Bebek Beslenmesi Bebek Tuzlama......

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Anadolu da bazı bölgelerde bebeklerin büyüdüğünde terlerinin kokmaması için doğduktan hemen sonra tuzlandığı bildirildi.
Karaman Karamanoğlu Mehmet Bey Doğum ve Çocuk Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. ılker ÖzkanAnadolu da yeni doğan bebeklerin tuzlanması konusunda yaygın bir inanış olduğunu tuzlama yapılan bir çocuğun da büyüyünce terinin korkmayacağına inanıldığını söyledi.
Dr. Özkan hastanede 100 anne üzerinde yapılan geriye dönük sorgulamada sadece 35 bebeğin doğumdan sonra tuzlanmadığını kalanların ilk yıkama suyuna çeşitli miktarlarda tuz konulduğunu ya da tuza yatırıldığını tespit ettiklerini söyledi.
Bazı ailelerin bebeğin ilk yıkama suyuna 1-2 çay kaşığı tuz kattıklarını belirten ılker Özkan ışi daha da ileri boyutlara götüren bazı aileler bebeğin tüm vücudunu tuza batırıyor hatta ağzına tuz veriyor dedi.
Tuzlanan bebeğin büyüyünce terinin kokmayacağı inancının bilimsellikten uzak olduğunu anlatan Özkan şunları kaydetti: Ter bezi salgıları ergenlik çağında gelişmeye başladığı için tuzlamanın ter kokusunun giderilmesi konusunda hiçbir yararı yoktur üstelik bebeğin sağlığı açısından ciddi yan etkilere sahiptir.
Tuzlanan bebeklerde önemli boyutlarda su kaybı kandaki tuz oranının yükselmesine bağlı havale geçirmetansiyonun yükselmesine bağlı beyin kanaması böbrek yetmezliği gibi ciddi sorunlar görülebilmektedir.
Göbeğe tuz dökülmesi sonucu kana mikrop karışması ve nadiren olsa da tetanos görülebilmektedir. Tuzlamanın bir diğer olumsuz sonucu ise deri üzerindeki kimyasal tahrişe bağlı cilt reaksiyonu ve pişiklerin oluşmasıdır.

alıntıdır

ya ben olaya sole bakıyorum.. tabııkı onceden yapıln seyler yada buyuklerın sozlerı yaptıkları kulak ardı edılsın degıl ama soyle de bısı var.. :nazar: oncedende bebekler sarım sarım sarmalanıyordu kundakla.. :sinifsinif: ama bu yalnıs cunku bı cok kalca cıkıklıgına vslere sebep oldugu ıcn dogru kabul edılmıyor.. a.s su an her doktor bunu soyluyor ve uyarıyor dıkkatlı olunması ıcın.. dusunulmelı ama dogru olanlar yapılmalı dıyorum ben sahsen.. :lepi:

canım bende duymuştum bunu bi arkadaşı annesi tuzlatmış doğduğunda ve ter kokusu olmazmış öle yapılan bebekte artık ne kadar doğrudur bilmiyorum ama bizim buralarda hiç duymadım bebek tuzlama yapılmıyor pek

Elleri Kolları Tuzlu Bebek!
Doğum ve Çocuk Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. ılker Özkan, Anadolu’da yeni doğan bebeklerin tuzlanması konusunda yaygın bir inanış olduğunu, tuzlama yapılan bir çocuğun da büyüyünce terinin korkmayacağına inanıldığını belirtti.

Karaman Karamanoğlu Mehmet Bey Doğum ve Çocuk Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. ılker Özkan, hastanede 100 anne üzerinde yapılan geriye dönük sorgulamada, sadece 35 bebeğin doğumdan sonra tuzlanmadığını, kalanların ilk yıkama suyuna çeşitli miktarlarda tuz konulduğunu ya da tuza yatırıldığını tespit ettiklerini söyledi.

Bazı ailelerin, bebeğin ilk yıkama suyuna 1-2 çay kaşığı tuz kattıklarını belirten ılker Özkan, “ışi daha da ileri boyutlara götüren bazı aileler, bebeğin tüm vücudunu tuza batırıyor, hatta ağzına tuz veriyor” dedi. Tuzlanan bebeğin büyüyünce terinin kokmayacağı inancının bilimsellikten uzak olduğunu anlatan Özkan, “Ter bezi salgıları ergenlik çağında gelişmeye başladığı için tuzlamanın, ter kokusunun giderilmesi konusunda hiçbir yararı yoktur, üstelik bebeğin sağlığı açısından ciddi yan etkilere sahiptir. Tuzlanan bebeklerde önemli boyutlarda su kaybı, kandaki tuz oranının yükselmesine bağlı havale geçirme, tansiyonun yükselmesine bağlı beyin kanaması, böbrek yetmezliği gibi ciddi sorunlar görülebilmektedir. Göbeğe tuz dökülmesi sonucu kana mikrop karışması ve nadiren olsa da tetanos görülebilmektedir. Tuzlamanın bir diğer olumsuz sonucu ise deri üzerindeki kimyasal tahrişe bağlı cilt reaksiyonu ve pişiklerin oluşmasıdır” diye belirtti. ALINTIDIR

ben araştırıp bulana kadar herkes bulmuş bu yazıyı :kedi:

ilk kez duydum ve asla yapmam :eek:lmaz: bebekler çocuklar mis kokar zaten
yetişkinlerde ve gençlerde her gün duş alan ve koltuk altı deosu kullanan kimse kokmaz bence

bazılarımız diyebilir, ben de tuzlandım ama bana bişey mi oldu, sapasağlamım vs... ama Allah sizi korudu diye bebeğinizi riske atmayın derim ben. ya bişey olursa.

benim annem ilk yıkarken ev tuzuyla ovdu,sora yıkadı, duruladı,yani bebeklerim tuzlu kundağa sarılmadı,
burda sizin sölediiniz çok farklı bişe düşüniim düşüniim aklım almıyo,tuzlu tuzlu nasıl uyuyabiliyo bebek,
bunu gerçekten duymamıştım ,bana ilginç gelen o...

cnm ben başındada bahsetmiştim benim dediğim tuz aynı pudra şekeri gibi üzerinde durmuyo bile silkeliyorsun ve bir gece öyle kalabiliyo ben bir çok bebek tuzlannırken yanındaydım ve hiçbir zararlı bişe olduğpunu görmedim bebek çok rahat uyuyo o gece

valla bende biliyorum bebeğin kırkı çıkasıya galiba yıkanma suyuna tuz katıyorlar .teri kokmasın diyeymiş .nederece doğru onu bilmiyorum ama ..

yalnız elmalarla armutları ayıralım arkadaşlar banyo suyuna tuz koyup yıkamak ve durulamak başka, tuzlayıp kundaklayıp uyutmak bambaşka bence 2. durum daha tehlikeli.

bizde bebek sadec tuzlu suyla yıkanır.oda zehir zembelek şeklinde değil..
mesela bizde de bebeğin göbeğidüşmeden yıkamazlar.mikrop kapmasın diye.onun yerine sabunlu bezlerle silip temzilik sağlarlar.

ezelcim kesinlikle dediğin gibi hehlikeli olabilir ama benim anlattığım karışımı ve nasıl bebeğin uyutulduğunu yazdım okudunuzmu bilmiyorumm

bastada dedıgım gıbı boyle bısey dusunmem bıle
okuduklarımdan sonra hele hiççç
tuzlananlarıda Allah korumus nedıyım

Beni de tuzlamışlar

Yararı oldu mu??Hayır...

Ben de tuzlatmayı düşünmüyorum ileride bebeğim olduğunda...

ezelcim kesinlikle dediğin gibi hehlikeli olabilir ama benim anlattığım karışımı ve nasıl bebeğin uyutulduğunu yazdım okudunuzmu bilmiyorumm

okudum tatlım bende zaten tuzla kundaklanıp yatırılması tehlikeli olabilir dedim tuzlu su ile yıkanması durulanması için nötr kaldım sonuçta bebeklerimi bende tuzlu su ile yıkadım zararınıda görmedim bi faydası olacakmı ilerde göreceğiz diyorum.günde 5 sefer yıkanan kardeşimin malesef teri fena kokuyor annem kıyıp tuzlu su ile yıkamamış beni tuzlamışlar ağzıma kadar illede bundan diyemem ama ne terim nede ağzım kokmaz çok şükür .

bende ilk kızım doğduğunda kayınvalidem çok modern olmasına rağmen hayret etmiştim saçmalığa bak demiştim oda yaptınızmı annenle diye üsteleyince hı hı yaptık die geçiştirmiştim o çalışıyo çünkü neyseki kızıma kıyamazdım ardından görümcemin kızı oldu onu tuzladılar yani kovaya bir avuç tuz döküp son suyunu döktüler bebek 1gün öle kaldı ve gerçekten o bebek 2 benim kız 2buçuk yaşında ve o kokmuyoooo ter ama benimki kokuyo bidaha çocuğum olursa kesinlikle yapıcam

beni de tuzlamışlar...benim çocuklarımı da annem tuzladı...tuzlama derken kolaltlarına fln sürmüştü biraz...bi de yıkama suyuna 2-3 çay kaşığı koymuştuk bir kere...ama bilimsel yanı olduğunu sanmıyorum... bebeği doğu ilçelerinde tuza yatırıyorlarmış...ya da çok tuz sürüp kundaklıyorlarmış...bu şekilde tabii ki çok zararı olabilir bebeğin susuz kalması vs gibi...boncuğumun dediği gibi defne yaprağı fln bilmiyorum ama sonuçta doğal şeylerle bir kez silinebilri belki adetse...bu konuyu bir kez bir yerde okumuştum...ter bezleri o zamanlar gelişmediği için ter kokusuna fln da çözüm değilmiş ama...:))

X