Bazıları midesinden habersiz

anne-10

eşim ve oğullarıma aşığım
Kayıtlı Üye
19 Haziran 2007
1.049
4
36
Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, bazı hastaların midelerinde inanılmaz şeyler bulduklarını ve çoğunun midesinden habersiz olduğunu söyledi.
Çeşitli mide şikayetleriyle hastanelere başvuran bazı vatandaşların midelerinden çıkan cisimler görenleri şaşkınlığa uğratıyor. İnşaat çivisinden demir kelepçeye kadar nesneleri yutan vatandaşların bir çoğunun yuttuğu maddeden haberleri bile olmuyor. Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, kendilerine mide ve başka şikayetlerle gelen insanların midelerinde inanılmaz şeyler bulduklarını belirterek, "Yabancı nesne yutmaları özellikle çocuklarda görülüyor. Kayısı, şeftali çekirdeği, bozuk para ve en çok ta toplu iğne yutma vakaları geliyor bize. Ancak bazı hastalarımızın midesinden çıkan nesneler gerçekten bizi şaşırtıyor. Örneğin bir iki ay önce gelen akli dengesi bozuk bir vatandaşımızın midesinden inşaat çivileri ve demir bir kelepçe çıkardık. Özellikle 8'lik inşaat çivisini nasıl yuttuğunu ve bu çivinin midesine zarar vermeden nasıl durduğunu anlayamadık. Bunları ne zaman yuttuğunu bilmiyoruz ama vücuduna herhangi bir zarar vermeden o nesneleri çıkarabildik" dedi. Aileleri küçük çocukları konusunda uyaran Prof. Dr. Ali Demir, "Küçük çocukların ellerine geçen şeyleri ağızlarına götürme gibi bir huyu var. Ağızlarına götürdükleri şeyleri yutabiliyorlar ve yutulan cisimde yemek borusu, mide ve diğer organlara zarar verebiliyor. Bu nedenle anne ve babalar çocuklarına çok dikkat etsinler. Bu tip vakalar ölüme kadar gidebilecek sonuçlar doğurabiliyor" şeklinde konuştu.
 

Yeliz

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Mart 2007
3.043
4
41
bende lisedeyken toplu iğne yutmuştum ama yuttuğumdan haberim vardı yanlışlıkla oldu.uludağ tıpa sevk ettiler ameliyatla alıcaklardı, yarım saat kala öksürme tuttu beni ve iğne çıktı öksürükle.
 

ndh1903

evli:)mutlu:)
Kayıtlı Üye
26 Eylül 2007
1.815
7
arkadaşlar sevgilim kuzeni karnının şişmesi ve aşırı ağrı nedeniyle hastaneye kaldırılımıştı..belki inanmıcaksınız ama midesinden 1.5 kilo saç ve tırnak çıkarttılar..sebebi psikolojikmiş..öss hazırlandığı dönemde test çözerken saçlarını kopartıp yermiş,tabii tırnaklarını da...çıkarttıkları şey çok korkunçtu,dikkat edin ...