Aylık geçinme, giderler

Ev kredisi var odedigim. Daha bitmesine 4 sene var. Faturalar her ay asagi yukari ayni, zam gelmezse tabi. Sabit giderleri cikinca her ay asagi yukari ayni miktarda kaliyor elime.
Ben her ay maasimi alip sabit odemeleri yaptiktan sonra cok az da olsa bir kenara para atiyorum kotu gunler icin. Seneye oglum dersaneye giderse dersane parasi olur ya da hic hesapta olmayan bir harcama cikarsa diye para biriktirmeye calisiyorum kendimce. Cunku biliyorum ki babasi odemez dersane ucretini. Bekarim oglum var, haliyle evde calisan sadece benim. Iki kisiyiz evde.
Mumkun mertebe kredi karti kullanmiyorum. Hele taksitli alisveris hic yapmiyorum. Cunku taksite bolunce oderim diye herseyi aliyor insan. Sonra taksitler ust uste binince meblag epey fazla olabiliyor.
Sabit giderleri odeyip kenara da az da olsa para ayirdiktan sonra geriye kalan maasimla idare etmeye calisiyorum. Mutfak alisverisini haftalik yapiyorum. Yanimda pek nakit tasimiyorum. Cunku uzerimde nakit para olunca gereksiz seylere para harcayabiliyorum. Maas kartimla odeme yapiyorum. Artan maasim hesapta duruyor ama yine de eve su falan almak icin bir miktar evde nakit bulunduruyorum. Kiyafet pek almiyorum, neredeyse hic almiyorum. Stok yapmiyorum (yapacak param da kalmiyor zaten) ama annemin yazdan yaptigi tarhana, erişte, salca, buzdolabina atilmis barbunya, biber gibi seyler kışın epey isimi goruyor. Deterjanlar cok pahali. Bu nedenle her seye ayri ayri deterjan almiyorum. Mesela beyazlara ayri renklilere ayri camasir deterjani almiyorum. Mumkun mertebe en gereklilerini aliyorum. Sadece deterjani buyuk boy aliyorum, yaklasik 1 ay gidiyor. Gida alisverisini haftalik ve az aliyorum. Oglum abur cuburu cok tuketiyor malesef, bir de fazlalik olarak dondurulmus gida oglum icin aliyorum. Malesef yemek seciyor. Hazir kofte, dondurulmus pizza bazen hayat kurtariyor. Cunku ergenlikte cocuklar daha cok öğün yapiyor. Gece yatarken açıktım demesi beni bitiriyor. Kendim icin yaptigim en luks sey her ay aldigim nemlendirici krem, bir de ayda ya da iki ayda bir sac diplerimi boyatmak. Kendim becerebilsem onu da kendim yapacagim ama arkalari goremeyince dalga dalga oluyor.
Herkes birsekilde idare etmeye calisiyor. Herkese kolay gelsin.
Yaaa sizin gibi güzel güçlü evladına tek başına hem annelik hem babalık yapan annelerin Allah herşeyi gönlünüzce versin benide annem anneannem tek başlarına büyütmüştü sadece yazmak istedim iyiki varsınız baştacımızsınız güzel anneler❤️❤️❤️❤️

Antalya’da dandik 2+1 evde 3 bin tl kirada oturuyorum. Aidatı 350 tl. su, elektrik, internet, digiturk, telefon fAturLarı da 500 tl buluyor.
Mutfak masrafı ayda 3 bin tl buluyor. Güne bölünce 100 tl. 2 boğaz 3 öğün 100 tl hiç bir şey.
Diğer ihtiyaclar deterjan, şampuan, tuvalet kağıdı, deodorant, kişisel hijyen malzemelerine de ayda 500 tl de
Babam araba almıştı. Şehir içinde ev-iş kullandığımda benzini ayda bin tl
Altı ayda bir bakımı var. O da bin, 1,5 bin tl tutuyor. Araba başlı başına çok masraf
Arabanın, Beyaz eşyaların, elektronik eşyalarının bozulmaması temennisiyle ve pandemi başlayalıdan beri üstümüze tek parça kıyafet almadan, sıfır sosyal yaşantıyla hayatta kalmaya çalışıyoruz. 😕
Bizde iş yüzünden turistik bölgede yaşıyoruz 2000 tl kira turistik bölgeler daha pahalı istanbulda 2000 tl ye bari doğalgazlı sıcak suyu olan evde otururum bari diyorum ege akdeniz bölgeleri çok pahalı

Bizde iş yüzünden turistik bölgede yaşıyoruz 2000 tl kira turistik bölgeler daha pahalı istanbulda 2000 tl ye bari doğalgazlı sıcak suyu olan evde otururum bari diyorum ege akdeniz bölgeleri çok pahalı
Evet canım aynen. Ben istanbul’dan taşındım buraya. İstanbul’daki oturduğum evin kirası 2 bin tl idi.hem burdan daha genişti, hem inşaat malzemesi daha kaliteliydi, hem güvenliği vardı. Doğalgazlıydı, Kışın ev sıcak oluyordu. Burda klima ile ısınmaya çalışıyoruz ama ne mümkün. Turistik yerlede seçenek az.

Yaaa sizin gibi güzel güçlü evladına tek başına hem annelik hem babalık yapan annelerin Allah herşeyi gönlünüzce versin benide annem anneannem tek başlarına büyütmüştü sadece yazmak istedim iyiki varsınız baştacımızsınız güzel anneler❤️❤️❤️❤️
Cok tesekkurler. Cok opuyorum sizi tanimasamda. Sagolun varolun. Yazdiklariniz beni oyle duygulandirdi ki... gozlerim doldu.

Merhabalar. Kirada olanlar, kredi ya da başka yere aylik borcu olanlar nasil geçiriyorsunuz nelere dikkat ediyorsunuz acaba? Market giderleriniz ne kadar mesela ? Bu arada eşim tek çalışan ve kucuk cocugumuz var sadece bez masrafı var
Bizde ikimizde çalışıyoruz.
Ev kira 1000 tl.
Şuanda doğalgaz faturası da olmadığı için
Ortalama faturalar 200 tl yi buluyor. Doğalgaz varsa bu durum 370-400 arası oynuyor.
Her ay temizlik malzemesi şampuan vs alınmıyor.
Temizlik ürünleri zaten iki kişiye uzun süre gidiyor.
Genelde toplu alıyoruz o ürünleri.
Genel market alışverişleri ayda 1500 tl buluyor.
Kuruyemiş, kuru meyve, salça ve sucuk memleketten geliyor.
Arada sırada et de geliyor.
Ayda 1200 tl kadar taksidim var onu ödüyorum.
Artanla da kişisel ihtiyaç ya da bebeğime alışveriş yapıyorum.
Üç dört çeşit yemek yapmam.
Eşim genelde tek çeşit yer ve kalkar.
2 haftada 1 ya da bazen haftada 1 dışarıdan yemek söyleriz.
Kuaför masrafım yok.
Kendim halledebiliyorum.
Kıyafet alışverişine pek para harcamam. Genelde sadeliği sevdiğimden özellikle de yazın ferace hayat kurtarıyor.
Eğer ayakkabım vs varsa 2. sini 3. sünü almam.
Fazla kıyafetim varsa mutlaka veririm dolabımda kalabalık görüntüden hoşlanmıyorum.
Makyaja da pek düşkünlüğüm yoktur makyaj malzemelerine dünya para harcamam. Daha çok bakım ürünlerini kullanırım.
Bizde durumlar böyle.
Bebek gelince tabi artacaktır masraf

Son düzenleme:
Evet canım aynen. Ben istanbul’dan taşındım buraya. İstanbul’daki oturduğum evin kirası 2 bin tl idi.hem burdan daha genişti, hem inşaat malzemesi daha kaliteliydi, hem güvenliği vardı. Doğalgazlıydı, Kışın ev sıcak oluyordu. Burda klima ile ısınmaya çalışıyoruz ama ne mümkün. Turistik yerlede seçenek az.
Evet eskiden ege akdeniz bölgeleri bu kadar oahalı değildi pandemiden sonra bu bölgelere göç olduğundan dolayı korkunç arttı

sonanda sonanda ile harcama planımız hemen hemen aynı.Her ay sabit giderleri ödeyip,yeteceğini düşündüğüm kadar harçlık ayırıp 3 gram kadar altın alıyorum.950 limitli kredi kartım var, alışverişleri onunla yapıyorum,biraz da nakit ayiriyorum ekmek,su ve küçük ödemeler için.Cuzdanimda nakit olmaz pek,az az cekerim.Bu bende öğrencim cüzdanımı çalınca alışkanlık olarak kaldı gerçi ama iyi oluyor daha az harcamak için.Neredeyse sadece market alışverişi için harcama yapıyorum,kozmetik giyim gezme sıfıra düştü pandemiden sonra.Nasilsa bir yere çıkamıyoruz deyip erteliyorum giyim kozmetik ihtiyaçlarımızı,oğlumun da kendimin de..Bozulmayacak şeyleri 5 kg 5 lt filan alıyorum uzun vade gitsin ve uyguna gelsin diye..
Ama hayat pahalı..Ne zaman desem ki tamam aldıklarım bize en az iki hafta yeter,ciks olmuyor 5 gün sonra yine biseyler biitiyor.Annem babam oğlum ve ben yaşıyoruz.Borcum yok.İpin ucunu kaçırmadan,kenarda da birikim olacak şekilde geçinip gidiyoruz.Allah bereket versin.
Bu arada elektrik su faturamız çok geliyor evde iki TV çalışıyor,annem 3 lere kadar oturuyor,babsm wc ye girince sifon ve musluğu aynı anda açıp 10 dk kapatmıyor,onlar gidince düşer faturalar
Bizde de aynı. Evde iki tane ergen çocuk var ve inanın yeme içmelerine para yetmiyor. Ev yemeği yemiyorlar sürekli hazır gidalar tüketmek istiyorlar. Haftalık gazlı içeçek masrafını ne siz sorun ne ben söyleyeyim. Almayalım diyoruz bu sefer hiç birşey yiyip içmiyorlar. Ergen çocuğu olup yemek seçenlerin allah yardımcısı olsun

Ben de öyleyim...önceden internetten eve kendime bakip bakip alırdım...son 1 yıldır bakmıyorum bile..sadece çocuğa alıyorum..kilo almıştım valla yeni kıyafetler almamak için diyete girdim :KK70:
Yaaaa inanın bende ❤️ pantolonlarım falan olmuyor. Yenisini alamadığımdan bir an önce zayıflamaya çalışıyorum :KK60:

Bizde de aynı. Evde iki tane ergen çocuk var ve inanın yeme içmelerine para yetmiyor. Ev yemeği yemiyorlar sürekli hazır gidalar tüketmek istiyorlar. Haftalık gazlı içeçek masrafını ne siz sorun ne ben söyleyeyim. Almayalım diyoruz bu sefer hiç birşey yiyip içmiyorlar. Ergen çocuğu olup yemek seçenlerin allah yardımcısı olsun
Amin.Biz de ergen olduk ama hiç öyle değildik,erkek çocuğuysalar...

1,5 maas alıyorz benim maas yarım.
Yarım gün çalısıyorm.
Kızım 22 aylık.
Genel olarak onun masrafları bende.
Bezi,beslenmesi.
2 yasına gelmis sizin yediğinizi yer diyenler olabilr.
Öyle olmuyor.İyi beslemek pahalı.
1 kira kadar beslenmeye harcıyoruz.
Kızım et delisi:)
İnsan kendi olsa yemiiyim der gecer ama cocuk olunca öyle diyemiyor.
Bir oyuncakcıya girdiğimde aklım gidiyor valla pahalı bi oyuncaga tutturacak diye:)
Almam belki ama tutturdu diye ama üzer beni alamamak.
Yani ölmedik ama yasıyor da sayılmayız:)

Yorumları okuyunca çok üzüldüm. Allah size ve herkese sabır versin feraha çıkarsın. Ben bekarım aylık maaşım 5 bin ama o para uçup gidiyor 2-3 aydır güya kenara çeyrek atayım diyorum ama yok olmuyor kiradada değilim. Ailemle yaşıyorum.. Türkiye berbat halde... sonumuz nereye gidecek belli
Bekarkn bu konuda bi hata yapyordum belki sz de bnzer bi yanlgiya dsyorsnzdr. Ben artan paraya ceyrek almya calsyordum. Ama sonra ilk once altini alip sonra kalan parayla gecnmye calstm yani maas 5 degl de 4mus gbi dusndm vs..evlnince de kredi cekmeden once borca girmeden once para ucup gdyordu ama onlara para verdikçe kalanyla da iyi kotu gecinebldgmzi gordum. Tabi super bi gecim degl ama bastan biriktrip kalanini yetrmye calsmk daha olumlu oldu benm icn hep.

X