Gebeliğe Hazırlık ARALIK AYI GEBELİK PLANLAYANLAR

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.
Canım benimde ilk bebeğim 7+5 kalbi durduğu için kürtajla sonlandırıldı.Dokyorum genetiğe gerek yok gelişimi ile ilgili sıkıntı yok dediği için genetiğe göndermedi.Şuan ki aklım olsa ilk bebeğimi genetiğe gönderirdim.İlk gebelik sonrası eşimde bende genetik test yaptırdık İkimizde de genetik bir rahatsızlık yok diye sevinmiştim hemen 2.bebeği denedik ve ben korunmayı bırakır bırakmaz hamile kalmıştım.11.haftaya kadar bir problem yoktu ama 11 haftada kontrole gittiğimizde doktor haberler kötü tarama testlerini yapmaya gerek yok onlar tanı amaçlı.bebekyeki sıkıntı büyük hemen CVS yaptırman daha iyi, ben perinatoloji uzmanına yönlendirdi.Bebeğimde trizomi18 çıktı.Tıbbı genetik uzmanı ile konuştuk sonraki bebeklerde problem çıkma ihtimali herkese %1 ise sende %2 tüp bebek yaptırmaya bile gerek yok demişti.PGT kesin çözüm değil canım.çünkü pgt embriyo 5 günlük olduktan sonra yapıyorlar.Bebekte transfer sonrası problemde çıkabilir.Anne ve babada genetik bir hastalık yok ise çokta gerekli bir test değil diyorlar.Bende tüp bebeğe başladım ,hemşireye sordum yapılıyor mu genetik tarama testleri gerekli olsaydı hocalar talep eder başka bir laboratuvara gönderirdik dedi.Bakalım zaten 1 embriyo donduruldu o da insallah sağlıklı bir bebiş olarak annesine tutunur ve sağlıklı bir bebiş olarak dünyaya gelir.🤲
canımm selam, nasılsın ınsallahh saglıkla bebegıne kavusmussundur,
bende 4 yıldır gebelık ıcın çabalıyorum.
aşılama ıle kımyasal gebelıgım var , dogal yoldan dıs gebelık gecırdım ve tup bebek ıle suan 6 haftalık hamıleyım ama kesem duzensız saglıklık gebelık ve düşük yapmayı beklıyorum olmaz ıse kurtaj olucam..
kromozom ve pıhtılasma kımyasal sonrası yaptırmıstım doktor sadece folbıol kullan demıstı..
dun benden doktorum: lupus, anti kardiy ıgg, beta2 glikoporoteın 1gm ve 1 IGG, Anti kardiyolipin ıgm istedi..
embrıyo 5aa idi, ya genetık bır sorun var bende pıhtılasma vs ya da kromozom bozuklugu olan embrıyoya denk geldık bakalım şu süreci atlatınca baktırıcam ıstedıgı testlere ..

X