Bazen diyorum ki keske erkek olsaymısım😒

Bu aileler, evlenince kocanla gezersin diyen aileler.
Hayatı öğrenemeden dünya evine girip, dünyası başına yıkılan kadınlar.
Ama bir şey değişmiyor. Başka türlü bir hayatın mümkün olduğunu görmeyen kadın da, koca evinde devam eden sürgünü yıllarca fark etmiyor ve farkına vardığında da, gençlik uçup gitmiş oluyor çoğunlukla.
Bunların "senin iyiliğin için" kalıbında yaşattığı baskı ve kontrolleri yüzünden bir dünya mutsuz kadın var yeryüzünde.

Ben babama bırakın boyle soylemeyı en ufak bır sey ya mesela dedigı bir seye hayır diyeyim yada itiraz edeyım evde kırılmadık bır sey bırakmaz butun mahalle duyar bagırtısını evı bana ve aileme zindan eder en buyuk dumanı ben olurum artık en ufak bır seye sinirlenince kı hıc sucumuz yokken evde eline ne geldiyse kırmıs bır ınsan var cunkı en ufagı bır tanesinde sebep neydi bılıyomusnz annem pantolonunu ütülemeyı unutmuş
33 yaşında kadına karışan aile de normal değil diye içimden geçti ki bu mesajı gördüm...geç bile kaldın atanırmısın ayrı eve mi çıkarsın ama birşeyler yap çünkü gerçekten normal değil bu baskı bu yaşta.

Eskiden belki
Kulturle ilgilidir ama suan genc kizlarin degil erkeklerinde basina her is geliyor. Bu annelik, tabiiki kiz erkekle ilgisi yok. Kizini arayip
Oglunu aramayanlarin derdi baska..
yalnız konu sahibi 14 yaşında ya da hadi bilemediniz 20 yaşında değil ki
nalet olası bır zar ve namus korkusumu aıleme bunu yaptıran gercektn cok yoruldum..Ben mı abartıyorum sizce??
valla sizinkilerin tek derdi zarsa namussa bilemiyorum

ben annemden babamdan asla zarlık namusluk bir laf duymadım, öyle kiminle geziyorum tozuyorum gibi bir şeyi önüne getirmezler çünkü aile içinde bir seviyemiz bir düzeyimiz var...(evet muhafazakar aile, evet erkek arkaşımla seviştiğimi onlara bildirecek halim yok ama bunu aile içinde neden konuşalım yav? kocaman insanlarız). bizde akşam yemeği aynı masada yenir. kuraldır. gelemeyecek olan haber verir. aynı evdeysek öğünleri birlikte yemek, birlikte bazı şeyleri yapmak gibi alışkanlıklarımız ve bazı ritüellerimiz vardır, o yüzden sadece annem değil ben de kardeşimi ararım gelecek misin diye, mesela.

ama annem evet bunu biraz abartır, beni şimdi arasa ben açmasam mesaj da atmasam annem yarım saate anksiyete krizi geçirir. evet. (o yüzden uzun süre müsait olmayacaksam anne şöyle işim var bugün diye önceden haber ederim)
çünkü pek çok kayıp yaşamış
evlat kaybetmiş
kardeş kaybetmiş
ani gelen ölüm haberleri almış. sağ-sol çatışması yıllarında ölümlerden dönmüş etmiş bir kadın. derdi zarım değil, canım. sıkıyor mu bu durum beni sıkıyor ama zar bekçiliğine indirgemek kendimi zardan ibaret görmek daha fazla canımı sıkardı mesela.

onun ailesi Türkiye'de değil
etnik olarak Türk de değil sanırım
o yüzden bizde durum oyna devam

Türk yanım da var ama kultur olarak farkli tabi ki. Ailem yurtdisinda ama daha once Turkiyede de yaşamişlardi, Turkiye biliyorlar yani.

Yurtdisini konu alarak cevaplamadim aslinda. Turkiyedeyken de gece cikiyorduk biz arkadaslarla. Ama tabi ki ailem kiminle neredeyim hep bilirlerdi.

Türk yanım da var ama kultur olarak farkli tabi ki. Ailem yurtdisinda ama daha once Turkiyede de yaşamişlardi, Turkiye biliyorlar yani.

Yurtdisini konu alarak cevaplamadim aslinda. Turkiyedeyken de gece cikiyorduk biz arkadaslarla. Ama tabi ki ailem kiminle neredeyim hep bilirlerdi.
yok ben de y.dışı anlamında demedim zaten. tr'de yaşadığınızı biliyorum.
ama şöyle bir şey var
sizinkiler hatırladığım kadarıyla kadınların çalıştığı, kentsoylu bir aile + Türk dışı bir kültür de var
benim ailemde mesela daha 1. nesil şehirde doğmuş durumda- hatta ben kendim de köy doğumluyum

köy yerinde kimse gece dışarı çıkmıyor
kızlar hiç çıkmıyor :KK70: çobanlar hariç kimse gece dışarıda olmazdı yani o yaşamda. dışarıda olan darda olduğundan sokakta kaldığından dışarıda olur bu kültürde. dışarısı = tehlike, kırsal yerleşimde algı bu. büyükşehir ise tamamen bir gayya kuyusu.

illa her aile kötü niyetli ya da namus bekçisi olarak kızlarının peşine düşmüyor
bazıları alışkanlık meselesi
bazılarının kültüründe gece çıkmak yok, henüz tam şehirli olamamış çok aile var. hepsi cahil yobaz da değil.
bunlar genelde keşişen kümeler zaten.

bir de
benim ailem kız çocuğu kadar erkeğe de sorar ama erkekler kızlar kadar hassas davranmaz, davranmaya davranmaya da alıştırdılar, aileleri de artık pek üstelemiyor.
kızlar biraz daha duygusal
anne baba 1 sorarsa kız 3 üstüne alınıyor, erkekse 3 sormayı 1 bile alınmıyor üstüne...bu da etkili bir faktör bence. erkekler sallamıyor o kadar. ben x'le çıktım y'de vardı şu da sonra geldi...anlatırım misal erkek kardeşim üniversiteden arkadaşlar der, büyük bir olay olmadıkça (birinin annnesinin ölmesi gibi) kimmiş bilmeyiz bile.

Benim de annem aşırı baskıcıydı ama babam hep denge unsuru oldu hayatımızda. Bana hep güvenirdi. Evin tek kızı ve en küçüğüyüm.
Çok iyi hatırlıyorum, 90'ların sonuydu, daha 20 yaşıma gelmemişim, İstanbul'da Olimpiyat Stadı'nda açılış maçı vardı Galatasaray Olimpiakos ile. Herkes o stadı merak ediyordu ve biz de iş yeri çıkışı, servis ile tüm personel stat açılışına gittik. O zamanların yol ve araç otopark sıkıntısı nedeni ile, (60 bin kişilik stada 85 bin taraftar girişi olduğu ve yarısından fazlası özel araçları ile geldiği için.) eve geldiğimde saat sabaha karşı 3'tü. Abimle babam salonda oturuyordu.
Beni görünce babam; "Hah geldin mi kızım, ben yatıyorum hadi Allah rahatlık versin." dedi ve yatmaya yeltendi, abim atladı:
"O kız başına bu saatte eve geliyor, beni maça bile yollamadın!" dedi babama.
"Evet, nasıl evden çıktıysa, o şekilde geldi. Hiçbir kavgaya, olaya karışmadan, rezilliğe bulaşmadan, holiganlık etmeden! Sen de erkek başına otur düşün niye diye. Gidin yatın, benim asabımı bozma." dedi abime.
Abim daha çok kızdı ama ses etmedi. Çünkü gerçekten de o gitseydi maça, mutlaka bir kavgaya karışıp, sinir stres halde gelirdi.
Baba önemli bir faktör bence. Babam da annem gibi olsaydı, hayatım cehenneme dönerdi diye düşünüyorum.

yok ben de y.dışı anlamında demedim zaten. tr'de yaşadığınızı biliyorum.
ama şöyle bir şey var
sizinkiler hatırladığım kadarıyla kadınların çalıştığı, kentsoylu bir aile + Türk dışı bir kültür de var
benim ailemde mesela daha 1. nesil şehirde doğmuş durumda- hatta ben kendim de köy doğumluyum

köy yerinde kimse gece dışarı çıkmıyor
kızlar hiç çıkmıyor :KK70: çobanlar hariç kimse gece dışarıda olmazdı yani o yaşamda. dışarıda olan darda olduğundan sokakta kaldığından dışarıda olur bu kültürde. dışarısı = tehlike, kırsal yerleşimde algı bu. büyükşehir ise tamamen bir gayya kuyusu.

illa her aile kötü niyetli ya da namus bekçisi olarak kızlarının peşine düşmüyor
bazıları alışkanlık meselesi
bazılarının kültüründe gece çıkmak yok, henüz tam şehirli olamamış çok aile var. hepsi cahil yobaz da değil.
bunlar genelde keşişen kümeler zaten.

bir de
benim ailem kız çocuğu kadar erkeğe de sorar ama erkekler kızlar kadar hassas davranmaz, davranmaya davranmaya da alıştırdılar, aileleri de artık pek üstelemiyor.
kızlar biraz daha duygusal
anne baba 1 sorarsa kız 3 üstüne alınıyor, erkekse 3 sormayı 1 bile alınmıyor üstüne...bu da etkili bir faktör bence. erkekler sallamıyor o kadar. ben x'le çıktım y'de vardı şu da sonra geldi...anlatırım misal erkek kardeşim üniversiteden arkadaşlar der, büyük bir olay olmadıkça (birinin annnesinin ölmesi gibi) kimmiş bilmeyiz bile.

Yok aslinda sehirli diyemeyiz oyle buyuk sehirde doğma buyume değil ailem ama evet kadinlari her zaman calisirdi. Ben de buyuk sehirde dogmadim kucuk bi kasaba dogdum ama Turkiyede değil. Orda yine farkli oluyor baya sanirim.
Turkiyeye gelen 1. Nesilim dogru mu soyluyorum bilmiyorum. Benden önce Turkiyede yaşanmamiş yani. O yuzden fark illa oluyor haklisiniz. 🤷

onun ailesi Türkiye'de değil
etnik olarak Türk de değil sanırım
o yüzden bizde durum oyna devam
Annem içanadolunun bir şehirinde doğmuş büyümüş. 1970li yıllarda dedem 5 kızını da okutup meslek sahibi yapmış. Annem İstanbul’da ev tutup yaşamış. Hepsi 20lerin sonunda iş hayatını oturtunca evlenmiş.
Rahmetli dedem önce altın bilezik dermiş.
Türkiye’de böyle çok aile var.

Benim ailem de sizinki gibiydi. Erkek kardeşim her deliğe girerken ben evden dahi çıkamazdım. Üniversite sınavında yakın bir ili yazıp evden kaçtım ben de, İstanbul’da okuyabilecekken. Tabii çok büyük tepkiler gösterdiler ve bütün ayarlarım bozuldu maalesef. Henüz 18 yaşında sana, paran yoksa bu hayatta hiçbir şey olmadığını ve kadın olarak herhangi bir konuda söz hakkın olmadığını öğretiyor aile bir bakıma😕 33 yaşımda 3 yıllık evliliğin üzerine daha yeni erkeklerin aslında canavar olmadığını, paranın hayatta her şey olmadığını ve insanın bazen yardım istemesi gerektiğini öğreniyorum. Umarım atanır ve özgürlüğünüze kavuşursunuz. Erkek arkadaşınıza bu durumu açıklayabilirsiniz ve eğer size değer veriyorsa anlayacaktır. En yakın zamanda ferahlığa çıkmanızı dilerim🙏
Cok tesekkur ederim

yalnız konu sahibi 14 yaşında ya da hadi bilemediniz 20 yaşında değil ki

valla sizinkilerin tek derdi zarsa namussa bilemiyorum

ben annemden babamdan asla zarlık namusluk bir laf duymadım, öyle kiminle geziyorum tozuyorum gibi bir şeyi önüne getirmezler çünkü aile içinde bir seviyemiz bir düzeyimiz var...(evet muhafazakar aile, evet erkek arkaşımla seviştiğimi onlara bildirecek halim yok ama bunu aile içinde neden konuşalım yav? kocaman insanlarız). bizde akşam yemeği aynı masada yenir. kuraldır. gelemeyecek olan haber verir. aynı evdeysek öğünleri birlikte yemek, birlikte bazı şeyleri yapmak gibi alışkanlıklarımız ve bazı ritüellerimiz vardır, o yüzden sadece annem değil ben de kardeşimi ararım gelecek misin diye, mesela.

ama annem evet bunu biraz abartır, beni şimdi arasa ben açmasam mesaj da atmasam annem yarım saate anksiyete krizi geçirir. evet. (o yüzden uzun süre müsait olmayacaksam anne şöyle işim var bugün diye önceden haber ederim)
çünkü pek çok kayıp yaşamış
evlat kaybetmiş
kardeş kaybetmiş
ani gelen ölüm haberleri almış. sağ-sol çatışması yıllarında ölümlerden dönmüş etmiş bir kadın. derdi zarım değil, canım. sıkıyor mu bu durum beni sıkıyor ama zar bekçiliğine indirgemek kendimi zardan ibaret görmek daha fazla canımı sıkardı mesela.
Evet 14 yasinda degil ama koskoca kadinlarin bile basina neler geliyor.. devir ciddi manada cok kotu…birde belkide ayni evdeler diye boyle oluyordur.

Benim annem 55 yaşında kadın. kocasından boşandığı için kendi evi olmasına rağmen 1 yıl zorla dayımlarda kaldı çünkü bir kadın yalnız yaşayamazmış ahlaksızlıkmış. 1 yılın sonunda zarzor kendi evine geçti ama yanında kuzenlerim kalıyor tek kalmasın diye. O sırada erkekler ne isterse yapabiliyor. Kimse karışmıyor.

Ben çözümü ataerkil yobaz ailemden uzaklaşıp başka şehirde kendime ait bir hayat kurarak buldum böyle aile olacaksa olmasın. Anneme de uzaktan destek oluyorum. Bazı kesimlerde zihniyet çok yerlerde asla fikirlerini değiştiremezsiniz hayatınızı ve zamanınızı çalarlar sadece biz onlar için yük olarak görülüyoruz kadın olduğumuz için sanki ellerinden kaçıp afedersiniz or*spu olacakmışız gibi bir algıları var halbuki asıl or*spuluğu yapan çüküne sahip çıkamayan erkekler oluyor.

Tek yol MÜCADELE :KK76:

Aile evinde başlayın ki mücadeleye sonra koca evinde zorlanmayın. Türkiye'de kadın olmak mücadele etmek demektir. Aile evinde, koca evinde, iş hayatında...

Bazı insanlar aileden şanslı doğuyor bazılarının çok mücadele etmesi gerekiyor. Sen kabullendikçe onlar daha fazlasını isteyecek. Sen tamam dedikçe güneş saat 15.00'da batacak önce sonra 14.00'da kararacak hava. Evlenip gitmek çözüm değil asla.

Sahip çıkmak!
Evlendiğin zaman karısmazlar. Artık baska bi sahip çıkanı var diye.
Bende zar yok ama benin ailemde öyle davranır. Burda hesap vermiyorum kimseye ama parka çıkmak bile sorun haline gelir. En iyisi içinde koca olmayan bir ayrı ev

bu yaşta baba eline bakarsanız böyle olur. bi işe girin çalışıp hayatınızı kurun

Erkekler neden bu kadar rahat yaşarken kadınlar aile korkusuyla yasıyor.. Ben 33 yasındayım eve saatli giriyorum bir yere gıderken annem saat veriyo gunduz 12 de çıktım diyelim erkek arkadaşımla bukusacagım saat 3 de annem arıyor gec oldu gel hava karardı gel.. Saat 8 gıbı geldigımde babam kapıyı kıtlıyor.. İl dısına atanmak istiyorum ama sevgilim burada yasıyor.. Suan calısmıyorm ben ama calıssamda bır sey degısmıyor.. Atanıp gideceğim siz boyle yaptığınız ıcın kadınlar evliliği kurtuluş sanıyor diyorum..annem sureklı sabah çıkıyorsun aksam geliyorsun burası otel mı baban yine ıyı sana bıse demiyo hava kararmıs ne ısın var sokakta bunları soyluyor.. Eve gec kalıcam korkusundan bır sey anlamıyorm yaptıklarımdan da.. Yok ben istiyormusum hıc aramasınlar benı bu zamanda millet cocugunun pesındeymıs kımın kızları dısardaymıs.. Erkek arkadasım sabaha kadar dısarda olsa kımse sormuyor kı neresinden bu nalet olası bır zar ve namus korkusumu aıleme bunu yaptıran gercektn cok yoruldum..Ben mı abartıyorum sizce??
Dün İstanbul'da bir kız yolda yürürken, arabaların yanında beklediğini söyleyerek canlı yayın açıp hepsini ifşa etmişti, o zihniyet ile ailelerin zihniyeti arasında bir fark yok gibi.

Erkekler neden bu kadar rahat yaşarken kadınlar aile korkusuyla yasıyor.. Ben 33 yasındayım eve saatli giriyorum bir yere gıderken annem saat veriyo gunduz 12 de çıktım diyelim erkek arkadaşımla bukusacagım saat 3 de annem arıyor gec oldu gel hava karardı gel.. Saat 8 gıbı geldigımde babam kapıyı kıtlıyor.. İl dısına atanmak istiyorum ama sevgilim burada yasıyor.. Suan calısmıyorm ben ama calıssamda bır sey degısmıyor.. Atanıp gideceğim siz boyle yaptığınız ıcın kadınlar evliliği kurtuluş sanıyor diyorum..annem sureklı sabah çıkıyorsun aksam geliyorsun burası otel mı baban yine ıyı sana bıse demiyo hava kararmıs ne ısın var sokakta bunları soyluyor.. Eve gec kalıcam korkusundan bır sey anlamıyorm yaptıklarımdan da.. Yok ben istiyormusum hıc aramasınlar benı bu zamanda millet cocugunun pesındeymıs kımın kızları dısardaymıs.. Erkek arkadasım sabaha kadar dısarda olsa kımse sormuyor kı neresinden bu nalet olası bır zar ve namus korkusumu aıleme bunu yaptıran gercektn cok yoruldum..Ben mı abartıyorum sizce??
Bu yaşınıza kadar bu hepmi böyleydi. Son yıllarda malesef kadınların yaşadığı şeyler yüzünden aileniz korku içinde olabilirmi. 8 yıl öncesine kadar 21 yaşında çalışırken akşam 8.30da işten çıkar ,en geç ,10/30a kadar evde olmaya çalışırdım babamdan buzamana kadar nerdeydin lafı duymadım kapı kilitleme görmedim. Daha çok annem korkardı yani arardı nerde kaldin napiyosun falan diye kocaya kacmamdan korkardı 🤦🏻‍♀️ ama bu zamanda ister 18 ister 38, yaşında bir kızım olsun bende arardım geç gelsin istemezdim bu adaleti bize saglayamayanlar utansın. Çok üzgünüm inanın gözlerim doldu okadar haklisinizki.

Ailen hangi yüzyılda yaşıyor ?

Evet o ihtimal de var tabi tercih yapıyorum zaten artık cok bunaldım cunkı
Erkek arkadaşınız bu koşular altında seçtiğiniz kişi, koşullar değişince ona karşı olan tutumunuzun ne olacağı belli değil. O nedenle kendinizi dükğnerek karar verin, başka kimseyi dikkate almaayın.

Sorununuz kadin olmak degil, Turkiyede kadin olmak.

X