Baba kaybı çocuğun DNA’sını bozuyor

Nevreste

Everest
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
243.428
486.585
40
Ölüm, hapis veya boşanma gibi nedenlerle yaşanan baba kaybının, gelişme çağındaki çocukların DNA’sını etkilediği ortaya çıktı.
baba-kaybi-cocugun-dnasini-etkiliyor-jqgi.jpg


ABD’nin büyük şehirlerinde doğan yaklaşık 5 bin çocuk üzerinde yapılan araştırmada, fiziksel ve ruhsal sağlık, bilişsel işlev, sosyal-duygusal kabiliyetler, okul ve ev ortamı, aile yapısı ve maddi durumları hakkında bilgi toplandı, ayrıca çocukların telomer boyları incelendi.

anne-baba-kaybi.jpg


Bilim adamları, 9 yaşına kadar babasını kaybetmiş olan çocukların telomerlerinin diğerlerinden ortalama yüzde 14 daha kısa olduğunu gözledi. Babası ölen çocuklarda bu oranın yüzde 16’ya çıktığı, 5 yaşından önce babalarından ayrı düşen ya da babaları ölen erkek çocuklarında ise bu etkinin daha güçlü olduğu tespit edildi.

index.jpg


TELOMER NEDİR?
Hücrenin ve organizmaların yaşlanmasını tetikleyen yapı taşı telomerler, kromozomların en uç kısımlarında yer alıyor. Hücre her bölündüğündetelomerler kısalıyor, telomerler çok kısaldığında hücre çoğalması da duruyor.

Daha önce yapılan araştırmalar, kısalan telomerlerin yetişkinlerde kardiyovasküler rahatsızlıklar ve kanser dahil olmak üzere birçok hastalıkla bağlantısı olduğunu ortaya koymuştu .


Kaynak: posta​