Bebeklerde Böbrek Büyümesi Nedir? Hidronefroz Belirtileri Nelerdir?

Caddy

Popüler Üye
Pro Üye
28 Mart 2012
8.103
1.941
Hidronefroz, idrarın aşırı dolması veya böbreğe geri dönerek böbreğin şişmesine neden olduğu 100 bebekten 1'ini etkileyen bir durumdur. Hidronefrozlu bebekler doğumdan önce (doğum öncesi) veya doğumdan sonra (doğum sonrası) teşhis edilebilir. Doğum öncesi tanı konan bebeklerin çoğunda, durum doğum sırasında veya hemen sonrasında kendiliğinden kaybolur. Hafif veya bazen orta derecede hidronefrozu olan çocuklarda, böbrek fonksiyonu genellikle etkilenmez ve durum doğumdan sonra bir süre sonra düzelebilir.

Üriner sistem bozulduğunda, bu idrarın geri gelmesine ve böbreğin şişmesine neden olabilir. Tipik olarak hidronefroz, idrar akışını engelleyen bir şeyden veya idrar sisteminden geriye doğru sızan idrar nedeniyle oluşur.

Doktorunuz çocuğunuzun hidronefrozunu, böbreğin ne kadar gerildiğine ve idrar akışının ne kadar bozulduğuna bağlı olarak hafif, orta veya şiddetli olarak tanımlayacak ve çocuğunuzun hidronefrozunun bir böbreği mi yoksa her iki böbreği mi etkilediğini size söyleyecektir.

Hidronefrozun semptomları nelerdir?​


Hidronefrozlu çoğu bebeğin hiçbir semptomu yoktur. Daha büyük çocukların da hafif veya orta derecede hidronefrozu varsa hiçbir semptomu olmayabilir ve bu durum kendiliğinden kaybolabilir.

Çocuğunuzun orta ila şiddetli hidronefrozu varsa, bazı semptomlar şunları içerebilir:
  • karın ağrısı
  • idrarda kan ( hematüri )
 

Ysnlyl

C🎈
Kayıtlı Üye
29 Nisan 2020
500
490
Doğum öncesinde vardı son muayenemizde söylemişlerdi. 5 aylık olunca ultrasona gircez tekrar umarım normale dönmüştür
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 190 gün geçti.