Bana akıl verebilir misiniz? Ayakta durmaya nereden başlamalıyım?

tirilay

Üye
Kayıtlı Üye
6 Kasım 2013
10
0
34
Kendimi çok değersiz, ailesine yük olan, hiç bir işi beceremeyen biri gibi hissediyorum ve böyle hissetmem için de ailem elinden geleni yapıyor.
Kısaca anlatabilir miyim bilmiyorum ama kendimi şöyle özetleyeyim;

Ben 22 yaşında genç bir kızım. Gittiğim liseyi öğretmenlerimle daha doğrusu bir öğretmenimle yaşadığım tatsız çekişmeler nedeniyle bıraktım. Gitmedim, gitmek istemedim tabi devamsızlıktan da kaldım. Hani "ama hoca bana taktı" diyenler vardır ya ben onun gerçeğini yaşadım, eminim çoğumuz yaşamıştır.

Tabi şimdiki aklım olsa asla o hatayı yapmaz, ben derslerime, yoluma bakardım ama o zaman ki cesaret ve tahammülsüzlüğüm işte. Ama sonradan hatamı anlayıp açık öğretimden okumaya başladım. Liseyi bitireceğim dedim, bitirmek istedim ki; 20 kredi kadar eksiğim kaldı onu da ocaktaki sınavda verebilirsem mezun olacağım. Ondan sonra ki düşüncem kpss'ye girip herhangi bir şehirde herhangi bir memurluğu kazanmak olacak. Yani allah kısmet ederse.

Liseyi bıraktıktan sonra bir yandan okurken bir yandan çalıştım call centerlık, sekreterlik, pazarlamacılık, gözlükçülük, kitapçılık pek çok geçici işe girdim, çıktım ve harçlığımı çıkardım. Bu yaşıma kadar aileme yük olmadım zaten küçükken bile onlardan bir şey beklemezdim. Bir ablam var evli şimdi boşanmak üzere zamanında hep ona alınır küçülünce de ben giyerdim. Yani bunda tabiyki bir sorun yok ama ailemin ciddi anlamda benim için bir şey yaptığını hatırlamam. Temel gıda ve barınma ihtiyacım dışında.

İlk telefonumu kendim paramı biriktirerek almıştım mesela ama ablama gidilip en pahalı telefon alınırdı, marka takıntısı vardı gidilip en pahalı kıyafetler alınırdı. Onun odasında tv, dvd vardı ben onun izin verdiği sürelerde odasına girebilirdim aksi halde kapısını evde olmadığında bile kitler tv, dvd izlememi istemezdi.

Sonra biriyle tanıştı 5 ay içinde anlaşıp evlendi, ailem karşı çıksa da alkolik bir adamla hayatını birleştirdi. Bir çocukları oldu, allah biliyor ya kendi evladım gibi severim... ve bu benim lise dönemime geldi, ben okuldan çıkar onun evine giderdim orada kalır ona yardım ederdim, eve gelmek de istemezdim açıkçası çünkü benim babam da o zamanlar çok fazla alkol alırdı. Evde hep tatsızlık çıkardı biraz bunlarda beni bunaltmıştı ama sonra aynı şeyleri ablamın evinde de yaşayınca (hatta daha fazlasını) gitmemeye başladım ablam hep bana gönül koyardı neden gelmiyorsun neden kalmıyorsun bu yaşıma kadar o kadar sorun yaşadım ki şimdi uzun uzadıya anlatıp sizleri sıkmak istemiyorum ama şunu söyleyebilirim gerçekten kötü zamanlar geçirdim.

Sonra ablam 2 günde bir çocuğa kıyamadığımızı bildiğinden boşancam diyerek eve gelmeye başladı. Geldiğinde de beni hiç rahat bırakmaz bütün sinirini benden çıkarırdı. (Neden odandan çıkmıyosun, neden yeğenine bakmıyosun, neden temizliği sen yapmıyosun, hiç kimseye bi faydan yok kendi paranla kendi başına yaşıyosun...) Zamanında kendisi 3 kuruş kazanırdı o para kredi kartı borcuna bile yetmezdi bir de üstüne annemin babamın parasını alırdı. Ben o sürede sürekli ablamın sorunlarından, babamın eziyetlerinden bunaldım.

Çalışıyordum okuyordum ama yine de bu evde yaşıyordum... bi süre sonra daha fazla üzülmemek için kendime bi bilgisayar aldım ki ben şimdi 22 yaşındayım bu pc'yi 20 yaşında almıştım. Sonra annem nasıl olduysa internet bağlatalım dedi... ben de o ara çok ders çalıştığım için işten de çıkmıştım tamam dedim. Benim öyle faceyle başka bişeyle işim olmuyor hatta bir tane var ama şu an girilmemekten şifresini bile unuttum. O zamanlar bağlattı ve ödemeye başladı ayda 50 tl ödüyordu. Bilmiyorum belki de o zamana kadar bişi yapmadığı için böle bi jest yapmak istedi bana. Sonra ben ücretsiz bi belediye kursu buldum ve ona yazıldım. Bilgisayarla ilgili programları öğrenmek için, e kursa girince de interneti daha çok kullanmaya başladım. Ben film dizi izlemeyi çok severim hatta bu benim kitap sevgimi bile maalesef zorladı. Ama hoşuma gidiyor işte tek kötü yanım bu belki de...

Öyle çok sosyal, sevgilisi olan biri değilim aslına bakarsanız benim en son 16 yaşında erkek arkadaşım olmuştu. Ne bileyim evdeki sorunlar, kendi psikolojim vs hiç böyle şeylere hazır hissetmedim kendimi. Daha çok kendimi yetiştirmeye yönelmek istedim çeşitli kişisel gelişim kurslarına gidiyordum, tiyatroya gidiyordum. Hatta sanat evine giden bir arkadaşım vardı onun önderliğinde ücretsiz yada düşük ücretli sanat sergileri, galerilerine giderdim. Kendi dünyamda bi şekilde mutlu yaşıyordum ama bir dönem ailemin içindeki tatsızlık artınca hepsini bıraktım.

Ablam temelli olarak evimize yerleşti, evdeki huzursuzluk kat ve kat arttı ben kendime ayırdığım vakitleri onlara adamaya başladım ve bu benim psikolojimi etkilediği için farkında olmadan çok fazla kilo aldım. Kilo aldığım için iş bulmam da zorlaştı, zaten henüz lise mezunu olmayan bir genç kızın dış görünüşü de çok etkili değilse, hostesliktir, pazarlamadır, sekreterliktir zor alınıyor işe. O işlere bile... Şu an evde gördüğüm muamele hiç işe yaramayan, çirkin, kilolu, cahil, okumamış, ailesinin eline bakan bir kaçıktan ibaret.

Bu hayatta ki tek mutluluğum olan film, dizi, belgesel izlemek de gözlerine batmaya başladı. Ben onlardan bir süre istedim bir süre kendimi toparlamama, kilo vermeme, yeniden iş bulmama izin vermelerini bu sürede de benimle atışmamalarını yada benden bir beklenti içinde olmamalarını istedim. Çünkü gerçekten psikolojim iyi durumda değil ama onlar sürekli üstüme geliyor. Hatta annem ya çalış ya evlen ben senin aç karnını doyuramam gibi çirkin bir söz bile söyledi. Yeğenim zaten günün 12 saati benim odamda pc başında, hiç bir özelim, kendime ait bir yaşam alanım yok.

Bu aralar deli gibi iş arıyorum ama bulamıyorum. Kilo vermek istiyorum ama stresten yemek yemekten kendimi alamıyorum. Hatta bazen ağlayarak yiyorum. Gerçekten iyi değilim... Ben kendi başıma bir şeyler yapmaya okumaya çalışırken asla destek olmadılar ama evlenip ayrılan, yeğenimle evimize yerleşen ablam açık öğretimden lisesini tamamlayacağını söylediğinde bana evde oturup çocuğa bakmamı söylüyorlar.

Bir an önce kendim için bir şeyler yapmak ayaklarımın üstünde durmak istiyorum ama kafam öyle allak bullak ki nereden başlayacağımı bilmiyorum. Ben gerçekten şımarık, sızlanan bir aptal mıyım yoksa gerçekten kafayı mı yemeye başladım bilmiyorum. Buraya yazış sebebim de bu... Gerçekten bunları okuduğunuzda haklı olduğumu düşünüp güzel tavsiyeler verecek misiniz yoksa sızlanan bir şımarık olduğumu düşünüp bana kızacak mısınız bilmiyorum ama bunu öğrenmeye ihtiyacım var. Son olarak annem internetimi ödemeyeceğini söylediğinden 1,2 hafta içinde gidip kapatacak yani nasıl iş bakarım ne yaparım onu da bilmiyorum çünkü yalan değil gazete alacak param bile yok. Ve onlardan ölsem de para almak, gidip iş bakmak istemiyorum. İş görüşmelerine yürüyerek gidiyorum ama net sayesinde buradan bulup haberleşebiliyorum. Net kapanırsa telefon da kapanacak... Ve benim telefonuma 3 ayda bi kapanmasın diye lira yükleyebiliyorum. Bu arada merak edenler olacaktır bizim durumumuz iyi, 1 emekli maaşı ve 2 maaş giriyor eve.

Ya son çare bi yere girip temizlik, bulaşık vs dayanıcam kpss ye kadar ama o da mümkün değil diyorlar. Ben düz liseyim kazanmam çok düşük bir ihtimalmiş, arkadaşımın eski kitaplarını aldım netten de çalışıyorum ama yeter mi bilmiyorum. Sizden dileğim bana bir çıkış yolu göstermeniz, akıl vermeniz... Şimdiden teşekkürler.

Merhaba, durumuna öncelikle üzüldüm. Madem dışarıdan liseyi bitirdin, sadece kpss düşünme. Üniversite sınavlarınıda deneyebilirsin. Belki 2 yıllıkta olsa bir okul kazansan hep gidersin hem kafan dağılır. Ya da başka şehre göndermezler diye düşünüyorsan, sen açık öğretimden çocuk gelişimi falan okuamaya çalış. Kpss kazanman senin için zor olabilir, kazansanda zaten milyonlarda insan açıkta. Kilo konusuna gelince sen iradeni koru azmet. İnan sen bu kilo verme işini başarırsan herşeyin üstesinden gelirsin. Aslında kilo vermede birşey yok yapman geekn zaten ekmeği kes. Birazda az ye öğün atlama. Madem bunalımdasın sıkıldıkça evden çık yürüyüşler yap. Kafanı dağıtman lazım, ailenin her söylediği lafıda takma. Takarsan hayata bakışın hep kötü yönde olur. Sen kendi bildiğin ve inandığın şeyleri yap. Birde güçlü olmaya çalış, interneti kapatsınlar boşver. Bu sebeple yürüyüp hem iş aramış oluyorsun hemde spor yapmış oluyorsun. Herşeyi iyi yönden gör, yediklerinede dikkat et.

Merhaba, durumuna öncelikle üzüldüm. Madem dışarıdan liseyi bitirdin, sadece kpss düşünme. Üniversite sınavlarınıda deneyebilirsin. Belki 2 yıllıkta olsa bir okul kazansan hep gidersin hem kafan dağılır. Ya da başka şehre göndermezler diye düşünüyorsan, sen açık öğretimden çocuk gelişimi falan okuamaya çalış. Kpss kazanman senin için zor olabilir, kazansanda zaten milyonlarda insan açıkta. Kilo konusuna gelince sen iradeni koru azmet. İnan sen bu kilo verme işini başarırsan herşeyin üstesinden gelirsin. Aslında kilo vermede birşey yok yapman geekn zaten ekmeği kes. Birazda az ye öğün atlama. Madem bunalımdasın sıkıldıkça evden çık yürüyüşler yap. Kafanı dağıtman lazım, ailenin her söylediği lafıda takma. Takarsan hayata bakışın hep kötü yönde olur. Sen kendi bildiğin ve inandığın şeyleri yap. Birde güçlü olmaya çalış, interneti kapatsınlar boşver. Bu sebeple yürüyüp hem iş aramış oluyorsun hemde spor yapmış oluyorsun. Herşeyi iyi yönden gör, yediklerinede dikkat et.

Merhaba, ve cevap için çok teşekkür ederim. Ben de istiyorum üniversite ama ailem okutmaz... okulu yarım bıraktığım için hiç bir şeye hakkım olmadığını yaşımın geçtiğini söylüyorlar. Ama 30 yaşında ablam kazanırsa okutacaklar... öyle.

Ben liseyi henüz bitirmedim 20 kredim kaldı yani aslında bitmiş sayılır evet, eğer bi işe girebilirsem açıktan adalet okumak istiyorum 2 yıllık sonra belki daha kolay olur memur olmak. Şehir dışına gitmeme bişi demezler, bilakis kendileri söylüyor ya kazan git ya evlen git diye. Yemek konusunda aslında çok yemiyorum hatta bütün gün yemiyorum ama gece olunca acıkıyorum onu durdurabilirsem inşallah... yürüyüşü ben de severim ama kilo aldığımdan beri insan içine çıkasım da gelmiyor. Küçük çocuklar bile arkamdan gülüştüğünde moralim bozuluyor. Boyum uzun kilom da çok o yüzden utanıyorum. İnşallah dediğin gibi yapabilirim...

22 yasına gelmişsin hala dısarıdan dahi olsa liseyi bitiremedn mi? sonra da kusura bakma dış görünüş iyi değilse sekreterlik işi bile vrmiyorlar diye baskalarını sucluyorsun...girdiğin işlerde de cok kalmamıssın...

bence işe liseyi bitirmeyle basla...kpss bende baskaları gibi düşünüyorum oturup çalışmak gerek...bence ileride sana kapı acacak işlere girip kendini geliştirebilirsin...açıkögretim den de üniversite okuyabilirsin yada uzaktan ögrenim...

yada benim yaptıgım gibi ikinci ögretim kazanabilirsen gündüz çalışıp aksam okuyabilirsin ben 4 yıl böyle okudum...

ve acilen evden cıkmaya bak yasın cok genc kendini köreltme...

Son düzenleme:
Allah kolaylık versin. Bence yasadklarıniza ragmen gayet guclusunuz. Liseden sonra direk kpss degil de en azndan açık öğretim fakültesi düşünebilirsiniz bence yada kpss den sonrada deneyebilirsiniz aöf yi. Azminizi kaybetmeyin eminim is bulacaksınz ve zayıflayacaksnz sadece cok kotu bi donen geçiriyosunuz.

22 yasına gelmişsin hala dısarıdan dahi olsa liseyi bitiremedn mi? sonra da kusura bakma dış görünüş iyi değilse sekreterlik işi bile vrmiyorlar diye baskalarını sucluyorsun...girdiğin işlerde de cok kalmamıssın...

bence işe liseyi bitirmeyle basla...kpss bende baskaları gibi düşünüyorum oturup çalışmak gerek...bence ileride sana kapı acacak işlere girip kendini geliştirebilirsin...açıkögretim den de üniversite okuyabilirsin yada uzaktan ögrenim...

yada benim yaptıgım gibi ikinci ögretim kazanabilirsen gündüz çalışıp aksam okuyabilirsin ben 4 yıl böyle okudum...

ve acilen evden cıkmaya bak yasın cok genc kendini köreltme...

Şu an açık lisede kredin tamamlansa da dönem doldurmak zorundasın ve verdikleri dönemi ancak 3 yılda doldurabiliyorsun. Ben çalışırken bazı dönemleri kaçırdım işten izin alıp giremediğim sınavlar oldu o yüzden uzadı, haklısın...

Kısa süreli çalıştım çünkü işler dönemlikti, yani ben girerken öyle girdim tanıtım, kampanya işleriydi hep onlar da en fazla 3,5 ay sürüyor sonra paranı alıyorsun. Sekreterlik yaptığım yer de baya küçüktü kadın bir gün ben hem sana verip hem ofisi döndüremiyorum yetmiyor dedi ve çıkardı. Keşke girebilsem ben de istiyorum düzenli bir iş ama olmuyor :/ evden çıkmayı ben de istiyorum ama para olmayınca hiç bir şey olmuyor. Teşekkürler cevap için... olumlu olumsuz yapıcı her yoruma ihtiyacım var.

Allah kolaylık versin. Bence yasadklarıniza ragmen gayet guclusunuz. Liseden sonra direk kpss degil de en azndan açık öğretim fakültesi düşünebilirsiniz bence yada kpss den sonrada deneyebilirsiniz aöf yi. Azminizi kaybetmeyin eminim is bulacaksınz ve zayıflayacaksnz sadece cok kotu bi donen geçiriyosunuz.

Amin, inşallah... Üniversiteyi açıktan da olsa istiyorum yeter ki iş bulayım. Cevap için teşekkürler...

Hep çocuklardan yapacağının en mükemmeli istenir. Eve oturmasın, şöyle yapmasın, bunu yapsın
Ama kendileri ne verirler. Hiç, anca huzursuzluk
Ben hep derim hayırlı evlat tat vermiyor anca uğraşacaklar adam etmeye, iyice yoldurmaları lazım kendilerini:KK14:
O zaman kıymete biniyorsun
Hiç kendini suçlama
Sabret ve çok çalış
Kazanamazsın diye bir şey yok
Orta öğretimin soruları kolaydır ve 90 üstü almak hiçte imkansız değildir
Yeter ki iste

Hep çocuklardan yapacağının en mükemmeli istenir. Eve oturmasın, şöyle yapmasın, bunu yapsın
Ama kendileri ne verirler. Hiç, anca huzursuzluk
Ben hep derim hayırlı evlat tat vermiyor anca uğraşacaklar adam etmeye, iyice yoldurmaları lazım kendilerini:KK14:
O zaman kıymete biniyorsun
Hiç kendini suçlama
Sabret ve çok çalış
Kazanamazsın diye bir şey yok
Orta öğretimin soruları kolaydır ve 90 üstü almak hiçte imkansız değildir
Yeter ki iste

Yani ben biraz da benimle uğraşsınlar, değerimi anlasınlar diyerek bir şey yapmadım hiç yapmak da istemem ama haklısın galiba, ailede anne babasını borca sokan, ailesini dinlemeyip yanlış bir evlilik yapan ve sonra eve dönen, karısını ve çocuğunu bırakıp başka bir kadına giden bir sürü kuzenim, kardeşim, akrabam var ama bütün aile sözleşmiş gibi sürekli, her bir araya gelişimizde beni yerin dibine sokuyor. İşsiz güçsüzüm evet liseyi de geç bitiriyorum ama onları üzecek, başlarını önlerine eğdirecek bir şey yapmadım.

İnşallah kazanabilirim. Üni istiyorum ama yine de bu sınava hazırlanıp gireceğim... Cevap için teşekkürler.

öncelikle çok üzüldüğümü belirtmek istiyorum... allah yardımcınız olsun...
canım annnenin laflarına çok kızdım ne demek ben senin aç karnını doyuramam ya evlen yada git.o zaman seni dünyaya getirmeyecekti. baban arkanda değil mi oda mı annen gibi sorumsuz...
gerçekten çok yanlış yapmışsın. niye okulunu yarıda bıraktın. hoca taktıysa taktı yani ben üni okurken arkadaşım benden kopya çekiyodu hoca yakaladı ve ben bu okulda olduğum sürece bu dersten ikinizde geçemezsiniz dediki ki benim hiç suçum yoktu. ama ne oldu o hoca o okuldaydı ve ben o dersten geçtim. :KK1:
bir bayanın altın bileziği olacak bi şekilde okulunu bitir o evden kurtul. öyle annenin yanında kalma. ablanla mutlu mesut yaşasın onlar..

öncelikle çok üzüldüğümü belirtmek istiyorum... allah yardımcınız olsun...
canım annnenin laflarına çok kızdım ne demek ben senin aç karnını doyuramam ya evlen yada git.o zaman seni dünyaya getirmeyecekti. baban arkanda değil mi oda mı annen gibi sorumsuz...
gerçekten çok yanlış yapmışsın. niye okulunu yarıda bıraktın. hoca taktıysa taktı yani ben üni okurken arkadaşım benden kopya çekiyodu hoca yakaladı ve ben bu okulda olduğum sürece bu dersten ikinizde geçemezsiniz dediki ki benim hiç suçum yoktu. ama ne oldu o hoca o okuldaydı ve ben o dersten geçtim. :KK1:
bir bayanın altın bileziği olacak bi şekilde okulunu bitir o evden kurtul. öyle annenin yanında kalma. ablanla mutlu mesut yaşasın onlar..

Amin, öncelikle cevap için teşekkürler :)

Aslında babam annem kadar değil yani yediğime içtiğime yada başka şeylere bir şey demez, başıma kakmaz ama onunla da farklı sorunlar yaşıyoruz. Yani alkol aldığında pek dilinin ayarı olmuyor, almadığında da, ki bu aralar ablam yüzünden içmiyor, sürekli ablama yardım etmemi çocuğa bakmamı istiyor yada bir tartışma çıktığında haklı da olsa haksız da olsa onun yüzünden beni azarlıyor itip kakıyor.

En büyük pişmanlığım bir öğretmen yüzünden okulumdan olmamdı haklısın ama maalesef değiştiremiyorum bu durumu, oldu bir kere yaptım bir hata :KK43: Şimdi düzeltmeye uğraşıyorum.

canımıniçi yerim seni ben sakın üzme kendini ilerde dönüp geriye baktığın zaman oh be diceksin ve allaha şükrediceksin çünkü daha güzel günlerin olcak emin ol herşey senin elinde allaha tevekkül et yeterli olucaktır. bende 20 yaşındayım 2 yıllk bankacılık okuyorum sana 2 yıllkta olsa ünv okumayı şiddetle tavsiye ederim bu ailenin yanından uzaklaşmayı sağlar okurken aynı zamanda çalışabilirsin çünkü öğrencilere çalışma imkanı daha çok veriyolar dışardan okumak biraz zor biliyorum lise bittikten sonra hayatında biride olacaktır muhtemelen yaşında müsait ona vakit ayır arkadaşlıklarına dikkat et seni onlar evden uzaklaştırabilir tabi girdiğin ortamlarıda seçmek senin elinde bunun dışında şimanlığa gelirsek bol bol su içmeyi sakın ihmal etme ancak bu şekilde zayıflayabilirsin senin yaşadıklarının hiçbirini yaşamadım derdini belki sen kadar anlayamam ama sana yardımcı olucaksa bunları yazdım bişey daha yiğenin odana girse bile odandan çıkma evde kaldığın zamnlar orda takıl yieninle iyi anlaşmaya bak kurslara katılmak falan iyi fikir bunlar patronların ilgisini çekebilir kendini geliştir öpüyorum çok .. .:KK19:

canım öncelikle böyle karamsar olma. Yani aslında karamsarlık konusunda sana fikir vericek son kişiyim belki ama yinede cvp yazmak istedim durumuna :) bu arada bende 22 yaşındayım ve bende liseyi açıktan bitirdim hatta daha bu sene giricem üni sınavına :) bence kpss yerine önce en azından önlisans düşün derim çünkü araştırmalarıma göre çoğu kişi atanamamış özellikle düz lise mezunları eğer bi bilgisayar sertifikan yoksa (ki olsada çok işe yaramıyor) kolay kolay atanamıyorlar. Ama önlisans mezunu olduğunda en azından bi mesleğin olur ve tercihini ona göre yaparsın. Anladığım kadarıyla iş bulmak istiyorsun sen okuldan önce ama inan lise mezunu olmadığın sürece doğru düzgün iş yok :KK50: ha şunuda söyleyim ben mesela açıktan okurken sekreterlik, avukat asistanlığı, satış elemanı vs gibi işlerde lise mezunuyum dedim ve diploma falan istemediler açıkçası. sadece biyer istemişti onda da yarın getiricem diye diye patron unuttu gitti :KK17: şuan bende çalışmıyorum ama çalışmasamda her ay düzenli maaş alıyorum. O olduğu halde üstelik evim olduğu halde bile annem laf sokar sinirlenir kavga ederiz ama çok takmıyorum ben akşamına barışıyoruz çünkü. birde benim iyiliğimi istediği için söylediğini biliyorum. Belki senin durumunda o şekildedir? belki yazdığın kadar ayrım yapmıyorlardır ablanla aranda sana öyle geliyordur içinde bulunduğun psikolojiden dolayı? Aslında şuanda tek ihtiyacın sana destek olabilicek bir dost, bir sevgili olabilir gibi geldi bana. Biraz dışarı çıkıp sosyalleşsen daha iyi olur bence. gerçi maddi sıkıntıda olduğundan bahsetmişsin ama kusura bakmada sana bakmaya mecburlar canım olurmu hiç öyle şey. Bence en azından işe girene kadar para istemekten çekinme ve gerekirse hepsini karşına alıp kendini savun. Umarım düzelir herşey.

Son düzenleme:
canımıniçi yerim seni ben sakın üzme kendini ilerde dönüp geriye baktığın zaman oh be diceksin ve allaha şükrediceksin çünkü daha güzel günlerin olcak emin ol herşey senin elinde allaha tevekkül et yeterli olucaktır. bende 20 yaşındayım 2 yıllk bankacılık okuyorum sana 2 yıllkta olsa ünv okumayı şiddetle tavsiye ederim bu ailenin yanından uzaklaşmayı sağlar okurken aynı zamanda çalışabilirsin çünkü öğrencilere çalışma imkanı daha çok veriyolar dışardan okumak biraz zor biliyorum lise bittikten sonra hayatında biride olacaktır muhtemelen yaşında müsait ona vakit ayır arkadaşlıklarına dikkat et seni onlar evden uzaklaştırabilir tabi girdiğin ortamlarıda seçmek senin elinde bunun dışında şimanlığa gelirsek bol bol su içmeyi sakın ihmal etme ancak bu şekilde zayıflayabilirsin senin yaşadıklarının hiçbirini yaşamadım derdini belki sen kadar anlayamam ama sana yardımcı olucaksa bunları yazdım bişey daha yiğenin odana girse bile odandan çıkma evde kaldığın zamnlar orda takıl yieninle iyi anlaşmaya bak kurslara katılmak falan iyi fikir bunlar patronların ilgisini çekebilir kendini geliştir öpüyorum çok .. .:KK19:

Çok teşekkür ederim :) İnşallah o günler gelir, geleceğini düşünmek bile içimi ferahlatıyor. Öyle çok büyük beklentileri olan biri değilim bi maaş başımı sokabileceğim kimseye muhtaç olmadan yaşayabileceğim bir yer olsun bana yeter. Arkadaşlarımın çoğuyla görüşmeyi kestim zaten öle çok sosyal de değilimdir, dediğin gibi insan gireceği ortamları kendisi seçebiliyor. Erkek arkadaş şu an da düşüneceğim yada isteyeceğim son şey ama bir gün olursa inşallah ve hayatım da düzene bir şekilde girerse bu mesajı hatırlayıp gülümseyeceğim :) Belki gerçekten bir gün mutlu olabilirim, tekrar teşekkürler inan faydası oldu. İnancımı güçlü tutmaya çalışıyorum, dualar okuyorum... allah dert veriyorsa derman da verir diyorum.

canım öncelikle böyle karamsar olma. Yani aslında karamsarlık konusunda sana fikir vericek son kişiyim belki ama yinede cvp yazmak istedim durumuna :) bu arada bende 22 yaşındayım ve bende liseyi açıktan bitirdim hatta daha bu sene giricem üni sınavına :) bence kpss yerine önce en azından önlisans düşün derim çünkü araştırmalarıma göre çoğu kişi atanamamış özellikle düz lise mezunları eğer bi bilgisayar sertifikan yoksa (ki olsada çok işe yaramıyor) kolay kolay atanamıyorlar. Ama önlisans mezunu olduğunda en azından bi mesleğin olur ve tercihini ona göre yaparsın. Anladığım kadarıyla iş bulmak istiyorsun sen okuldan önce ama inan lise mezunu olmadığın sürece doğru düzgün iş yok :KK50: ha şunuda söyleyim ben mesela açıktan okurken sekreterlik, avukat asistanlığı, satış elemanı vs gibi işlerde lise mezunuyum dedim ve diploma falan istemediler açıkçası. sadece biyer istemişti onda da yarın getiricem diye diye patron unuttu gitti :KK17: şuan bende çalışmıyorum ama çalışmasamda her ay düzenli emekli maaşı alıyorum. O olduğu halde üstelik alt katta evim olduğu halde bile annem laf sokar sinirlenir kavga ederiz ama çok takmıyorum ben akşamına barışıyoruz çünkü. birde benim iyiliğimi istediği için söylediğini biliyorum. Belki senin durumunda o şekildedir? belki yazdığın kadar ayrım yapmıyorlardır ablanla aranda sana öyle geliyordur içinde bulunduğun psikolojiden dolayı? Aslında şuanda tek ihtiyacın sana destek olabilicek bir dost, bir sevgili olabilir gibi geldi bana. Biraz dışarı çıkıp sosyalleşsen daha iyi olur bence. gerçi maddi sıkıntıda olduğundan bahsetmişsin ama kusura bakmada sana bakmaya mecburlar canım olurmu hiç öyle şey. Bence en azından işe girene kadar para istemekten çekinme ve gerekirse hepsini karşına alıp kendini savun. Umarım düzelir herşey.

Cevap için teşekkür ederim, ben de istiyorum okuyacağım da ama yine de kpss de şansımı denemek istiyorum. İnşallah bi yerleri kazanabilirim yani hem üni hem kpss ye girebilir miyim bilmiyorum ama bir şeyler yapmak için uğraşacağım.

Ben de çok düşündüm, benim iyiliğim için dedim ben kötü anlamış olmak istedim ama işittiğim şeylerin hepsini buraya yazsam hak verirsin bana. Keşke öyle olsa çünkü ben herşeye rağmen seviyorum ailemi.

Ben üstlerine gidip kendimi savunsam da işittiğim ağır hakaretler yüzünden hep ağlayarak pes etmek zorunda kalıyorum. Onların lafını işitmektense de parasız kalmayı yeğliyorum. çok değil 2 ay önce 5 tl istedim iş görüşmesi için kent kartıma yükleyecektim ne şişmanlığım kaldı ne öküzlüğüm kaldı ne ana baba parasıyla leş kargaları gibi başlarında menfaat beklemediğim kaldı. Yani diyorum ya çok ağır sözler işitiyorum. Bir keresinde neden doğurdun dedim, doğurmasaydın beni de bu hayata mecbur etmeseydin, baban yüzünden oldu, seni zamanında aldıracaktım da vicdanım sızladı dedi.

Yani babama söylesem söyleseydin anana doğurmasaydı diyor. Benimle böyle konuşup incitirken nasıl üç kuruş için kendimi savunabilirim. Eksik olsun diyorum ben de...

Ben senin herseyin üstesinden gelebilecegini düsünüyorum.Nice üniversite mezunlari bile,kendini senin yazdigin gibi iyi ifade edemiyor.

Ablani ve annenin söylediklerini kesinlikle önemseme.Ablan yasadiklari dolayisyla kendini kötü hissediyor,annen ona üzülüyordur.

Tabii bunlar asla sana öyle davranmalarini gerektirmez .Ama ne yazik ki bazi aileler gercekten cocuk egitmeyi yetistirmeyi bilmiyorlar.

Annen gibi.Tek karnini doyurmakla olacak is degil bu insan yetistirmek.Aileni kendin secemezsin, ama gelecegin senin elinde.

Azmet kilo ver,daha yasin genc daha cabuk verebilirsin.Porsiyonlarini kücült ,aksam 8 den sonra asla birsey yeme.Makarna, ekmegi ,tatliyi kes zaten vereceksin.

Önce liseyi bitir,sinavlarini ver.Hepsi kendiliginden düzelecek,göreceksin.Söylenen kötü laflari da takmiyorsun,senin önünde bir gelecek var,ama annenle ablan bu hakkini kullanmislar öyle düsün.Ve kendini yarindan itibaren toparla hemen harekete gec, önce kendine yeme plani yap,sonra sinavlarina calis ve liseyi bitir.
Burdan yaz gelismeleri, hadi görelim seni😊

akıllı bi kız olduğun konuşmalarından belli sana tavsiyem adımlarını 2 kez düşünerek atman sosyalllik sadece maddiyata bağlı değildir yeni insanlarla tanışabilirsin kurslar falan mutlaka çevren genişler bu arada yukarda bi arkadaşımız yazmıştı ona katılıyorm onlar ne derse desin sen onlardan çekinmeden para iste alınma ama üveylik gibi bişey seninki üvey evlat bile bunlara mağruz kalmaz sende yaşanılanları abartma sakın

Ben senin herseyin üstesinden gelebilecegini düsünüyorum.Nice üniversite mezunlari bile,kendini senin yazdigin gibi iyi ifade edemiyor.

Ablani ve annenin söylediklerini kesinlikle önemseme.Ablan yasadiklari dolayisyla kendini kötü hissediyor,annen ona üzülüyordur.

Tabii bunlar asla sana öyle davranmalarini gerektirmez .Ama ne yazik ki bazi aileler gercekten cocuk egitmeyi yetistirmeyi bilmiyorlar.

Annen gibi.Tek karnini doyurmakla olacak is degil bu insan yetistirmek.Aileni kendin secemezsin, ama gelecegin senin elinde.

Azmet kilo ver,daha yasin genc daha cabuk verebilirsin.Porsiyonlarini kücült ,aksam 8 den sonra asla birsey yeme.Makarna, ekmegi ,tatliyi kes zaten vereceksin.

Önce liseyi bitir,sinavlarini ver.Hepsi kendiliginden düzelecek,göreceksin.Söylenen kötü laflari da takmiyorsun,senin önünde bir gelecek var,ama annenle ablan bu hakkini kullanmislar öyle düsün.Ve kendini yarindan itibaren toparla hemen harekete gec, önce kendine yeme plani yap,sonra sinavlarina calis ve liseyi bitir.
Burdan yaz gelismeleri, hadi görelim seni😊

İşte duymamaya çalışıyorum, kulak ardı ediyorum hepsine takılıp üzülsem dayanamazdım. İnşallah mutlu kimseye muhtaç kalmadan yaşayabileceğim bir geleceğim olur. Ben aslında böyle değildim öz güvenimin de azaldığını hissediyorum ama öyle hissetmekten de kendimi alamıyorum. Lise sınavlarını çoğu zaman işlerim dolayısıyla çalışmadan verdim, ve hepsini 80 90 la geçtim yeterki girebileyim. Şimdi bir an önce işe girmem lazım yoksa okul filan hayal olacak ailem harcımı asla ödemez. Şu an öyle gaza geldim ki sabah olsun yürüyüşe gidicem :) çok teşekkür ederim. Dediğim gibi zaten günde 2 dilim ekmek yerim ben benim sorunum düzensiz yemek ve 18:00 den sonra yemek. Teşekkür ederim :)

akıllı bi kız olduğun konuşmalarından belli sana tavsiyem adımlarını 2 kez düşünerek atman sosyalllik sadece maddiyata bağlı değildir yeni insanlarla tanışabilirsin kurslar falan mutlaka çevren genişler bu arada yukarda bi arkadaşımız yazmıştı ona katılıyorm onlar ne derse desin sen onlardan çekinmeden para iste alınma ama üveylik gibi bişey seninki üvey evlat bile bunlara mağruz kalmaz sende yaşanılanları abartma sakın

İşe girsem bir şeyler yaparım, görüşürüm ederim ama şu an maddi açıdan rahat olmadığım için yapamıyorum. En küçük misal birini aramak için kontöre ihtiyaç var, çıkıp hep beraber bi çay içelim deseler ben ne yapacağım yada kursa gitsem ki artık kurs vs ile vakit kaybetmek istemiyorum insanlar kurs çıkışı bir yerlere davet etseler de gidemem. Evimde ağırlasam annem sorun çıkarır. Öyle... Çalışırsam kpss yada üni sınavı için kursa yazılmak istiyorum ama dedim ya herşey çalışmama bağlı. Anlattığım herşey hatta fazlasına maruz kaldım maalesef eskiden şiddet de vardı ama artık babam alkolü azalttığı için olmuyor.

X