Bebeğim ters..

fsahin

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Haziran 2009
134
0
öncelikle şimdiden herkese cvp için teşekkür ederim

33+ 4 günlük gebeyim bebeğim makat gelişli hala dönmedi doktorlar sezeryan diyo bu saatten sonra dönmez yerleşmiştir yerine diyo ama bende normal doğumu cok istiyordum benim durumumu yaşayıp bebeği dönenler varmı bu haftalardan sonra lütfen paylaşın bir umut :çok üzgünüm::Saruboceq:

canım bekle eğer bebeğin durumu iyiyse son anda dönenler var
iyice araştır bu konuyu doktorun dediğine kanıp normal istiyorken sezeryan olma pişman olursun

Bol bol yürüyüş tavsiye ediliyor. Bir de ebeler döndürüyorlarmış ama dikkat etmek lazım. Allah yardımcın olsun, belki sezeryan hayırlıdır.

canım bekle eğer bebeğin durumu iyiyse son anda dönenler var
iyice araştır bu konuyu doktorun dediğine kanıp normal istiyorken sezeryan olma pişman olursun

ya makat gelişkli bebeği son ana bırakıcaklarını sanmam riskli olucağindan dolayı

büyük ihtimal subatın birinde kontrole gittigimde sezeryan için gün verirler bir umut belki 35.
haftada döner bazen sonkez 35 de yer değiştirebiliyomuş internette okudum ama
doktorda değiştirmez diyo kocaeli üniversitesi hastanesine gidiyorum hayırlısı :Saruboceq:

Bol bol yürüyüş tavsiye ediliyor. Bir de ebeler döndürüyorlarmış ama dikkat etmek lazım. Allah yardımcın olsun, belki sezeryan hayırlıdır.

yürüyüş yapıyorum. ya döndürüle biliyormuş ama cok riskliymiş suana kadar hiç pratikte yapılmamış literatürdeymiş öyle okudum artık hayırlısı son bir umut bekliyorum.

doktoruna sorarak yapman koşuluyla sana birşey tavsiye edebilirim
gerçi gebelik egzersizleri arasında var ama
kedi pozisyonuna geçip ebru şallının yaptığı gibi yapmak ama yinede doktoruna yada herhangi bir doktora sor yinede

“Makat Geliş Eğimi / Yatışı”(Birthing from Within, s.286, appendix B):

32 haftadan önce, her hangi bir zamanda, bebeklerin %50si makat geliş pozisyonundadır. Bununla beraber, hamilelik ilerledikçe bebeğin başı poposundan daha ağırlaşır ve 32 hafta civarında leğen kemiğine (pelvise) doğru iner.
Eğer 32-35. haftalarda doğum doktorunuz(birth attendant) size bebeğin makat geliş olduğunu söylerse, bebeğinizi makat geliş eğimi(breech tilt) egzersizi ile (ki genellikle %80den fazla etkilidir) döndürmeyi deneyin. ışte bunun nasıl yapıldığı:

Yere uzan ve kalçalarını 30 derecelik bir açıyla yukarı kaldırmak için yastıklar kullan, ya da koltuğa dayanmış bir ütü tahtasının üzerine uzan. Görünen o ki, bu ters pozisyon, bebeğin poposunun leğen kemiğinin(pelvis) ağzından düşmesine yardımcı olur, böylece ayağa kalktığında, “yüzen” bebek dönebilir-ağır olan başın aşağıya doğru meyil etmesi yoluyla.
Bebek dönene kadar, günde 2-3 kez, 10-15 dakika kadar kaldır.

Aynı anda, müzik çalmayı ya da elektrikli diş fırçanı karnının üzerinde vızıldatmayı dene. Bir çalışmada makat geliş pozisyonunda olan her 16 fetustan 15i, suni gırtlak aletinin(larynx device, ses telleri işlevini yitirince kullanılan, titreşim sağlayan, küçük bir alet) vızıldamasını duyarak dönmüşlerdir.
Bebeğiniz, 36-37 haftada hala makat geliş ise, doktor, bebeği manuel olarak (elle) döndürmenin dıştan yapılan versiyonunu önerebilir(%70-90 başarı oranı ile ).
Makat geliş yatışı egzersizi, eğer derin karın-leğen kemiği gevşemesini, imgeleme ve hipnozla uygularsanız daha da etkili olabilir. Lewis Mehl (1994) makat gelişi olan 100 anneye, kendi kendine hipnozla gevşemeyi öğretti. Doğumda bebeklerin 81 tanesi döndü; bunun tersine kontrol grubunda bulunan (imgeleme ile gevşemeyi öğrenmemiş olan)100 kadından sadece 48 bebek döndü.

canim dogumuna daha 1 ay var, simdiden kendini sezeryana hazirlama madem normal dogum istiyorsun, arkadaslarin onerdiklerini bir dene, dua et, ama yinede donmezse sezeryan ol. ki bence 40. haftayida bekle, erken aldirma cocugu doktora inanip. insallah doner. ben dogum sancisi cekerken bebegi donen bir normal dogum izledim. bunu aklina getir.

X