Bağımlılığımdan nasıl kurtulurum?

Spizella

Realist
Pro Üye
27 Ağustos 2017
15.852
35.803
Artık itiraf etmem gerek ki internet bağımlısıyım.
önceden kontrolüm altında sanıyordum, ama kendimi engelleyemiyorum.

whatsapp
instagram
forum
videolar
bi iki site daha

gözüm sürekli bunlarda. elimden telefon düşmüyor. zamanımı çok çok fazla buna harcayıp uzak durmaya çalıştığımda yoksunluk krizine giriyorum resmen. (bu durumum pandemide evde oluşumuzla beraber arttı ama daha önce de vardı yani yalan söylemeyeyim)

uygulamaları silsem de aklımdan çıkmıyor. gece uykularım bozuldu, evimle çocuğumla istediğim oranda ilgilenemiyorum.

yine çareyi internette aramaya geldim. siz nasıl kendinizi frenliyorsunuz?

(başka bir bağımlılığım yok sigara, alkol, kumar gibi)

Herşeyi anlarım da interneti çocuğa tercih edip ihmal etmeyi anlamiyorum...

Kapatın interneti, kökten çözüm size...
ama bilgisayar başından çalışıyorum :KK43:

böyle şu anki gibi iş aralarında da buralara girmeye engel olamıyorum.
çocukla 7/24 beraber olunca internette dolaşmak sürekli sürekli sürekli çocuğumla oynamaktan bir kaçış noktası bir dinlenme gibi geliyor.

Ben tum sosyal medya hesaplarımı kapatarak çözüm buldum. Sadece burası var. Burda da cok fazla takılmıyorum. Ilk on gün kadar boşluğa düştüm ama sonradan resmen kafam rahatladi. Hatta bir ara tekrar açtım o kadar boş geldi ki kapadım. Hesaplarınızı silerek baslayabilirsiniz.

Ben tum sosyal medya hesaplarımı kapatarak çözüm buldum. Sadece burası var. Burda da cok fazla takılmıyorum. Ilk on gün kadar boşluğa düştüm ama sonradan resmen kafam rahatladi. Hatta bir ara tekrar açtım o kadar boş geldi ki kapadım. Hesaplarınızı silerek baslayabilirsiniz.
bi tek instagram var, onu da kapatırım,denedim de o zaman da buralara sarıyorum daha çok. yani oradan kalan boşluğu yine internetle dolduruyorum. (bir ara alışverişe sardım mesela, ama param bitince o bağımlılığın bitmesi kolay oldu :))
siz kalan zamanlarınızda neler yapmaya başladınız?

bir sürü şey araştırdım, videolar izledim. bu bağımlılığımın temeline inemiyorum. interneti bir kaçış olarak mı kullanıyorum. bu kadar vazgeçemememin sebebi ne? yalnız mı hissediyorum acaba kendimi? sosyalliği bir tek burada mı buluyorum?
diğer sorumluluklarımdan mı kaçıyorum? bu böyle nereye kadar gidecek?

dozunda kullanamıyorsam hiç mi kullanmamalıyım?
bir ara tuşlu telefona dönmeyi düşündüm.
lanet olsun o whatsapp gruplarına, iş için bile oradan 10 tane grup var.
insanlar mail kullanmıyor. mail yerine bana whatsapptan yazıyorlar. bu yüzden silemiyorum şu whatsapp ı da.

analiz bile yaptım en çok hangisini ne kadar süre kullanıyorum diye.
başta whatsapp sonra sosyal mecralar geliyor.
kendimi kapanda gibi hissediyorum.

çocukla 7/24 beraber olunca internette dolaşmak sürekli sürekli sürekli çocuğumla oynamaktan bir kaçış noktası bir dinlenme gibi geliyor.

zaten olay bu

bak mesai saati hepimiz buralardayız

örneğin ben evdeyim Marttan beri

online yaşarken burada takılınca sanki farklı bir yaşam ile bir araya geliyormuşum hissi oluyor

mesela senin başlığını görünce aaa neye bağımlıymış ki diye girdim

yani arkadaşım X ile sohbet eder gibi

aslında sıkıntımız sadece bu son süreç değil her ana dair

internet kolay erişiliyor

kitap okuyunca da farklı hayatlar var denilecek de 200 sayfalık kitabı okuyunca ancak onu anlayacağım ama bak burada 3-5 satırda ben senin derdini anladım

ben bir ara buradan da gitmiştim girmiyordum

hatta bir iki merak edene yoğunum takılamayacağım diye yazmıştım zira özelden ne oldu diye panik olan insanlar oldu

sonra düşündüm bak bu insanlar ile arkadaş olmuşum beni merak etmişler dedim

bir ara @sephora vardı çok severdim, yok mesela artık hep merak ederim onu

ama önemli olan süreyi sınırlamak

ne bileyim ben pek akşam girmiyorum

sendeki çocuk küçük ve hep onunla olunca yetişkin hayatından mahrumiyet hissi artıyor bu da nete yönlendiriyor

saat aralıklarını netsiz yap

mesela dersin bitti 16 da diyelim 18 e kadar netsiz 19 dan sonra netsiz gibi

FOMO diye bir şey var, gündemi kaçırma korkusu olarak geçiyor. sabahları kalkınca bile bu hisle uyanıyorum.
mesela işyerine geldim şu an, telefonumu evde unutmuşum bugün ve elim kolum yokmuş gibi oldu.

gerçekten kendime aşırı kızıyorum.

eşim sigara kullanıyor. defalarca bırakmayı denedi, bir süre sonra hep geri başladı. ona diyordum ki paketi çöpe at olsun bitsin.
o iş öyle olmuyormuş işte :KK43: adama da yıllarca haksızlık ettim iradesine hakim olamadığını söyledim.

başta whatsapp sonra sosyal mecralar geliyor.

watsapp ta nasıl geçiyor zaman

yani iş ile ilgili bana yazı geliyor onu okuyorum vs de bunu zaman geçirmek olarak görmüyorum o işin parçası ha mail ha watsapp

mesela bende face instagram yok hatta watsapp çok durum yapan numaraların bir kısmını siliyorum hatta arayınca bunun numarasını neden kaydetmemişim ki deyip kaydediyorum sonra çılgın durumlarını görünce haa deyip tekrar siliyorum

FOMO diye bir şey var, gündemi kaçırma korkusu olarak geçiyor. sabahları kalkınca bile bu hisle uyanıyorum.
mesela işyerine geldim şu an, telefonumu evde unutmuşum bugün ve elim kolum yokmuş gibi oldu.

gerçekten kendime aşırı kızıyorum.

eşim sigara kullanıyor. defalarca bırakmayı denedi, bir süre sonra hep geri başladı. ona diyordum ki paketi çöpe at olsun bitsin.
o iş öyle olmuyormuş işte :KK43: adama da yıllarca haksızlık ettim iradesine hakim olamadığını söyledim.

ama gündem çok hızlı

yani ben düzenli dışarı hayatımız varken de sabah o sıkışıklıkta 5 dakika güncel haber sitesine yerel haber sitesine hatta kk ya bile bakıyordum

toplam 30 dakikada evden çıktığım bu süreçte kedinin kumunu temizleyip çöpü çıkarıp sandviç hazırlayıp kişisel bakım ve giyinmeyi aradan çıkarıp ev halkını kaldırırken 5 dakika da habere bakarım

bu sıkıntı değil ki

eğer baktığın haber değil de ayşe ne paylaştı ahmet instada ne attı ise o mecralardakileri azalt

instagramda kaç kişiyi takip ediyorsun kim bunları kategorize et ve gerekli olmayan yılda bir kere dahi görmediğin akrabaları vs sil

Bir el işi hobi edin. Hatta çocuğunla beraber yapabileceğin bir şey olsun. Boncuk dizmek, kumas boyamak gibi seyler geldi aklima. Ama eminin ilgini çekecek şeyler muhakkak vardır.

bi tek instagram var, onu da kapatırım,denedim de o zaman da buralara sarıyorum daha çok. yani oradan kalan boşluğu yine internetle dolduruyorum. (bir ara alışverişe sardım mesela, ama param bitince o bağımlılığın bitmesi kolay oldu :))
Ben de benzer belirtiler veriyorum ama sizim gibi kapatirim diyemiyorum ya
Wp artik baya baya yer kapliyor hayatimiza
Medya alip gondermenin en hizli yolu resmen
2 gun silsem arayip sana yazdik neden cvp vermiyorsun diye soranlar oluyor
Instada cok dinamik bir hayat var
Sanki 1 gun girmesem bir suru sey kaciracakmisim hisssediyorun
Cok sacma biliyorum ama merak ettigim kisiler var
Mesela kampanyasini takip ettigim sma li bebekler var su ana
Her gun 1 2 kez girip bakiyorum mutlaka
Indirim paylasan hesaplar var onlara gun icinde birkac kez bakiyorum
Bebek bezi falan alacakken cok uyguna aliyorum bu sekikde
Ya da ben cok karikatürist takip ederim seri seklinde strory atıyorlar
Kafam dagiliyor sahsen, iyi geliyor bikac dk da olsa dertlerimi unutuyorum
Face de tek bir meslek grubuna uyeyim oraya bakiyorum gunde birkac kez
Saglikci oldugum icin gundem mevzuatlar cok dinamik yine
Su an calismasam da guncel degisikliklerden haberdar olmak istiyorum

Hayat cok dinamik kisaca
Dun agladigimiz seyi bugun hatirlamiyoruz
O yuzden uzun sureli bir seye odaklanmakta cok zorlaniyoruz
Size ozel degil yani cagimizin handikapi...

Ben film izlerken bile telde dolanıyorum
O yuzden artik orgü örerek film izliyorum
Hem abur cubur da yememis oluyorum elim dolu olunca
Belki fikir olur
El işi baya oyalayici oluyor hem de terapi

Ben de konuyu takipteyim bu arada
Baska fikirler icin
Allah sifamizi versin :KK70:

Benim içinde internet kaçış yolu ama o zamanımı değerli seylere vermeye çalışıyorum. Kitap okumaya başladım, boyama yapıyorum, spor yapıyorum yada daha bilgilendirme yapan videolar izlemeye çalışıyorum. Ki benim boş vaktim çok çok fazla. Siz hem çalışıyormussunuz hemde çocuğunuz varmış. Sizin zamanınızi doldurmanız daha kolay.

Sabah uyanınca ilk twitter açıyorum. Biraz gündemi takip ettikten sonra bu saatlerde buraya geliyorum. En fazla bir saat kadar takılıp oyun oynamaya geçiyorum. O sırda telefonun şarjı bitiyor ve ilişkimize ara veriyoruz 😂

Yaklaşık saat dörde beşe kadar evle, dersle ya da kitap okumayla falan ilgileniyorum, dışarı çıkıp yürüyorum, anneme gidiyorum.

Sonra tekrar geliyorum buraya bi bakınıyorum. O arada yemek falan yapıyorum bazen. 7.30 da yemek yiyoruz 8.30’a kadar. 8.30-9.30 arası boş zaman, isteyen istediğini yapıyor. 9.30’da diziye başlıyoruz. 11.30’a kadar. Sonra yine buraya girip bi bakıp derse dönüyorum.

Ara ara kk kontrol, whatsapptan yazana cevap verme falan oluyor tabi. Şu dönem telefonla ilişkim arttı doğal olarak ama kendimi bağımlı gibi hissetmiyorum. Bırakınca bırakıyorum aklım falan kalmıyor. İnstagram vs haftada bir falan bakıyorum heralde zaten 😂

Siz de program yapsanız. Sabah iki saat akşam iki saat gibi, sonrasında başka şeylere odaklanmayı deneseniz mesela?

S Spizella zamanla kısıtla. Mesela akşam 6.30 dan sonra teli ele almayacağım gibi. Mesai saatlerinin dışında telefondan, internetten uzak durmak çok daha kolay oluyor. Farklı bir odada bırakıbilirsin mesela, acil bir durumu olan zaten arar duyarsın.

zaten olay bu

bak mesai saati hepimiz buralardayız

örneğin ben evdeyim Marttan beri

online yaşarken burada takılınca sanki farklı bir yaşam ile bir araya geliyormuşum hissi oluyor

mesela senin başlığını görünce aaa neye bağımlıymış ki diye girdim

yani arkadaşım X ile sohbet eder gibi

aslında sıkıntımız sadece bu son süreç değil her ana dair

internet kolay erişiliyor

kitap okuyunca da farklı hayatlar var denilecek de 200 sayfalık kitabı okuyunca ancak onu anlayacağım ama bak burada 3-5 satırda ben senin derdini anladım

ben bir ara buradan da gitmiştim girmiyordum

hatta bir iki merak edene yoğunum takılamayacağım diye yazmıştım zira özelden ne oldu diye panik olan insanlar oldu

sonra düşündüm bak bu insanlar ile arkadaş olmuşum beni merak etmişler dedim

bir ara @sephora vardı çok severdim, yok mesela artık hep merak ederim onu

ama önemli olan süreyi sınırlamak

ne bileyim ben pek akşam girmiyorum

sendeki çocuk küçük ve hep onunla olunca yetişkin hayatından mahrumiyet hissi artıyor bu da nete yönlendiriyor

saat aralıklarını netsiz yap

mesela dersin bitti 16 da diyelim 18 e kadar netsiz 19 dan sonra netsiz gibi
evet sephorayı aynı şekilde ben de merak ediyorum :110:
burdan çok güzel dostluk kurduğum ve sonrasında dışarıda buluşup görüştüğüm insanlar oldu bunlar da artısı işte bence.
o zaman napiyim ekran limiti koyayım ben kendime. o saatlerde açamayayım

evet sephorayı aynı şekilde ben de merak ediyorum :110:
burdan çok güzel dostluk kurduğum ve sonrasında dışarıda buluşup görüştüğüm insanlar oldu bunlar da artısı işte bence.
o zaman napiyim ekran limiti koyayım ben kendime. o saatlerde açamayayım

aynen

bir de limit olunca da daha kışkırtıcı olur ama

mesela 11 de serbest ya 10 dan sonra her beş dakikada saate bakarsın bu da kötü

azalt girdiğin yerleri

hani memeyi nasıl bıraktıracağız deyince azalt diyoruz ya onun gibi

bir de mesela erteleyerek

nete mi gireceksin

ay bir su içeyim de sonra ay bir tuvalete gideyim de sonra

kızımla şunu yapayım da sonra

yani o istek geldiğinde ertele

girmeyeceğim deyip gerginlik değil de şundan sonra bundan sonra

arada kafa dağılabilir

yine mesela canın istemedi ama boşluğun var gir nete aman girdim işte bir şey de yokmuş de ve çık

sonra bir daha girmek aklına gelince amannn demin girdim ya de geç

akıl vermek kolaydır ama uygulamak :KK49:

watsapp ta nasıl geçiyor zaman

yani iş ile ilgili bana yazı geliyor onu okuyorum vs de bunu zaman geçirmek olarak görmüyorum o işin parçası ha mail ha watsapp

mesela bende face instagram yok hatta watsapp çok durum yapan numaraların bir kısmını siliyorum hatta arayınca bunun numarasını neden kaydetmemişim ki deyip kaydediyorum sonra çılgın durumlarını görünce haa deyip tekrar siliyorum
ya sorma 2 tane çok büyük grup var. çocuğu olan annelerin grubu. malesef yazılan her şeyi okumak gibi bir huyum var.
gruptaki arkadaşların bazıları da bana faydası olan kişiler. güzel arkadaşlık kurduk, o yüzden çıkamıyorum da.

ya sorma 2 tane çok büyük grup var. çocuğu olan annelerin grubu. malesef yazılan her şeyi okumak gibi bir huyum var.
gruptaki arkadaşların bazıları da bana faydası olan kişiler. güzel arkadaşlık kurduk, o yüzden çıkamıyorum da.

ayy merak ettim ne yazıyorlar

yani makale mi paylaşıyorsunuz

al bende de çocuk var

okul grubu vs de vardı

spor grubu

müzik grubu

ama oralar haberleşme için

arada dedikodu da olur ama genel grupta genel muhabbet olur

her gün de bir yazışma olmaz ki

Bir el işi hobi edin. Hatta çocuğunla beraber yapabileceğin bir şey olsun. Boncuk dizmek, kumas boyamak gibi seyler geldi aklima. Ama eminin ilgini çekecek şeyler muhakkak vardır.
2 yaş çocuğunun ilgi süresi gerçekten çok kısa. gün içinde onunla boyama (sulu boya + pastel vs), dans etme, trambolinde beraber zıplama, evcilik, saklambaç vs vs. sürüyle şey yapıyoruz. sonra da internete sarınca bu defa ev işi yemek yapamıyorum.
ilgimi her şey çekiyor da, kızım öyle masa başında falan oturmama hiç müsaade etmiyor. hep hareket halindeyiz oda oda geziyoruz. o sırada da bi tek mobil cihazları yanımda taşıyabildiğimden sanırım telefona sardım ben de.

X