Bayramlarda köy, izin, aileler.

Siz olsaydınız konuşur muydunuz ?

• Ankete Katılan
    83

Sunshine1

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
9 Şubat 2021
8.466
8.117
26
Merhaba kızlar iyi haftasonları size bir konudan bahsetmek istiyorum düşünceleriniz önemli bu arada ben kanarya :) 1 senelik evliyim geçen sene kurbandan önce evlendik. Eşim karadenizli şuan oturduğumuz yerden 10 12 saat uzaklıkta. Aileside burda fakat memlekette 2 katlı evleri ve büyük bahçeleri var. Eşim 2 kardeş kendisinden 4 yaş küçük kız kardeşi var.
Eşim köyde büyümüş çok seviyor memleketi fakat hepimizin memleketi var bende karadenizliyim batı Karadeniz 7 saat falan memlketimiz. Eşimin ailesi evlenir evlenmez geçen sene kurbanda köye gitmemiz için baskı yaptı fakat gitmedik maddiyattan. Ramazan bayramına 4 ay varken akrabalarının yanında “kanarya bizde diyoruz bizim arabayla köye gidelim “ bizim araba dediği 5000 taksit ödediğimiz altınlarımla alınan araba. Bakarız anne dedim geçtim eşimede rahatsız olduğumu söylediğimde ne istersek onu yaparız boşver dedi. Lakin ramazan bayramı gelince 17 günlük kapanmaya yakın ısrarları başladı işten izin al bilmem ne eşimde iyi olurdu aslında diyince ne köymüş of diyip biraz yükseldim beni bırakıp gitmedi burda kaldı. Gelelim kurban bayramına.
Daha fazla itiraz edemedim eşim gidelim mi diyince olur demiş bulundum fakat şuan aklımı kemiyor düşünceler. “ orda rahat edemezsin görümcenin kocası var sen tesettürlüsün sürekli tülbentle durucaksın kısa kollu giyemiceksin aslında tüm izninde neden ordasın seninde burda ailen var abinlerin evini hiç görmedin (memlketimizde) oraya gidemiyorsun sabah erkende kalkılcak gelinsin oturamicaksın misafirler gelicek misafirliğe gittiğinde yardım ediceksin herkes bişey söylicek vs vs.” Eşimin ailesi sadece kendileri varmış gibi davranıyorlar her bayram öncesi gitmek zorundaymışız gidicekmişiz gibi hareket ediyorlar bununda sorumlusu biraz benim hiç kendimi ifade edip isteklerimi söyleyemedim. Eşimle iyiyiz çok şükür hatta özgüvenli davrandığımdan beri bana saygısı ilgisi arttı evin içinde naber hayatımın anlamı diyip geziniyor şaşırıyorum 🙈 Size sormak istediğim şey şu valiz hazırlarken konusu açılınca eşimle bu konuda konuşmalı mıyım yoksa kabul ettim artık bidaha bayramlarda gelin denildiğinde mi tepki göstermeliyim ? Benim için bu problem çünkü hem masraf hem çalışan biriyim tüm iznimden gidiyor. Valiz hazırlarken eşime “ bu her bayram olmicak dimi “ diye konuya girsem mi yoksa bu bayramlarda köy mevzusu normal mi ailesi kurban kesiyor fakat mesele kurban değil evlat bağımlılığı yiyip bitirdiler beni eşim benden dolayı gidemeyince kalp kırmamak için zor tuttum kendimi. Sizce ne yapayım kızlar anket bırakıyorum aşağıya ❤️

İstemiyorsan gitmezsin bukadar basit. Cicim ayında alıştırırsan her sene isterler açıkça istemiyorum de. Bizim aileler aynı memlekette, ilklerde hep onun ailesi,onun bayramı derken illallah ettim. Şimdi benim aileme gidiyoruz ara ara köye eş ailesine uğruyoruz. Çok isterse 1 gece eşim tek kalıyor orada.

Yapmayin nolur ya adam evlendi diye senede 1 kez koyune gitmesinmi. Oraya gidiyorsunuz diye isteklerinizden vazgecmeyin
Oranin guzelliklerini gezin gorun. Baska istediginiz seyleri belirtin
Ben cok seviyorum esimin koyunu
Bir akrabasi beni hicbirinin gitmedgi yerlere goturdu, her bayram gezeriz 2 yildir 1 bayram ztn kapali. Digerinde seve seve gidiyorum 1 gun esimle cikiyoruz. 1 gun o ozgur. Insan hatir icin idare etmeli sonra ztn duzen kuruluyor. Adam evlendi diye niye gitmesin omur boyu gormesinmi ama sizde net ve girisken olun.

İstemiyorsan gitmezsin bukadar basit. Cicim ayında alıştırırsan her sene isterler açıkça istemiyorum de. Bizim aileler aynı memlekette, ilklerde hep onun ailesi,onun bayramı derken illallah ettim. Şimdi benim aileme gidiyoruz ara ara köye eş ailesine uğruyoruz. Çok isterse 1 gece eşim tek kalıyor orada.
Bundan korkuyorum bende sürekli zaten istiyorlar birde işim duygularımı ifade etmezsem önünü alamamaktan korkuyorum birde benim ailem burda. O kadar yeniyim ki ne diceğimi bilemedim kaynanam her köy muhabbeti yaptığında agaç kavuğundan mı çıktım ben demek istiyorum.

Malesef çok uzak arifede çalışıyorum 1 gün zaten yolda geçiyor ve malesef gidip gelirken yalnız olmuyoruz bunu nasıl çözücem bilmiyorum.
Bu yıl heves kırmayın derim ben ama yine de konuşun .Eşinizin hatırı olduğu için gittiğinizi bilsin. Rahatlık konusunda da rahat edemeyeceksiniz öyle birşey beklemeyin inanın. Şu an bizde yoldayız ve bana söylenen herhangi bir şey olmamasına rağmen çekiniyorum açıkçası henüz alışamadım .( Kapalı değilim ,pandemiden dolayı da misafir kabul etmiyorlar) 1.5 yıl oldu evleneli gerçi yılda bir gorusuruyoruz biz o yüzden de alisamamis olabilirim .Ama eşimin ailesini görmek istemesini ,ozlemesini çok normal karşılıyorum.Sizin de eşiniz köye heves etmiş olabilir anlayabiliyorum .Orada sizi yalnız bırakmayacaksa bence bir sorun yok . Bunu da denemeden göremezsin.Ben sizin yerinizde olsam öncesinde konuşurdum .

Bu bayram artık gidelim demişsin konuş ama öncesinde güzel bi dille. Sonraki bayramların da planını yaparsınız ona göre o da ailesine şu şekilde planımız falan var diyebilir.
Konuşmak istiyorum bende yoksa ailesi şimdiden seneye kurbandada şöyle yaprsınız dicek. Beynim yoruluyor yani ben gelmemiş bayramın muhabbetini yapıyorum ne diye bu kadar dahil olurlar anlamıyorum.

Senin ailende seninle aynı şehirde oturuyor sanıyorum. Keşke baştan net olsaydın.
Gidince aman ben gelinim erken kalkmalıyım aman iş yapmalıyım deme. Bırak kahvaltıyı hazırlayıp seni uyandırsınlar. Kahvaltı sonrası tabakları toplar tezgaha koyar gezmelere gidersin. Hiç onların hayal ettigi şeyleri yapmak zorunda degilsin. Oraya iş yapmaya gitmiyorsun. Nasıl alıştırırsan öyle gider bunu bil 🤷‍♀️

Konuşmak istiyorum bende yoksa ailesi şimdiden seneye kurbandada şöyle yaprsınız dicek. Beynim yoruluyor yani ben gelmemiş bayramın muhabbetini yapıyorum ne diye bu kadar dahil olurlar anlamıyorum.
Tamam işte konuşun önceden fırsat vermeyin eşiniz anlayışlı biridir umarım

Ben bayramı ailelerle geçirmeyi uygun buluyorum. Zaten bu izinler zorunlu izin bunların dışında 20 günlük yıllık izin var. O izinlerde tatil gezi yapılabilir bayram dışında haftasonu kaçamaklar yapılır.. Bayram kalabalık ailelerle güzel.
Tek yanlışınız kendi ailenizi hesaba katmamanız. Adamın gitmek istemesi normal. Bence arefe+bayramın birinci günü kendi ailenizde geçirip sonra geçin.

Bende yeni evliyim eşimin ailesi benim ailem aynı memlekette biz şehir dışındayız bayramda ilk benim aileme gideceğim eşim isterse kendi ailesine gidebilir.Zaten izinlerimiz sınırlı kendimi hiç yok oraya gideyim diye yormayacağım zaten buna değen insanlarda değiller.Sen eşinle her şeyi konuş saman altından su yürüt eşin desin bir daha plan yaptıklarında bayram için bizim başka planlarımız var desin.İlk bizimkilerde öyleydi artık kimseden çıt yok çünkü biliyorlar ilk anneme gideceğimi.Ayrıca sende aileni daha görmemişsin neden kabul ettin ki ben ailemi özledim diyebilirdin

Bayramda da adam anasının babasının yanına gidemeyecekse ne zaman gidecek. Az empati yapın evladınız bayramda gelsin istemez misiniz ?

Adam evlendi diye anası babası yok mu oldu?
Haaa siz istemiyorsanız gitmeyin. Ama adı bayram yani.. Örneğin; tatil 10 gündür 2 gün onun ailesinde , 2 gün senin ailende kalır geri evinize dönersiniz.

Biraz abartili yaklasiyorsunuz ama once icinizden gecirdiklerinizibir anlatin konusun. Yani feveran etmeden sakin kalirsaniz esinize bilenmis gorunmezsiniz.

ne köy sevdası var bu ülkenin insanlarında anlamış değilim.

Nefret ederim bayramda 10 gün köyde kalmaktan akraba görmekten.

1-2 gün kalır dönersin ama çalışan insanlar hiç mi bunalmaz kafa dinlemek istemez. Hani eski nesil olsa annemlerin kuşak anlarım eski insanlar akraba eş dost görmek istiyor diye ama bizim çağın insanlarının böyle köy merakını anlayamıyorum.

Yapmayin nolur ya adam evlendi diye senede 1 kez koyune gitmesinmi. Oraya gidiyorsunuz diye isteklerinizden vazgecmeyin
Oranin guzelliklerini gezin gorun. Baska istediginiz seyleri belirtin
Ben cok seviyorum esimin koyunu
Bir akrabasi beni hicbirinin gitmedgi yerlere goturdu, her bayram gezeriz 2 yildir 1 bayram ztn kapali. Digerinde seve seve gidiyorum 1 gun esimle cikiyoruz. 1 gun o ozgur. Insan hatir icin idare etmeli sonra ztn duzen kuruluyor. Adam evlendi diye niye gitmesin omur boyu gormesinmi ama sizde net ve girisken olun.
Ah güzelim gitsin tabi hatta tek gitsin inan ben bile dedim sen git diye ama köyde görümcem kocası kp herkes var. Birilerine bağımlı olmak canımı sıkıyor
Bu yıl heves kırmayın derim ben ama yine de konuşun .Eşinizin hatırı olduğu için gittiğinizi bilsin. Rahatlık konusunda da rahat edemeyeceksiniz öyle birşey beklemeyin inanın. Şu an bizde yoldayız ve bana söylenen herhangi bir şey olmamasına rağmen çekiniyorum açıkçası henüz alışamadım .( Kapalı değilim ,pandemiden dolayı da misafir kabul etmiyorlar) 1.5 yıl oldu evleneli gerçi yılda bir gorusuruyoruz biz o yüzden de alisamamis olabilirim .Ama eşimin ailesini görmek istemesini ,ozlemesini çok normal karşılıyorum.Sizin de eşiniz köye heves etmiş olabilir anlayabiliyorum .Orada sizi yalnız bırakmayacaksa bence bir sorun yok . Bunu da denemeden göremezsin.Ben sizin yerinizde olsam öncesinde konuşurdum .
beni yalnız bırakmayacaktır hatta 2 günü geziye ayırdık fakat kardeşi eşide gelicek tek tatil gezme yapılmayacak malesef. İnanın bende normal karşılıyorum ama bu hep böyle devam edersede diye korkmuyor değilim. Teşekkür ederim ben konuşayım çünkü gerçekten onun hatrı için gidiyorum abimle yengemi 1 senedir görmüyorum mesela onlar gelicek ama ben yokum.

Senin ailende seninle aynı şehirde oturuyor sanıyorum. Keşke baştan net olsaydın.
Gidince aman ben gelinim erken kalkmalıyım aman iş yapmalıyım deme. Bırak kahvaltıyı hazırlayıp seni uyandırsınlar. Kahvaltı sonrası tabakları toplar tezgaha koyar gezmelere gidersin. Hiç onların hayal ettigi şeyleri yapmak zorunda degilsin. Oraya iş yapmaya gitmiyorsun. Nasıl alıştırırsan öyle gider bunu bil 🤷‍♀️
Ayıp olmaz mı uyumak ? Onlar iş yaparken ? Bundan dolayıda kaygılanıyorum kayınvalidem ablasının gelinine iş yapmıyor diye gerizekalı diyor.

Ben bayramı ailelerle geçirmeyi uygun buluyorum. Zaten bu izinler zorunlu izin bunların dışında 20 günlük yıllık izin var. O izinlerde tatil gezi yapılabilir bayram dışında haftasonu kaçamaklar yapılır.. Bayram kalabalık ailelerle güzel.
Tek yanlışınız kendi ailenizi hesaba katmamanız. Adamın gitmek istemesi normal. Bence arefe+bayramın birinci günü kendi ailenizde geçirip sonra geçin.
Evet ben ailemi unuttum o konuda çok hatalıyım. Yıllık iznimiz var ama parayı köye harcayacağımız için yıllık iznimizde evde oturucaz bundan dolayıda doldum. Keşke söyleseydim 2 gün burda kalalım diye kaynanam hala daha erken gelin diyor sinirleniyorumz

• Beğen
Reactions: The
X