Bebek Uyutma Yöntemim Kalmadı

filmdelisi

Guru
Kayıtlı Üye
8 Mart 2015
17.402
54.151
33
UYKU EĞİTİMİ KONUSUNDA İNTERNETE YAZIP DİREKT DANIŞMANLAR ARADIM HEPSİ İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜM KULAKTAN DOLMADAN ZİYADE BU İŞİ YAPANLARIN KENDİSİNDEN DİNLEDİM. HEPSİ AŞAĞI YUKARI AYNI ŞEYLERİ SÖYLEDİ. UYKU EĞİTİMİNİN EN ÖNEMLİ ŞEYİ ASLA BEBEK VE UYKU ARASINA ARAÇ GİRMEYECEK EMZİK NİNNİ ANNE TEMASI MEME VS MALESEF BENİMKİ EĞİTİM DEĞİL UYKUYA DALMAK İÇİN BANA İHTİYACI VAR HALA BELKİ HAKLISINIZ BEN DE BU YAŞTA NE KADAR UYKUMDA OLSA GÖZLERİMİ YORMADAN DALAMAM BUNLARI DA DÜŞÜNDÜM AMA VERMEMEYE KARAR VERDİM. VERECEK OLANALARI DA YARGILAMADIM VERMEYECEK OLANLARI DA ÇÜNKÜ BEBEK İÇİN EN BÜYÜK KARAR MERCİ ANNESİDİR
Uyku eğitimi her bebeğe uygun bir şey değil zaten.
Birçok yöntem olsa da hepsini reddedenler var.
En çok sınırsız ağlayabilen bebeklere verilemiyor çünkü müdahale edilmediğinde 3 4 saat zaten ağlayabiliyor.
Ya da yine başıma gelen erken emekleme, 5 aylık bir bebek emekliyorsa yatağına yatırdığınız an tırmanıyor, bunu keşfetmemiş olsa çok daha kolay olacaktır uykuya geçişi.
Yine hasta olan, dişi sancılı çıkaran ya da huysuz diye tabir edilen bebeklerde de işe yaramaz.

Evet anne bebeğin her türlü ihtiyacını karşılamalı, buna uyku da dahil.
Ama ona uykuyu en iyi şekilde verebilmek için eğitim ilk hedeftir.
Olmuyorsa artık başka çareler aranır ya da en son mahvolmasın çocuk diye pes edilip nasıl istiyorsa o yöntem uygulanır.
Her şeyde olduğu gibi, eğitim yine ilk sıradadır.

Söyledim, ben veremedim.
Çok istedim, denedim ve doktorların da onayıyla bıraktık.
Uygun değil çocuk, her şeyi geçtim 1 yaş doğumgününde 12 dişi vardı oğlumun, düşünebiliyor musunuz, sürekli, aralıksız diş çıkardı.
Diğer her şey de sorunlu ama diş dönemi ve sancısı aralıksız devam eden bebeğe zaten veremezsiniz.

Designer08

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Eylül 2018
462
607
32
UYKU TERAPİSİ VEREN PROFESYONEL KİŞİLERE DANIŞTIM AĞLATMADAN HİÇ BİR YÖNTEM YOK DENİLDİ AĞLATMIYOR BENİM YÖNTEMİM DİYEN YALAN SÖYLER DEDİLER Kİ ÇOK DA DOĞRU ŞŞ PAT YÖNTEMİNDE DAHİ AĞLIYOR BEBEKLER ŞİMDİ GÖRÜŞÜNÜZÜ KABUL ETTİRMEK İÇİN YALAN SÖYLEMENİZE GEREK YOK :işsiz:
KALDI Kİ TERCİHTİR BU İSTEYEN YAPAR İSTEMEYEN YAPMAZ ÖZELLİKLE UYKU EĞİTİMİ VEREN ANNELER ÇOK DAHA SERT SİZ YAPIN BİZ YAPMAK İSTEMEYENLER DE YAPMAZ BU KADAR BASİT :kahve:
Valla ben ağlatmadım 😀 ve benim bebeğim çok aglak bir bebektir. Ota boka ağlar 17 aylık. 3 aylık filandi yazliktaydik. Akşam 5 civarı pilaja iner 18:30 da evde olurduk. Beraber yıkanırdik kizimla emzirirdim ninni açardım uyurdu. Her aksam. Aynı saat aynı rutin. Öğlen asla uyutamazdim ama aksam rutin ile uyurdu. İstanbul'a donunce de sürdürdum. Misafirliğe gitsem çocuğun rutini bozulsa ya da üşenip yıkamasan daha zor uyuttugumu fark ettim. Uyku düzeni ve rutin çok önemli. Bebekler düzen sever. O alışkanlığı kazanınca duşu da seyreklestirdim. Sütüm bitince biberona geçtik. Başta başında bekledim dalmasıni. karanlık oda da eline biberon verip ninni açıyordum. Bir gun çıktım odadan dalmadan. Baktım beni aramıyor ağlamıyor. Şimdi yatırırim eline biberonu veririm ninni açarım. O biberonu eme eme uyur.. Bu arada öğle uykularını da daha sonra rutin ile çözdüm. En sık uyuduğu saat olan 14:00 de yatır ninni aç biberon ver yapıyorum 17:00 ye kadar uyuyor 3 saat.

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 608 gün geçti.

Designer08

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Eylül 2018
462
607
32
Valla ben ağlatmadım 😀 ve benim bebeğim çok aglak bir bebektir. Ota boka ağlar 17 aylık. 3 aylık filandi yazliktaydik. Akşam 5 civarı pilaja iner 18:30 da evde olurduk. Beraber yıkanırdik kizimla emzirirdim ninni açardım uyurdu. Her aksam. Aynı saat aynı rutin. Öğlen asla uyutamazdim ama aksam rutin ile uyurdu. İstanbul'a donunce de sürdürdum. Misafirliğe gitsem çocuğun rutini bozulsa ya da üşenip yıkamasan daha zor uyuttugumu fark ettim. Uyku düzeni ve rutin çok önemli. Bebekler düzen sever. O alışkanlığı kazanınca duşu da seyreklestirdim. Sütüm bitince biberona geçtik. Başta başında bekledim dalmasıni. karanlık oda da eline biberon verip ninni açıyordum. Bir gun çıktım odadan dalmadan. Baktım beni aramıyor ağlamıyor. Şimdi yatırırim eline biberonu veririm ninni açarım. O biberonu eme eme uyur.. Bu arada öğle uykularını da daha sonra rutin ile çözdüm. En sık uyuduğu saat olan 14:00 de yatır ninni aç biberon ver yapıyorum 17:00 ye kadar uyuyor 3 saat.
Ha bebek bu tabii ki dönem dönem bozulmalar oluyor. Diş hastalık vs. Diyelim yatırdim biberon verdim vs almadı uyumadi huysuz. Hiç zorlanıyorum. Alıyorum kucağıma salona götürüyorum. En az 1 saat sonra tekrar deniyorum. Yani benim her şeye ağlayan gün iicnde sürekli kucak isteyen vs huysuz bebeğim uyku konusunda hiç ağlamadı. Sanırım benim yöntemim tracey hogg oluyor.. Ben bilinçli yapmadım. Bebeğimin ihtiyaçlarını gözlemledim takip ettim. Size de tavsiye ederim.

mutlubirkedi

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
22 Eylül 2020
304
456
Hala bağımlı biberına ve ninniye onları unutursa eğitim oluyor sizinki eğitim değil

Designer08

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Eylül 2018
462
607
32
Hala bağımlı biberına ve ninniye onları unutursa eğitim oluyor sizinki eğitim değil
Varsın bağımlı olsun. Ama düzene alıştıktan sonra aşamalı bırakıyorsunuz.. tracey hogg da sanırım bu şekilde. Mesela ben bir donem bir 6 ay hiç ninni açmadım. Etkilemedi, aramadı. Şu ara ben mutfakta iş yapıyorum salonda tv açık cocuk gürültüden uyanmasın diye açıyorum . O da bazen. Dediğim gibi onun uyumasını engellemiyor. Siz bir rutin ogretiyorsunuz. Sonra aşamalı olarak çıkarabilirsiniz. Mesela ben açık havadan sonra duşun rahatlatiic etkisi ile başladım. Şu an ne açık hava ne duş rutuni var. Ha Biberona bağımlı o bir gerçek. Doktorumuz ile konuştuk bir zararı yok. Acelen yok dedi. Süt yerine su vererek uyanınca pispislayarak vs. Bir vade de onu da denklemden kolayca çıkaracağıma eminim.

Leame

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Kasım 2018
1.011
872
Allah bağışlasın bol sabırlar..
Kafanız karışık ve düzeniniz hiç yok gibi geldi bana öyle sezinledim
Emerek kucakta vs demissiniz .. çocuğun belli net bi düzeni yok
Düzen kurun bu klasik banyo masaj degil bunlar anneyi yormaktan baska bir sey degil demek istedigim evin bir kosesi ayni yerde ayni yatak ayni kisi uyutacak ayni ışık aynı sessizlik veya sesslilik ayni ısı mama emzirme duzenli saatlerde düzenli miktarlarda bebekler disiplin sever ve buna bir asker gibi uyarlar siz sevecen sakin güvende hissettiren bir liman olmalisiniz babaya gerek yok en fazla 3 haftada yapilir bu , uykuya dalmadan once 5 10 dk bi aglamalari olur sonra bi sessizlesirler sonra uyurlar bu normal bir aşama sakinliginizi koruyun yanında yatağın kenarındasınız ona hicbir şey olmaz. Kolik bebegim vardi 1 yıl surdu kolikligi ama uyku duzeni o kadar saglamdiki kolik bile bizi alt edemedi su an 2,5 yasinda 2 aylikken bunu uyguladim ve hala ayni duzende devam ediyoruz yasina uygun duzen kurarak ilerlemeye devam ediyoruz, kolay gelsin annelik zor valla.

Si33l

Üye
Kayıtlı Üye
27 Ocak 2019
155
78
34
Merhabalar,
9 aylık bir bebeğim var, doğduğundan beri uyutmak hep problem oldu. Emerek ya da kucakta/kanguruda gezdirerek uyuyordu. Ben uyuturken emziriyordum, babası uyuturken gezdiriyordu. Gel gelelim çocuk artık 9 kiloyu geçti. Kucakta gezdirmek mümkün değil. Emerek uyumasına da razıyım ama artık emerek uyumak da istemiyor. Normal zamanda emiyor ama uyuyacağı zaman kafasını geri atarak emmeyi reddediyor. Kucakta bile gezdirirken (yarım saati buluyor uyuması) uyuyana kadar ağlıyor. Kucakta da uyumayı istemiyor. Beşiğine bırakıyorum yanında duruyorum yine ağlıyor. Kısacası bir türlü uyumuyor. Uzun uğraşlar sonucu kanguruda gezdirerek uyutuyoruz, ağlasa da kendini atamadığı için bir süre sonra uyuyor ama ona da bize de işkence gibi. Zaten belim ağrımaya başladı. Uyku eğitimini de düşündüm, onun hakkında da olumsuz yorumlar var. İsteğim yine eski günlerdeki gibi emerek uyuması ya da kolay bir başka yol var mı bildiğiniz? Ayakta ya da salıncakta/beşikte sallanmayı sevmiyor. Birkaç dakikadan sonra sıkılıyor. İnanın çok çaresiz kaldım. Her gün her uykuda (gün içinde iki/üç uyku ve gece uykusu) bunu yaşıyoruz. Eşimin de benim de sinirimiz bozuldu, bebeği kim uyutacak kavgası ederken buluyoruz kendimizi. Uyku zamanları dışında ise son derece mutlu, yemesi iyi, zorluk çıkarmayan, güzel güzel oynayan bir bebek. Ama artık 3-4 defa birer saat uyuma süreleri bizi çok stresli ve gergin yapıyor. Bebek de biz de perişan oluyoruz. Aramız da bozuluyor hep. Ne olur tecrübeli anneler yardım edin.
Aynı sorun bizde de vardı benim.oglum 9 aylik doktorum.bana aşağıda ismini verdiğim takviyeyi önerdi bitkisel bir takviye ise yaradı dene istersen sende gaz damlası aslında ama zararı yok uykuya rahat dalmasını sagliyor

Mommys Bliss Gece Gaz Damlası​

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 368 gün geçti.

dgdln

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Ocak 2019
9.641
15.479
Merhabalar,
9 aylık bir bebeğim var, doğduğundan beri uyutmak hep problem oldu. Emerek ya da kucakta/kanguruda gezdirerek uyuyordu. Ben uyuturken emziriyordum, babası uyuturken gezdiriyordu. Gel gelelim çocuk artık 9 kiloyu geçti. Kucakta gezdirmek mümkün değil. Emerek uyumasına da razıyım ama artık emerek uyumak da istemiyor. Normal zamanda emiyor ama uyuyacağı zaman kafasını geri atarak emmeyi reddediyor. Kucakta bile gezdirirken (yarım saati buluyor uyuması) uyuyana kadar ağlıyor. Kucakta da uyumayı istemiyor. Beşiğine bırakıyorum yanında duruyorum yine ağlıyor. Kısacası bir türlü uyumuyor. Uzun uğraşlar sonucu kanguruda gezdirerek uyutuyoruz, ağlasa da kendini atamadığı için bir süre sonra uyuyor ama ona da bize de işkence gibi. Zaten belim ağrımaya başladı. Uyku eğitimini de düşündüm, onun hakkında da olumsuz yorumlar var. İsteğim yine eski günlerdeki gibi emerek uyuması ya da kolay bir başka yol var mı bildiğiniz? Ayakta ya da salıncakta/beşikte sallanmayı sevmiyor. Birkaç dakikadan sonra sıkılıyor. İnanın çok çaresiz kaldım. Her gün her uykuda (gün içinde iki/üç uyku ve gece uykusu) bunu yaşıyoruz. Eşimin de benim de sinirimiz bozuldu, bebeği kim uyutacak kavgası ederken buluyoruz kendimizi. Uyku zamanları dışında ise son derece mutlu, yemesi iyi, zorluk çıkarmayan, güzel güzel oynayan bir bebek. Ama artık 3-4 defa birer saat uyuma süreleri bizi çok stresli ve gergin yapıyor. Bebek de biz de perişan oluyoruz. Aramız da bozuluyor hep. Ne olur tecrübeli anneler yardım edin.
Uyku eğitimini zararlı bulmuşsunuz ama gergin ebeveynlerden daha zararlı hiç bir şey yok . Tracy hogg un bebek bakım sorunlarına mucize çözümler kitabını alıp okumanızı öneririm.

Safsarisin

Oğlum herşeyim 🤲 🧿 💙
Kayıtlı Üye
6 Şubat 2018
10.924
14.444
Bence uyku eğitimi verin. Ben cocugum doğduğunun beri (gerci doğduğunda ilk 50 gun falan beşiğine koyardım yatardi hic uğraşmazdim) farkında olmadan yani aslında uyku eğitiminin o şekilde olduğunu bilmeden uyku eğitimi vermisim🙄🤣 ilk 3 ay da aslinda olmaz da suan 4.ayı bitiyor benim keyfim yerin de. Onun da yerinde.
Aglatmadan bebek büyümüyor ne yazık ki. Benim oğlum kitaplardaki gibi bir bebek belki inanırsınız inanmazsınız ama mesela uykusu gelsin bazı günler kıyamet kopuyor. Her akşam aynı saatte yatırırım her sabah aynı saatte kalkar. Hicbir şekilde misafirliğe gitmem. Yalniz bizim şöyle bir problemimiz var.
Eve misafir gelince (babaanne anneanne) oğlum uyumuyor gunduz)

Ben ve Esim de oyleymisiz. Cocugu boyle olan varmi? Evde yabancı birini istemiyor..

Buna özellikle dikkat ettim. Evde biri olmasin gündüz cok guzel uyur masallah. Ne beni ne de kendini yorar.
Ama babaannesi gelsin uyumaz ve o gün bana da ona da zindan olur. Ayrıca hususi huysuzluk çıkarır. Bağırır:KK43:

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 182 gün geçti.

Loranne

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2017
243
185
Bence uyku eğitimi verin. Ben cocugum doğduğunun beri (gerci doğduğunda ilk 50 gun falan beşiğine koyardım yatardi hic uğraşmazdim) farkında olmadan yani aslında uyku eğitiminin o şekilde olduğunu bilmeden uyku eğitimi vermisim🙄🤣 ilk 3 ay da aslinda olmaz da suan 4.ayı bitiyor benim keyfim yerin de. Onun da yerinde.
Aglatmadan bebek büyümüyor ne yazık ki. Benim oğlum kitaplardaki gibi bir bebek belki inanırsınız inanmazsınız ama mesela uykusu gelsin bazı günler kıyamet kopuyor. Her akşam aynı saatte yatırırım her sabah aynı saatte kalkar. Hicbir şekilde misafirliğe gitmem. Yalniz bizim şöyle bir problemimiz var.
Eve misafir gelince (babaanne anneanne) oğlum uyumuyor gunduz)

Ben ve Esim de oyleymisiz. Cocugu boyle olan varmi? Evde yabancı birini istemiyor..

Buna özellikle dikkat ettim. Evde biri olmasin gündüz cok guzel uyur masallah. Ne beni ne de kendini yorar.
Ama babaannesi gelsin uyumaz ve o gün bana da ona da zindan olur. Ayrıca hususi huysuzluk çıkarır. Bağırır:KK43:
Uyku saatinden hemen sonra çağırsanız? Hem de uyuyup uyanınca neşeli olur ^^

Loranne

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2017
243
185
Tekrardan merhaba, bu konuyu açmamın bana çok faydası oldu. O yüzden herkese teşekkür ederim. Burada yazılan yorumlar doğrultusunda değişiklikler yaptım. Mesela biri gün içinde çok uyuduğundan olabilir demişti, uyku sayısını ikiye indirdim. Birisi de saatlere dikkat edin her gün aynı saatte aynı rutinle uyutun demişti. Bunu da yaptım. Artık saat 10.30 14.30 ve 20.30 (gece uykusu) uyuyan bir bebeğim var. Asıl sorunum emerek, sallayarak vs. hiçbir şekilde uykuya dalamamasıydı. Bunu da rastgele bebek arabasında gezdirirken uyuyakalınca fark ettim. Bebek arabasını eve çıkardım. Her gün aynı saatlerde aynı müziği açarak önce uyku tulumunu giydiriyorum sonra da kucağıma alıp koridorda bir iki tur gezdiriyorum ce esniyor hemen zaten. Esnedikten sonra bebek arabasıyla koridorda gezdiriyorum ve 5-8 dk arasında uykuya dalıyor. Zaten yarım saat 40 dakika sonra uyanıyor ce emzirerek yatağına yatırıyorum. Evet süper bir yöntem değil, desteksiz uyumuyor ama en azından saatleri belli ve saatlerce uyutmak için uğraşmıyoruz. Bebek arabasında olduğu için kolum da yorulmuyor. En fazla on dakika sürüyor, bu benim için mucize gibi bir şey. Bebek arabasında gezdirmeyi de hiçsorun etmiyorum, onar dakikadan toplam otuz dakika yürüyüş yapmış oluyorum hatta ^^ yorum yapan destek olan herkese teşekkürler. Tavsiyem destekli bile uyutsanız ya da uyku eğitimi vermeseniz bile uyku rutini ile bebeğinize uyku mesajı vermeniz. Emzirerek uyutsanız bile bir müzik ya da başka bir şeyle (ama hep aynı şeyle) bebeğe uyuyacağı mesajını verirseniz kolay uyuyor. Mesela misafirliğe gittik üç-dört gün, bebek arabasını çıkaramadım ama yine aynı rutini (müzik eşliğinde tulum ve kucakta iki tur) yaptım, sonra emzirdim araba olmayınca bike uyudu normalde uykusu varken emmeyip kendini geri atardı. O yüzden çok mutluyum ^^