bahane uydurup borcunu ödemiyor

Senet alsaydın keşke karşılığında. Şu aşamada borç vermiş değilsin parayı adama hibe etmişsin gibi yani.
Ben de derim ödeyeceğim diye yalandan kim ölmüş. Malesef o kişinin insafına kalıyosun ödemezse yapacak bir şey olduğunu sanmıyorum. Mahkemeye çıksa der ben arkadaşımdan yardım istedim o da bana yardım etti borç almadım. Ee nasıl kanıtlayacaksın ki.

Geçmiş olsun çok üzücü ama pahalı bir ders almışsın. Ben kuzenime falan çekmem, sizinki iyi cesaret

Bu forumda her geçen gün bir yaşıma daha giriyorum. Çok pişmanım salak gibi davrandığıma demişsin bir de, bu şimdi pişman olmuş halin mi?

Bu nasıl bir sabır arkadaş? Bak ben sadece konuyu okuyan biri olarak bile okurken sinirim zıpladı şurada, sen hala o asalakla iletişim kuruyorsun ve bu hadsiz sana bana bi 100-150 ateşle diyor. Ölür müsün öldürür müsün🤦🏻‍♀️ ben sabah akşam köpek gibi çalışıcam, sonra o kazandığım 3 kuruşu elin asalak bir pisliğinin borcunu ödemeye heba edicem hemi? Ve hala da o adamla konuşmaya devam edicem. Bu konuyu okuyan herkesin ufak ufak tansiyonu çıktı bence senin ilaca başlamana hiç şaşırmadım.

Bu adam nasıl bir tip, asalak ve hadsiz olması dışında yani, misal belalı mıdır, korkak mıdır? Tehditlere pabuç bırakır mı sümsük müdür? Diyelim birini soktun devreye daha çok bilenip çirkeflik mi yapar, yoksa tirsip yola gelme ihtimali var mı? Herhangi bir senet falan imzalanmadigi için yasal olarak ne yapılır çok bilmiyorum inşallah hukukçu birileri aydınlatır ama eğer belalı bir şey değilse çevrende arka çıkacak bir abin, bir yakının varsa onu devreye sok. Kalan parayı da öyle her ay bankaya ödenen taksitler halinde değil yüklü miktarlarda göndermesini isteyin

şimdi avukat dayıma danıştım.habersiz kaydedilen ses görüntü video vs.mahkemede asla delil kabul edilemezmiş.hatta çeken suçlu olurmuş şikayet edilirse.bu tür delilleri kanuni çerçevede anca adli makamlar polis vs.çekebilirmişş :rolleyes:
Davacı ve davalı arasında ki yazışmalar delil niteliğindedir. Sen yazışma olarak delil edin.. Çok yakın zamanda bir arkadaşım eşiyle olan telefon konuşmalarının ses kaydını delil olarak kullandı. Davalı ve davacı arasında olunca delil niteliği taşıyor

Davacı ve davalı arasında ki yazışmalar delil niteliğindedir. Sen yazışma olarak delil edin.. Çok yakın zamanda bir arkadaşım eşiyle olan telefon konuşmalarının ses kaydını delil olarak kullandı. Davalı ve davacı arasında olunca delil niteliği taşıyor
siz avukat mısınız?

ben böyle olayları hiç anlamıyorum, kendini düşünmüyorsan aileni düşün. yani aileniz sizden para istese vermezsiniz ama elin boş herifleri için krediler çekersiniz. o aile boşuna mı büyüttü sizi? yazık günah ya. benim para anlamında böyle eksideki erkeklere zerre tahammülüm yok. dün de bir konu açmıştı, sevgilisi 300 bin küsür borçlu, evlensem mi diyordu da burdaki kadınlar kızı vazgeçirmeye çalışıyordu. bu konuyu da hatırlıyorum. buraya akıl danışıyorsunuz anladım da hani böyle şeyleri kendiniz akıl etseniz daha mutlu olursunuz sizlere de yazık.

benim derdim hakkında birkaç ay önce bi form açmıştım... ben sevgilim dediğim birine kredi çekmiştim, çok ısrar etmisti, ödeyecem demisti ama her ay yeni bi kredi çekmemi isteyince sonu gelmeyecek gibiydi bende konuşmamı kesmiştim yazmistim bunu daha önce buraya.. simdi ben bu adamla muhattap olmuyorum, kasım ayinda, aralik ayında taksitleri ödedi ama bu yıl başından beri bana tek kuruş para göndermedi bu.. bu kasım ve aralik ayında para gönderirken de zaten arada ariyordu bana 100 lira göndersene cebimde para yok, bana 150 lira atsana cebimde metelik kalmadı falan filan diye yine arada para istiyordu.. bende bahane uyduruyordum daha maaşımı almadim, maasimda kesinti var aileme verdim falan diye...
bu ocak ve subatta hiç para göndermedi bana, sebebi daha maaşını alamamış.. benim hiç inanmiyorum çünkü bir insan 1 bucuk aydır maas alamaz mi? haftada bir gibi mesaj atiyorum ama sadeve borcu sormaya..gelgelelim bu bana borcunu sorduğumda yok kirayı odeyemedik bu ay yok 15 gündür çay bile icemiyoruz, dogalgazi odeyemedik deyip duruyor... sanki ayy dur ben sana para göndereyim dememi istiyor ya da aman boşver ödeme sen dememi galiba.. ve birde ben paramı sorduğumda bana acayip şekilde agresif davraniyor, benim bir sana mi borcum var diyor... böyle benim sabrimi sınıyorsun yok dalga geciyorsun diyor, böyle yapmaya devam edersen sana zırnık gondermem diyor... simdi ben kredileri kendi paramdan ödiyorum ama aileme ve faturalara verince kendime dogru düzgün para kalmiyor..ona ödeyemediğimi bankanin beni hergün aradığını söylüyorum, hiç umursamaz sekilde ne oluyormus sanki banka 3 ay ödemezsen işlem başlatıyor diye başından saviyor... benim sinirlerim tepeme çıkıyor ama agzimdan tek kelime cikarmamak icin kendimi zor tutuyorum çünkü hissettiğime göre bu serefsz ben agzimdan kötü bir laf çıkarayım da, hah sen böyle dedin bana ben sana para göndermeyecem demek icin firsat kolluyor... telefonuma sesli görüşme kaydetme uygulamasi indirdim, sesli konusmalarimiz olunca kayıt aliyorum artik.. whatsapp görüşmelerini de ekran resmi aliyorum, bütün görüşmeleri kaydediyorum... ne yapmam lazım ? o kadar pişmanım ki salak gibi davrandığıma ama karşılığında böyle ahmak yerine konulduğuma... birde ailemin haberi yok 😞 psikoljim bozuldu iyice, son bir aydir tansiyon ilacı kullanmaya basladim... ve ayrıca bu adamin diksiyonu gitgide bozuldu böyle sokak agziyla konuşur gibi sanki.. mühendis olduğuna da inanmiyorum ben çünkü bir keresinde liseden kpss ye girdiği giris belgesinin resmini atmıştı bende sorunca kendimi denemeye giriyorum demisti...ne yapıcam ben düşünmekten artik kafayı yiyecem.......
Çok üzüldümm , borç verirken yalvar yakar olan kişiler maalesef ödemeye geldiğinde aslan kesiliyor tabiri yerindeyse. Sadece korkutarak alabilirsiniz diye düşünüyorum. Ben borç vererek çok hata yaptım. Hepsinde zar zor aldım ya da bir kısmını aldım. Artık kim isterse istesin yok diyorum borcum var diyorum. Yakın dostum dediğim bir kişi istemeye gelecekler sevgilim tavuk yemiyor kıyma alacağım diye 300 TL borç istedi bundan 5 yıl kadar önce. Yanımda 150 TL vardı onu gönderdim. Farklı şehirlerdeyiz bu arada. Ertesi gün eltisine hediye alacakmış bana fotoğraf attı, sinirlerim tepeme çıktı tabi. Aradan 5 ay geçti ses yok. Bir markanın kozmetik ürünlerinden alıyordu onlardan alarak borcunu ödeyebilirsin demiştim gönderdi onlarda eksik geldi + kargo parasını da ben ödedim. Bundan başka çok saflığıma gelen oldu. O gün bugündür borç vermeyi kestim. Büyük bir tutar ama alabildiğinizi alın , Allah'a havale edin. Akrabalar dahil kimseye borç vermeyin kredi çekmeyin.

benim derdim hakkında birkaç ay önce bi form açmıştım... ben sevgilim dediğim birine kredi çekmiştim, çok ısrar etmisti, ödeyecem demisti ama her ay yeni bi kredi çekmemi isteyince sonu gelmeyecek gibiydi bende konuşmamı kesmiştim yazmistim bunu daha önce buraya.. simdi ben bu adamla muhattap olmuyorum, kasım ayinda, aralik ayında taksitleri ödedi ama bu yıl başından beri bana tek kuruş para göndermedi bu.. bu kasım ve aralik ayında para gönderirken de zaten arada ariyordu bana 100 lira göndersene cebimde para yok, bana 150 lira atsana cebimde metelik kalmadı falan filan diye yine arada para istiyordu.. bende bahane uyduruyordum daha maaşımı almadim, maasimda kesinti var aileme verdim falan diye...
bu ocak ve subatta hiç para göndermedi bana, sebebi daha maaşını alamamış.. benim hiç inanmiyorum çünkü bir insan 1 bucuk aydır maas alamaz mi? haftada bir gibi mesaj atiyorum ama sadeve borcu sormaya..gelgelelim bu bana borcunu sorduğumda yok kirayı odeyemedik bu ay yok 15 gündür çay bile icemiyoruz, dogalgazi odeyemedik deyip duruyor... sanki ayy dur ben sana para göndereyim dememi istiyor ya da aman boşver ödeme sen dememi galiba.. ve birde ben paramı sorduğumda bana acayip şekilde agresif davraniyor, benim bir sana mi borcum var diyor... böyle benim sabrimi sınıyorsun yok dalga geciyorsun diyor, böyle yapmaya devam edersen sana zırnık gondermem diyor... simdi ben kredileri kendi paramdan ödiyorum ama aileme ve faturalara verince kendime dogru düzgün para kalmiyor..ona ödeyemediğimi bankanin beni hergün aradığını söylüyorum, hiç umursamaz sekilde ne oluyormus sanki banka 3 ay ödemezsen işlem başlatıyor diye başından saviyor... benim sinirlerim tepeme çıkıyor ama agzimdan tek kelime cikarmamak icin kendimi zor tutuyorum çünkü hissettiğime göre bu serefsz ben agzimdan kötü bir laf çıkarayım da, hah sen böyle dedin bana ben sana para göndermeyecem demek icin firsat kolluyor... telefonuma sesli görüşme kaydetme uygulamasi indirdim, sesli konusmalarimiz olunca kayıt aliyorum artik.. whatsapp görüşmelerini de ekran resmi aliyorum, bütün görüşmeleri kaydediyorum... ne yapmam lazım ? o kadar pişmanım ki salak gibi davrandığıma ama karşılığında böyle ahmak yerine konulduğuma... birde ailemin haberi yok 😞 psikoljim bozuldu iyice, son bir aydir tansiyon ilacı kullanmaya basladim... ve ayrıca bu adamin diksiyonu gitgide bozuldu böyle sokak agziyla konuşur gibi sanki.. mühendis olduğuna da inanmiyorum ben çünkü bir keresinde liseden kpss ye girdiği giris belgesinin resmini atmıştı bende sorunca kendimi denemeye giriyorum demisti...ne yapıcam ben düşünmekten artik kafayı yiyecem....
kesinlikle lise mezunu o zaman ben mesala önlisans mezunuyum liseden kpss ye giremem ösym liseden sınav başvurumu kabul etmez

Insallah 11 bindir. Cok buyuk para degil. Varligiyla getirdigi dertlere gore degerlendirirsek.

Bu adami Muge'ye cikacagim diye rezil et diyenler olmus ama adamda her türlü yol var. Parayi nasil aldigina bakarsak profesyonel. Kimbilir kac kisiyi boyle dolandırdı.

Benim yorumum ailem yanima geldi cok sinirliler onlara ve polis yakınıma durumu anlattim artik iş benden cikti desin ve cok da ugrasmasin. Muhatap olmasin. Ve gerçekten bu durumu sana destek olacak yakinina anlat.

Söylemek istemiyorum ama neler duyuyoruz? Adam kizi tek kıstırmış köşeye uğraşıyor. En azindan durumdan baskalari da haberdar yalniz degil bir sey yaparsam beni şıp diye bulurlar seklinde düşünsün. Bıraksın kizin yakasını .

Son düzenleme:
Bence çok üzülecek bir durum yok. İnsan elbette sinirlenir, üzülür ama 11.000 tl ye paha biçilmez bir hayat dersi satın almış oldunuz :) Öyle düşünün. Bence o parayı unutun. Çok canınızı sıkıyorsa ve rahatsızsanız işyerinden, ailesinden, arkadaşlarından tanıdığınız varsa rezil edin. Hoş böyle insanlar çok yüzsüzdür rezil de olduklarını anlamazlar.

Yine isterseniz avukatlarla konuşun fakat 11.000 gibi bir para için pek uğraşan avukat olmaz gibi. Zaten dava 3 yıl sürer, o zaman 11.000 lira ile 1 günlük yemeğinizi karşılarsınız bu enflasyon zamanlarında.

Çok geçmiş olsun. Artık zaten yapmazsınız ama kimse için asla kredi çekmeyin. Borç verebilirsiniz güvendiklerinize ya da hibe edebilirsiniz elinizdeki parayı. Ama asla kredi çekip borca girip borç vermeyin.

bu ocak ve subatta hiç para göndermedi bana, sebebi daha maaşını alamamış.. benim hiç inanmiyorum çünkü bir insan 1 bucuk aydır maas alamaz mi? haftada bir gibi mesaj atiyorum ama sadeve borcu sormaya..gelgelelim bu bana borcunu sorduğumda yok kirayı odeyemedik bu ay yok 15 gündür çay bile icemiyoruz, dogalgazi odeyemedik deyip duruyor... sanki ayy dur ben sana para göndereyim dememi istiyor ya da aman boşver ödeme sen dememi galiba.. ve birde ben paramı sorduğumda bana acayip şekilde agresif davraniyor, benim bir sana mi borcum var diyor... böyle benim sabrimi sınıyorsun yok dalga geciyorsun diyor, böyle yapmaya devam edersen sana zırnık gondermem diyor... simdi ben kredileri kendi paramdan ödiyorum ama aileme ve faturalara verince kendime dogru düzgün para kalmiyor..ona ödeyemediğimi bankanin beni hergün aradığını söylüyorum, hiç umursamaz sekilde ne oluyormus sanki banka 3 ay ödemezsen işlem başlatıyor diye başından saviyor... benim sinirlerim tepeme çıkıyor ama agzimdan tek kelime cikarmamak icin kendimi zor tutuyorum çünkü hissettiğime göre bu serefsz ben agzimdan kötü bir laf çıkarayım da, hah sen böyle dedin bana ben sana para göndermeyecem demek icin firsat kolluyor... telefonuma sesli görüşme kaydetme uygulamasi indirdim, sesli konusmalarimiz olunca kayıt aliyorum artik.. whatsapp görüşmelerini de ekran resmi aliyorum, bütün görüşmeleri kaydediyorum... ne yapmam lazım ? o kadar pişmanım ki salak gibi davrandığıma ama karşılığında böyle ahmak yerine konulduğuma... birde ailemin haberi yok 😞 psikoljim bozuldu iyice, son bir aydir tansiyon ilacı kullanmaya basladim... ve ayrıca bu adamin diksiyonu gitgide bozuldu böyle sokak agziyla konuşur gibi sanki.. mühendis olduğuna da inanmiyorum ben çünkü bir keresinde liseden kpss ye girdiği giris belgesinin resmini atmıştı bende sorunca kendimi denemeye giriyorum demisti...ne yapıcam ben düşünmekten artik kafayı yiyecem.......
Bende bir arkadasima kredi cekip verdim ama bana geri ödesin diye değil hibe ettim ihtiyacı vardı çünkü durumu kötüydü ama ben bu kişiyi iyi tanıyordum ailesini falan yani sadece kendi ağzından duyduğumla değil görüyordum durumunu ve odemesini asla beklemedim o ödeyeceğim dedigi halde neyse ben borcu ödedim bitti sonra aradan 6 sene gecti o kişi bana çektiğim paranın 2 katını geri ödedi baya toparlamış durumunu. Yani diyecegim odur ki birine borc verirken verdigim parayi geri gelmeyecekmis gibi gozden cikarip hibe ederim ben hibe edemeyecegim parayi da vermem zaten. Borç verirken bu yöntemi kullanırsaniz uzulmezsiniz. Bir de son birsey krediyi cekip parayi elden verdiyseniz gecmis olsun hic birsey kanitlayamazsiniz ama bankadan yollayip aciklama kisminada borçtur gibi bir yazı yazdiysaniz sansiniz var alirsiniz parayi

Ortada bir dava yok ne davacısı ne davalısı?adam eşi değil yabancı bir kişi. Adam parayı bana isteyerek verdi aramız bozulunca da tehditle istedi der çıkar işin içinden. Dava açmak o kadar kolay değil. Avukat masrafı 11 binden de fazla olur

Iyi yirtmissin yine azmis vallaha 50 bin 100 bin hatta 500 bin dolandirilanlar cikti mügeye bu da size ders olsun allah askina kocaniza bile uzerinize kredi cektirmeyin bir adam karisina kredi cektirip hayat sigortası yaptırıyor ve sonra hamile kadini ucurumdan assagi atıyor fethiyede kimseye guvenmeyin

kendisi ailesi ile görüşmüyordu, bana hep tek ailem sensin arkamda sen varsin diye duygu sömürüsü yapiyormus, insan sonra sonra düşününce anlıyor, araştırmadigim sey kalmadi yani dolandırıcılar icin taktikler isin içine düşmeyince bilmiyoruz ki neler soyleyip hanhi planlari izliyorlar.. iş konusu da ben onla beraberken konuşması düzgündü, sonralari boyle kahvehana ağzına benzedi sanki zaten normalde öyle konusuyormus gibi, karşında kadin mi var baska birsey mi iğrenç iğrenç hitaplar ile saygisiz küfürlü konusuyor, hep ilgi alakami kesince başladı bunlar
Kesin evlidirde o

Mahkeme açsanız her dava atar 4 ay sonraya.. dava sürer 3 sene borç biter o zmama kdr. Zorla çektirmemiş ses kayıtları delil sayılmıyor bankanın muhatabı sizsiniz çekmemeniz gerekirdi.. aksine o size dava açıp borcunu bana ödetiyor diyeblir o daha haklı bu durumda. Ne yazkki bazen adaletimizi kendimiz sağlayp böyle hatalar yapmamalıyız..
Cok haklisiniz..ama mesaj varsa delil sayilabilir..konusma kaydinida eşinin olmadigi surece sayilmyor diye biliyorum bende..hatta suc bile sayillabiliyo..ama bu ulkede adam bicaklayanlar bile cok ceza almiyor...mesajda olsa..cezada alsa yine yapicak..eminim buradaki arkadas tek degil baskalarida vardir. Dolandirdigi.allahtan sadece 11bin gitmis..cok gecmis olsun..ama ben olsam ne yapardim..is yerine giderdim patronuyla gorusurdum..durumu anlatirdim..kayitlarida gosterirdim..devlet memuru olsaydi..belki ceza bile alirdi..ama ozel sektorse. Patronuda bilsin en azindan..nasil bir dolandiriciyla calistigini anlar oda..

X