Artık yeter dediler ve Ateizm Derneğini kurdular

yazdıklarına katılıyorummed, fakat şu kırmızılı bölüm için;
bir yaratıcıya/tanrıya inanmadıklarını söylüyorlarsa onların kendi kelimelerini referans almak bana daha dogru geliyor.
iyi niyetle yazdıgından şüphem yok ama dernegin kurulus amacı zaten hedef olmaya tepkinin yanı sıra kendi varlıklarını da ilan edebilmek.

%100 guvenilir bir kaynak olmasa da vikipedia'dan "teizm" tanımı:
"Teizm ya da Tanrıcılık, en geniş tanımıyla en az bir Tanrı'nın var olduğu inancıdır.[1] Daha kesin tanımıyla Tanrının doğasını ve evrenle Tanrı arasındaki ilişkiyi açıklayan; kişisel, mevcut ve aktif olarak evrenin kuruluş ve yönetiminden sorumlu bir Tanrı betimlemesi içeren, bu Tanrı'nın çeşitli yollarla din gönderdiğini savunan öğretidir.[2][3][4][5] Bu yaklaşıma göre Tanrı dünya ve insanlar ile sürekli ilişki içerisindedir. Bu görüşleri benimseyenlere Teist denir.

Terim, Yunanca "Tanrı" anlamına gelen theos kelimesinden türetilmiştir, ilk kez Ralph Cudworth tarafından kullanılmıştır. [6]"

bunu kabul etmeyenlere de a olumsuzluk eki ile ateist deniliyor sonucta. mesela hawking'in deizm, ateizm ve enerji ye dair dusunceleri yeteri olgunlukta hatta bilimsel calısmaları olan biri olarak, kendisini deist gordugunu sanmıyorum.

Tabii ki onlar kendilerini deist olarak görmüyor..Ben böyle düşünüyorum..Çünkü ateist arkadaşlarımın bir çoğu illaki bir şeye inanıyor..Ama buna yaradıcı demiyorlar..İnsan doğası gereği tamamen inançsız olarak yaradılmamıştır zaten..Yani bu tamamen benim düşüncem..

Ve haklısın, tabii ki kendi söylediklerini referans almamız ve sonuna kadar saygı duymamız gerekiyor..

Uzun sözün kısası, ateist ya da deist..Ben bu insanlardan bir gram zarar görmedim şimdiye kadar.

Tabii ki onlar kendilerini deist olarak görmüyor..Ben böyle düşünüyorum..Çünkü ateist arkadaşlarımın bir çoğu illaki bir şeye inanıyor..Ama buna yaradıcı demiyorlar..İnsan doğası gereği tamamen inançsız olarak yaradılmamıştır zaten..Yani bu tamamen benim düşüncem..

Ve haklısın, tabii ki kendi söylediklerini referans almamız ve sonuna kadar saygı duymamız gerekiyor..

Uzun sözün kısası, ateist ya da deist..Ben bu insanlardan bir gram zarar görmedim şimdiye kadar.

aynen katılıyorum!
farklı dine mensup ve/veya tanrıyı kabul eden /reddeden insanların ahlak ve adalet e dair gorusleri, vicdan merhamet duyguları yok degil ki... aksine bu kavramlar bir baska kavram şartı aranamayacak kadar evrensel bence, insani özellikler bunlar.
kotu insan her turlu kotu ki, istedigi seye inansın, empati yapamıyorsa kendini vicdanen sorgulamıyorsa neye yarar.

aynen katılıyorum!
farklı dine mensup ve/veya tanrıyı kabul eden /reddeden insanların ahlak ve adalet e dair gorusleri, vicdan merhamet duyguları yok degil ki... aksine bu kavramlar bir baska kavram şartı aranamayacak kadar evrensel bence, insani özellikler bunlar.
kotu insan her turlu kotu ki, istedigi seye inansın, empati yapamıyorsa kendini vicdanen sorgulamıyorsa neye yarar.

Kesinlikle............

Ben Rabbe karşı gelen kişinin savunduklarına olumlu bakamıyorum canım yani duygusal düşünüyorum sanırım.
Ama belirttiğim gibi kimsenin inancı beni bağlamaz Allah onların da herkesin de rızkını veriyorken bana konuşmak düşmez. Saygı duyarım, duymamak haddim değil.

Düşüncem bu.

Son düzenleme:

Ben Rabbe karşı gelen kişiye olumlu bakamıyorum canım yani duygusal düşünüyorum sanırım.
Ama belirttiğim gibi kimsenin inancı beni bağlamaz Allah onların da herkesin de rızkını veriyorken bana konuşmak düşmez. Saygı duyarım, duymamak haddim değil.

Düşüncem bu.

peyganber efendimiz kestiği kurban etlerini komşuları yahudi bile olsa bunun ayrımı yapmadın dagıtıyorsa evet tatlım bize doru yolu gösterip baskı ve siddet yoluna başvurmadan eger kabullenmiyorlarsa saygu duymak ve susmak düşer bize yakışan bu olur :KK54:

peyganber efendimiz kestiği kurban etlerini komşuları yahudi bile olsa bunun ayrımı yapmadın dagıtıyorsa evet tatlım bize doru yolu gösterip baskı ve siddet yoluna başvurmadan eger kabullenmiyorlarsa saygu duymak ve susmak düşer bize yakışan bu olur :KK54:

tabi ki canım ayrım yapmak bizim hadimiz değil.

herkes hesabı Allaha verecek neticede bize değil.:KK54:

Benim icin sorun yok, herkesin özgür hayati, dernekleri olmasindada sorun yok.
Ama misyonerlige dökerlerse bence baya olaylar cikar.
Özellikle gencleri kendilerine cekip misyonerlik yaparlarsa, ailelerle cok sorun yasarlar.

Ateislere hakaret konusunda ise, etki tepki olayi oldugunu düsünüyorum.
Ateisler sadece inanmiyorum dese kimsenin umursayacagini zannetmiyorum ama inanmadiklarini söylerken, inananlarin kutsallarina, haddi asan sekilde dil uzatip, birde gercege dayanmayan fantazilerini saygisizliklarla gercekmis gibi söylediklerinde karsi tepki aliyorlar.
Bunu tüm ateisler yapiyor diyemem ama cogu bunu bilerek yada bilmeyerek yapiyor.
Birde ben tüm ateisler kültürlü, egitimli, hayati seven, vicdanli, merhametli, süper insanlar gibi yazamayacagim cünkü bu söylem dogru olmadigi gibi zaten mümkünde olamaz.
Bir toplumun hepsinin iyi yada hepsinin kötü olmasi mümkün degildir.
Müslüman, hiristiyan, ateist, deist.... ne olursa olsun hepsi icin " onlar söyleler" demek dogru degildir.

Ayrica bir süre arastrima yapan kisi ateist olsa ve arastirmalarina davam etse sonunda yine imana gelecektir ( Tabi Allah in izni ile)

Mesela Stephen Hawking, yillarca " bir yaratici yok" dedi ve bunu ispatlamaya calisti fakat simdi " Evet, herseyi yaratan bir yaratici var" diyor ki, bir süre arastirmalarina devam etse eminim bir dini inancida benimseyecektir.
Yani bu kacinilmaz, her bilgi, her aratirma, her adim insani tek bir yere götürür cünkü..

Son düzenleme:
Benim icin sorun yok, herkesin özgür hayati, dernekleri olmasindada sorun yok.
Ama misyonerlige dökerlerse bence baya olaylar cikar.
Özellikle gencleri kendilerine cekip misyonerlik yaparlarsa, ailelerle cok sorun yasarlar.

Ateislere hakaret konusunda ise, etki tepki olayi oldugunu düsünüyorum.
Ateisler sadece inanmiyorum dese kimsenin umursayacagini zannetmiyorum ama inanmadiklarini söylerken haddi asan ve gercege dayanmayan fantazilerini, hakaretide asan saygisizliklarla ortaya koyduklarinda karsi tepki aliyorlar.
Bunu tüm ateisler yapiyor diyemem ama cogu bunu bilerek yada bilmeyerek yapiyor.
Birde ben tüm ateisler kültürlü, egitimli, hayati seven, vicdanli, merhametli, süper insanlar gibi yazamayacagim cünkü bu söylemdogru olmadigi gibi zaten mümkünde olamaz.
Bir toplumun hepsinin iyi yada hepsinin kötü olmasi mümkün degildir.
Müslüman, hiristiyan, ateist, deist.... ne olursa olsun hepsi icin " onlar söyleler" demek dogru degildir.

Ayrica bir süre arastrima yapan kisi ateist olsa ve atartirmalarina davam etse sonunda yine imana gelecektir ( Tabi Allah in izni ile)

Mesela Stephen Hawking, yillarca " bir yaratici yok" dedi ve bunu ispatlamaya calisti fakat simdi " Evet, herseyi yaratan bir yaratici var" diyor ki, bir süre arastirmalarina devam etse eminim dini inancida olacaktir.

Yani bu kacinilmaz, her bilgi, her aratirma, her adim insani tek bir yere götürür cünkü..

bu yazdıklarınıza en güzel örnek bence SAMİ YUSUF ve YUSUF İSLAM:KK34:

Allah'ım sen sonumuzu hayır eyle daha ne dernekler duyarız kim bilir...insanları özendirmese bari:KK50:

insanlar özeniyor maalesef buna.. derneklerle alakası yok ..
ateislerin bir çoğu karşılaştırma yapmadan inanır buda özentini örneğidir ... dinin varlığını kabul edenle etmeyenleri araştırıp bir sonuca varmıyorlar .. kafadan inanmama söz konusu... herkese saygımız var elbette ama ben inançsızlığa inanmıyorum ..
en basiti korku anında herkesin dilinden istemsiz ce Allah Rabbim Tanrım kelimeleri dökülür.... sen ne kadar inkar edersen et senin kalbin inkar edemiyor ... ilahi bir güçten yardım istiyorsun ...

din adına bir cana kıymak zaten olmamalı.Niye bir örneklendirme yaparken her zaman en ucunu örnek veriyoruz ki? O kişiler gerçek müslüman olamazlar,gerçekten iman sahibi olsalar can almayı bırak kötü bir laf bile söylemezler.

Ama Allah'a inanmayan insanlar beni korkutur.Böyle bir derneğe de olumlu yaklaşmam mümkün değil.Kendi kendilerine devam ettirirler umarım ama bazı ikilemde kalan insanların da kafaları karışır gibime geliyor.

ateislerin bir çoğu karşılaştırma yapmadan inanır buda özentini örneğidir ... dinin varlığını kabul edenle etmeyenleri araştırıp bir sonuca varmıyorlar .. kafadan inanmama söz konusu... herkese saygımız var elbette ama ben inançsızlığa inanmıyorum ..
en basiti korku anında herkesin dilinden istemsiz ce Allah Rabbim Tanrım kelimeleri dökülür.... sen ne kadar inkar edersen et senin kalbin inkar edemiyor ... ilahi bir güçten yardım istiyorsun ...

ee yani sen ne kadar inanmıyorum desende seni kuşlar getirmedi bu dünyaya:) ama ataistlerin çoğuda Allah'a inanıyo deniyo yazıda ben buna katılmıyorum, inansa zaten ataist olmaz ki en güzel örneği SAMİ YUSUF...

ee yani sen ne kadar inanmıyorum desende seni kuşlar getirmedi bu dünyaya:) ama ataistlerin çoğuda Allah'a inanıyo deniyo yazıda ben buna katılmıyorum, inansa zaten ataist olmaz ki en güzel örneği SAMİ YUSUF...

Sami Yusufun hikayesi nasıl?
önceden ateist miymiş?

Ben böyle bir dernek kurulmasına sevindim, onlarda haklarını savunmalılar, şimdiye kadar hep vicdan, merhamet, insani duygular inançlı insanlarda olur fikri savunuldu, birine hakaret etmek isteyen çok afedersiniz dinsiz imansız, sende inanç var mı ki merhamet olsun gibi sözlerle aşağılama, yerme şekli olarak gördü Ateistliği.
Bazı ahlaki çöküşleri hep inançsızlığa bağladı kimileri.

Oysa merhamet, vicdan, ahlak çok başka birşeydi, Allah'ın varlığını kabul etmemek ya da varlığını kabul edip herhangi bir dini onaylamamak bambaşka birşey.
Birçok deist, teist, ateist'in yazısını okudum, konuşmalarını dinledim, programlara konuk olanları özellikle ne diyor diye merak edip takip ettim, gördüm ki çoğu ateist, deist dinimizi bizden daha iyi biliyor, ayet numaralarına kadar hafızalarında, kültürlü ne dediğini bilen insanlar, ben öyle marjinallik olsun diye deistim ateistim diyen 13-15 yaşındaki çocuklardan bahsetmiyorum, meslek sahibi, okumuş, dinleri araştırmış, ne istediğinden ne düşündüğünden emin insanlardan bahsediyorum.

Ben dernek kurmalarını destekliyorum, misyonerlik gibi bir faaliyet içinde olacaklarını düşünmüyorum, öyle bile olsa hadi ben tozpembe bakıyor olayım, ben inançlıysam, inancımdan zerre şüphem yoksa benim imanımı kim zedeleyebilir ki.
Çok özür dilerim ama konu inanç olunca söylediklerine kapıldım, çok inandırıcı konuşuyorlardı gibi şeyleri samimi bulmuyorum, kılavuzum belli, kime ibadet ettiğim belli, inancım belli.
Babam mezarından çıksa falanca dine inan dese bende iman sağlamsa babam bile döndüremez.

:KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:

Dün bilinçaltını tartıştık ya bu allah kullanımının sebebi bu zaten. bilinçaltına küçüklükten beri işlenmiş bir şeyi 18inde ateist olmaya karar vermiş bir kişi silemez.

Araştırmaya gerek duymuyorum ateist olmak için. Ben vicdanıma güveniyorum inanıyorum, yaratıcıya bir dine ihtiyacım yok diyebiliyorsan bence araştırma kıyaslama kısmı boş..

Sami Yusufun hikayesi nasıl?
önceden ateist miymiş?

evet öyleymişti yıllar önce bi röpörtajını dinlemiştim, yusuf islamda olabilir yanlış hatırlıyo olabilirim

Son düzenleme:
birçok kişinin yorumunu beğenmedim kusura bakmayın olaya dinsel yorum yazmak yasak o yüzden öyle yaptım :KK1:

Dün bilinçaltını tartıştık ya bu allah kullanımının sebebi bu zaten. bilinçaltına küçüklükten beri işlenmiş bir şeyi 18inde ateist olmaya karar vermiş bir kişi silemez.

Araştırmaya gerek duymuyorum ateist olmak için. Ben vicdanıma güveniyorum inanıyorum, yaratıcıya bir dine ihtiyacım yok diyebiliyorsan bence araştırma kıyaslama kısmı boş..

peki nasıl dünyaya geldin ? buna cevabın nedir yanlış anlamayın merakımdan soruyorum :KK34:
yaratıcıya ihtiyacım yok dediniz ama hiç bir şey durup dururken dünyaya gelmez buna açıklamanız nedir merak ettim ..

X