Doğuma Hazırlık Bebekte gaz sancısına kesın çözum

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Kimseyi yargılamak, eleştirmek bana düşmez ama her yerde bas bas bağırıyorlar ilk 6 ay anne sütünden başka bir şey vermeyin diye.. Geçmişte yapılan ya da zararını görmediğimiz -veya öyle sandığımız- her şeyin faydalı olacağını düşünmeyin. Doğal olan, içinde vitamin olan her şey faydalı değildir. Hele ki dünyaya yeni gelmiş bir bebek için.. Bir çok arkadaşın yazdığı gibi herkes çocuğunu istediği gibi büyütüyor. En azından bol bol araştırın, bir bilene sorun. 3-5 çocuk büyütmüş olmak kimseyi uzman yapmıyor..

arkadaşım paylaşımın için sağol...bunu biliyordum zaten ama sende söyleyince daha bi cazip geldi..inş bebişim dünyaya gelince bende 1-2 çay kaşığı vermeyi düşünüyorum... arkadaşlarım konuya çok hassas bakmışlar zaten sütünü kesmemişsin ve verdiğin nar suyu aşırı olmadığı takdirde bir kereye mahsus bişey olmaz allahın izniyle...

Bir çay bardağı nar suyu.. C vitamini alsın diye limon suyu, bir elma suyu, havuç suyu.. Konuya hassas bakmamın kişisel sebepleri bu miktarlar ve bebeğin çok küçük olması.. Daha önce de belirttiğim gibi her annenin kendi yetiştirme, büyütme tarzı farklıdır, yargılamak bana düşmez. Ama besinlerdeki asit, toksik özellikleri göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Sonuçta burası birbirimize öneri ve eleştiri yaptığımız bir platform..

valla onu bunu bilmem ama en iyi çözüm elketirk süpürgesi açıyosun bebek sus pus ne sancı ne başka bişey tek zararı elektirk faturası :)

o ne ki kız. açıklar mısın

"1- Swaddling – Kundak yapmak: Eskiden yaptığımız şekilde, kollarını bacaklarını sıkı sıkı saracak şekilde kundaklamadan bahsetmiyoruz. Bebeğinizi önce büyükçe ve tülbente benzeyen yumuşak dokulu, bebeği sıkıntıya sokmayacak bir kundağa sarın. Kolları vücudunun iki yanında sabitlenmeli. Ancak ayaklar gevşek sarılacak. 5 aylık olana kadar bu şekilde uyutun. Ayrıca, mutlaka uyuduğu odada ‘beyaz gürültü’ dediğimiz ses olsun.

2- Side/Stomach Position – Bebeği yana çevirmek: Bebeğinizi kucağınızda sağa doğru yatırarak yüzü aşağıya bakacak şekilde tutun.

3- Shushing – ‘Şşşşşşşşşşt’ demek: Kulağına yüksek sesle ‘şşşşşşşşşşt’ deyin. Bu ses, ona anne karnındaki gürültülü ortamını hatırlatır.

4- Swinging (and jiggling) – Hafifçe sallamak: Başını jöle gibi elinizin altında hafifçe, çok sarsmadan sallayın. Bu eylem ona anne karnındaki hareketli ortamı hatırlatır.

5- Sucking – Emmesini sağlamak: Emzik kullanın.

Bebek susmadığında bütün bu saydıklarımızı sırayla uygulayın. Böylece size güvenmeyi öğreniyor ve kendilerini güvende hissediyorlar. Bu dönemdeki çocukların tıpkı mağara adamlarına benzeyen, ilkel ve medeniyetten uzak davranışlar sergilediğini, ancak anne babaların bu terimi kullandığı için alınmamaları gerektiğine dikkati çeken Dr. Carp, mağara adamı tekniklerini anne ve babalara şöyle anlattı: “Sekiz ay-5 yaş arası çocuklar basit düşünerek olaylara çözüm bulurlar. Ben onları bu nedenle “evcilleşmemiş mağara adamına” benzetiyorum. Bu yaş grubu çocuklarına “TRAFİK IŞIKLARI” yöntemi ile yaklaşmak en doğrusudur. İyi davrandıklarında YEŞİL ışık, sinir bozucu davrandıklarında SARI ışık, kesinlikle yapmamaları gereken davranışlar sergilediklerinde ise KIRMIZI ışık yakmalıyız. Onları eğitmek için bağırmak çağırmak iyi bir yol değildir, her yaptıklarını onaylamak da doğru değildir”

5S kuralı işe yaramıyorsa;

Bu kurallar işe yaramıyorsa doğru yapmıyorsunuz demektir. Doğru yaptığınızdan eminseniz mutlaka doktora gitmelisiniz. Bebeğinizin mutlaka tıbbi müdahale gerektiren bir sorunu olabilir."

Ayrıca videoları da var araştırırsanız.. Harvey Karp diye aratın..

bence doktora danışmayın doktor kesin kez kızıcaktır..bence emziren anneler nar yesin o zaten çocuğa geçiyor..evet arkadaş doğru demiş benım kızımda 2 aylık nar yiyorum.bende şaşırmıştım nasıl böyle mışıl mışıl uyuyor diye evet nar çok iyi geliyor..fakat emziren anneler kendiniz yiyin bence bebeğe vermeyin..daha sonraki aylarda sütünüzün tadını begenmeye bilir..yinede kendiniz bilirsiniz bu sadece tavsiyedir....

benimde son günlerim gaz sancısını bende çok dert ediyodum mutlaka denicem bildimiz narı alıp suyunu çıkarıp içiriyoruz bukadarmı :emir_bebek:

bayagı uzun zaman oldu
bakamamıstım buraya
kızımda dun 9 aylık oldu ve cok sukur sıkıntısız gecelerı ve gunduzlerı gaz sıkıntısı olmadan geldık bu zamana
evet herkes kendınce haklı kendı bebegı ıcın endıselenmesıde normal
saygı duyarım

hamılelıgımın son aylarında hep nar yedım kızımda hıc gaz sorunu yok Allaha sukur.nar ıcırmeye korktum :d

bayagı uzun zaman oldu
bakamamıstım buraya
kızımda dun 9 aylık oldu ve cok sukur sıkıntısız gecelerı ve gunduzlerı gaz sıkıntısı olmadan geldık bu zamana
evet herkes kendınce haklı kendı bebegı ıcın endıselenmesıde normal
saygı duyarım

hay Allah razı olsun benmeltem. senin yazını okuyunca karar vermiştim.
ben çok gazlıyım. oğlumda çok gazlı olur diye korkuyordum. biz doğduğu gün oğluma nar suyu verdik. oğlum bir gaz çıkartıyor inanamazsınız. 2 aylık oldu oğlum ve gazla alakalı çok az sorun yaşadık. 3-5 defa ancak. ben tavsiye ediyorum.

kızlar bebekleriniz gazlı olursa bir ilaç önereyim.ben oğluma kullandım ve gaz falan kalmadı.çok gazlıydı çıldırıyordu yavrum.adı sab simplex.eczanelerde el altından satılıyor yabancı bir ilaç ama süper ötesi.umarım ihtiyacınız kalmaz.

biz geçen gün arkadaşın bebeği için sab simplex aradık, ama malesef artık satışı kesinlikle yasaklanmış. ama birkaç hafta içinde yerli versiyonu çıkacakmış.

Kesinlikle bu nar olayını denicem.
Bir kaç damla sonuçta zehir değil yaa.
Yanlız şuda bi gerçek, benim araştırmama göre nar kabızlık yapıyo.hamilelik döneminde nar yicek olan bayanlara söylüyorum dikkat etsinler veya bi araştırın derim
:nazar:

kızlar yeni doğan bebeğe su bile vermeyin derken nar suyu nasıl verilir ya. bence bebek gazlı olacaksa oluyor olmayacaksada olmuyor nar suyuyla falan ilgisi yok bence. ama tabi takdir sizin

kızlar nar suyunu yenı duydum ama ben ılk bebegıme akrabamın tavsıyesıyle maden suyu vermıstım sadece bır cay kasıgı ve damla damla midesını yakmadan akrabamın kızı ebe ve kesınlıkle önerdı..allah ondan razı olsun ne gaz sorunu yasadım nede başka bıse emzırıp yatırdım simdi yıne gebeyım nar suyunu duyduktan sonra kafam karıstı acaba nar suyumu versem maden suyumu....mayıs sonu dogum ıns.32+3 teyım

X