Bebek Beslenmesi Bebek ek gıdası neler veriyorsunuz

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

Elanurun annesi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Eylül 2016
29
21
mrb arkadaşlar. 7 aylık bir kızım var Allah cümlemizin yavrularına sağlıklı hayırlı ömür nasip etsin. Ben mama yediriyorum memeyi bıraktı. Kahvaltıda yumurta peynir karıştırıyorum yemiyor tek tek veriyorum yine aynı zorla iki kaşık anca yiyor. Patates havuç haşlıyorum ondada o minicik ağzını açmıyor. Ama bizim yemeklerin suyundan verince onu yiyor. Kendine özel bişey istemiyor tatsız tuzsuz diye galiba Bu konuda bilgisi olan veya aynı sorunu yaşayan hanımlar mutlaka vardır. Eğer burda paylaşırsanız deneyimlerinizi hepimiz faydalanalım. Bebeklerinizin çok sevdiği kahvaltı veya ara öğün neler?Herkese sağlıklı iyi günler diliyorum.

Ek gıdaya yoğurtla başlatmıştı doktorum. Sonra meyve püresi sonra kahvaltı ve çorba eklemişti. Acaba siz birden bire her şeyi mi denettiniz? Verdiği tepki gayet normal çünkü ilk defa tadıyor her şeyi. 1 fincan olarak başlamıştık ölçülere hafta hafta arttırmıştık.

Ben bir yasindan once yumurta, peynir falan vermedim. Meyve puresini badem tozuyla karistirip verdim genelde bir yasina kadar. Kendimiz icin yaptigimiz yemeklerden corbalardan yavas yavas tattirarak basladik.

Ben meyveli yogurt veriyorum. Önceden kendim yapiyordum ama yemiyordu, hazir olani biraz agzina verdim sevdi hanimefendi. Mama veriyorum ve corba yapiyorum aksamlari. Corbaya sogan zeytinyaginda biraz kavurup sonra havuc , kabak patates koyuyorum. Cok az tuz yoksa yemiyor. Sebzeler biraz sotelenince tadi guzel oluyo

Ek gıdaya yoğurtla başlatmıştı doktorum. Sonra meyve püresi sonra kahvaltı ve çorba eklemişti. Acaba siz birden bire her şeyi mi denettiniz? Verdiği tepki gayet normal çünkü ilk defa tadıyor her şeyi. 1 fincan olarak başlamıştık ölçülere hafta hafta arttırmıştık.
Yok bende bir iki kaşıkla başladım çok çeşitte vermedim. Bizim çorba ve yemekleri yiyor zaten yediği 3 4 yemek kaşığı kadar. Artık düzene girsin istiyorum o yüzden buraya yazdım. Diğer bebekler nasıl diye.

Ben meyveli yogurt veriyorum. Önceden kendim yapiyordum ama yemiyordu, hazir olani biraz agzina verdim sevdi hanimefendi. Mama veriyorum ve corba yapiyorum aksamlari. Corbaya sogan zeytinyaginda biraz kavurup sonra havuc , kabak patates koyuyorum. Cok az tuz yoksa yemiyor. Sebzeler biraz sotelenince tadi guzel oluyo
Şimdiki minikler ağzının tadını biliyor. Bize ne verseler onu yerdik :)

Allah bağışlasın benim kızım 6 aylık. Yoğurtla ve elma suyuyla başlattı doktor. Sonra çorba ekledik. Çorbaya patates havuç Brokoli pirinç koyup haşlıyorum blenderdan geçiriyorum. Pişince zeytinyağı damlatıp veriyorum. Yeni yeni de ekmek içini mamasına katıyorum, pekmez ekliyorum veriyorum. Tuzsuz yapıyorum çorbayı

Allah bağışlasın benim kızım 6 aylık. Yoğurtla ve elma suyuyla başlattı doktor. Sonra çorba ekledik. Çorbaya patates havuç Brokoli pirinç koyup haşlıyorum blenderdan geçiriyorum. Pişince zeytinyağı damlatıp veriyorum. Yeni yeni de ekmek içini mamasına katıyorum, pekmez ekliyorum veriyorum. Tuzsuz yapıyorum çorbayı

Konu ile alakasız ama lütfen blender kullanmayın.. İyice çatalla ezin az biraz taneli kalsın.. Tecrübe ile sabittir sonra pütürlü gıdaları reddediyorlar genellikle..

Konu sahibi lütfen BLW 'yi bir araştırın..Çok faydasını göreceğinizden eminim..

Et yok mu

Protein lazım

Çorbasına bebeğin avucunun içi kadar kıyma koydurturdu bizim doktor

Hiç karıştırmadım kahvaltıyı yumurta sarısı ve labne yedi ayrı ayrı

bir de mama yiyen bebekler normal yemeğe de kolay alışıyor diye duymuştum

Endişe etmeyin yer

Kolay gelsin

Eger bebege tuzu hic tattirmadiysaniz bebek tuzu bilmedigi icin ona tatsiz gelmez tuzsuz gidalar.

Ben ev yogurdu ve meyve puresiyle basladim.

Sonra kabak patates havuc ve irmikten hic tuz koymadan corba yaptim. Lezzetli olsun diye sarimsakta koydum. zeytinyagini en son ekledim . Ilerleyen aylarda kiymada kattim.

Kahvaltida yumurtanin sarisina biraz tereyag ekleyip verdim. Sonra yumurta sarisi tereyagi biraz pekmez koydum 8 aydan sonrada bu karisima dovulmus ceviz ekledim.

Yine 8 aydan sonra etli kemigi hasladim uzerindeki etleri suya didikledim ve yogurt yumurta sarisi az miktar un ile terbiye yapip kemik suyuna dokerek etli kemik suyu corbasi yaptim yine tuzsuz.

1 yasina kadar yumurta beyazi tuz seker bal sut vermedim.

Benim bebegim yiyordu cok sukur. Dis cikardigi donemler veya hastaysa yemiyordu sadece.

Simdi 1 yasini yeni gecti. Pilavlari az tuzlu yapiyorum ona da yediriyorum makarna felanda yediriyorum yiyor sorun olmuyor.

Sute bala hala baslamadim. Sekerde hic vermedim.

Parmakla beslemeyi demediniz mi?
Sabahları parmağımla yumurta sarısı yediriyorum, saldırıyor tabiri caizse.
Kaşıkla o kadar yemez muhtemelen.

Aceleniz yoksa(zaten nereye yetişiyoruz bu ek gıdada) ben de blw öneririm.
Yavaş ama güzel bir süreç, yedi yemedi diye yıpratmıyor insanı.

Bebeğiniz kaç aylık acaba?

Yogurda kendiniz meyve katsanız.

Bebegim on aylik oldu. Alti yedi ayliktan beri böyle besliyorum. Arada farkli corbalar yapiyorum ama bunu daha cok seviyor

6 aylık bir kızım ve 9 yaşında bir de oğlum var.. Oğluma o dediğiniz hazır meyveli yoğurtlardan hala yedirmiyorum.. Siz kendi mayalandığınız yoğurda meyve katsanız bebişiniz için çok daha sağlıklı olacaktır.. Hazır gıda lütfen vermeyin..

Dedim ya basta cok denedim israr ettim ama inat etti yemedi. Benim kizim iki kilo iki yüz gr dogdu o yüzdende ne yersi onu veriyorum maalesef kilo almasi icin. Akranlarina göre gerideyiz

Biz de 9. ayımızdayız. Ben sadece ekgıdaya başladığım ilk ay ona özel yaptım. Sonrasında büyük ölçüde kendmize yaptığımız yemeklerden yedirmeye çalışmamı söyledi doktorum. Çünkü tuzsuz yağsız yiyeceklere alışınca 1 yaşından sonra da normal yemekleri yememe ihtimali olacağını anlattı. Bu arada hiçbir şekilde hazır gıda kavanoz mama vs yedirmiyorum. Gündüzleri iki veya üç kez emse de geceleri iyi emiyor. Ben de 7. aydan itibaren çorbalarımı terbiyeli,yemeklerimi soğanlı sarımsaklı,salçalı kısacası normal bir şekilde yapmaya başladım.
Kereviz ve brokoli çorbasını tarif edeyim benim bebeğim çok seviyor.
Kereviz yapacaksak kerevizi, brokoli yapacaksak brokoliyi havuç ve patatesle haşlıyoruz.(varsa bir kapya da olur vitamin açısından)
Blendardan (isterseniz üzgeçten) geçiriyoruz.
zeytinyağı veya tereyağında bir kaşık tam buğday ununu kavurup üzerine bir bardak süt ekliyoruz.
Sonra bu sosumuzu çorbaya koyup tekrar blendardan geçiriyoruz. az tuzlu veya tuzsuz tercih size kalmış.
Bir öğünümüz yoğurt,bir öğünümüz meyve(armut, elma,ananas püresi)
Kahvaltımızda da bir yumurta sarısı, biraz lor peyniri(protein açısından daha zengin), 1 kaşık kadar tahin pekmez karışımı, kepekli ekmek içi, yanında da kuru kayısı ve kuru üzüm kaynatıyorum onu içiriyorum.
Bu arada ıhlamur içiriyordum doktorum kalpte yumuşama yapar dedi bıraktım bilginize..
Balık olarak çuprayı önerdi doktorum haftada bir veya iki kez bir çupranın dörtte biri kadarını yiyor.
Akşam yemeği olarak da kıymalı tarhana çorbası,etli kereviz yemeği kıymalı kabak yemeği vs..kendimce çeşitlendiriyorum.
Allah'tan hepimize sağlık ve kolaylıklar diliyorum.:)

X