Bencil anne mi oluyorum şimdi

cokmuzor

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Temmuz 2020
1.202
2.522
Merhabalar , muhtemelen daha önce de benimle aynı sorunu yaşayanlar olmustır . Kısaca anlatayım, 5 yaşında kızım var , öğretmenim. Gayet güzel iki kişilik çok mutlu bir dünyamız var kızımla. Benim annemle olan ilişkim tam bir fiyasko idi, annem erkek evlat düşkünü meşhur annelerden biriydi ve beni de ananem büyütmüştü neyse Ama korktuğum basıma gelmedi bu konuda . Kızıma sonsuz bir sevgi verdim şimdiye kadar, umarım bundan sonraki süreçte böyle devam ederim.
Sorun şu ki , beni kim görse ikinci çocuğu soruyor . Yaşım 35 , kendımı bi kere psikolojik olarak hazır hissetmiyorum , kızıma verdiğim emeğin enerjinin yarısını verebileceğimi sanmıyorum. Aslına bakarsanız istemiyorum da. Bu iki kişilik dünyada mutluyuz biz.. Ama bir söz kafama takıldı , çocuğumu sevıyorum dıyorsun ona bir kardeş bile vermiyorsun diyen bir arkadaşım beni içerden bi yerden yakaladı sanki. Hep tek kalacak kendi rahatın için yazık etme vs vs dedi, sizce doğru mudur , onun çocuğunun halası veya dayısı olmayacak - vs vs ben ölünce büyük derin acılar mı yaşayacak.. vicdan azabı hiç bitmiyor mu ? Bir tane bile yapmayacak mısın diyorlar , benim için çocuk büyütmek yedir uyut mantığından çok çok ötede bi yerde . Kızım çok istediğim bir bebekti , ıkıncı çocuk sırf birisi yalnız kalmasın diye yapılırsa ona da haksızlık olmuyor mu ??? . Her neyse sizce kızım ilerde nemi suçlar mı aranızda tek çocuk olan var mı? Şimdiden teşekkür ederim

Merhabalar , muhtemelen daha önce de benimle aynı sorunu yaşayanlar olmustır . Kısaca anlatayım, 5 yaşında kızım var , öğretmenim. Gayet güzel iki kişilik çok mutlu bir dünyamız var kızımla. Benim annemle olan ilişkim tam bir fiyasko idi, annem erkek evlat düşkünü meşhur annelerden biriydi ve beni de ananem büyütmüştü neyse Ama korktuğum basıma gelmedi bu konuda . Kızıma sonsuz bir sevgi verdim şimdiye kadar, umarım bundan sonraki süreçte böyle devam ederim.
Sorun şu ki , beni kim görse ikinci çocuğu soruyor . Yaşım 35 , kendımı bi kere psikolojik olarak hazır hissetmiyorum , kızıma verdiğim emeğin enerjinin yarısını verebileceğimi sanmıyorum. Aslına bakarsanız istemiyorum da. Bu iki kişilik dünyada mutluyuz biz.. Ama bir söz kafama takıldı , çocuğumu sevıyorum dıyorsun ona bir kardeş bile vermiyorsun diyen bir arkadaşım beni içerden bi yerden yakaladı sanki. Hep tek kalacak dedi, sizce doğru mudur , onun çocuğunun halası veya dayısı olmayacak - vs vs ben ölünce büyük derin acılar mı yaşayacak.. vicdan azabı hiç bitmiyor mu ? Bir tane bile yapmayacak mısın diyorlar , benim için çocuk büyütmek yedir uyut mantığından çok çok ötede bi yerde . Her neyse sizce kızım ilerde nemi suçlar mı aranızda tek çocuk olan var mı? Şimdiden teşekkür ederim
Arkadaşınız saçmalamış durumlarımız benzer meslek yaş vs. Ben 2. Çocuğu yaptım amakendim istediğim için. Tekrar anne olmak istediğim için. 2. Çocuğu 1.si için yapmak bana acımasızlık olarak geliyor. Ayrıca bazen kardeş olmamasi inanın daha hayırlı oluyor

Bunu bana da diyecekler biliyorum ama zerre kadar vicdan azabı çekmeyeceğim. Çünkü 2.çocuğu yaparsam hayattan bezmiş, mutsuz, sürekli yorgun, sinirli, gergin bir anne olacağımı biliyorum. Siz kızınızı bu yaşa getirene kadar kimbilir neler çektiniz, şuan böyle konuşanlar o süreçte sizin yanınızda mıydı? 2.çocuğu yapınca sizin yerinize onlar mı bakacaklarmış?

Sorun şu ki , beni kim görse ikinci çocuğu soruyor . Yaşım 35 , kendımı bi kere psikolojik olarak hazır hissetmiyorum , kızıma verdiğim emeğin enerjinin yarısını verebileceğimi sanmıyorum. Aslına bakarsanız istemiyorum da. Bu iki kişilik dünyada mutluyuz biz.. Ama bir söz kafama takıldı , çocuğumu sevıyorum dıyorsun ona bir kardeş bile vermiyorsun diyen bir arkadaşım beni içerden bi yerden yakaladı sanki. Hep tek kalacak kendi rahatın için yazık etme vs vs dedi, sizce doğru mudur , onun çocuğunun halası veya dayısı olmayacak - vs vs ben ölünce büyük derin acılar mı yaşayacak.. vicdan azabı hiç bitmiyor mu ? Bir tane bile yapmayacak mısın diyorlar , benim için çocuk büyütmek yedir uyut mantığından çok çok ötede bi yerde . Kızım çok istediğim bir bebekti , ıkıncı çocuk sırf birisi yalnız kalmasın diye yapılırsa ona da haksızlık olmuyor mu ??? . Her neyse sizce kızım ilerde nemi suçlar mı aranızda tek çocuk olan var mı? Şimdiden teşekkür ederim
İki kişilik dünyanızda çocuğun babasına yer yok mu? Olmayan babadan mı yapacaksınız ikinci çocuğu?

Arkadaşınız saçmalamış.

İkinci çocuk sorulduğuna göre evlisiniz, dünyanızın iki kişilik olması da başlı başına sıkıntı aslında.
Eşiniz hayatınızda aktif bir rolde değilse zaten ikinci çocuğu düşünmeyin.

Tek çocuk bencillik falan değil ayrıca. Çocukların ileride bizi neyle suçlayıp suçlamayacaklarını da bilemeyiz. Buna göre karar verip hayat yaşanmaz.

Arkadaşımız mı bakacak siz ikinci çocuğu yaptığınızda? Ben de tek çocuğum. Hiç eksiklik hissetmedim. Zaten insan bilmediği bir şeyin yokluğunu da hissetmez. Her kardeş çok iyi anlaşacak diye bir garanti de yok üstelik. Sırf birinci çocuk için yapılan ikinci çocukları anlamıyorum.

Benim de dikkatimi çekti yazdığınız iki kişilik dünya vurgusu, hatta eşinizle ayrı olduğunuzu düşünmüştüm. Neden eşinizi dahil etmediğinizi anlayamadım

İki kişilik dünyanızda çocuğun babasına yer yok mu? Olmayan babadan mı yapacaksınız ikinci çocuğu?

Arkadaşınız saçmalamış.
Ulan hep aynı haltı niye düşünüyoruz :KK70:
Adam sadece sperm veriyor sanırım :KK70: süs bitkisi gibi yoq sayılmış.
Arkadaşınız ağır TEYZEYmiş :KK70:

Genelde eşim sorulmuş . Eşim işi gereği sürekli dışarda , bana kalsa 5 tane isterim bakacak olan sensin diyor yani tamamen bana bırakmış durumda. . Bakabilirim dersem yapacakmışım falan filan . Kızımı ben tek başıma büyüttüm zaten

Tek çocuklar kardeş sevgisinin eksikliğini hissetmez çünkü kimse bilmediği bir şeyin yokluğunu hissedemez. En fazla oyun arkadaşı arar kendine. Akraba ve arkadaşları sayıca fazlaysa onlarla vakit geçirerek eğlenebilir gayet. Ölümünüzü, çocuğunuzun yas tutmasını vs daha şimdiden düşünüp yormayın kendinizi. Allah uzun ömürler versin. Ayrıca maddi ve manevi yetemeyecek olduğunuzu düsünüyorsanız sırf millet sizi gaza getiriyor diye ikinci çocuğu yapmayın bence de. Sırf ikinci çocuk sorumluluğundan dolayı, sabrınız ve paranız azalır ve ilgisizliğiniz de artarsa hem size hem de çocuklara yazık olur. Ayrıca çevremizde ne kardeşler görüyoruz birbirlerinin yüzlerine bile bakmıyorlar veya hayat yoğunluğundan nadiren görüşüyorlar. Yani sırf ilerde siz ölürseniz çocuğunuz yalnız kalmasın diye 2. çocuk yapacaksanız bu ihtimalin varlığını da hatırlatmak istedim. Bunun dışında her açıdan yetebileceğinizi düşündüğünüz ve gerçekten istediğiniz bir zamanda tekrar çocuk yapabilirsiniz tabi ki.

çocuğumu sevıyorum dıyorsun ona bir kardeş bile vermiyorsun diyen bir arkadaşım
Ne kadar aptalca bir düşünce yapısı.. Her fazladan çocuk yapan kadın, en çok ilk çocuğunu sevdiği için mi, ona hediye oyuncak alır gibi, gönlü hoş olsun, eğlensin diye kardeş(ler) doğurmuş oluyor?

Ablam ve erkek kardeşim var. Ikisine de Allah uzun ömür versin. Simdilerde ikisiyle de uzak düştük, hepimiz de farklı ülkelerdeyiz ama yine de onların olmadığı bir hayatı hayal bile edemiyorum. Sevaplarıyla, günahlarıyla iyi ki varlar.
2 çocuğum var. Cok yorucu oluyor evet. Oglum henuz uc yaşındayken kardeş istedi. 🙂
Dilerim, bizim birbirimize duyduğumuz sevgiyi duyarlar birbirlerine.
Ama ikinci bir cocuk istememek, sizin karar vereceğiniz birsey. Aldirmayın söylenenlere..

X