Tatlı Tarifi Bayram Tatlısız Olmaz

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.748
48
20200525_183749.jpg

Her ne kadar evde bizbize olsakta bayramda adettendir bayram tatlısı yapmak ,şeker ,çikolata almak vs...Bende evde bayram havasını yaşatabilmek adına bu kolay şöbiyet tatlısını yaptım.Bu kolaylığa bu lezzete bayılacaksınız...Biz çok beğendik...Hem sadece bayrama değil ,canınız tatlı istediğinde 1 saatte hazır olabilecek bir tatlı...Bayramdan önce paylaşmış olsaydım daha makbule geçerdi ama ancak paylaşabiliyorum.Artık bir sonra ki bayrama...
Ayrıca çıtır çıtır bir lezzet oluyor ve günlerce çıtırlığını koruyabiliyor..

Malzemeler:

-10 yaprak baklava yufkası
-5 yemek kaşığı tereyağı
-1 su bardağı antep fıstığı

Kaymağı için :

-2 su bardağı süt
-5 yemek kaşığı irmik

Şerbeti için :

-1 su bardağı toz şeker
-1 su bardağı su
-2 – 3 damla limon suyu

Yapılışı:

Öncelikle kaymağını hazırlamakla başlıyoruz.Bunun için kaymak malzemelerini bir sos tenceresine alıp kıvam alıncaya kadar karıştırarak pişiriyoruz.

Şerbeti çin ,ayrı bir sos tenceresine su ve şekeri ekleyip, orta ateşte şeker eriyene kadar karıştırıyoruz ardından yaklaşık 15 dakika kaynatıyoruz.Şerbet 15 dakika kadar kaynayınca 1 – 2 damla limon suyu ekleyip, karıştırıp birkaç dakika daha kaynatıyoruz ve soğumaya bırakınyoruz.Şerbetimiz ılık ,soğuk arası bir ısıda olacak...

Sıra geldi şöbiyetleri hazırlamaya..Tereyağını bir sos tenceresinde eritiyoruz , tüm yufka katlarının aralarını bolca yağlayarak üst üste yerleştiriyoruz..

Yufkaları 12 eşit kare olacak şekilde kesiyoruz..

Her bir karenin ortasına önce antep fıstığı ardından da 1 tatlı kaşığı kadar irmikli karışımdan koyup üçgen olacak şekilde kapatıyoruz..

Tüm yufkaları bu şekilde hazırladıktan sonra, pişirme kabına her birinin ucuna diğerinin sırtı gelecek şekilde diziyoruz.Böylece şöbiyetlerin uç kısımları piştikçe açılmayacaktır.

Üzerlerine çok az tereyağı sürüyoruz ve 180 derecede önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 25 dakika pişiriyoruz

Fırından çıkan şöbiyeti 5 dakika ilk sıcağının çıkmasını bekliyoruz ve şerbetimizi tatlılarımızın üzerine döküyoruz.Antep fıstığı ile süsleyip bir süre beklettikten ve söbiyetlerin tatlıları içine çekmesini bekleyip dinlenince servis yapıyoruz..

Afiyet olsun...

20200525_180838.jpg

20200525_180329.jpg

Son düzenleme:
Elinize sağlık çok güzel olmuş🤩 bir tanesi 10 kattan mı oldu onu anlayamadım 🙈
Hayırlı bayramlar 🥰

X