedim. Ama yine sucluyum. Tepkisiz kalmam dogru mu sizce de?
(Uzun oldu kusura bakmayın.)
Kimseye gereğinden fazla değer vermeyin
Yalnız abiniz sizin söylediğinizi tam anlatmamış yada arada gelin hanım size iyi davranıp arkadan bayağı saydırıyor

Yukarıdaki şu hakaretleri eden bir insanı hala nasıl savunabiliyorsunuz inanın anlayabilmiş değilim.
Diyelim ki abi suçlu, bu gene de gelinin bu hakaretleri etmesini haklı gösterir mi?

Bu durumda olayı terse çevirsek ve kız suçlu olsa erkeğin bu hakaret ve küfürleri saydırmasını haklı mı göreceğiz?

Başka bir mesajda konu sahibi ne demiş? Daha önce gelinin abisi ve bir arkadaşı konu sahibinin abisini dövmüş Bu da haklı bir davranış değil mi? Abi suçludur mutlaka!

Bu durumda kadın da dayak yerse suçludur, öyle mi? Gerçekten inanamıyorum.

Not: Dışarıdan konuşmak kolay diyenler için bir önceki mesajımı da aşağıya alıntıladım.

Benim onu savundugum tek nokta şudur ki
Abim gercekten cok takıntılı bize ben eşimin böyle olmasını asla istemem. Yani bizi ondan üstün gördügünü hep belli ediyor dengeyi kuramıyor. Ama biz bunu bildigimiz için araya mesafe koyuyoruz. Ama sanırım biz bunu yaparken hep yengemi düşünerek hata yaptık. Çünkü kendisi bizi kırmaktan üzmekten cekinmiyor son olayda bunu anladım.

Her iki durumda da anne-kız fazla iyi ve kusura bakmayın ama ezik olduğunuz için kaybediyorsunuz. “Ne yaparsan yapayım bana iyi davranmaya devam ederler” dedirttiğiniz için böyle oluyor.

Mesela şöyle demişsiniz: ilyeda abin bana köpek gibi havlayıp duruyor ... gelin biraz kalında çenesini kapasın yoksa boşucam kalsın b.k gibi ortada” Aradım ne oluyor dedim abime bi küfürler bi hakaretler ... Boşver sakinleş sen o öyle demek istememiştir dedim kapattık.

Bu normal mi sizce? Böyle bir mesaja aramamalıydınız. Abinize köpek demiş küfürlü konuşmuş. Siz arayıp bir de hak vermişsiniz. Kendinizi böyle paspas etmeyin.
Kesinlikle
Hiç bir şey söylemesen yenge abim hakkında benimle böyle konuşman doğru mu dese en azından kendini bir toparlar belki ikinci aramada konu sahibi küfürleri duymazdı
Cehenneme giden yollar iyi niyet taşlarıyla doludur
Sürekli ona susayım buna susayım dersen kimsenin sana saygısı kalmıyor
Burada gördüğümüz gibi fazla iyilik fazla ezilme de bir işe yaramıyor zamanında her şeyi çektiği için her şeye sessiz kaldığı için kendin eziyet çektiğin yetmiyor gibi kızını üzüyor oğlunun yuvasını huzursuz ediyorsun ve bunlar iyilik yaptığın için oluyor

Benim onu savundugum tek nokta şudur ki
Abim gercekten cok takıntılı bize ben eşimin böyle olmasını asla istemem. Yani bizi ondan üstün gördügünü hep belli ediyor dengeyi kuramıyor. Ama biz bunu bildigimiz için araya mesafe koyuyoruz. Ama sanırım biz bunu yaparken hep yengemi düşünerek hata yaptık. Çünkü kendisi bizi kırmaktan üzmekten cekinmiyor son olayda bunu anladım.
Aslında abiniz sizi çok düşünüyorsa sizin evdeki gereksizleri gelsin tutup kolundan dışarı fırlatsın
Keşke halanız utanmaz sen bizim yemeğimizi yiyor musun onca laftan sonra senin önüne kemik koysak otur dua et diye ben olsam söylerim

Yapılacak en mantıklı şey; eğer maddi durumunuz varsa, annenizi de alın, bir apart kiralayın. Babaannelere resti çekin. Kesinlikle masum değiller ve hakettikleri saygı değil. Yalnızca annenizin yumuşak yüzlü olmasını kullanıyorlar. Azıcık eli maşalı biri olsa karşılarında, çok daha düşünceli davranırlar.

Ve kesinlikle çok daha kıymetli olur. Şu hayatta iyi niyetli olanın, hizmet edenin değil, lafı koyup kendini savunanın, olay çıkaranın kıymeti var.

Annenizi tahmin edebiliyorum. Allah rızası, vicdan diye kendini aklamaya çalışıyor ama aslında tek sebep sesini çıkaraması. Kendini savunamadığı için, bir sürü insanın eziyetini çekiyor. Maalesef bu muamelenin sebebi kendisi.

Gelin de gayet haksız. Siz annenizle onarıcı davranmaya çalışırken, ben gelinin size arkanızdan atmaya çalıştığını ama abiniz buna izin vermediği için çıldırdığını düşünüyorum.

Şu saatten, o laflardan sonra evine gitmeyin. Abiniz hakkından geliyormuş, gelsin. Artık gelin hanım kendisi düşünsün, evliliğini kurtaracak mı, kurtarmayacak mı?

Asıl annenize ders olsun, işte bir cinnetle insanlar nasıl işlerini çözüyor, bir mesajla kaç kişinin huzurunu bozup, gözdağı veriyor.

Siz de ona bir mesaj döşeyin hakaretlerini iade ederek. Sizin onlara yalnızca destek olduğunuzu ve olacağınızı, iyi niyeti suistimal edip terbiyesizlik yaptığını anlatan.

Ondan sonra ister boşansın, ister devam etsin ama sizin sopanızı görünce hiçbir şey olmasa, saygı duyacaktır.

Siz gelip gittiğinizde kendine çeki düzen verecektir. Siz düpedüz hakaret etmeyin ki sonra bunları kullanamasın. ama söylediği sözlerin kendine ait olduğunu, sizin niyetinizi ve yaptıklarınızı,karşılığının da düpedüz terbiyesizlik olduğunu söyleyin.

Ben gelinin ne yaptığını size söyliyeyim. Baktı sizin durumlar kritik. Abiniz size destek olmak istiyor. Bunlar başıma kalacak, diğer tarafta inat ederse, belki kaç ay başıma kalacaklar. Şimdiden olay çıkarıp, terbiyesizlik yapayım ki, önlerini keseyim, yanaşamasınlar.

Bütün mesele bu. Şakın bir ailenin huzurunu bozduk diye üzülmeyin. Saf olmayın. Tek yaptığı bu.

Abinizin hiç kusuru olduğunu da sanmıyorum. Kimse evinde aylarca kalınsın istemez tabi ki ama siz de o düşüncesixlikte insanlar değilsiniz. Yumuşak bir geçişle abimde kalacağız deyip, bir müddet sonra mantıklı bir çözüm bulacaktınız zaten.
Kesinlikle anne gelininden biraz feyz alsın
Bir ay gelecekler diye ortalığı birbirine katıyor anne senelerdir kocasının teyzesine kadar bakıyor hakarete uğruyor eziliyor

Ben konu sahibinin yerinde olsam gelinin attığı mesajı kopyalar abime yollarım ondan sonrasını gelin düşünsün

Sizin için demedim tabiki. Karşı tarafın beklentisini diyorum. Biz hiç gelin gidin muhabbeti yapmıyoruz. Annemin bu zamana kadar niye bize gelmiyorsunuz dedigini duymadım mesela.
Yengem abisine bilezigini vermiş borç olarak abimde duyunca tartısmıslar yengemde babasının evine gitmiş mesele o.
Abimle konustuk daha bu sabah ama o muhabbeti hiç açmadım sormadım bile naptınız diye
Ne demek kocadan gizli erkek kardeşine altın vermek üstüne koca kabullenmeyince adamı dövdürmek
Abinizin yerinde olsam bir gün tutmam o kadını yanımda

Ya böyle küfürlü konuşan bi yengeden zaten saygılı bi ilişki beklenmez ki, bence hiç yengeyi savunmayın pek haketmiyor belli ki.

Tahmin ediyorum abiniz yengenize senden cekindikleri icin gelemiyorlar sen davet et demis olabilir o da etmediği icin yengenize kızgın

Dedemle babaannem cok yaşlı
Babamh küçüklügünden beri çalışıp kendine arsa alıp ev yaptırmış bundan 35 yıl önce falan. Evlendikleri zaman babamlar kendi evlerine geçmişler 3-4 ay yalnız yasamıslar sonra yanlarına almışlar sonra eve kat cıkarız babamlar oraya geçer diyerekten ama öyle bişey olmamış tabi.
Valla o zaman azıcık da gidip halanizda kalsınlar. Teyze ve kocasını da postalayin. Adamlara bak ya. Kendi çocuklarına gitsinler. Valla yemeğe kulp takarlarsa alıp önlerinden dökün. Nimete yazık ama haketmisler.

X