atlaklar cn bakm onerler

eylul77

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
6 Aralık 2007
1.350
34
Çatlaklar genellikle göğüslerde, karında, kalçada ve bacağın üst kısımlarında oluşan beyaz ya da kırmızı renkli ince çizgilerdir. Özellikle vücutta kortizon miktarının arttığı gebelik döneminde, ergenlik çağında, kilo alındığında ve kortizonlu ilaçlar kullanıldığında ortaya çıkar. Tedavi için doktora başvurulmalıdır ama size vereceğimiz öneriler de çatlaklarınızın azalmasına yardımcı olacaktır.

  • Vücudunuzdaki gerekli bölgelere saf zeytinyağı (extra virgin olive oil), kakao yağı ya da saf E vitamini yağı ile masaj yapın.
  • Hamilelik sırasında düzenli olarak günde iki kez karnınıza ve göğüslerinize saf kakao yağı ile masaj yaparsanız, çatlak oluşumunu engelleyecektir.
  • A vitamini asidini (retinol) çatlaklarınıza uygulayın.
  • Laser uygulaması da çatlaklar için tedavi de önerilebilir.
  • Opak kozmetik malzemeleri çatlakları gizlemek için birebirdir.
  • Ağırlık kaldırmak çatlakların azalmasına yardımcı olur.
31.jpg

Çatlak kremi
1/4 fincan kakao yağı
1 yemek kaşığı buğday yağı
1 tatlı kaşığı susam yağı
1 tatlı kaşığı kayısı yağı
1 tatlı kaşığı E vitamini yağ
2 tatlı kaşığı rendelenmiş bal mumu
1 tatlı kaşığı vanilya özü (isteğe bağlı)
Vanilya özü hariç, bütün malzemeleri karıştırın. Kakao yağı ve bal mumu eriyene kadar ocakta ısıtarak, iyice karıştırın. Karışımı ocaktan alın ve içine vanilya özünü ekleyin. İyice soğuduktan sonra temiz bir şişenin içine boşaltarak ağzını sıkıca kapatın. Her gün düzenli olarak cildinize masaj yaparak yedirin.
Çatlak kremi – 2
10 tatlı kaşığı zeytinyağı
6 damla zencefil yağı
4 damla yasemin yağı
2 damla portakal yağı
Malzemeleri iyice karıştırarak küçük bir şişenin içine koyun ve ağzını sıkıca kapatın. Masaj yapmadan önce ısıtarak, gerekli bölgelere sürün.