Bebek Beslenmesi bebeğim için tarhana tarifi arıyorum

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

radyolog

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2007
444
0
kızlar doğru yeremi açtım bilmiyorum ama siteyi aradım buradan başka uygun ir yer bulamadım umarım doğru yere açmışımdır

6,5 aylık bir kızım var ve ben ona tarhana yapmak istiyorum ama detaylı arama yapmama rağmen itediğim sonuca ulaşamadım
sizden ricam bana bebeğim içn yapabileceğim tarhana tarifi vermeniz

şimdiden teşekkürler

tarhanayı okuyunca hemen geldim, benim küçük oğlum bayılır tarhanaya bende her sene yaparım, biraz zahmetli ama iştahla yediğini düşününce zahmeti kalmıyor, ben çok yapıyorum, yoğurdu kendim mayalıyorum, 2 kg kadar yoğurdu torbaya alıp süzdürüyorum, yağ biberleri varya onlardanda 1 kg kadar alıp yıkayıp, temizleyip, düdüklü tencereye iri iri doğrayarak pişiriyorum, kabukları ayrılıyor, onu rondodan geçiriyorum. domatesleride rendeleyip biraz fazla suyunu çekene kadar pişiriyorum. onlarıda kevgirden geçiriyorum, çekirdekleri ayrılsın diye, ben birde nohut koyuyorum, iyice pişirip (nohut pişerken içinede 2-3 baş büyük soğanı bütün olarak koyuyorum) onuda çekiyorum, hepsini karıştırıp biraz tuz ve nanede katıyorum,aldığı kadar unla yoğuruyorum, üzerini sarıyorum 2-3 gün kadar hiç bir kıpırdama olmuyor tabi bu hava durumuna bağlı sıcak olursa çabuk ekşiyor , kabardıkça unlayarak yoğuruyorsun, 4-5 günün sonunda küçük parçalar alarak temiz bir beze sererek kurutmaya bırakıyorsun, ben balkonda gölgede kurutuyorum, iyice kurumadan hafif nemli şekilde elinde ovalıyorsun, kevgirden geçiriyorsun, yada rondoda yapıyorsun, birkaç günde toz haline gelmişini havalandırıyorsun ki nemli kalıpta bozulmasın, sonra afiyetle bebişine yediriyorsun.
Ben anlatırken daha çok yoruldum, yapıpta göndersem daha iyi olacaktı kaydirigubbakcemile3 kaydirigubbakcemile3

sağol haytım ya benimde kızım çok seviyo arkadaşım vermişti bi kaç pişirimlik severek yiyo bende yapmak istedim ama nasıl yapıldığını bilmiyorum tarifin için sağol canım teşekkürler ayrıca teklifin içinde sağol sağlıkla kal görşmek üzere

benim babaannem kastamonuda yaşıyor . her sene tarhana yapar kilolarcaaaa. hemde en saglıklısından ev yapımı. kızım içinde yapmış acısız ama o kadar çok yapmışkiii 10 sene yicek heralde. eger tanışmış olsaydık güven açısından yani yanlış anlaşılmasın kargolar gönderirdim kızlar size. evet biraz zahmetli oluyor evde yapmak. ama çok saglıklı. kızım 3 yaşında her kış tarhanayla besliyorum resmen eksik etmem

tarhana bebekler için en güzel çorba benim eşimin babanesi yapıyodu hemde çok güzel ama beyaz olanı sütle pişiriyodu hem çok lezzetli hem çok yararlı bunun nasıl yapıldığını öğrenip buraya yazıcam tüm anneler yapsın bebişlereopuyorumnanaktanhihoyyyt

Benimde eşimin yengesi yaparken içine faydalı ne varsa katıyor havuç,patates ...ama malesef benim oğlum yemiyo

soğan nohut torba yoğurt kırmızı biber domates tuz nane un maya hepsini çiğden robotlanıyor unla yoğuruluyor 1 hafta kadar bir torbada arasıra yuğuruluyor. sonra parçalar halinde bir beze dökülüp biraz güneşleninde ovulup un haline getiriliyor

bende kızıma yedirmek istiyorum ama bulamıyorum temiz,baharatsız tarhana .. kızım 11 aylık olacak ve daha tanışamadı tarhanayla:KK43:((

bende kızıma yedirmek istiyorum ama bulamıyorum temiz,baharatsız tarhana .. kızım 11 aylık olacak ve daha tanışamadı tarhanayla:KK43:((
yasenya canım benim oğlumda bayılır bebeklığınden beri benımde kayınvalıdem yapardı geçen sene yapmadı iş başa düştü ve ben yaptım eşimde oğlumda bayıldı laf aramızda eşim annemın tarhanasından güzel olmuş dedi madem bulamıyosun yapmayı dene eminim sende çok güzel yapabilirsin hoşçakal kızınıda öptüm

merhaba kızlar bende oğlum doğmadan yaptım hazırladım,nekadar faydalı olduğunu öğrenince ama oğlum yemedi okadar yapmışımki dağıttım yiyen çok beğeniyodu bu sene tekrar yaptım yarım ölçü evde bulunması çok iyi oluyo çokta faydalı tavsiye ederim,
Ben ; domates,salçalık kırmızı biber,soğan az havuç ve patates ekşimiş yoğurt,biber salçası, maydonoz dereotu nane(isteğe göre tabi) gibi malzemelerden yapyorum nohut mercimek vs yok ama isteyen koyar tabi
soğan,domates,havuç, biber,patates robotta çekip sırayla az yağda pişiriyorum suyunu çekince indirip yoğurt maydonoz baharat,tuz vs katıp ılınınca alabildiği kadar unla katı bir hamur yoğuruyorum açıp seriyorum biraz nemi gidince robotta çekip kurutuyorum kabaca böyle tabi püf noktası çok yapmak isteyen olursa özelden burdan farketmez yazarım. ama bence en önemlisi pişirmesi...

X