Antidepresan

Cokopremses

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
22 Eylül 2017
2.605
2.746
Hanımlar merhaba.

Çok detaya girip vaktinizi almak istemiyorum. Yaklaşık 2 yıldır ağır bir depresyon geçirdiğimi düşünüyorum. Doktor musun kendine teşhis koyuyorsun demeyin. Tahmin ediyorum, haklı sebeplerim de var uzun uzun anlatmak istemiyorum sadece.

Başlarda destek almak istemedim. Başa çıkabileceğimi düşündüm ama olmadı.

Sonrasında terapi aldım ama pandemi/ şehir değişikliği derken yarım kaldı. Faydasına görmeye başlamıştım ama tamamlayamadı. Uzun ve maliyetli bir süreç olduğunu için şu an için tekrar başlamayı düşünmüyorum. Tayin olaylarımız falan var. Onlar netleşsin ona göre yaşayacağımız şehirde başlamak istiyorum.

Gelelim asıl soruya.

Devlet hastanesinde psikiyatriye gidip memnun kalan var mı?

Şu an bulunduğum şehirde Ruh ve sinir hastalıkları hastanesi var. Orda bir psikiyatriste mi gitsem diyorum.

Yan etkilerini düşünerek antidepresan kulllanmak istemiyordum ama artık yan etki falan görmüyor gözüm.
Antidepresan kullanıp kalıcı yan etkiler yaşayanlar var mı?
Uzun süre kullanımda bağımlılık yapıyor seratonin hormonu vs. ilaç olmadan salgılanmıyor gibi Şeyler duyuyorum. Bunlar yersiz şeyler mi?

Bir yol gösterin, fikir verin lütfen.

Kısa kesmek için fazla detaya girmedim. Yanlış anlaşılan veya eksik yerler varsa düzeltme yapayım.

Ben lisedeyken ve üniversitedeyken birer kere gittim.
Odaya girdim, şikayetin ne dedi doktor.
İlk gittiğimde sinirlendiğimde sağ kolum uyuşuyordu, ikinci de odaklanamıyordum hiç konuşmadık ilaç verdi yolladı.
İlk ilaç uyku düzenimi o kadar bozmuştu ki sabah 7:30’da derse kalkamıyordum okulu bıraktım ters tepti iyice.🤭

2 yıl çok uzun bir süre. Doktora gidip bu soruları ona sorsanız sonra ilaç verilirse kullanıp kullanmamayı değerlendirseniz daha sağlıklı olmaz mı? Herkesin deneyimi farklı sonuçta. Geçmiş olsun 🙏🏻

Ben lisedeyken ve üniversitedeyken birer kere gittim.
Odaya girdim, şikayetin ne dedi doktor.
İlk gittiğimde sinirlendiğimde sağ kolum uyuşuyordu, ikinci de odaklanamıyordum hiç konuşmadık ilaç verdi yolladı.
İlk ilaç uyku düzenimi o kadar bozmuştu ki sabah 7:30’da derse kalkamıyordum okulu bıraktım ters tepti iyice.🤭
O dönemlerde ben de gitmiştim. Derdim var hastayım falan sanıyordum ama aslında şimdiyi düşününce o zamanlar kötü dediğim psikilojim bile şimdiye kıyasla çok çok iyiymiş.
Bana da antidepresan vermişti. 1 hafta falan baş dönmesi uyku olmuştu. Zaten düşük dozda birşeydi. Ben de sonra iyiyim deyip bırakmıştım ilacı.

2 yıl çok uzun bir süre. Doktora gidip bu soruları ona sorsanız sonra ilaç verilirse kullanıp kullanmamayı değerlendirseniz daha sağlıklı olmaz mı? Herkesin deneyimi farklı sonuçta. Geçmiş olsun 🙏🏻
Bu arada ben uzun süre kullandım en son 3 yıl boyunca içtim. Tedaviniz tamamlanınca bırakırsanız doktorun önerdiği şekilde sorun yaşayacağınızı sanmam. Bende kalıcı bir şey falan olmadı.

Yıllar önce çok daha basit şikayetlerle gitmeme rağmen ilaç vermişti doktor. Şimdide verir gibi düşünüyorum. Haklısınız herkesin deneyimi farklı ama o deneyimleri merak ediyorum galiba.
İyi şeyler duymaya ihtiyacım var belki de.

O dönemlerde ben de gitmiştim. Derdim var hastayım falan sanıyordum ama aslında şimdiyi düşününce o zamanlar kötü dediğim psikilojim bile şimdiye kıyasla çok çok iyiymiş.
Bana da antidepresan vermişti. 1 hafta falan baş dönmesi uyku olmuştu. Zaten düşük dozda birşeydi. Ben de sonra iyiyim deyip bırakmıştım ilacı.
Bence öyle düşünmeyin, şimdi bakınca geçmişteki acılarımıza gülüyoruz ama yaşarken öyle olmuyor.
bana kalırsa imkanınız var ise psikoloğa gidin

Hanımlar merhaba.

Çok detaya girip vaktinizi almak istemiyorum. Yaklaşık 2 yıldır ağır bir depresyon geçirdiğimi düşünüyorum. Doktor musun kendine teşhis koyuyorsun demeyin. Tahmin ediyorum, haklı sebeplerim de var uzun uzun anlatmak istemiyorum sadece.

Sonrasında terapi aldım ama pandemi/ şehir değişikliği derken yarım kaldı. Faydasına görmeye başlamıştım ama tamamlayamadı. Uzun ve maliyetli bir süreç olduğunu için şu an için tekrar başlamayı düşünmüyorum. Tayin olaylarımız falan var. Onlar netleşsin ona göre yaşayacağımız şehirde başlamak istiyorum.

Gelelim asıl soruya.

Şu an bulunduğum şehirde Ruh ve sinir hastalıkları hastanesi var. Orda bir psikiyatriste mi gitsem diyorum.

Yan etkilerini düşünerek antidepresan kulllanmak istemiyordum ama artık yan etki falan görmüyor gözüm.
Uzun süre kullanımda bağımlılık yapıyor seratonin hormonu vs. ilaç olmadan salgılanmıyor gibi Şeyler duyuyorum. Bunlar yersiz şeyler mi?

Kısa kesmek için fazla detaya girmedim. Yanlış anlaşılan veya eksik yerler varsa düzeltme yapayım.
Devlet hastanesindeki psikiyatr beni yanında 10 dakika bile tutmadı ve antidepresan verip yolladı. Üstelik yanlış teşhis koydu bana o da cabası.

Bence öyle düşünmeyin, şimdi bakınca geçmişteki acılarımıza gülüyoruz ama yaşarken öyle olmuyor.
bana kalırsa imkanınız var ise psikoloğa gidin
Psikoloğun daha kalıcı bir çözüm olacağından eminim ben de. Ama dediğim gibi bir geçiş dönemindeyiz. Daha önce başlamıştım yarım kaldı. Şehir değişikliği yaşayacağız. Onu bekliyorum. Ona da yaklaşık 1 yıl var . Bu bir yıllık süreçte 2 farklı şehir arasında git gek yaşayacağız.

Ben Devlet Hastanesi'nde gitmistim tavsiye üzerine bir doktora. Altı ay kadar düşük mgli bir ilaç kullandırıp bıraktırdı sonra. Direkt ilaç vermedi uzun uzadıya dinleyip konuşmuştu.

Ben Devlet Hastanesi'nde gitmistim tavsiye üzerine bir doktora. Altı ay kadar düşük mgli bir ilaç kullandırıp bıraktırdı sonra. Direkt ilaç vermedi uzun uzadıya dinleyip konuşmuştu.
Ya ne güzel işte. Dinlemiş sizi. Ben de özeldeki gibi bana 1 saat vakit ayırmasını da beklemiyorum ama en azından 2 dk dah ilaç yazıp göndermesin hemen

Psikoloğun daha kalıcı bir çözüm olacağından eminim ben de. Ama dediğim gibi bir geçiş dönemindeyiz. Daha önce başlamıştım yarım kaldı. Şehir değişikliği yaşayacağız. Onu bekliyorum. Ona da yaklaşık 1 yıl var . Bu bir yıllık süreçte 2 farklı şehir arasında git gek yaşayacağız.
Bir yıl uzun bir süre bence tedavinizi geciktirmeyin pandemi nedeniyle çoğu psikolog online görüşme yapıyor zaten gerekirse o şekilde devam edersiniz benim de tayinim çıktı, doktorumla online görüşmeye devam ediyorum

Ya ne güzel işte. Dinlemiş sizi. Ben de özeldeki gibi bana 1 saat vakit ayırmasını da beklemiyorum ama en azından 2 dk dah ilaç yazıp göndermesin hemen

bende çocugum olmuyor diye gitmiştim devlet hast psikiyatri dr una

bilerek son hasta randevusu almıştım sıkışık olmasın belki beni dinler diye

sağolsun çokta güzel dinlemişti bir ilaç verdi , benım bütün sorunum kendi kafamda biliyordum ,
onun üstüne bir kaç kez hamıle kaldım ama sağlıksız oldu ve düştü , çok şükür ki bir kızım var ve o beni mutlu ediyor ,

herşey kendi içimizde lütfen bunu unutma

Hanımlar merhaba.

Gelelim asıl soruya.

Annemi gönderdim öyle çok ilgilenmiyorlar ama en azından ilaç tedavisiyle hastalığınızı kontrol altına alır.

Panik atak tedavisi için 3 sene, depresyon tedavisi için 1 sene gittim psikiyatriste. Devlet hastanesiydi ikisi de.
En son depresyon ilacımın üzerinden 5 sene geçti. Herhangi bir yan etki veya bağımlılık yapmadı.
İlaçlar genel olarak da bir yan etki yapmamıştı ben de. İlk alışma sürecinde biraz uyku vs olabiliyor tabi.
Ama bence önemli olan ilacı düzenli kullanmak ve kafana göre bırakmamak. Başlarken de bırakırken de yavaş yavaş yapmak gerekiyor çünkü. Buna dikkat ederseniz bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Allah şifa versin.

şimdi öncelikle şuna bir açıklama yapmak isterim. antidepresanlar bağımlılık YAPMAZ. net ve kesin bir bilgidir. etkilerine kolay kolay tolerans gelişmez, ve asla bağımlılık yapmazlar. o konuda içiniz rahat olsun.
Psikoloğun daha kalıcı bir çözüm olacağından eminim ben de.
depresyonda iseniz psikolog sizi tedavi edemez üzgünüm. iç sıkıntısı/bunalım mı yaşıyorsunuz yoksa depresyonda mısınız onun kesinleşmesi gerekir öncelikle.

depresyon biyokimyasal temellere dayanan bir hastalıktır. terapiyle,konuşmayla geçmez. ilaç kullanmak ZORUNLUDUR.

ancak iç sıkıntısı vb yaşıyorsanız psikologla ,terapi alarak halledebilirsiniz.

kendin nereden tanı koydun demeyin vb demişsiniz en başta, saygı duyuyorum,ancak şu psikologlu cümlenizi görünce sizin kafanızın karışık olduğunu düşündüm.

bence bir doktora gidin,sizi dinlesin,tedavinize o karar versin.

devlette her doktor öyle dinlemeden ilacı basmıyor. çoğusu sizi psikoloğa yönlendiriyor aksine,ilaç gerekli değil sana diyorlar. bizzat şahit oldum uzun süre.

bir de antidepresanlar öyle çok pahalı ilaçlar değiller, merak etmeyin.

bence mutlaka doktora gidin ve olayı netleştirin. geçmiş olsun :)

X