Balıklar, yılanlardan daha zehirli

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.632
28.533
59
Dünya denizlerindeki zehirli balıkları araştıran bilim insanları, şaşırtıcı bir sonuçla karşılaştı. Zehirli balıklar, zehirleriyle meşhur yılanlardan daha öldürücü çıktı.

Dünyada 1.200 adet zehirli balık türü yaşıyor ve her yıl 50.000 kişi zehirli balıklar tarafından ısırılıyor. Zehirli balık ısırması ciltte basit kızarıklıktan ölüme kadar varabiliyor. Zehirli balıkları, yılanlardan daha tehlikeli kılan ise habitatları. Zehirli balıklar yılanlardan çok geniş bir coğrafyaya yayılıyor. Zehirli balıklar kurbanını dağlarda küçük bir derede veya okyanusun derinliklerinde de yakalayabiliyor. Ancak en zehirliler yine tropik bölgelerde.

Zehirli balıkların aslında bilim insanların önemli yararı var. Zehirden, ağrı veya kanser dahil birçok hastalığın ilacı için hammadde olarak istifade edilebilir. Tıpta ilaçların hammaddelerinin doğadaki bitki ve hayvan gibi canlılardan elde edildiği düşünüldüğünde, balık zehiri henüz bakir bir alan. Halen yılan zehiri temelli 6 tedavi yöntemi ABD Sağlık Bakanlığı’ndan onay bekliyor. Örneğin, beyin kanserine karşı da akrep zehirinden bir ilaç geliştiriliyor.

Araştırmayı, ABD Doğal Tarih Müzesi uzmanları Leo Smith ve Ward Wheeler yaptı.
Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
kaynak:ntv.com.tr
 
X