AYRI EVE ÇIKMAK VE GEÇİM KONUSUNDA YARDIM

Ayrı eve çıkın derdim zira mutsuzsunuz o evde ama yanlış anlamayın beni lütfen,geliriniz çok altında kalır harcamalarınızın.
Babanızla konuşun ev konusunu,kiranıza yardım etsin biraz. Oluru varsa ancak bu şekilde olur. Sanki babanız yapamayıp geri dönün istiyor gibi geldi bana. O zaman bak ayrı eve çıktın,yapamadın geri geldin deme ihtimalleri var ki bu sizi daha çok üzer emin olun.
Eski eşinize nafaka ödetmenin bir yolunu bulmakta bir çözüm. 1000 lira hatta 500 lira dahi alsanız sizi rahatlatır.
Bu şartlarda çıkmayın. İllaki çıkacaksanız,Biraz kenara para atmaya bakın. Ev eşyası vs şimdilik elinizdekilerle idare edin. Salon takımı olmayıversin zaman içerisinde alınır. Tv yatak vs varmış zaten ki en temel ihtiyaçlar onlar.
Son olarak çocuklarınız nasıl yapı olarak? Uyumlu çocuklar mı? Haftasonu harcamalarınız ne durumda? Aktiviteleriniz neler? Bunlarda önemli sonuçta çocuklarda sosyalleşmek istiyor ve adım atmak para hele istanbuldaysanız,hiçbirşey almasanız yol paranız oluyor yada sokakta canları birşey istiyor dondurma vs onu almak yine para. Parka bile gitsek para harcanıyor,küçük meblağlar ama ay içerisinde kısıtlı bir bütçeyle zorlar sizi.
Dilerim bir çıkış yolu bulursunuz,pek iyimser olamadığım içinde kusura bakmayın lütfen,ben gerçekçi yaklaşıyorum biraz duruma.
Hakkınızda hayırlısı olsun.

Ben çalışıyordum, ortalama bir maaşım vardı, halen de öyle
Kooperatif evlerimiz vardı bizim, yeni bitmişti ama içleri kötüydü,müteahhit yapmadı çıplak dört duvar verdi bize, üstelik işime üç saat uzaklıktaydı. Birikmiş 1.500 usd paramla banyoyu,mutfağı ve parkeleri yaptırdım, elektrik, su tesisatları, mutfak dolapları, banyo malzemelerini kredi kartıma taksit yaptırdım. Eşyamız yoktu, 2.el eşya satan bir yerden üç tane armut koltuk aldım(bu arada ev 3+1), annem eski yatağını ve buzdolabını verdi bize, çeyizimi açtım, tüm mutfak eşyalarımı, çamaşır, bulaşık makinamı kullandım. Bir tek kızımıza yeni bir yatak ve dolap aldık, eşyalarımız aylarca kolilerde durdu. Bayram ikramiyemle tesisatları açtırdım, bu arada hasta bir kedim vardı, can oğlum benim onun doktor parası olarak ayırdığım paraya asla ellemedim. Ablam 2,5 yıl işsiz kaldı, taksitler azaldıkça eşya aldık. Böyle böyle toparlandık, ablam yavaş yavaş yeniden dikiş dikmeye başladı, evin bir odasını atölye yaptık. Böyle böyle toparlandık, ne günlerdi ...
Ne güzel bir kardeşsiniz.
Hemde çok güzel bir örnek.
İnşallah konu sahibide yapabilir sizin yaptığınızı. Herşey yolunda diye konu açar burada. Bende zor diyenlerdenim aslında ama sizi okuyunca olmayacak birşey yok dedim

Ayrı eve çıkın derdim zira mutsuzsunuz o evde ama yanlış anlamayın beni lütfen,geliriniz çok altında kalır harcamalarınızın.
Babanızla konuşun ev konusunu,kiranıza yardım etsin biraz. Oluru varsa ancak bu şekilde olur. Sanki babanız yapamayıp geri dönün istiyor gibi geldi bana. O zaman bak ayrı eve çıktın,yapamadın geri geldin deme ihtimalleri var ki bu sizi daha çok üzer emin olun.
Eski eşinize nafaka ödetmenin bir yolunu bulmakta bir çözüm. 1000 lira hatta 500 lira dahi alsanız sizi rahatlatır.
Bu şartlarda çıkmayın. İllaki çıkacaksanız,Biraz kenara para atmaya bakın. Ev eşyası vs şimdilik elinizdekilerle idare edin. Salon takımı olmayıversin zaman içerisinde alınır. Tv yatak vs varmış zaten ki en temel ihtiyaçlar onlar.
Son olarak çocuklarınız nasıl yapı olarak? Uyumlu çocuklar mı? Haftasonu harcamalarınız ne durumda? Aktiviteleriniz neler? Bunlarda önemli sonuçta çocuklarda sosyalleşmek istiyor ve adım atmak para hele istanbuldaysanız,hiçbirşey almasanız yol paranız oluyor yada sokakta canları birşey istiyor dondurma vs onu almak yine para. Parka bile gitsek para harcanıyor,küçük meblağlar ama ay içerisinde kısıtlı bir bütçeyle zorlar sizi.
Dilerim bir çıkış yolu bulursunuz,pek iyimser olamadığım içinde kusura bakmayın lütfen,ben gerçekçi yaklaşıyorum biraz duruma.
Hakkınızda hayırlısı olsun.

tespitinizde haklısınız babam evden çıkmamı istemiyor imalı olarak söylüyor bütün bunları vasiyet bile etmişliği var ayrı eve çıkmayacak diye.. yapamazsın geçinemezsin demek istiyor hani gitte gör gününü gibi...

eski eşle birkez daha irtibata geçtim haftaya haber verecekmiş çocukların eğitim masrafları için ne kadar katkıda bulunabileceğini..onun ipiyle kuyuya inilir mi bilmiyorum ama bakalım ne olacak..

haftasonu dışarı çıksak para bi avm gitsek dışarda yemek istiyorlar ay da bir kez bi oyuncak uygun fiyatlısından.. bu gerçekten çok zor bir karar..

niye yanlış anlıyayım sizi eğri oturup doğru konuşmak lazım söylediklerinizde haklısınız

Senin maaşından az bi maasla geçiniyoruz şuan :KK70::KK70:

aaa bak geçinen varmış diyiverdim bi an :)
nasıl geçiniyorsunuz zorluk yaşıyor musunuz mesela çocuk var mı? biraz bahsedebilir misin rica etsem :)

Herkes 2900 tl yi kucumsemis ama asgari ücret le bile geçinen insanlar var.Karı koca asgari ücret alsa bile 2800 lira yapıyor bence gayet iyi bir maaş.E birikiminiz de varmış bence olur bu iş.
Ama eşyaları en uygunun dan almaya çalışın.

bende gerçekten merak ediyorum asgari ücretle geçinebilen aileler var mı cidden bu iş nasıl oluyor bilen varsa beri gelsin :)

tespitinizde haklısınız babam evden çıkmamı istemiyor imalı olarak söylüyor bütün bunları vasiyet bile etmişliği var ayrı eve çıkmayacak diye.. yapamazsın geçinemezsin demek istiyor hani gitte gör gününü gibi...

eski eşle birkez daha irtibata geçtim haftaya haber verecekmiş çocukların eğitim masrafları için ne kadar katkıda bulunabileceğini..onun ipiyle kuyuya inilir mi bilmiyorum ama bakalım ne olacak..

haftasonu dışarı çıksak para bi avm gitsek dışarda yemek istiyorlar ay da bir kez bi oyuncak uygun fiyatlısından.. bu gerçekten çok zor bir karar..

niye yanlış anlıyayım sizi eğri oturup doğru konuşmak lazım söylediklerinizde haklısınız
Çocuk olmasa insan daha rahat hareket edebiliyor ama çocuklar devreye girince insan o noktada tıkanır. Hayır demek çok zor oluyor çocuklara.
Allah yardımcınız olsun.

Merhaba hanımlar yine yeniden ben ve sıkıntılarım karşınızdayım.. bu uzun yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim şimdiden :KK54:

Ailemle ilgili durumları paylaşmak ve sizden beni bu konuda yönlendirmenizi bekliyorum çünkü iki çocukla hata yapmamam lazım..

Boşandım iki çocuğum var ve ailemle yaşıyorum ailemle 3 odalı bir eve taşındık çocukların ve benim ayrı odalarımız var odamızda tv miz internetimiz herşeyizmiz var orası bizim yaşam alanımız.

Ailemle kimi zaman çatışmalar yaşadım bazısının sebebi annemin çocuklara bağırması oldu, bazısınız sebebi yaptığım her işe karışması söylenmesi oldu.. bir gün huzurlu geçirsek iki gün huzurumuz bozuldu.. kimi gün alttan aldım kimi gün bende bağırdım çağırdım.. 3 yıl oldu fakat güldüm geçtim olmadı ağladım olmadı..

Büyük çocuğum hep kreşe gitti diğerini kreşe vermek için maddi durumum el vermiyordu kardeş indirimiyle ve keseyi biraz zorlayarak küçük evladımı da kreşe verdim çok da mutlu çok şükür..

Büyük evladım bu yıl eylülde ilkokula başlayacak küçük evladım ise kreşe devam edecek yüksek ihtimalle devlet desteğinden yararlanacağız (boşanmış olmam sebebiyle geçen yıl abisi için faydalandık)

Gelelim benim derdime; ailemle yaşadığım bu tartışmalarda babam önceleri tarafsız davranıp orta yolu bulmaya çalışıyordu anneni biliyorsun idare et yaşlı çocuk bakmak zor geliyor vs. diyerek …

Ama babamında sağlığı belkide bu sebeplerden etkilendi bilemiyorum bu yüzden artık o da bu huzursuzluklardan olumsuz etkilendiği için tepki vermeye başladı..

Geçen yıl ben küçük bi sinir krizi geçirmiştim yine böyle bir tartışma sırasında sebebi bulaşık makinesine annemin istediği usulde bulaşık yerleştirmiyor olmamdı.. yeter artık diye ağlama krizine girdim ve benim evimi yolumu ayır artık baba ben bu şekilde yaşayamıyorum demiştim.. babam o zamanlarda ayrı ev olayına asla olmaz diyordu.. şimdilerde ise o da çok bunalmış olacakki çıkan tartışmalarda tavrını koyuyor ve kızım bir ev kiralayalım sana bu böyle olmaz diye o da sert çıkmaya başladı ama arkasından da ekledi evini geçinderemeyip geri dönersen seni kabul etmem diye.. resmen aba altından sopa gösterdi.. bu olay böyle kapandı..

Pazar günü yine bir tartışma yaşadık annemle ve babam yine aynı cümleleri sarfetti yaz gelsin evini ayıralım diye ama bu söylemleri imalı çünkü şuan kreş için yüklü bir ödeme yapıyorum eylül ayına kadar bunu biliyorlar kiraya çıkabilcek durumda değilim çık çıkabiliyorsan ya da SUS demek istiyor bu açık ve net..

Bende tabiki ayrı bir ev istiyorum bunun hayali ile yanıp tutuşuyorum geçmiş konularımda da var bu durumlar.. hatta babamın vasiyeti bile var bu kız ben ölsem bile bu evden çıkmayacak diye o yüzden imalı ve aba altından sopa gösteriliyor diyorum..

Bütçemi size yazmak istiyorumki eğri oturalım doğru konuşalım bu maaş ile ev geçindirilebilir mi ben kendimi kandırmayayım..

Yemek takımı= var

Çatal kaşık seti = var

Yorgan yastık vs. = var

Çocuk odası takımı = var

Köşe takımı= var

Televizyon = var

Yeni ev için ihtiyacım olanlar ; Salon için oturma grubu

Beyaz eşya

Halı – perde

Tencere-bardak vs.

Kendim için yatak ve gardolap

Depozito- gerekli ise badana

Böyle bir ihtiyaç listesini orta halli kalitede eşyalar için ne kadar kenarda param olmalı? Mesela 10 bin tl yeterli midir?

Şimdide maaşı yazıyorum ve bütçemi sizce gerçekçi mi?

Maaş =2900 tl

Kreş= 600 (devlet desteği ile bu fiyat)

Okul Servis = 180

Faturalar elektrik su = 100 gaz kışın 300 (tahminen)

El harçlığı =300

Kredi kartı =400 (çocukların giyim ayakkabı eğitim vb tüm ihtiyaçlarını ben karşılıyorum)

Mutfak masrafı: 500+390 yemek kartı (yemek kartı bazı marketlerde geçiyor)

Kira = 700- 750 tl civarı (ailemin oturduğu civarda bu oranlarda kiralar yanlarından uzaklaşamam çünkü okuldan gelen çocuklarımı annem karşılıyor)

Aidat=80 tl bu civarda aidatlar

bana kalsa ben hemen çıkmak isterim ama ağustos ayı sonuna kadar ödediğim kreş taksitim aylık 1600 tl.. bu yüzden hemen çıkamıyorum.

eski eş neden nafaka vermiyor diyeceksiniz.. 300 tl nafakayı 3 yıldır alamadım yaklaşık 10 bin tl birikti fakat sgk sız çalışıyor ve benim hiç şahidim yok.. kendisini defalarca aradım konuştum vicdanına bıraktım vereceğini sanmıyorum.. bana verme direk okula yatır diye bile teklif ettim sen herşeye para gözüyle bakıyorsun babalık sadece parayla olmaz ben iyi bir baba olduğuma eminim diyor.. icra ceza davasını da kaybettim hakim icra yoluyla alınsın dedi ama alacağım hiçbir malı maaşı yok :bicak:

eski konularıma bakıp fikir sahibi olmak isterseniz link burada :)) :duduk:

https://www.kadinlarkulubu.com/foru...aba-evi-zindan-lokmasi-dertliyim-iste.899823/

https://www.kadinlarkulubu.com/foru...cikmak-istiyorum-mumkunmu-yardim-edin.839632/
allah yardımcın olsun

X