Beni ilgilendirmeyen sorunlar :D

Var öyleleri geçen gün bi arkadaş anlatıyodu teyzesinin oğlu evleniyomuş kız tarafıda bizde herşeyi erkek tarafı yapar adet demişler 12 tane 30 gr bilezik 2 metre zincir 6 tane yüzük bide 10 bin euroda süt parası istemişler
Aman Allah'ım bedavaya gitmişim .Hatta üstüme adamlara bir sürü masraf yapmışım 😕

Resmen bedavaya evlendim ben. Hatta ustune para verdim.

Iki dugunum oldu: Nisan+Kina+Bizim taraftaki dugun = babam yapti. Evet hepsini babam odedi. Durumlari yok diye citini bile cikarmadi babam, annem, ben...
Erkek tarafinda bir dugun oldu = ilcenin belediye salonunda dugun. Dugun gecesinin sabahi babasi esimi aradi ve "oglum dugun salonunun parasini ode" dedi. Ilk gidisimizde dugun salonu parasini da yanimizda goturduk. Oyle 12,500 tl lik salon degil, 3000 tl lik belediyenin salonu, zaten dugun salonu da degil, oyle bos, sussuz, pussuz belediyenin tahsis ettigi bir salon.
Gelinlik= 1,500 tl lik kiralik gelinlik
Kinada sadece bindalli giydim= 200 tl lik duz saten bindalli
Nisanlik= 300 tl lik abiye
Nisan pastasi mi? Nisan cikolatasi mi? Onlar ne? Tabi ki nisanda lokum, biskuvi dagitacaklar ve dagittilar. Ne de olsa kiz tarafinin ve de kizin hicbirseye sesi cikmiyor.
Kuafor, fotografci vs kisimlari zaten sinirimi hoplatiyor. Bir gelini mutsuz etmek ugruna cabalasan bunlar gelmez basina. Herseyin en ucuzu olsa bile boyle kotusu olmaz, olamaz.
Gelin arabam esimin kiraladigi reno megan idi. Arabalari zaten yok. Haydi arabalari yok, gelin arabasi alacaklari es, dost, akraba bile yok, fakirligin ve kimsesizligin dibi. Balayim yok zaten, adi, kelimesi, hecesi bile gecmedi. Evim, esyam, hicbirseyim yok, bir bardagim bile yok. Cunku evlendikten bir ay sonra ABD ye geldik esimin egitimi icin. Dugunden sonra gittigimiz yer esimin bir arkadasiyla kaldigi bekar eviydi. Ortada bir yer dosegi... Kv koymus, eksik olmasin. Affiniza siginiyorum ama bir yataga bile layik gorulmedim.

Kiz istemeye geldiklerinde aldiklari sadece bir kutu cikolata. Yaninda cicek bile yok. O kadar. 1 sene nisanli kaldik hediye, kilik-kiyafet alma, bilmem ne vs zaten yok. Cicek hic mi hic olmadi zaten. Hani istemede olmaz da ne bileyim bir gun ziyarete gelirken alirken alirlar ya da nikahta alirlar falan... nerde...

Su yazdiklarinizi gordukce icim sizliyor. Hani nerde bir gelin gorsem icim sizlar zaten, istemsizce gozumden yaslar suzulur. Dugunler en nefret ettigim ortamlardir. 5 yildir evliyim, 2 defa dugune gittim zaten.

Yani ama hayat boyle birsey aslinda, insan varligi da yoklugu da bir sekilde tadiyor bence. Mesela babamin evinde cok rahat yasadim, bolluk icinde yasadim, gezmesi, pahali markalar giyinmesi, disarda yemek, evde bolluk vs yokluk bilmedim. Bu bolluktan bu yokluga gecisi ben sectim, esimi sevdim, fakirligine ragmen sevdim, tabi bu kadar da asiri fakir olduklarini bilmiyordum, biz de insan fakir de olsa dugun rituelleri borc harc yerine getirilir ama bunlar da yok.

Esimle evlendim, ABD ye geldim, kavga-dovus-gecimsizlik vs derken (bircogu da dugun zamani yasananlardan dolayi) bir sekilde evliligimize devam ettik. Esim doktora yapiyor, ben master yaptim, doktoraya basladim. Bir kizimiz oldu. Cok iyi maasimiz oldu. Florida-Miami-New York-New Jersey-California-Arizona-Nevada-Las Vegas-Washington-Chicago vs bircok yer gezdik. Cocuklugumun hayali Disneyworld un bilet fiyati bile bizim dugun salonundan pahaliydi. Bir minik balayi bile yasamamisken Miami plajinda gezdim... Demek istedigim nerden nereye... Sonra cok gecmedi tabi ben de esim de kovulduk. Hoppp yine yokluk geldi basimiza. Esim simdi bir sirkette part-time, az maasla calisiyor ve okuyor. Ben de maassiz okula devam ediyorum. Yarin ne olur bilmiyorum. Bakariz yine bolluk goruruz.

Konudan saptim ama boyle herseyi yapan oglan evi gorunce, herseyi isteyen kizlari anlamiyorum. Masallah bu nasil bir ozguven, bu nasil bir simartilma, bu nasil bir ben kizim, prensesim, herseyin en iyisine layigim gorusudur. Hani cogu da gorgusuzluk artik. Oldugu kadarina boyun buk biraz da, yuva kuruyorsun, aile olacaksin, anne olacaksin, bir prenses sen misin? Yarin birden yokluk gorsen (ben gibi) nasil tepki vereceksin cok merak ediyorum.
Benimde öyle gene bana birşeyler alındı.Ama sorunlu ortak alınmalı dediler.Alinmasi için cirkeflik yaptılar.Bana perde halıyı ben ödüyorum ben secicem yaptı.Kv eşim param yok dedi.Babamla gelinlik Bindalli kiraladık.Esimde para yoktu.Mayista kuzeninin düğününe takım elbise aldı.Kendi düğünümüze kınaya düğüne takım elbise almış.Ayri ayrı ayakkabı dayanamadim kızdım.Bende insanım.3 takım elbise benim gelinliğin fiyatını geçmiştir.Dedim ben almadım ödemedim bunları dedi.Annesi alsa bile insan gelinine gelinlik almaz mi ? Bana giyilmiş gelinlik giymeyi teklif ettiler.Organizasyonun bindallisini giy dediler.Esim şimdi tam tersi konuşuyor.Ben sana ne dedim dene beğenmedim de para bulur istedigini alırdım gelinlik yaptı.

Aynı bizim adetler bizde kıza eşya verilmez sadece havlu nevresim tencere vs vs verilir nişanı kınayı erkek yapar ama takı kızın ailesine verilir ben vermedim takıyı ama yapmadılar Nisan kına erkek tarafı yaptı baldız yüzüğü anneye süt Hakki var ne saçmalık dedim yaptırmadım hala uygulanıyor mesela annem ister adetimiz diyo nasıl olsa ondan çıkan değil ona gelen adet oğlu yok🤣 bunlar hep huzursuzluk sebebi oldu erkek tarafı kinlerdi aileler görurmüyor annemin adet adet demeleri yüzünden hiç güzel şeyler değil Burda kızda uyanık ben anneme birşey yaptiramasamda saçma adetlere karşı çıkmıştım bilemiyorum evlenince sorun cikmasin diye ya bilenmeyin karışmayın yada ayrılsinlar cok huzursuzluk oluyor

X