ateş ölçümü yöntemi...............

Selam arkadaşlar, ateşölçümü yönteminde adetin ilk gününden itibaren her sabah yataktan kalkmadan aynı saatte bir termometre ile dil altından ateş ölçülerek yazılır. Genelde adet döneminin ortalarına doğru vücut sıcaklığının 0,5-1 derece yükseldiği gözlemlenir. Bu kişiden kişiye değişebilmekle beraber sıcaklığın yükselmesi yumurtlamayı işaret eder. Yani sıcaklığın ilk yükseldiği gün ilişki için iyi bir gündür. Sıcaklık yükselmesinden önceki 1-2 gün de çok değerlidir. Tabi bunu nerden bileceğiz sıcaklık yükselmeden diyebilrsiniz. Ateş ölçme yöntemi üst üste bikaç ay yapınca bir istatistik oluşuyor ve yumurtlama tarihimizi aşağı yukarı saptayabiliyoruz. Bu arada adetimize birkeç gün kala eğer gebe değilsek vücut sıcaklığımız eski haline dönüyor. Eğer hamile isek yüksek olarak devam ediyor. Umarım işinize yarar.:1hug:

Selam arkadaşlar, ateşölçümü yönteminde adetin ilk gününden itibaren her sabah yataktan kalkmadan aynı saatte bir termometre ile dil altından ateş ölçülerek yazılır. Genelde adet döneminin ortalarına doğru vücut sıcaklığının 0,5-1 derece yükseldiği gözlemlenir. Bu kişiden kişiye değişebilmekle beraber sıcaklığın yükselmesi yumurtlamayı işaret eder. Yani sıcaklığın ilk yükseldiği gün ilişki için iyi bir gündür. Sıcaklık yükselmesinden önceki 1-2 gün de çok değerlidir. Tabi bunu nerden bileceğiz sıcaklık yükselmeden diyebilrsiniz. Ateş ölçme yöntemi üst üste bikaç ay yapınca bir istatistik oluşuyor ve yumurtlama tarihimizi aşağı yukarı saptayabiliyoruz. Bu arada adetimize birkeç gün kala eğer gebe değilsek vücut sıcaklığımız eski haline dönüyor. Eğer hamile isek yüksek olarak devam ediyor. Umarım işinize yarar.:1hug:

ya canım aklım karıştı ben sabah işe gidiyorum :) yani birlikte olduktan sonra kalkmam gerek akşam ateşimi ölçsem olurmu:uhm:

canım her sabah 7-8 arası yataktan kalkmadan agızdan sıcaklıgını olc. kaydet. hicbirsey yapmadan ve hep aynı saatte olcmen sart. yumurtlamadan sonra sıcaklık ani bir artıs gosterir. mesela benim hep 36.0-35.9 36.2 civarı iken yumurtlayınca 36.6-37 lere cıkmıstı. bu yumurtlamadan sonra olur ve gebe kalma ihtmalin cooook dusuk yok denecek kadar azdır. onemli olan sıcaklık yukselmeden iliskiye girmektir. adet baslamaya yakın yada basladıktan sonra sıcaklık duser.

Canım, dün giremedim bir daha kusura bakma:) Kibele doğru söylemiş. İlişkiye girdiğin zaman değil her gün düzenli ölçeceksin.Ama mesela ilişkiye girdikten sonra hemen kalkma, ona göre vaktinizi ayarlamanız gerekebilir belki ama değmez mi:)

X