Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi Aşı Takvimi

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

atessizprenses

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Şubat 2011
3.719
15
Normal Aşı Takvimi

2. ayda BCG, Difteri, Boğmaca, Tetanos, (DBT)+Çocuk felci (OPV)
3. ayda DBT+OPV + Hepatit B (HBV)
4. ayda DBT+OPV+Hepatit B
9. ayda Kızamık +Hepatit B
16-24. ayda DBT+OPV

İlkokul 1. Sınıf DT+OPV +BCG +Kızamık
İlkokul 5. Sınıf Tetanos
Lise 1. Sınıf Tetanos

Erişkin Tetanos (yaşam boyu 10 yıl aralarla)
Gebelere ilk izlemde 1 doz, 4 hafta sonra ikinci doz tetanoz aşısı
Gebelikte Tetanos (aşılanma durumuna göre gerekiyorsa 1 doz veya 2 doz)

Aşılanma durumu kesin bilinmeyen çocuklar

7 yaştan küçük
İlk karşılaşma DBT+OPV+HBV+BCG+Kızamık (9 aylıktan büyük ise)

1 ay sonra DBT+OPV+HBV
2 ay sonra DBT+OPV
8 ay sonra DBT+OPV+HBV
4-6 yaş DBT+OPV+Kızamık+BCG

7 yaştan büyük
İlk karşılaşma Tetanoz+HBV+OPV+Kızamık

2 ay sonra HBV+OPV+Tetanoz
8 ay sonra HBV+OPV+Tetanoz

tşk cnm bilgilendirdiğin için :) ya arkadaşlar bebeğim 7 aylık aşı dışında ay ay sağlık ocağına götürmek gerekiyor mu izlem boy kilo için falan işte sağlık ocağındakiler azarlayıp duruyo insanı götürmelimiyim yardııım lütfen

tşk cnm bilgilendirdiğin için :) ya arkadaşlar bebeğim 7 aylık aşı dışında ay ay sağlık ocağına götürmek gerekiyor mu izlem boy kilo için falan işte sağlık ocağındakiler azarlayıp duruyo insanı götürmelimiyim yardııım lütfen

Canım benim bebeğim de 11 aylık. Bizim sağlık ocağımızda ilgilenen hemşiremiz daha sonra gideceğim tarihi söylüyor, randevu ayarlıyor. Ben 6. ay aşılarından sonra 1 kere izlem için götürdüm. Şimdi 12 Ay aşıları için götüreceğim.

Bizede 3. ay izlem için (boy,kilo) gelmemizi istediler.Aşı için 4.ay gelin dediler..niyeki benimde kafama takıldı bilen varmı?

dokuzuncu ayda ası mı varmıs? bıze kontrol deyıp yolladılar.1. yasını doldurdugunun bır ya da ıkıncı gunu ası ıcın gelın dedıler.bır yanlıslık mı var acaba??

3. ayda aşı yok dediler.Ben de yeni götürdüm.Rota virüs aşısını yaptırdık.4.ayda aşı olacakmış.Hepimize aynı şey dendiğine göre buradaki aşı takviminde bir hata olmalı.

bize de aynısını söylediler rota virüs aşısı var 3.ayda başka yok diye biliyorum.

bizim de 1. ve 2. ayda aşı yaptılar.2.ayında iki bacağından ve bir kolundan oldu.3. ay boy kilo kontrolü var 4.ayda tekrar aşısı var dedi hemşire.

neden böyle farklılıklar dogdugunu hemen soyleyeyım, yani kafamda kendım anladıgımca durum şu: şimdi her bebek dogudugu gunde gelırse her gun aşı yapılır ve açılan aşı 100ml ise bebege 15 ml verılıyor ve gerı kalanı cope gıdıyor.. bu nedenle aynı aşı vurulacak bebeklerı aynı gun cagırıyorlar.. bu nedenle tarıhler karısıyor.. bız aynı zamanda ozel dokorumuza da gıdıyoruz o nedenle saglık ocagını sadece bedava aşı için kullanıyorum.. boyumuzu kılomuzu ve beslenmemızı doktorumuz soyluyor..

Normal Aşı Takvimi

16-24. ayda DBT+OPV

İlkokul 5. Sınıf Tetanos
Lise 1. Sınıf Tetanos

7 yaştan küçük

1 ay sonra DBT+OPV+HBV
2 ay sonra DBT+OPV
8 ay sonra DBT+OPV+HBV

7 yaştan büyük

Teşekkürler bilgilendirme için..

Normal Aşı Takvimi

16-24. ayda DBT+OPV

İlkokul 5. Sınıf Tetanos
Lise 1. Sınıf Tetanos

7 yaştan küçük

1 ay sonra DBT+OPV+HBV
2 ay sonra DBT+OPV
8 ay sonra DBT+OPV+HBV

7 yaştan büyük

Bazı aşılar erken yapılıyor artık drumuzn söylediği kadarıyla öne çekilmiş zamnları 24 aylık aşımızı 18.ayda olmuştuk mesela...

Bazı aşılar erken yapılıyor artık drumuzn söylediği kadarıyla öne çekilmiş zamnları 24 aylık aşımızı 18.ayda olmuştuk mesela...

merhaba,
Bizimde 18.ay sonunda yapılması gereken aşılarımız 17,5 aylıkken yapıldı bende çok kafama takmıştım çokmu erken yapıldı acaba diye.Ozaman erken yapılması herhangi bir sorun teşkil etmiyor değil mi?

merhaba,
Bizimde 18.ay sonunda yapılması gereken aşılarımız 17,5 aylıkken yapıldı bende çok kafama takmıştım çokmu erken yapıldı acaba diye.Ozaman erken yapılması herhangi bir sorun teşkil etmiyor değil mi?

yok sanmıyorum çünkü hem hastanedeki drumuz hemde aile hekimimiz aşı zamanı için erkene çekildiğini söylemişti çevremde başka dr giden akraba ve arkadşlarımda aynı şekilde demekki herkes de böyle..

X