Aralıklı Oruç İle Beraber Zayıflayalım Mı?

Kızlar bugünkü menüm:
08:30= 1peynirli poğaça, birazcıkta börek
18:30= tavuk göğsü, küçük bir tabak kuru fasulye ve salata
Spor= Leslie 45 dk
Bugün sınav olduğu için böyle birde adet oldum inşallah yarın artı çıkmam 😓😢

Tarti oncesi gelen regl gibi zalım bisi yok bence 😂 ben pazartesi oldum 2 gunde kesildi hala sisligi hissediyorum. Gecmis olsun insallah arti cikmazsin 😕

İyi geceler
Sabah
100gr dil peyniri
50 gr Çiğ yer fıstığı
100gr şeftali
4 minik çeri domates
Yarım havuç

Ara
Türk kahvesi
10gr bitter çikolata

Aksam
300gr fırında alabalık
Marul salatası

3 bucuk lt su
Fazla yürüyüş yapamadım. 5 bin adım ile gün kapandı çok yorgunum. Herkese iyi geceler 🙋‍♀️ veeee bol eksiler yarın 💟

Merhaba iyi akşamlar. :)) Bugün, dün yaptığım yemek planlarını pek gerçekleştiremedim. 12 saatlik oruç tutabildim. Sınava giderken araba bozuldu, bir şekilde eve dönüp motosikleti aldık yola öyle devam ettik. Sınav öncesi 9:30 da bir ısırık poğaça, 3-5 tane kuru üzüm ve bir yudum su içebildim.
13:00 et dürüm, birkaç çatal patates kızartması ve salata
17:00 soğuk kahve
18:00 1 çorba kasesi kadar salata, birkaç dilim peynir, zeytin, maden suyu ve 1 tane küçük poğaça.
Gün içinde o kadar az su içtim ki 1 litre anca olmuştur. Uyumadan önce biraz yükleneceğim.

Selammm

Hedefim 40 saatti ama bugün yine 19 saat oldu. Dünkü gibi aksama kadar duramadım 1de yedim😀😀

12: Türk kahvesi

13: 1 kase yoğurt, 2 hurma, 4 ince dilim kavun

19: 1 kase yoğurt içine 1 kaşık yulaf ezmesi, 1 kaşık ceviz badem karışımı, 2 incir, 1 muz

Yarın normal düzene geçeceğim tartı sonrası.

Su tarti gunlerini cuma yapsak daha mi hos olur acaba diye dusunmeden edemiyorum 😂 herkes hafta sonu cosuyo 😂😂 blondeaddict blondeaddict sevgili baskanim ne dusunuyorsunuz bu konuyla ilgili 😊
Aslınca hafta sonu coşmayalım diye pazartesi yaptık tartı gününü , ama işte gel gelelim coşuyoruz laf dinlemiyoruz 😂

Aslınca hafta sonu coşmayalım diye pazartesi yaptık tartı gününü , ama işte gel gelelim coşuyoruz laf dinlemiyoruz 😂

Bence pazartesi tartilmak bazi insanlara moral bozuklugu yapiyor . Arti ciktiklari zaman zaten arti ciktim diyolar ve toparlamasi zor oluyo . Benim icin sorun degil hergun olabilir tarti gunu . Zaten ben hemen hemen hergun tartiliyorum 😂😂😂😂 ama gordugum kadariyla kacamaklar hafta sonlari daha fazla oluyo . Tarti gunu cuma olursa belki toparlanir ve daha az moral bozar gibi geldi . Bilemiyorum . Sadece bi fikir 😂😂

günaydın,

geçen haftaki kilom 76 kg
bu haftaki kilom 76 kg
tatilden döndüm aslında bozmadım kaçamakta yapmadım ama
100 gr bile vermemişim bu hafta
bu günden itibaren toparlıycam inşallah spor yapmadığım için veremedim sanırım
herkese tartıda bol ekşiler.....:KK200:

Hayır aslında kahvaltımda çok yağ yok normal yağ var, günlük olarak makrolarımı hesaplıyorum sıkıntı yok :)
4 gun sonra 2 ay olacak toplam 12 kg verdim:)
Ayrıca geçmişten bize hep öğretilen yağlı yiyeceklerin vucuda yağ ve kilo yaptığıydı, hayır düpedüz yalan bu (kızartma lar hariç) yağlı yiyecekler yağ yapmaz bize karbonhidrat ve şeker yağ yapar. Gunluk makrolardaki karbonhidrat miktarını 60 gramın altında Tuttuğunuz zaman ve kilonuza göre yağ ve protein de aldığınız zaman mis gibi gidiyor yağlar :) Ayşegül Çoruhlu ve rengin börekçi okumanızı tavsiye ederim ✌
Doğrudur benim için çok geldi :) bana yaramıyor sanki bu denli yağlı peynirler bende kalça basen çok dedigin gibi karbonhidrat ve şeker tüketmiyorum zaten. Kilo veriyorsanız ne güzel devamını dilerim

sorum var arkadaşlar regl döneminde aralıklı oruç sistemini devam ettirdiğiniz halde kaç kğ fazla gözüktünüz tartıda anımsayan var mı ya da hala bunu gören yaşayan.

Su tarti gunlerini cuma yapsak daha mi hos olur acaba diye dusunmeden edemiyorum 😂 herkes hafta sonu cosuyo 😂😂 blondeaddict blondeaddict sevgili baskanim ne dusunuyorsunuz bu konuyla ilgili 😊
Bence pazartesi tartilmak bazi insanlara moral bozuklugu yapiyor . Arti ciktiklari zaman zaten arti ciktim diyolar ve toparlamasi zor oluyo . Benim icin sorun degil hergun olabilir tarti gunu . Zaten ben hemen hemen hergun tartiliyorum 😂😂😂😂 ama gordugum kadariyla kacamaklar hafta sonlari daha fazla oluyo . Tarti gunu cuma olursa belki toparlanir ve daha az moral bozar gibi geldi . Bilemiyorum . Sadece bi fikir 😂😂
Bence pazartesi iyidir 🥰

cumaya attığımız anda iki katı kaçamak olacağına eminim neredeyse ben bile gevşetebilirim 🙈
ama kişisel olarak bana farketmez genelimiz derse ki değişelim Cuma olsun uyarım herkese😊

Kızlar bugünkü menüm:
08:30= 1peynirli poğaça, birazcıkta börek
18:30= tavuk göğsü, küçük bir tabak kuru fasulye ve salata
Spor= Leslie 45 dk
Bugün sınav olduğu için böyle birde adet oldum inşallah yarın artı çıkmam 😓😢
Olsun canım sınav stresi yeter zaten 🥰
Umarım güzel sonuçlar alırsın 🙏💐
Merhaba iyi akşamlar. :)) Bugün, dün yaptığım yemek planlarını pek gerçekleştiremedim. 12 saatlik oruç tutabildim. Sınava giderken araba bozuldu, bir şekilde eve dönüp motosikleti aldık yola öyle devam ettik. Sınav öncesi 9:30 da bir ısırık poğaça, 3-5 tane kuru üzüm ve bir yudum su içebildim.
13:00 et dürüm, birkaç çatal patates kızartması ve salata
17:00 soğuk kahve
18:00 1 çorba kasesi kadar salata, birkaç dilim peynir, zeytin, maden suyu ve 1 tane küçük poğaça.
Gün içinde o kadar az su içtim ki 1 litre anca olmuştur. Uyumadan önce biraz yükleneceğim.
Canım geçmiş olsun araba için maceralı olmuş tam sınav evveli bayağı stres olmuş 😞
Umarım iyi geçmiştir güzel sonuçlar alırsın inşallah 🙏💐
Kaptanim bugun tatilden dondum 1 bucuk saat oldu..tatilde dikkat edemedim tam.gaz devam ama acaip odemim ve siskinligim var yarin tartilir yinede bildirim yaparim..sizler neler yaptiniz musait oldugumda okuycagim insaAllah...
Tamamdır canım hoşgeldin 🥰
günaydın,

geçen haftaki kilom 76 kg
bu haftaki kilom 76 kg
tatilden döndüm aslında bozmadım kaçamakta yapmadım ama
100 gr bile vermemişim bu hafta
bu günden itibaren toparlıycam inşallah spor yapmadığım için veremedim sanırım
herkese tartıda bol ekşiler.....:KK200:
Spor etkiliyor canım bazen duraklama da oluyor
Dert etme bu hafta toparlanır 🥰

günaydın kızlar herkese bol eksili bir tartı günü diliyorum.
bu hafta tartıya hiç bildiirm yapmayım en iyisi çok artıdayım çünkü regl öncesi kabızlık derken artı 2 gösteriyorum bugün kendime geldim ve başladım inşalalh yeniden ve ilk başlangıç uzun oruç olacak inşalalh nefsimi ve bedenimi alıştırayım yeniden haftaya en azından kaldıgım yerden devam ederim.

Merhaba uzuuun yıllardır kilo vermeye çalışıyorum kimi zaman basardım, hatta burada yarışmalarda mezun oldum ama maalesef bıraktım tekrar başa döndüm 😢
❗KATILMAK İSTEYENLER LÜTFEN BU POSTU TAMAMEN OKUSUN ve SONRA❗
✳ Listeye ilave için BİR HAFTA deneme süresi vardır.Lütfen başlangıç kilo,güncel kilo,hedef kilo, yaş ve boyunuzu DENEME SÜRESİ SONUNDA paylaşınız.
Özel durumlarda listeye erken ekleme hakkı blondeaddict blondeaddict tarafından değerlendirilebilir.
✳Her gün menü mutlaka paylaşılmalıdır, özel sebeplerle arada menü paylasamayanlar gün içinde konuya farklı katkılar da sunabilir. Bu iki durumun da olmaması durumunda listeden çıkarma hakkı blondeaddict blondeaddict te saklıdır.
✳ Listeye katılacağınız zaman Yaş, boy, başlangıç kilo, güncel kilo, hedef kilonuzu eksiksiz yazın
✳ 2 HAFTA üstüste zamanında yapılmayan kilo bildirimi durumunda listeden kayıt silinir.
✳Seyahat, ara, hastalık vs. Özel durumlarda blondeaddict blondeaddict ile iletişime geçilebilir
HER PAZARTESİ 14.00 e KADAR KİLO BİLDİRİMİ YAPILMALIDIR. Hafta boyu listede başka güncelleme yapılmayacaktır...

❗ÇOK SORULANLAR GÜNCELLEME 26.6.2020❗
✳Aralıklı beslenme ile kaç kilo verilir?
TAmamen size bağlı ama eğer biraz spor ve kurallara uyarak temiz beslenmeye alışırsanız sağlıkla ve yağdan kilo verirsiniz.
✳Aralıklı beslenme ile 1 ayda kaç kilo verilir?
Ben ilk ayda 8 kilo verdim. 1.5 ayda 11 kilo oldu 🤩
✳Aralıklı beslenme ile kaç gün yapılır?
Tamamen size bağlı en yaygın uygulama her gün 16/8 veya 18/6 ama değişik çeşitleri de var bu postun altında mutlaka okuyun. Bu bir yaşam tarzı değişikliği aslında ne kadar yaparsak o kadar sağlık bulacağız
✳ Diyet orucu nasıl tutulur?
Çok kolay sadece hayat tarzımıza uyan bir yemek penceresi seçiyoruz (14 saat açlık, 10 saat yemek veya 16/8 vs gibi) o saatlerde sağlıklı protein ve sebzeler yoğurt vs tüketiyoruz. Şekerli ürünler ,Pilav ekmek makarnayı çok az tüketiyoruz. Yağ konusunda serbestiz ama çok abartmayalım. Oruç saatlerinde ise su, şekersiz sütsüz kahve, yeşil çay, bitki çayları, sade maden suyu ce bolca su serbest. Sindirimi çalıştıracak ayran meyve suyu kefir süt vs gibi içecekleri tüketmiyoruz oruç esnasında

46 yaşındayım ve artık bu döngüyü kırmak istiyorum, gerçekten çok sıkıldım. Burada gün gün yaptıklarımı, yediklerimi paylaşacağım. Katılan olur olmaz bilemem ama günlük modunda ilerlememi, hatalarımı burada yazacağım. Aralıklı orucu kendime çok uygun buldum.Bir gece ansızın karar verip denedim ilk gün çok zordu. Sonra sonra alıştım.Bugün 14 gün bitti ve 4.5 kilo gitti 🤩🤩🤩🤩
Ben 18 saat açlık 6 saat yemek düzeni uyguluyorum ( yemek aralığı genelde 14.00-20.00) herkes kendine uyanı uygular bana şu karantina günlerinde bu uyuyor şimdilik zamanla değişebilir.
Aralıklı oruç yapanlar varsa burada Bilgi ve tecrübeleri paylaşabilir, birbirimize destek olabiliriz. Haydi şu evde kaldığımız dönemde beraberce forma girelim 🏆🎖🥇

💜GRUP KİLO TAKİP LİSTESİ⚜💜

YaşBoyBaşlangıç KiloGüncel KiloHedef Kilo
blondeaddict blondeaddict
46​
1.68​
96​
72.5​
65​
@Kmsl Hnd
31​
1.72​
73.2​
70​
58​
@ayaysel
41​
1.60​
79​
75.3​
65​
@acikagve
37​
1.77​
88​
79.2​
70​
@meralirem
43​
1.67​
75​
69.1​
65​
@Oaktree331.73
72.4​
70.4​
60​
@pptya87
32​
1.60​
82​
74.2​
60​
@Yari Otomatik Portakal
24​
1.53​
98.6​
94​
65​
@Ekrl
50​
1.57​
63​
64​
58​
C capoeira
36​
1.59​
75​
68​
60​
@mn5822
39​
1.67
83​
81​
73​
@Sss33301
37​
1.62
63​
62.5​
55​
@yesa1331.57
59​
50.9​
48​
@Neyapsamkisimdi261.56
56​
52.6​
50​
@Kahveci bi hatun341.65
74​
73​
58​
@vadidekizambakk371.57
81​
75​
58​
@Nefesimmmsin271.50
62​
60.1​
53​
@Aylakkadin371.50
68​
66.7​
55​
C CANSE16 381.63
84.4​
76​
65​
@Sunset in the mirror291.60
63.4​
60.5​
55​
M MervaTeacher 331.58
58.8​
54.4​
48​
A Amanedenolmuyo 241.63
85.1​
76.8​
57​
@lacey501.50
71.3​
74​
55​
A aazra 311.58
71.5​
60.1​
56​
MelodiXX MelodiXX 251.68
63.7​
62.8​
58​
@dandinidastana301.66
71​
64.3​
60​
@zeyneppk381.57
81.1​
77.8​
60​
@Sevincoz311.74
88.2​
81.6​
65​
@birbeste381.59
72.6​
67.2​
57​
@gulebilmek481.53
60​
57​
53​
mavikara mavikara 281.65
108​
96.7​
65​
@jtaime020626261.57
88.4​
82.1​
64​
@nurd35261.70
91.7​
82.4​
65​
@EceZ1.68
56.1​
53.1​
53​
C cassiopeia8 211.65
83.5​
67.2​
60​
Y Yeni ben lazim 301.64
70​
67.2​
63​
mimesis mimesis 281.6558.156.855
destina_88 destina_88 321.7466.765.163
@Eddaak76.875.3
@efilikk361.75104.29965
Fitt Muffin Fitt Muffin 311.6474.976.154
@Salty1.7266.564.4
@sudem34351.7177.373.570
@rosebatum301.5863.559.4
@melihsude8756.555.754
D -DOLUNAY- 261.6074.57452

BENİM HAFTALIK DEĞİŞİMİM

📌4 Mayıs : 96
📌18 Mayıs : 91.5
📌21 Mayıs : 90
📌25 Mayıs. : 89
📌4 Haziran: 88 ( 1 ayda 8 kilo 😍😍)
📌11 Haziran: 87
📌18 Haziran: 85
📌25 Haziran : 84
📌29 Haziran : 82.5
📌 4 Temmuz: 81.3 (2 ay sonu 14.8 kilo )
📌 6 Temmuz : 81
📌13 Temmuz: 80.3
📌 20 Temmuz 79
📌 27 Temmuz 77.5
📌 3 Ağustos 76
📌 4 Ağustos 76 ( 3. Ay sonu -5.2) 3 ayda toplam kayıp -20
📌 10 Ağustos 75.5
📌 17 Ağustos 75
24 Ağustos 73
31 Ağustos 72.5
4 Eylül 71 (Diyette 4.ay toplam kayıp 25 kg😍)

https://www.kadinlarkulubu.com/forum/attachments/20200626_185954-jpg.2654811/Eki Görüntüle 2654817
✅ ARALIKLI ORUCA NASIL BAŞLANIR ? ARALIKLI ORUÇ NASIL YAPILIR ?

Yeni başlayanlar için aralıklı oruca başlamanın en kolay yolu 16/8 yani zaman kısıtlamalı oruç metodu. 16/8 yöntemini, kısaca, akşam yemeği sonrası atıştırmalıkları kesmek ve bir sonraki sabah kahvaltısını da atlamak olarak açıklayabiliriz. Eğer akşam 8’den bir sonraki gün öğlen 12’ye kadar hiçbir şey yemiyorsanız, 16 saat boyunca oruç tutuyorsunuz yani açlık penceresindesiniz demektir.

Aralıklı orucu bir diyettense bir yaşam tarzı olarak görebilirsiniz. Tipik diyetlerin aksine, aralıklı oruçta kalorilerinizi saymanız ya da yeme günlüğü tutmanız gerekmiyor.

Aralıklı orucun tüm faydalarını deneyimlemek için, beslenme planınızı sağlıklı besinlerle doldurmanızda ve gün içerisinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besin öğelerini almanızda fayda var.

Diğer yandan her zaman vücudunuzu dinlemeniz gerekiyor. Eğer tüm gün hiçbir şey yemediğinizde halsizlik ya da yorgunluk hissediyorsanız yediklerinizi arttırabilir, atıştırmalıklardan yararlanabilirsiniz. Ya da aralıklı orucun farklı bir metodunu deneyimleyerek size uygun olup olmadığını görebilirsiniz.

📌EMZİREN ANNE ÖRNEK MENÜ

@parfumkokusu arkadaşımıza teşekkürler 💐
10:00 hafif atıştırmalık
5 adet çiğ fındık
1 adet hurma ( süt arttırıyor)

11:00 şekersiz türk kahvesi

12:00 kahvaltı
bol dereotlu tek yumurtalı, az peynirli omlet (dereotu süt yapıyor)
4 adet zeytin
domates salatalık maydonoz
1 bardak yeşil çay
1 dilim kepek ekmeği

14:00 sade soda

15:00 ara öğün
1 porsiyon meyve

16:00 yeşil çay

18:30 akşam yemeği
zeytinyağlı bol etli kuru fasulye (tahıllar süt arttırıyor)
2 yemek kaşığı bulgur pilavı
yeşillik ağırlıklı mevsim salata (süt arttırıyor)
1 bardak kefir ( kesinlikle tok tutuyor, sütün kalitesini arttırıyor, bağırsak florasını düzenliyor)

19:30 rezene çayı ( süt arttırıyor, zayıflatıyor)
ve gün içinde 3 litre su...

❗Uyarılar

Her ne kadar aralıklı orucun sağlığınıza pek çok faydası bulunsa da, safra kesesi taşı, yeme bozuklukları, tiroit bozuklukları gibi rahatsızlıkları olan kişiler için aralıklı oruç en doğru beslenme düzeni olmayabilir.

Örneğin kan şekeriniz düşükse, tüm gün bir şey yememek kan şekerinizi daha da düşürerek titreme, kalp çarpıntısı ve halsizlik gibi sorunlara yol açabilir. Eğer diyabetiniz varsa, intermittent fasting uygulamadan önce doktorunuzla görüşmenizde fayda var.

Herhangi bir yeme bozukluğu geçmişiniz varsa, aralıklı orucun geçmişteki sağlıksız beslenme semptomlarını tetiklemesi söz konusu olabilir. Gelişim çağındaki çocukların da aralıklı oruç uygulaması tavsiye edilmiyor.

Hastaysanız, iyileşmek ve daha iyi hissetmek için ihtiyacınız olan besinleri düzenli olarak alabilmeniz için aralıklı oruç uygulamamanızda fayda var.

Hamile kadınların da vitamin ve mineral bakımından zengin bir beslenme planı olması gerektiğinden, aralıklı oruç uygulamaları tavsiye edilmiyor. Bazı kadınlarda intermittent fasting uyguladıktan sonra hormonal sorunlar görülebileceğinden, haftanın belirli günlerinde oruca ara verilmesinde fayda var.

Safra kesesi taşı rahatsızlığınız varsa, oruç tutmak, safrakesesi problemlerine yol açabileceğinden, uygulamamanız öneriliyor.

Son olarak, araştırmalar aralıklı orucun tiroit hormon seviyesini etkileyebildiğini gösteriyor. Herhangi bir tiroit probleminiz varsa, aralıklı oruç uygulamadan önce doktorunuza danışmanız gerekiyor (16).

Aktif bir yaşamınız varsa, aralıklı oruç uygularken spor yapmanızda bir sorun yok. Oruç günlerinde spor yapabilirsiniz; ne var ki kendinizi fazla zorlamayın ve bol su içmeye özen gösterin. Eğer 72 saatten uzun süren bir açlık pencereniz varsa, fiziksel aktiviteyi kısıtlama öneriliyor

📌TÜRLERİ:

✳Gün aşırı oruç: Gün aşırı oruç, adından da anlaşılacağı gibi, iki günde bir yapılan oruç uygulamasına verilen isim. Oruç günlerinde yani açlık pencerelerinde hiçbir şey yenilmezken, diğer günlerde ortalama 500 kalori civarı yemek yeniliyor.
✳Savaşçı diyeti: The Warrior Diet olarak da bilinen bu yöntem, gün içerisinde yalnızca sebze ve meyve yenilirken akşam yemeğinde büyük porsiyonlarda yemek yenilmesine dayanıyor.
✳16/8 orucu: 16/8 uygularken, günün 16 saatinde oruç tutuluyor ve yemek yeme penceresi kalan 8 saate sığdırılıyor. Sıklıkla, akşam yemeğinden sonra bir şey yemeyip ertesi gün sabah kahvaltısını es geçerek uygulanıyor.(14/10 18/6 ve 20/4 olarak da uygulanıyor )

✳Ye-Dur-Ye: Haftanın bir ya da iki gününde 24 saat boyunca bir şey yemeyerek uygulanıyor. Haftanın kalan günlerinde ise beslenme özgür bırakılıyor.
✳5:2 diyeti: 5:2 konsepti ise, haftanın 5 gününde normal beslenirken, kalan iki günde kalori alımını 500-600 kalori ile sınırlıyor

📌FAYDASI
1️⃣ Kilo vermeyi destekliyor.
Aralıklı orucun en önemli faydalarından biri yağ yakımını hızlandırması ve fazlalıklardan kurtulmanıza yardımcı olması. Pek çok kişinin geleneksel diyetler yerine intermittent fasting uyguluyor olmasının sebeplerinden biri de, sürekli olarak yediklerinizi ve kalorilerinizi takip etmek zorunda kalmamanız.

Intermittent fasting vücudunuzdaki yağ depolarının enerji olarak kullanılmasını sağladığı için, yağ yakımını ve kilo vermeyi hızlandırıyor. Yemek yediğinizde vücudunuz glikozu temel enerji kaynağı olarak kullanıp kalan besinleri de kaslarınızda ve karaciğerinizde glikojen olarak depoluyor. Vücudunuza düzenli olarak glikoz akışı sağlamadığınızda, vücut enerji kaynağı olarak kullanmak için glikojeni parçalamaya başlıyor. Glikojen azaldıkça vücut alternatif enerji kaynakları aramaya başlıyor ve yağ hücrelerine yöneliyor.

Intermittent fasting ve ketojenik diyet arasındaki benzerlik de, her ikisinin de vücudunuzu karbonhidratlardan mahrum bırakarak yağı enerji kaynağı olarak kullanmaya zorlamasından ileri geliyor.

2015 yılında yapılan ve gün aşırı orucun vücuttaki etkilerine odaklanan bir araştırmada, bu orucun vücut ağırlığını %7 oranında azalttığı ve ortalama 4 kg yağ kaybı sağladığı sonucuna ulaşılmış. Tüm gün oruç ile de benzer sonuçlara ulaşılırken, bu yöntem vücut ağırlığında %9 oranında azalma sağlamış (1). Ancak tüm gün orucun kaslar üzerindeki etkileri yeterince açıklanmamış.

16/8 aralıklı oruç uygulamasına odaklanan bir başka araştırmada, bu metodun vücuttaki yağ oranını gözle görülür oranda azaltırken kas kütlesini ve kuvvetini koruduğu sonucuna ulaşılmış (2).

2️⃣ Kan şekerini düzenliyor.
Yemek yediğinizde, karbonhidratlar glikoza parçalanarak kana karışıyor. İnsülin adı verilen hormon ise glikozu, kan dolaşımından enerji olarak kullanılacağı hücrelere taşıyor. Ne var ki diyabetiniz varsa, insülin her zaman görevini yerine getiremiyor. Bu durumda kan şekeri yükselerek yorgunluk, susuzluk ve artan tuvalet ihtiyacı gibi problemlere neden oluyor.

Konuyla ilgili yapılan bazı araştırmalarda, aralıklı orucun kan şekerini düzenlediği, hızlı iniş ve çıkışlara engel olduğu sonucuna ulaşılmış.

Yapılan araştırmalardan birinde, diyabetli katılımcılar iki hafta boyunca her gün ortalama 16 saat boyunca oruç tutmuş. İki haftanın sonunda katılımcıların kilo vermelerinin yanı sıra kalori alımının azaldığı ve kan şekeri oranlarında belirgin bir düşüş olduğu görülmüş (3).

Bir başka araştırmada ise, orucun kan şekerini %12 oranında düşürmesinin yanı sıra insülin seviyesini yaklaşık %53 oranında düşürdüğü görülmüş. Araştırmanın sonucu ise şöyle: İnsülin salgısını engellemek, insülinin daha verimli çalışmasını ve vücudunuzu insülinin etkilerine karşı daha hassas olmasını sağlıyor (4).

3️⃣ Kalbinizi koruyor.
Intermittent fastingin en etkileyici yönlerinden biri de, kalp sağlığı üzerindeki olumlu etkileri. Araştırmalar aralıklı orucun, belirli kalp hastalıkları riskini azaltarak kalp sağlığınızı koruduğunu gösteriyor.

Yapılan araştırmalardan birinde, aralıklı orucun kalp sağlığını destekleyen faktörlerden bazılarını olumlu etkilediği sonucuna ulaşılmış. Aralıklı oruç, iyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolü arttırırken, kötü kolesterol LDL’yi ve trigliserit oranlarını da düşürmüş (5).

Journal of Nutritional Biochemistry’de yayınlanan ve hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, aralıklı orucun adiponektin seviyesini arttırdığı sonucuna ulaşılmış (6). Adiponektin, yağ ve şeker metabolizmasında rol alan ve kalp hastalıkları ve kalp krizine karşı koruyan bir hormon (7).

Bir diğer araştırmada ise, gün aşırı oruçla beslenen farelerin kalp krizinden kurtulma şansının, normal diyetle beslenen farelere göre %66 oranında arttığı gözlemlenmiş (8).
4️⃣
ltihaplanmayı azaltıyor.
İltihaplanma, vücudun sakatlıklara karşı verdiği normal bir tepki. Diğer yandan kronik iltihaplanma ise, kronik hastalıklara yol açabilen bir durum. Hatta bazı araştırmalar kronik iltihaplanmayı kalp krizi, diyabet, obezite ve kanser gibi hastalıklarla da ilişkili tutuyor (9).

Nutrition Research’te yayınlanan bir araştırmada, Ramazan ayı boyunca oruç tutan kişilerin, Ramazan süresince inflamatuvar belirteçlerinde azalma saptanmış (10). 2015 yılında yapılan başka bir araştırmada ise, uzun süreli açlık pencereleri ile inflamatuvar belirteçlerin azalması arasında bir bağ bulunmuş (11).

Her ne kadar bulguları destekleyecek daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, yapılan araştırmaların sonuçları aralıklı orucun iltihaplanmayı azalttığı ve kronik hastalıklarla savaştığını destekliyor.

5️⃣ Beyninizi koruyor.
Kalp sağlığını koruması ve sizi hastalıklardan uzak tutmasının yanı sıra, bazı araştırmalar aralıklı orucun beyin sağlığını korumaya da yardımcı olduğunu gösteriyor.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma, aralıklı orucun bilişsel fonksiyonları geliştirdiğini, beyni hafıza ve öğrenme kabiliyetindeki değişimlere karşı koruduğunu göstermiş (12). Hayvanlar üzerinde yapılan bir başka araştırmada ise, aralıklı orucun beynin yaşlanmasında görev alan belirli proteinleri etkileyerek farelerin beyinlerini koruduğu sonucuna ulaşılmış (13).

Son olarak, aralıklı orucun anti-emflamatuvar etkileri, Alzheimer gibi hastalıkların gelişimini de yavaşlatmaya yardımcı olabilir (14).

6️⃣ Açlığı azaltıyor.
Açlık hormonu olarak bilinen leptin, yağ hücreleri tarafından üretilen ve yemeyi durdurma sinyali veren bir hormon. Aç olduğunuzda leptin seviyesi düşerken, doymaya başladığınızda leptin seviyesi yükseliyor.

Leptin yağ hücrelerinde üretildiğinden, aşırı kilolu ya da obez kişilerde vücuttaki leptin hormonu daha yüksek oluyor. Ne var ki dolaşımdaki yüksek miktardaki leptin, leptin direncine yol açabiliyor ve açlık işaretlerine karşılık verilmesi zorlaşıyor.

80 katılımcıyla gerçekleştirilen bir araştırma, araştırmacılar intermittent fasting sırasında leptin seviyelerini ölçümlemiş ve açlık penceresindeki gecelerde leptin miktarının daha düşük olduğu sonucuna ulaşmış (15).

Düşük seviyedeki leptin, daha az leptin direnci, daha az açlık ve daha çok kilo kaybı anlamına geliyor.
Merhaba. Hepsini okudum, hazırım 😊Tam sizin başlangıç kilonuzdayım

X