Avukat arkadaşlar, evi boşaltmak zorunda mıyım?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Sourlife

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Şubat 2016
2.796
6.654
Merhaba, avukat arkadaşlar yardımcı olur musunuz?
3 yıldır aynı evde oturuyorum. İlk 2 sene kira ödemeleri çok düzenliydi, ayın 5'inde otomatik ödeniyordu.
Son bir yıldır, pandemi dolayısıyla ittire, kaktıra ödüyoruz. Hani ödesek bile 4 ay öncenin kirası ödeniyor, günü yakalayamıyoruz.
Aslında ev sahibi haklı, haksız diyemiyorum. Birkaç defa uyardı bizi, artık düzenli ödeme istiyorum diye, bir aksilik çıkmazsa ben eylül ayında işime geri döneceğim.
Ama kadın "üniversitelerin açılacağı bile garanti değil, siz başka ev bakın" dedi az önce. Başka eve taşınma imkanım da yok.
Sorum şu, eylül ayında sözleşme yeniledik, zamlı şekilde. Kiranın düzensiz ödenmesi ya da geriden geliyor olması çıkarılma nedeni midir?
Vicdanen sormuyorum, o konuda kadın haklı, babasının hayrına oturtacak değil bizi. Kanunen çıkarabilir mi?
Tabi zorla kadının evini işgal etmek de benim yapıma çok ters, ama şuan başka çözüm bulamıyorum.
Avukat arkadaşlar yardımcı olur musunuz?

Merhaba, avukat arkadaşlar yardımcı olur musunuz?
3 yıldır aynı evde oturuyorum. İlk 2 sene kira ödemeleri çok düzenliydi, ayın 5'inde otomatik ödeniyordu.
Son bir yıldır, pandemi dolayısıyla ittire, kaktıra ödüyoruz. Hani ödesek bile 4 ay öncenin kirası ödeniyor, günü yakalayamıyoruz.
Aslında ev sahibi haklı, haksız diyemiyorum. Birkaç defa uyardı bizi, artık düzenli ödeme istiyorum diye, bir aksilik çıkmazsa ben eylül ayında işime geri döneceğim.
Ama kadın "üniversitelerin açılacağı bile garanti değil, siz başka ev bakın" dedi az önce. Başka eve taşınma imkanım da yok.
Sorum şu, eylül ayında sözleşme yeniledik, zamlı şekilde. Kiranın düzensiz ödenmesi ya da geriden geliyor olması çıkarılma nedeni midir?
Vicdanen sormuyorum, o konuda kadın haklı, babasının hayrına oturtacak değil bizi. Kanunen çıkarabilir mi?
Tabi zorla kadının evini işgal etmek de benim yapıma çok ters, ama şuan başka çözüm bulamıyorum.
Avukat arkadaşlar yardımcı olur musunuz?
Temerrüt ile fesih yoluna gidebilir.
Zamanında odenmiyorsa

Avukat degilim ama ev sahiplerinden cekmis bir kiraci olarak yazayim, sözleşme tarihi bitiminden en az 15 gün önce (1 ay da olabilir) size evden çıkma ihtarı göndermek zorunda çıkmanız icin.
Ödemenin düzenli olmamasi cikarmak icin yeterli bir sebep ama pandemi sebebiyle kira ödenmemesi googleda gecen sene "mücbir sebep" mi neydi öyle bir gerekce olarak görülüyordu.
Öyle sözlü olarak çıkın demesi yeterli değil ama siz ona ihtar çek demeyin :) benim.ev sahibim de beni tehdit etmisti oğlum girecek der cikartirim diye buyrun cikartin dedim uğraştırma diyerek sucu bana atti ve geri adim.atti 🤣 sandi ki susup korkacagim ama yemezler :)
Siz de pandemiden dolayi duzenli maaş alamadınız sanirim

Bir kira döneminde iki adet haklı ihtar çekerse, tahliye davası açıp evi boşalttırma hakkı var kanunen.. Allah yardımcınız olsun.
Ev sahibiniz avukata danışır ise, yüksek ihtimal ilk haklı ihtarnamelerini çekerler. Bu durumda ihtarnameden sonra kira ödemenizi hiç aksatmamanız lazım ki ikinci ihtarnameyi çekmesinler.

Bir de sözleşmeyi Eylülde yenilemişsiniz mahkeme ile uğraşmak istemezse, kira dönemi bitimine yakın ,yani önümüzdeki bu eylüle yakın, yasal sürelere uyarak sizi çıkarma yoluna gidebilir böyle bir hakkı da var.

Çok üzüldüm. Umarım bir an önce yoluna girer her şey.. Rabbim yardımcınız olsun..

Umarım gerekeni yaptırıp zorla çıkartır sizi ev sahibi. Herkes de konu sahibine üzülmüş şaka gibi anlamıyorum ben parasını alamayan ev sahibi ne olacak?!
Kirami ödemem ama çıkmam da deseydi hakliydiniz da zaten konu sahibi geç odeyebildigi icin mahcup ve ödemenin yollarini aramaya da çalışıyor.
Ayrıca tasinmak da maliyetli yani kirasını ödeyemeyen nakliyesi depoziti vs nasil ödesin?
Tabii ki karşılıklı anlayis esastir hic ödeme alamasa kimse evinde tutmak istemez.

Umarım gerekeni yaptırıp zorla çıkartır sizi ev sahibi. Herkes de konu sahibine üzülmüş şaka gibi anlamıyorum ben parasını alamayan ev sahibi ne olacak?!
Benim babamda alamadı 1 sene kirasını kendi de zor durumda kaldı çok
Ama bebekli insanları sokağa da atmadı illa gidin çıkın demedi
Biz ev sahibini de haklı bulduk kiracıyı da
Hayat şartları hepimiz için zor

Çok merak ediyorum bu mesajı yazacak kadar kötü kalpli olacak ne yaşattılar size ? Ben konu sahibini bırakıp şu an size uzuldum
Paradır kazanılır
Karaktere zeval vermesin Allah

Kirami ödemem ama çıkmam da deseydi hakliydiniz da zaten konu sahibi geç odeyebildigi icin mahcup ve ödemenin yollarini aramaya da çalışıyor.
Ayrıca tasinmak da maliyetli yani kirasını ödeyemeyen nakliyesi depoziti vs nasil ödesin?
Tabii ki karşılıklı anlayis esastir hic ödeme alamasa kimse evinde tutmak istemez.
Bu bence hiçbir şeyi değiştirmez sonuç olarak kirasını ödemediği için birilerini mağdur ediyor. Birbirlerine karşılıklı anlayışları varsa zaten ev sahibi kendisine gereken iyiniyeti gösterir. Ancak benim karşılaştığım çoğu olayda borçlu taraflar bu gibi durumları suistimal ediyor.

Çok merak ediyorum bu mesajı yazacak kadar kötü kalpli olacak ne yaşattılar size ? Ben konu sahibini bırakıp şu an size uzuldum
Paradır kazanılır
Kötü kalple ne ilgisi var parasını alamayan ev sahibini haklı bulmak neden kötü kalp olsun?

Paradır kazanılır
Ayrıca basina böyle bir durum insallah ev sahibim beni evden çıkarır da demez herhalde. :)
İşte zor başa gelmeyince dil dağları ben yarattım diyor..

Kötü kalple ne ilgisi var parasını alamayan ev sahibini haklı bulmak neden kötü kalp olsun?
Kötü kalplilik değil de konu sahibi de isteyerek ödemiyor değil ya, kadıncağızın parası var da ödemiyor değil. Ne kadar mahçup hissediyor konusunu okurken bile hissediliyor.. umarım tez zamanda işi açılır da ev kirasını ödeyebilir..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X