Babamın yaptıklarına dayanamıyorum bi çözüm önerisi olan var mı

Yaa 22 yaşında bir insanın babam alkolik ev soğuk tezgaha işiyor diye dolanması tuhaf geldi bana. 15 yaşında çalışmaya başlayan biri olarak yazıyorum. Ablanında durumu iyi demekki terapiste gideceğine göre gerçi anlamam bende. İş bulmayı deneyebilirsin yada 183 ü arayabilirsin başka çarede yok gibi.
Yalnız devlette ücretsiz terapistler oluyor ayrıca benimde 18 yaşından beri çalıştığım yerler var sadece annemin kaybından sonra boşluğa düştüm o kadar olan herşeyi yazdım içimi döktüm tuhaf gelen ne bende onu anlamadım

Yalnız devlette ücretsiz terapistler oluyor ayrıca benimde 18 yaşından beri çalıştığım yerler var sadece annemin kaybından sonra boşluğa düştüm o kadar olan herşeyi yazdım içimi döktüm tuhaf gelen ne bende onu anlamadım
Bende çalışıyorum bende kaybettim vefatından 10 gün geçmeden işe geri döndüm. Bişeyler yapmak hayatta kalmak istiyorsak ailemizde böyleyse çalışacaz sende bir an önce hayatına yön vermeye başlamalısın bence.

Bende çalışıyorum bende kaybettim vefatından 10 gün geçmeden işe geri döndüm. Bişeyler yapmak hayatta kalmak istiyorsak ailemizde böyleyse çalışacaz sende bir an önce hayatına yön vermeye başlamalısın bence.
Peki baban sağ mı

Amin inşallah tabi ki benden daha kötü durumda olanlar da var ama inan ki bende hiç iyi değilim daha yansıtmadım o kadar çok birikti ki içimde şuraya üye olurken bile okb diye başlık attım annemin vefatından sonra hayatım alt üst oldu psikolojim hiç iyi değil sürekli kabuslar görüyorum karanlıkta uyuyamıyorum uyku düzeni yok yemek düzeni yok uzar gider evliliği düşünmüyorum diyo anca okeyde falan oynarken birilerinin numarasını alıyo konuşuyo gönül eğlendiriyo
Amin inşallah tabi ki benden daha kötü durumda olanlar da var ama inan ki bende hiç iyi değilim daha yansıtmadım o kadar çok birikti ki içimde şuraya üye olurken bile okb diye başlık attım annemin vefatından sonra hayatım alt üst oldu psikolojim hiç iyi değil sürekli kabuslar görüyorum karanlıkta uyuyamıyorum uyku düzeni yok yemek düzeni yok uzar gider evliliği düşünmüyorum diyo anca okeyde falan oynarken birilerinin numarasını alıyo konuşuyo gönül eğlendiriyo anlıyacağın

Önceden de yaşananlardan dolayı belki kabul etmezsin ama ne olursa olsun o da hayat arkadaşını kaybetmiş emin ol ne kadar gamsız gözükse de eminim onun için de zordur. En azından baban sağlıklı ekstra bir vicdan ya da insan yükün yok bu anlamda. En azından bigün bi şekilde o kapıdan çıkabileceğini biliyosun, en azından bunca hatasından sonra bir de herhangi bi güçsüzlüğüne hastalığına üzüleceğin durumu yok. Dışarda insanlar o kadar kötü ki emin ol Allah göstermesin ama Allah babanı aratmasın bak enişten 2 hafta barındırmamış ablan da bu anlamda bişe yapamamış direkt bunu yüzüne söylemesi gerçekten çok üzücü. Babanı artık değiştiremezsin ama onun seni de dibe çekmesine izin verme. Çok yıprandığını anlıyorum, konuşmak istediğinde al karşına duygularını söyle istersen ağla ben güçlü bi baba istiyorum bunlardan çok etkileniyorum seni de anlıyorum seni seviyorum baba de anlamasa bile ufak tefek bişeyler değişeceğine ben inanıyorum. Kimseden kimseye fayda yok canım benim. Bi işe girsen belki onu da hırslandırırsın hayatınızı bi şekilde düzene koymaya bakarsınız. Ablan evlenmiş gitmiş artık hayır bulamazsın benim de 3 ablam var ailemle ilgili yaşadığım her sıkıntıda yalnız kaldım anladım kimseden fayda olmadığını ve kabullenip hayatıma bakmaya başladım. Senin için bir iş şart. Anneni kaybetmen de çok üzücü ama biz anne babalarımızın hayatında birer ayrıntıyız annen de çocuk oldu genç de oldu ailesini kaybetti belki... şimdi o da kendi ailesiyle birlikte sizleri günü gelince cennette buluşmak üzere bekliyor. Yalnız değil hiçbir acısı yok. İleride bi evladın olduğunda onu annenin yerine koyup öyle seveceksin bu acılar korkular hep geçecek çünkü hayat devam ediyor. Her şey çok yeni, anlaşılmıyorsun ve yalnız hissediyorsun ama rabbin var unutma. Senin için yazılmış güzel bi yazı var. Bigün her şey düzelecek o zamana kadar kendin için ne yapabilirsen yap. Umarım çok mutlu olursun.

Gerçekten okurken hem empati yaptım hem yazdıkların gözümde canlandı resmen o kadar doğru ki Allah senden razı olsun haklısın kötünün kötüsü var Allah bu günlerimi aratmasın demişsin ya ablanın sana bunu direk yüzüne söylemesi çok acı diye 2 kardeşiz ve birbirimize çok bağlıyız seviyoruz hani direk yüzüme söylemese ne yapabilirdi mesela üzülmemem kırılmamam için

Lütfen ama lütfen artık o evde kalmayın .Lavoboya işeyen alkolik bir adamdan insana her kötülük gelir gecede gündüzde aman tedbirli olun ...Kadın sığınma evleri var yada dernekler yardım kuruluşları var dini grup evleri bile olabilir ama sizin ev olmaz asla ...

Öncelikle herkese merhaba yeni üye oldum biraz içimi dökücem Allah rızası için bi tavsiye verin çözüm yolu gösterin annemi kaybedeli 1 buçuk yıl oldu ben 22 yaşındayım şu an babamla yaşıyorum annem hayattayken de hayatı bize zehir ederdi ama şu an iyice kendini içkiye verdi insan biraz kendine çeki düzen verir evladına sahip çıkar demi babamın yaptığı tek şey her gün içmek arkadaşlarıyla buluşmak sallana sallana eve gelmek...annemin ses kayıtlarını bana dinletiyor moral vereceği yere gecenin 2 sinde benim yattığım odaya girip uyandırıyor gel sohbet edelim diye gündüzleri içiyo ben gece olunca aklına geliyorum..bi keresinde odama geçtim babam yine full sarhoş şııır diye bi ses geldi mutfaktan bi gittim babam tezgaha işemiş kazık kadar adam bu çektiklerimi kimse bilmiyor hem ev işi hem yemek yaptım bu kafayla birde üniversite sınavına girdim sırf babamın yanından kurtulayım yurda yerleşeyim ordan tekrar iyi bir bölüm için hazırlanayım diye ama pandemiden dolayı üniversiteler uzaktan eğitim şu anda ablam var oda şehir dışında annem varken de full içerdi kirayı hep annem verirdi anne boşan dediğimizde çekinirdi dayanamıyorum her gün başım ağrıyor şu soğuk günde bile sobayla uğraşmayalım diye söktü evde doğalgaz yok çeşme suyu buz gibi akıyor ellerim dayanmıyor dışarıda kar var baba taşınalım dediğimde ben çıkmam burdan diyo off of aklıma gelenler bunlar daha çokkk var sayfalarca yazı çıkar sizi sıkmak istemiyorum
Canim benim cok uzuldum ne diyecegimi bilemedim Allah sana yardimci olsun insallah guclu kalmaya calis ve bir ise gir kolay degil biliyorum ama kendi ayaklarinin uzerinde durman ve bir an once o evden cikman lazim

nereden tutsan elinde kalıyor. kesinlikle seni çok etkilemeyecek bir işe gir, dersini de düzenli çalış. inşallah bir an önce kazanır ve gidersin. Allah yardımcın olsun

Çok üzüldüm yaşadıklarınıza.
ama evet maalesef ki çok daha kötü şartlar altında okumaya çalışan insanlar var.
her gece oturup ağlamak tabiki çözüm değil.
bir yorumunuzda demişsiniz ki,helal süt emmiş birini bulsam v.s diye.
öyle biri yok yani bence.
herkesin hayrı kendine.
çok iyi sandığınız biriyle dahi,mesleğinizi almadan bişeyleri başarmadan evlenmeyin.

bu kötü evi bile ararsınız.
nasıl ki,ablanız bile cesaret etse boşanıp gelecek değil mi? En yakın örnek olarak ablanızı düşünün.
sizin kendi ayaklarınız üstünde durup başarmaktan başka çareniz yok. Yani iyi bir hayat istiyorsanız tabiki.
en olmadı baktınız o evde okuyamıyorsunuz kadın sığınma evini düşünün ama evliliği düşünmeyin.
zaten size arka çıkacak bir aileniz de olmayınca,
Evlilik gerçekten kolay değil.

diyeceğim o ki,hayatınız,geleceğiniz için savaşın ama bu asla birine sığınmak,hayatınızı birinin ellerine vermek olmamalı.
böyle bir baba ile yaşayabiliyorsanız,siz başarabilirsiniz. Bu gücü kendinizde görün.
sadece kendi geleceğinize odaklanın.
kendinize inanın,kendi hayatınızı kendiniz çizin.

anneniz için çok üzüldüm. Başınız sağolsun.

Canım bu gibi yorumları hiç kafana takmayacaksın. Şu forumda gerçekten dert olan nadir konulardan biri seninki. Allah yardımcın olsun, çok üzüldüm haline. Çaresizliğini de anlıyorum.

Allah korusun babanızdan kötülük gelebilir alkolik olduğu için, ikiniz mi yaşıyorsunuz. Allah yardımcınız olsun

Ailede babanızın cekineceği bir büyüğünüz var mı?
Haber verseniz gelse babanıza ayar verse biraz. Tezgaha işeyecek kadar kendini kaybeden adamdan herşey beklenir. Bir gün içip yaninda birileri ile de gelebilir(sizi korkutmak icin söylemiyorum ama olabilir)
Hic kimse yoksa akrabalarınızdan sevdiğiniz,size yardımcı olabilecek dayı,amca kim varsa onunla konuşun sizin için yapabilecekleri birşeyler olabilir belki. Eğitim,iş vb konularda.
Anneniz için üzgünüm,mekanı cennet olsun,sabırlar dilerim.

Öncelikle herkese merhaba yeni üye oldum biraz içimi dökücem Allah rızası için bi tavsiye verin çözüm yolu gösterin annemi kaybedeli 1 buçuk yıl oldu ben 22 yaşındayım şu an babamla yaşıyorum annem hayattayken de hayatı bize zehir ederdi ama şu an iyice kendini içkiye verdi insan biraz kendine çeki düzen verir evladına sahip çıkar demi babamın yaptığı tek şey her gün içmek arkadaşlarıyla buluşmak sallana sallana eve gelmek...annemin ses kayıtlarını bana dinletiyor moral vereceği yere gecenin 2 sinde benim yattığım odaya girip uyandırıyor gel sohbet edelim diye gündüzleri içiyo ben gece olunca aklına geliyorum..bi keresinde odama geçtim babam yine full sarhoş şııır diye bi ses geldi mutfaktan bi gittim babam tezgaha işemiş kazık kadar adam bu çektiklerimi kimse bilmiyor hem ev işi hem yemek yaptım bu kafayla birde üniversite sınavına girdim sırf babamın yanından kurtulayım yurda yerleşeyim ordan tekrar iyi bir bölüm için hazırlanayım diye ama pandemiden dolayı üniversiteler uzaktan eğitim şu anda ablam var oda şehir dışında annem varken de full içerdi kirayı hep annem verirdi anne boşan dediğimizde çekinirdi dayanamıyorum her gün başım ağrıyor şu soğuk günde bile sobayla uğraşmayalım diye söktü evde doğalgaz yok çeşme suyu buz gibi akıyor ellerim dayanmıyor dışarıda kar var baba taşınalım dediğimde ben çıkmam burdan diyo off of aklıma gelenler bunlar daha çokkk var sayfalarca yazı çıkar sizi sıkmak istemiyorum
Allah sabır versin öncelikle sana canım çok zor bi durum babanın yanından ayrılsan nereye gidiceksin para yok pul yok herşey ateş pahası zaten baban böyle konuşulabilir biri mi karşına alıp bi hesap sorsan falan acaba ya da ne biliyim sığınma evinden yardım mı istesen bilemedim böyle bi adam da çekilmez yani sana da faydası yok

BABa evinden kurtulmak için şakın evlenmeyin daha beter olabilir hayatınız belli olmaz babanız en azından dövüp sövmüyor ama bu halini de çekmek zorunda değilsin part time işe gir Lcw 3-4 gün haftada parası da iyi sınavlara hazırlan okumaya adapte et kendini evlenmek için şakın evlenme lütfen

Lütfen ama lütfen artık o evde kalmayın .Lavoboya işeyen alkolik bir adamdan insana her kötülük gelir gecede gündüzde aman tedbirli olun ...Kadın sığınma evleri var yada dernekler yardım kuruluşları var dini grup evleri bile olabilir ama sizin ev olmaz asla ...
Bu yılda üniversite olmazsa bi şekilde gidicem burdan

Bu yılda üniversite olmazsa bi şekilde gice
Canim benim cok uzuldum ne diyecegimi bilemedim Allah sana yardimci olsun insallah guclu kalmaya calis ve bir ise gir kolay degil biliyorum ama kendi ayaklarinin uzerinde durman ve bir an once o evden cikman lazim
Amin inşallah iş bulunur ama akşam yatmak için olsun yine buraya gelicem içince hiç bişeyden anlamıyor bi aralar kaçak rakı içiyordu iyice kendini kaybediyordu şu an onlardan dolayı ölen olunca paraya kıyıp normal rakı alıyor uykumdan uyandırmasa sıkıntı değil ama

Çok üzüldüm yaşadıklarınıza.
ama evet maalesef ki çok daha kötü şartlar altında okumaya çalışan insanlar var.
her gece oturup ağlamak tabiki çözüm değil.
bir yorumunuzda demişsiniz ki,helal süt emmiş birini bulsam v.s diye.
öyle biri yok yani bence.
herkesin hayrı kendine.
çok iyi sandığınız biriyle dahi,mesleğinizi almadan bişeyleri başarmadan evlenmeyin.

bu kötü evi bile ararsınız.
nasıl ki,ablanız bile cesaret etse boşanıp gelecek değil mi? En yakın örnek olarak ablanızı düşünün.
sizin kendi ayaklarınız üstünde durup başarmaktan başka çareniz yok. Yani iyi bir hayat istiyorsanız tabiki.
en olmadı baktınız o evde okuyamıyorsunuz kadın sığınma evini düşünün ama evliliği düşünmeyin.
zaten size arka çıkacak bir aileniz de olmayınca,
Evlilik gerçekten kolay değil.

diyeceğim o ki,hayatınız,geleceğiniz için savaşın ama bu asla birine sığınmak,hayatınızı birinin ellerine vermek olmamalı.
böyle bir baba ile yaşayabiliyorsanız,siz başarabilirsiniz. Bu gücü kendinizde görün.
sadece kendi geleceğinize odaklanın.
kendinize inanın,kendi hayatınızı kendiniz çizin.

anneniz için çok üzüldüm. Başınız sağolsun.
Amin inşallah...İşte babanem aradı babanın yanında ne kadar durcan boşver onu seni ne kadar çok isteyenler var evlen inan o kadar çok baskı yapıyor ki istemiyorum dedikçe arıyor dediklerinin hepsine katılıyorum annem hayatta olsa bi nebze sırtım yere gelmezdi ama babamın kendine bile hayrı yok şu an geçici bi işe girip derslere odaklancam baktım bu yıl da bir şey olmadı o zaman burdan bi şekilde çıkcam ama nerde nereye kadar kalırım hiç bilmiyorum annem varken birbirimize teselli veriyorduk evin içinde sohbet muhabbet gülüş çığrış şu an duvarlar üstüme üstüme geliyor

Canım bu gibi yorumları hiç kafana takmayacaksın. Şu forumda gerçekten dert olan nadir konulardan biri seninki. Allah yardımcın olsun, çok üzüldüm haline. Çaresizliğini de anlıyorum.
Allah senden razı olsun işte empati yapan kadar yapmayanlar da var şurda yerimde kalsa 1 gün katlanamaz ben 1 buçuk yıl sığdırdım

BABa evinden kurtulmak için şakın evlenmeyin daha beter olabilir hayatınız belli olmaz babanız en azından dövüp sövmüyor ama bu halini de çekmek zorunda değilsin part time işe gir Lcw 3-4 gün haftada parası da iyi sınavlara hazırlan okumaya adapte et kendini evlenmek için şakın evlenme lütfen
Dövmüyor ama ağzından küfür eksik olmuyor maalesef.. dediğiniz gibi yapıcam bi işe gircem buraya yatmadan yatmaya gelicem tekrar sınava gircem baktım yine olmuyor o zaman bi şekilde bakıcam artık

Allah sabır versin öncelikle sana canım çok zor bi durum babanın yanından ayrılsan nereye gidiceksin para yok pul yok herşey ateş pahası zaten baban böyle konuşulabilir biri mi karşına alıp bi hesap sorsan falan acaba ya da ne biliyim sığınma evinden yardım mı istesen bilemedim böyle bi adam da çekilmez yani sana da faydası yok
Amcamla konuşmuyolar bizde samimi değiliz işte halam abi içme artık o kıza da yazık birbirinize sahip çıkın diyo tamam diyo ertesi gün yine sallana sallana gelmiş anlamıyo yani kanser olcam diye korkuyorum sinir stresten

X