Asgari Ücretle İlgili Lütfen Yardım

Aynen katılıyorum keşke bilsek neresi olduğunu bu arkadaş çıkınca bi guzel şikayet ederdik

Konu sahibi yazsa keşke.
Ne kadar suredir çalışıyorsun dedim ona da cevap vermedi yazdı mı ne kadar süredir çalıştığını kaçırmış olabilirim. Valla hakkını aramak istiyorsa özelden yazsın ama net delil olması lazim mesela 500 - 600 lira maaş aldığına dair bir maas bordrosu gibi bir sey

Ne kadar suredir çalışıyorsun dedim ona da cevap vermedi yazdı mı ne kadar süredir çalıştığını kaçırmış olabilirim. Valla hakkını aramak istiyorsa özelden yazsın ama net delil olması lazim mesela 500 - 600 lira maaş aldığına dair bir maas bordrosu gibi bir sey

Yıl olmuş 2021.
İnsanlar hala 500 tl ye çalışıp sigortasının yattığına inanıyorlar.

Merhabalar bir ay önce işe başladım.
sigortam yapıldı ama günlük 50tl haftalık 250tl para veriliyor sadece.
3 ay böyle olucak sonra seni beğenirsek asgari veririz beğenmezsek çıkarırız dediler.
Sigortam var asgari ücret almam gerekmiyor mu?
Beni istedikleri gibi işten çıkartabilirler mi?
Aylık sadece 1000tl alıyorum. Yol yemek extra almıyorum. Bana kalan 600tl oluyor. Yolu ve kahvaltıyı çıkarınca.
(Sabah 09:00- Akşam 19:00 çalışıyorum. Haftada 6 gün. )
Bir kaç şeyi bilmediğim için öğreticez 3 ayda dediler. Ama çıkarırız beğenmezsek diyorlar ? Nasıl iş bu ? Çalışanlar ne yapıyorsa aynısını yapıyorum ?

İşkur un bazı teşvikleri var ilk 3 ay onlar ödüyor vs tarzında. Sizi bu teşvikten yararlandırıp 3 ay sonra çıkarıp başkasını alacak olabilirler mi acaba?

İşte kusura bakmayın da sizin gibi bu şartlara eyvallah diyen işçi ler olduğu muddetce bu sömürücü işverenler buna devam edebiliyorlar.bir an benim eski iş yerimdemi çalışıyorsunuz diye merak ettim.ben girerken bana da asgari ücret altı teklif etmişlerdi.kusura bakmayın ben o paraya çalışmam.bu yaptığınızda suç demiştim.kem kum edip iyi bakalım asgari ücret olsun demişlerdi lutfeder gibi.2 yıl çalıştım.en son iki yıllık yıllık iznim vardı içerde.isten çıkacaktım.izin ucretlerimi vermediler.bide vermiyorum calismasaydin. Dedi bana.o gün işten ciktigim gibi 171 i aradım.sikayet ettim.teftis geçirdiler.e tabi izin evrakları yok ortada.fellik fellik peşime dustuler.ne olur uzlasalim diye.simdi orada çalışan eski arkadaşlarımdan haber alıyorum.herkesin her hakkını tam veriyolarmis.odleri kopmuş bakanlıktan.😂😂😂velhasili kelam devlet kural koymuş hak vermiş.hakkini vermiyorsa şikayet mercii de koymuş oraya.sikayetlerde çok ciddiye alınıyor.ama şikayet etmek yerine bu şartlarda çalışmaya devam ediliyor.yada devam edilmesede şikayetçi olunmuyor.yazik hakkınızı yedirmeyin su kan emicilere.

İşte kusura bakmayın da sizin gibi bu şartlara eyvallah diyen işçi ler olduğu muddetce bu sömürücü işverenler buna devam edebiliyorlar.bir an benim eski iş yerimdemi çalışıyorsunuz diye merak ettim.ben girerken bana da asgari ücret altı teklif etmişlerdi.kusura bakmayın ben o paraya çalışmam.bu yaptığınızda suç demiştim.kem kum edip iyi bakalım asgari ücret olsun demişlerdi lutfeder gibi.2 yıl çalıştım.en son iki yıllık yıllık iznim vardı içerde.isten çıkacaktım.izin ucretlerimi vermediler.bide vermiyorum calismasaydin. Dedi bana.o gün işten ciktigim gibi 171 i aradım.sikayet ettim.teftis geçirdiler.e tabi izin evrakları yok ortada.fellik fellik peşime dustuler.ne olur uzlasalim diye.simdi orada çalışan eski arkadaşlarımdan haber alıyorum.herkesin her hakkını tam veriyolarmis.odleri kopmuş bakanlıktan.😂😂😂velhasili kelam devlet kural koymuş hak vermiş.hakkini vermiyorsa şikayet mercii de koymuş oraya.sikayetlerde çok ciddiye alınıyor.ama şikayet etmek yerine bu şartlarda çalışmaya devam ediliyor.yada devam edilmesede şikayetçi olunmuyor.yazik hakkınızı yedirmeyin su kan emicilere.

Tebrik ederim.
En doğrusunu yapmışsın :)

Güzelim seni kullanıyorlar.
Kısmi çalışıyor olsaydın; asgari ücret/30 * çalıştığın saat kadar diyecektim ama şu yazdığın insan kullanmaktan başka bir şey değil.
Sigorta yaptıklarına emin misin ?
250 tl diyorsun 5 gün çalışıyorsun, hafta sonu ?
Maaş yok, o zaman sigortada yok.
Hem deneme süresi 2 aydır.
Lütfen çok ihtiyacın yoksa bırak orayı.

Yazık günah daha neler okuyacağız.
Gercekten ya ne kadar büyük günah kul hakki yaziklar olsun

3 ay böyle olucak sonra seni beğenirsek asgari veririz beğenmezsek çıkarırız dediler.
Aylık sadece 1000tl alıyorum. Yol yemek extra almıyorum. Bana kalan 600tl oluyor. Yolu ve kahvaltıyı çıkarınca.
Bir kaç şeyi bilmediğim için öğreticez 3 ayda dediler. Ama çıkarırız beğenmezsek diyorlar ? Nasıl iş bu ? Çalışanlar ne yapıyorsa aynısını yapıyorum ?
Çalıştığınız iş yeri kaç kişi? E devletten sgk girişinizi kontrol edin.

Böyle birşey hiçbir yerde yok. Resmen kullanıyorlar sizi. Ayıp artık bu insanlara

Şey cumartesi açıldığı için yasak kalktı. Cumarteside çalışıcam. Her gün gidip geliyorum ben. Bir kaç iş dışında her şeyi yapıyorum. Staj dönemi dediler 3 ay sigortanı yapalım. Sonra beğenirsek asgari alırsın. Beğenmezsekte çıkarsın dediler.

Peki staj yapmaya degecek bir yer mi?
Adini cv ne yazdiginda fark yaratacak mi? Gercekten is ögreniyor musun?

Proseduru bilmiyorum, bizim stajyerler hic ucret almiyor. Gönüllü staj diye geciyor ve resmen stajyer olmak icin kuyruga girip araya tanidik sokuyorlar falan.

Deneyimin yoksa, is sana bir seyler katiyorsa bence devam edebilirsin.
Staj demisler sonucta, staj diye kabul etmissin.

E devlette aktif olduğum yazıyor. Birde bana sgk dökümünün fotoğrafını attılar. Ama hiç tarih yazmıyor. Bazıları hemen e devlette gözükmez dedi.
1 ay sonra görünür e devlette. Haftalık çalışma saatini fazlasıyla aşıyorsunuz. Gerçekten birşeyler ögretiyorlar mı? Deneme süresi 3 ay olmaz. İstedikleri gibi çıkaramazlar

X