Atandığım kurumda tacize uğradım

hayalperestolmakguzeldir

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2013
69
45
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle buraya bunları yazma cesareti göstermek için çok çabaladım. Belki bir kişi bana beni anladığını söylese sesim duyuluyormuş diyeceğim. Ben KPSS’ye bir yıl zor şartlarda çalışarak derece yaptım ve bir kuruma atandım. Emeklerimle atandığım kurumda atandığım dairede ilk ayım dolacakken başka bir daireden bir adam odaya geldi bana iltifatlar etti çıktı. Ertesi gün o dairenin başkanı beni ve aynı bölümden mezun erkek olan bir arkadaşı yanına çağırdı dairemizde çalışır mısınız dedi biz de hayır dedik. Ama ertesi gün kurumun en yüksek amiri tarafından o daireye rızam olmadan görevlendirmem çıktı. Odama gelen adam da müdürüm oldu.
Ben size yapımı söyleyeyim. Ben güler yüzlü, enerjik, hayat dolu, insanlara önyargısız yaklaşan bir insandım. (Hayat neşemi aldılar) Müdüre karşı da gayet saygılı efendi ve güler yüzle davrandım. Ama adam bir süre sonra beni çekti ve öptü. O anki şokumu size anlatamam. Gözlerim doldu. Tırnaklarım elime geçti. Orada çalıştığım erkek arkadaşa durumdan bahsettim gözlerim dolu dolu. Ve artık o daireden gitmek için her türlü bahaneyi söyledim. İş yoğun çalışmak istemiyorum bırakın gideyim dedim bırakmadılar. Sonra ilk atandığım dairedeki arkadaşlarıma bu durumu ağzımdan kaçardım onlar da sağ olsunlar destek oldular. İlk atandığım dairedeki başkana söyledik görevlendirmem iptal edildi ama bana sonradan dedi ki “gittiğin dairenin başkanı orada memnun olduğunu söylüyor” dedi. Düşünebiliyor musunuz arkadaşlar uğradığım tacizden memnun kalmışım. Müdürle konuşurken gülücüklü konuşmuşum. Ben de teftiş kuruluna şikayet ettim. Görenleri şahit yazdım ama kadınlar bile şahitlik etmedi. Yine de adamın vukuatları benimkiyle sınırlı değilmiş herkes sapık diyormuş arkasından. Üstüne üstlük adam böyle bir eylemde bulunduğunu kabul ediyor, diğer adamlar da buna rağmen arkasında duruyor. Ve ben teftiş kuruluna açtığım soruşturmanın raporunu alamadım arkadaşlar. Bana vermediler. Adamın arkasında durdular. Beni de gözlerinin önünde olmamam için başka yere sürdüler. Başkanlar yanlarına çağırıp baban ne iş yapıyor ki senin sen kime güveniyorsun dediler. Güçsüz olduğum için kimse arkamda durmadı. Bunları söyleyen yapan kişilerin hepsi muhafazakar olduklarını söyleyen kişilerdi. Elimde kanıt yok delil yok bana inanan yok. Psikoloğa gidiyorum. Aşamıyorum. Çoğu kez intihar etmeyi denedim. Benim gibi olan bunları yaşayan oldu mu çok merak ediyorum. Bu süreçte uzun ilişkim vardı o da beni suçlayıcı konuştu sonradan da terketti ayrıldık. Şu an hayatımda bana bu karanlıkta ışık olan biri var. Hayatıma dair tek umudum varsa o da ailem ve o kişi ama yine de onların ışığı bile yetmiyor bu karanlıktan çıkmama. Aşamıyorum. İlahi adalet var mı sizce.

Son düzenleme:
Gece gece ne okudum öyle inan çok üzüldüm...
Senin icin zor ama gececek . hic arkadaşın yokmu dertleşecek yanina gidip kahve icecegin yanina birilerini cagir değişiklik olur. Yalnizmi yaşıyorsun kuzeni anneni çağır evde tek kalma bu süreçte .serefszzz cokkk daha bunlar neki güçlü dur gerisi gelir.sende agzinin payini ver susma kurumda sert mizacli ol biraz. Allah yar ve yardımcın olsun.

Merhaba arkadaşlar. Öncelikle buraya bunları yazma cesareti göstermek için çok çabaladım. Daha fazla dayanamadım. Belki bir kişi bana beni anladığını söylese sesim duyuluyormuş diyeceğim. Ben KPSS’ye bir yıl zor şartlarda çalışarak derece yaptım ve bir kuruma atandım. Emeklerimle Atandığım kurumda atandığım dairede ilk ayım dolacakken başka bir daireden bir adam odaya geldi bana iltifatlar etti çıktı. Ertesi gün o dairenin başkanı beni ve aynı bölümden mezun erkek olan bir arkadaşı yanına çağırdı dairemizde çalışır mısınız dedi biz de hayır dedik. Ama ertesi gün kurumun en yüksek amiri tarafından o daireye rızam olmadan görevlendirmem çıktı. Odama gelen adam da müdürüm oldu.
Ben size yapımı söyleyeyim. Ben güleryüzlü enerjik hayat dolu bir insanlara önyargısız yaklaşan bir insandım. (Hayat neşemi aldılar) Müdüre karşı da gayet saygılı efendi ve güleryüzle davrandım. Ama adam bir süre sonra beni çekti ve öptü. O anki şokumu size anlatamam. Gözlerim doldu. Tırnaklarım elime geçti. Orada çalıştığım erkek arkadaşa durumdan bahsettim gözlerim dolu dolu. Ve artık o daireden gitmek için her türlü bahaneyi söyledim. İş yoğun çalışmak istemiyorum bırakın gideyim dedim bırakmadılar. Sonra ilk atandığım dairedeki arkadaşlarıma bu durumu ağzımdan kaçardım onlar da sağolsunlar destek oldular. İlk atandığım dairedeki başkana söyledik görevlendirmem iptal edildi ama bana sonradan dedi ki “gittiğin dairenin başkanı orada memnun olduğunu söylüyor” dedi. Düşünebiliyor musunuz arkadaşlar uğradığım tacizden memnun kalmışım. Müdürle konuşurken gülücüklü konuşmuşum. Ben de teftiş kuruluna şikayet ettim. Görenleri şahit yazdım ama kadınlar bile şahitlik etmedi. Yine de adamın vukuatları benimkiyle sınırlı değilmiş herkes sapık diyormuş arkasından. Ve ben teftiş kuruluna açtığım soruşturmanın raporunu alamadım arkadaşlar. Bana vermediler. Adamın arkasında durdular. Beni de gözlerinin önünde olmamam için başka yere sürdüler. Başkanlar yanlarına çağırıp baban ne iş yapıyor ki senin sen kime güveniyorsun dediler. Güçsüz olduğum için kimse arkamda durmadı. Elimde kanıt yok delil yok bana inanan yok. Psikoloğa gidiyorum. Aşamıyorum. Çoğu kez intihar etmeyi denedim. Benim gibi olan bunları yaşayan oldu mu çok merak ediyorum. Bu süreçte uzun ilişkim vardı o da beni suçlayıcı konuştu sonradan da terketti ayrıldık. Şu an hayatımda bana bu karanlıkta ışık olan biri var. Hayatıma dair tek umudum varsa o da ailem ve o kişi ama yine de onların ışığı bile yetmiyor bu karanlıktan çıkmama. Aşamıyorum. İlahi adalet var mı sizce.
Allah yardımcın olsun ne diycemi bilemedim. Malesef bu kadar kadınlar hakkını aramaya çalıştıkça etrafta boş boş konuşanlar bile bir adım uzak durup bu adiliği yapana daha da yakın duruyorlar. Şahit yazdığın bayan arkadaşlar da senin gibi yürekli olup şikayet etseydiler sen değil onu sürerlerdi yerinden ama malesef ki adamın referansı kuvvetli demekki.
Kimseyi kafana takma, doğru bildiğinden şaşma, kimseye güvenme ve çokta fazla güler yüzlü olma artık kimseye karşı

gerçekten kadınların çalıştığı ortamlar da böyle şeyler hep oluyor ama güçlü durun intihar gibi bir rezilliği sakın tekrar düşünmeyin siz suçlu değilsiniz kurbansınız bu herkesin başına gelebilir o müdür elbet cezasını birinin elinden çeker, o ışık olan dediğiniz kişi kim bu arada

Of Allah kahretsin ya bu düzen ne zaman,nasıl değişecek yeter artık cidden ya.
Lütfen ama lütfen kendine bir şey yapma.
Allah'ından bulsun pislik herif. Onun yüzünden sen neden göçüp gidiyorsun bu hayattan? Daha sık git psikoloğa,hatta aynı zamanda psikiyatriste de git belki ilaç verir. Allah yardımcın olsun.

Şikayet ederek iyi yapmışsınız. En azından ileride size bir iftira atsa o şahıs, elinizde onun sapıklığına dair şikayet de olacak. Resmi olarak kayda geçmediyse veya aynı daireye görevlendirmem yapılırsa ben durmam CİMERden de şikayet ederim. Tam da kanunları bilmem ama memurların atılma durumları da oluyor. Başınıza iş aşmadan ilerlemek gerekir. Diğer tacize uğrayanlar da sizden cesaret bulup ileride itiraf edebilirler.

İş yerlerinde tacizlere denk geldim. Bir de iş hayatımdaki tecrübe bana şunu gösterdi. Karşı cinse masumane gülümsesen bile çoğu kendi kafalarında farklı şeyler kuruyorlar. Ben her daim gülümseyengillerdendim. Baktım farklı şeyler oluyor, çoğunlukla artık ciddi duruyorum. Sadece samimiyet kurduysam rahat davranıyorum. Kendinizde de suç aramayın. Farklı anlamak isteyen ufak bir hareketten bile mana çıkarıyor. Adamsı varlık zaten vukuatlıymış da.

Son düzenleme:

Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü Özlük Bölümü Şefi olarak görev yapan M.Y. (51) hakkında, şubesinde çalışan kadın görevli C.K.'ya (24) cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla, 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. C.K., şikayetçi olduğu için mobbinge uğradığını, kurum müdürlerinin olayı örtbas etmeye çalıştıklarını, zorla görev yerini değiştirdiklerini ve sanığı koruma altına aldıklarını söyledi.​

Bu gibi emsal durumlar da var o yüzden şikayet etmelisin bir avukata danış lütfen..

İşte bu sırtlanlar birilerine sırtını dayıyor , arkalarında dolaylı da olsa dayı dedikleri var . İnşallah sizin bu yaşadıklarınız leş karga sürüsünün burnundan fitil fitil gelir ,elbet bir yerde patlak verir ilk cesaret ettiği kişi degilmissiniz sırtını sıvayan şakşakçılarının hiç kardeşi ,annesi , çocuğu yok demekki .

Mal mısınız demek istiyorum bazılarınıza cidden. Kadın burada ne anlatmış hayatınızda hiç tacize uğramamış, empati yapmayı bilmiyor gibi yok çığlık atmadın mı yok ortalığı birbirine katmadın mı diyorsunuz. Siz uğradığınızda yaparsınız olur mu?

Birçok insandan daha cesaretli davranıp şikayet etmiş, uğraşmış kadın. O an insan tepkisiz kalabilir, doğal olarak şoka uğruyor ve herkesin tepkisi farklı oluyor. Sizin bu sözleriniz ne konu sahibine ne de korkusundan sessiz kalanlara yardımcı oluyor. Ağzınız var diye konuşmak şart değil. Sabır cidden ya.

Pamukpamuk44 Pamukpamuk44
iş yerinde tacize uğrayan bir arkadaş sizin konunuzu okuyunca pamuğu hatırladım ona da argo ve taciz edici sözlerde davranışlarda bulunan erkek grubu vardı maalesef...

iş yerinde tacize uğrayınca çok soğuk kanlı bir şekilde ileriemek gerekiyor mesela o şokla sessiz kaldınız ve sonra birkaç kişiye söylediniz ya bu sizin durumunuzu zora sokuyor aslında

onun yerine telinizden gizlice ses kaydı açıp tacizci sapığa seni şikayet edicem bu ortamda şu tarihte beni taciz ettiğini bildiricem diyerek konuşturup kaydetseydiniz o ses dosyasıyla bir avukata gitseydiniz kimseye belli etmeden işleri böyle yürütseydiniz inanın şuan çok çok başka olurdu...

hala o allahın cezasına haddini bildirme şansın var ama iyi avukat lazım iş artık daha çetrefilli oldu ama bence vazgeçmeyin davanızda ,evet belki bize söylemesi kolay ama bu dava işleri uzun sürüyor diye vazgeçenler yüzünden ceza almadıklarından başkalarına da yapıyorlar :KK43:

keşke bunları yaşamamış olsaydınız :KK43:

Öncelikle intiharı falan asla düşünme konu sahibesi.

Başına taciz gelen de, geldikten sonra örtbas edilen de tek kişi değilsin asla konu sahibesi. Maalesef Türk sistemi sapıkları kayırıyor ve kolluyor, mağdurlarsa uzaklara sürülüyor. Göz göre göre sapıklar isyerlerinde dolaniyor.

Yapacağın şey belli, yasal destek almak ve dava açmak. Bir de olayı mutlaka Türkiye Kadın Dernekleri federasyonuna danış (Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu) hukuksal süreç hakkında sana mutlaka yardımcı olurlar.

Konuşmak istersen konu sahibesi mesaj atabilirsin, takvimimi atarım istediğin zaman görüntülü arayabilirsin, WAdan yazabilirsin. Sakin ol, stratejik ol ki intikamını al. Sakın ola ki intiharı falan düşünme, o iğrenç heriflerin yanına bırakma.

Son düzenleme:
Pamukpamuk44 Pamukpamuk44
iş yerinde tacize uğrayan bir arkadaş sizin konunuzu okuyunca pamuğu hatırladım ona da argo ve taciz edici sözlerde davranışlarda bulunan erkek grubu vardı maalesef...

iş yerinde tacize uğrayınca çok soğuk kanlı bir şekilde ileriemek gerekiyor mesela o şokla sessiz kaldınız ve sonra birkaç kişiye söylediniz ya bu sizin durumunuzu zora sokuyor aslında

onun yerine telinizden gizlice ses kaydı açıp tacizci sapığa seni şikayet edicem bu ortamda şu tarihte beni taciz ettiğini bildiricem diyerek konuşturup kaydetseydiniz o ses dosyasıyla bir avukata gitseydiniz kimseye belli etmeden işleri böyle yürütseydiniz inanın şuan çok çok başka olurdu...

hala o allahın cezasına haddini bildirme şansın var ama iyi avukat lazım iş artık daha çetrefilli oldu ama bence vazgeçmeyin davanızda ,evet belki bize söylemesi kolay ama bu dava işleri uzun sürüyor diye vazgeçenler yüzünden ceza almadıklarından başkalarına da yapıyorlar :KK43:

keşke bunları yaşamamış olsaydınız :KK43:

Konu sahibesi avukatıyla el ele verip hala itiraf alabilir bence. Sapığın odasına gider, yüzleşir bağırır çağırır adam da bir şeyler söyler itiraf olur. Senden de gülücük atmışsın diyen 2 numaralı sözde idareci sapığın yanına gidip eee bana böyle böyle demiştin ama ben dava açıp hakkımı aricam diyebilir o da evet kuyruk salladın der bir şeyler der ortaya çıkar. Şahitlik istemeyenleri de dışarda bir yerde buluşmaya çağırır, onları da avukat ikna eder ... yani konu sahibesi ayağa kalkıp aksiyona geçmeli mutlaka, soğukkanlı olursa itirafları koparır. Ben olsam o itirafları kaptıktan sonra delice maddi manevi tazminat davası açardım.

X