Beslenememe sorunu

1dilektut

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Ağustos 2018
1.254
887
Hamileyim ama bulanti ve basagrilari beni cok zorluyor

tiroid ve progestan kullaniyorum. insulin direnci var canimin cektiklerini yiyemiyorum beyazun pirinc patates seker yasak

benim gibi olan anneler varsa bu baslik altinda yardimlaşalim.

bu aksam bulantim tuttu yine ama bukez cok fena tuttu kustum kusacam. agladim bisuru gittim karanlikta yattim biraz iyi geldi corba vardi icemedim icseydim iyi koca bigun yedigim sey;

kahvalti; 2yumurta peynir zeytin maydonoz avuc ici kdr tambugday ekmek

oglen bulanti icin 1kase leblebi

ikindiye dogru kurufasulye yogurt roka

aksam hicbisey

az once 1 dilim ekmek uzeri peynir erittim tost benzeri bisey oldu, yesilzeytin ihlamur

cok mu kotu besleniyorum Allah askina bisey diyin esim cok strese koyuyo beni onu yemedin bunu yemedin zaten yiyemiyorim yiyebilcek olsam yerim

Canım bence gayet güzel besleniyorsun ama tavsiyem ara öğünde bir avuç ceviz ve süt iç ben işyerinde 11 gibi süt içip öğleden sonra 3 civarı da bir avuç ceviz mutlaka tüketiyorum evde olduğumda kahvaltının yanına da illa ceviz koyarım çok faydalı süt aynı şekilde nescafe bağımlısıydım şimdi canım çekince hemen süt içiyorum 🤷🏻‍♀️

parmaktan seker olcum cihaziyla aclik kan sekerim 90 cikti eger dogruysa bu harika bisey cunku 105den 102ye 97den 90a 3 haftada gelmek cokcokcok motive etti beni demekki yapmaha calistigim diyet benzeri sey işe yaramis az da olsa insallah tokluk sekerim de guzel cikar insulin kullanmak istemiyorum :KK43:

Canım bence gayet güzel besleniyorsun ama tavsiyem ara öğünde bir avuç ceviz ve süt iç ben işyerinde 11 gibi süt içip öğleden sonra 3 civarı da bir avuç ceviz mutlaka tüketiyorum evde olduğumda kahvaltının yanına da illa ceviz koyarım çok faydalı süt aynı şekilde nescafe bağımlısıydım şimdi canım çekince hemen süt içiyorum 🤷🏻‍♀️
canim cok nescafe istiyor bugun gizlice 1 bardak yapcaktim ama vazgectim . aclik sekerim cok guzel geldi.

belki azcik kakao katarim sute minnacik

ceviz aslinda yiyorum badem findik fistik ceviz ama dun sadece leblebi yiyyebildim

dun cok kotu bigundu :KK43:

canim cok nescafe istiyor bugun gizlice 1 bardak yapcaktim ama vazgectim . aclik sekerim cok guzel geldi.

belki azcik kakao katarim sute minnacik

ceviz aslinda yiyorum badem findik fistik ceviz ama dun sadece leblebi yiyyebildim

dun cok kotu bigundu :KK43:
Bence 1 tane içilebilir ne olacak ki kontrollü içildiği müddetçe bir problem yok ama ben hergün istiyorum 😂

İlk Trimestrde ( İlk 3 ay) beslenme nasıl olmalıdır?
Ülkemizde bir gelenek olarak gerek anne adayları gerekse baba adayı dahil tüm yakınlar, ilk günden itibaren anne adayının beslenmesine aşırı önem verirler. Biz toplum olarak anne adayı beslenmezse bebek sağlıksız olur diye yanlış bir öngörü içindeyizdir. Oysa ki ilk 3 ay bebek "beslenme çantası" olarak niteleyebileceğimiz yolk sac adı verilen bir yapıdan ihtiyacı olan besinleri alır.

Diğer deyişle anne adayı dünyanın en güzel besinlerini günde altı öğün yese de sonuç aynıdır, gününü peynir ekmek tost etimekle geçirse de sonuç aynıdır bebek için.

O nedenle ilk 3 ay bebeğin gelişimini değil annenin konforunu düşünmemiz aşırı kilo vermesini , susuz kalmasını önlememiz gerekir.

Bunu anne üzerinde baskı kurarak ısrar ederek değil anne adayının suyuna giderek sevdiği besinleri az az sık sık yemesini azar azar su içmesini destekleyerek yapabiliriz.

Böylelikle özellikle gebeliğin ilk döneminde bulantı kusma, kokulardan rahatsızlıkla mücadele eden anne adayını yaşamı boyu hiç yemediği içmediği( pekmez, süt) ürünleri tüketmeye zorlamamalıyız.

Oysa bu beslenme konusundaki aşırı ısrar özelikle ilk aylarda hiçte gerekli değildir.

Bu dönemde embriyo yani bebek yolk sak denilen bir kesecikten beslenir. Bu dönemde anne adayının aldığı gıdalar bebek gelişimine katkı sağlamaz.

Bu dönemde bulantı kusmalarla uğrasan kokulara karsı duyarlılığı son derece artmış anne adayına yemek konusunda ısrarcı olmak gereksiz bir davranış olacaktır. Anne adayı sevdiği rahatsız olmadığı gıdaları tüketmelidir.

Ancak;

-tüketmemesi gereken besinler konusunda uyanık olunmalıdır.

- etimek peksimet tost sandiviç tarzı kokusuz hafif gıdalar sık sık alınmalıdır,

-azar azar su sıvı gıda alınmalıdır,

-Dünya sağlık örgütü gebeliğin ilk 3 ayı sadece folik asitin önemini vurgulamıştır. Bu nedenle bu aylarda ek olarak folik asit içeren tabletler alınabilir.

Folik asit doğal olarak hangi besinlerde bulunur;

portakal suyu,

yeşil yapraklı sebzeler,

baklagillerde, fasulye, barbunya, mercimek

Turunçgiller

Kuşkonmaz

Brokoli

Ayçekirdeği

Tahıllı Ekmek

Avokado

Domates suyu

ceviz, tahıllarda bulunur.

Baba Adayları ve Aile bireyleri !

Lütfen eşinizi birsey yemesi için zorlamayınız!!

Gebeliğin başından itibaren alınmaması gereken sakıncalı gıdalar ve alışkanlıklar nelerdir?

• Tatlı, yağlı gıdalar, pasta, kek, kurabiye, beyaz ekmek gebelıkte aşırı kılo almaya neden olurken bebek uzerıne olumlu bir etkisi yoktur.
  • İçerisinde kimyasal madde bulunan işlenmiş et( sosis salam), hazır çorba, kola, fanta tarzı gıdalar tercih edilmemelidir.
  • Sebzelerde bulunabilen tokoplazma adı verilen organizma gebeliğin ilk döneminde bebekte bir takım sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle meyvelerin iyice yıkanması, sebzelerin sirkeli suda bekletilip durulandıktan sonra tüketilmesi, dışarıda gıda tüketiminde salataların tercih edilmemesi önerilir.
  • Toksoplazmaya duyarlılığı olan anne adaylarının çiğ etle temas etmemesi, çiğ etten yapılmış çiğ köfte, suşi tüketmemesi uygun olacaktır.
  • Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alınımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.
  • Midye ,karides gibi deniz ürünleri
  • Aşırı kahve çay Alkol
  • Sigara
  • Sosis salam hazır çorbalar
  • Aşırı nane ve adaçayı
  • Sakatatlar

Eğer bulantı kusma gibi yakınmalar mevcutsa;

• Anne adayı canı ne isterse onu yemelidir.
  • Sık sık, azar azar beslenmelidir.
  • Yemek kokusu, sigara, parfum kokusu, rahatsızlık verebilir. İlk aylarda evde yemek pişirilmeyebilir. Baba adayı, başının çaresine bakmalıdır.
  • Etimek, peksimet, galeta, çubuk kraker tarzı gıdalar mideyi sıkı tutar. Bu gıdalar faydalıdır.
  • Aşırı kilo kaybı, ağızdan beslenme sorunu varsa doktorunuza başvurmalısınız. Serum ve ilaç tedavisi gerekebilir.
  • Kafein,acı ,ekşi gıdalar mide yakınmalarını arttırabilir.
  • Kafein; kahve, kola, çay, çikolata ve bazı ilaçlarda bulunur.
  • Anne adayı günde 1-2 bardak kahve ya da 2-3 bardak açık çay tüketebilir.
Doktora danışmadan ilaç tüketilmemelidir. Gebeliğin ilk dönemi için özel bir beslenme listesi önermemekteyiz.

İlk dönemde hedefimiz;

bu zor dönemi annenin daha kolay aşması, bulantılarla, mide yakınmaları ile daha kolay mücadale etmesi organ gelişimi gerçekleşen bebeğin zararlı gıdalarla karşı karşıya kalmasının önlenmesidir.

Beslenme önerileri, önerilen gıdalar, beslenme alışkanlıkları 13. Haftadan sonra önem taşır.

şu yazi beni cok rahatlatti bi doktorun sayfasindan

bunu denedim bal yoktu cok az kuru uzum pekmezi gezdirdim hayal ettigim sey olmadi ama tatli pasta kurabiye ihtiyacimi aldi ve tok tuttu ve bulantim olmadi masallah

(not seker sorunu var diabetik tatli arayan varsa oneri olsun)

amaa simdi 1 yaramazlik yapicam. patlican kizarticam. en son gecen yaz yemistim o sebeple bol yogurtla azicik yemek istiyorum yoksa çatlicam. bu diyet beni cok zorluyor hergun aglamaktan helak oluyorum canimin cektiklerini yiyememek cok zor hakettim bence birazcik

bunu denedim bal yoktu cok az kuru uzum pekmezi gezdirdim hayal ettigim sey olmadi ama tatli pasta kurabiye ihtiyacimi aldi ve tok tuttu ve bulantim olmadi masallah

(not seker sorunu var diabetik tatli arayan varsa oneri olsun)

amaa simdi 1 yaramazlik yapicam. patlican kizarticam. en son gecen yaz yemistim o sebeple bol yogurtla azicik yemek istiyorum yoksa çatlicam. bu diyet beni cok zorluyor hergun aglamaktan helak oluyorum canimin cektiklerini yiyememek cok zor hakettim bence birazcik

Allah yardımcıniz olsun, patlıcan bile yerken düşünmek çok zor olsa gerek ama her gün ağlıyorum falan filan moduna da girmeyin bence, tamam zor ama hamilesiniz ve sonuçta isteyerek elde edilen bir şey bu 🤷‍♀️

Ay... neyse.

zuzucuum zuzucuum bu aksam kola icme ve madensuyu dene bi. ben gecen limon attim icine biraz bulantima da iyi geldi

bu kolayi pasli arabaya dokuyolar arabanin pasini sokuyor kim bilir ne tahribatlar yapiyodur icerde içme be zuzucuk

bak nasil icim yaniyor fanta diye bazen. zaten anlamiyorum bigun iyi gibiyim o ara ne var ne yok canim istiyor. ( dun lahmacun yiyemiyorum diye agladim. 11e kadar filan bulandim aksam . ) sonra biraz topluyo gibiyim mesela bugun tatli denedim yaf tarihe adimi altin harflerle yazin :)

beni dinle sen

Ay... neyse.

zuzucuum zuzucuum bu aksam kola icme ve madensuyu dene bi. ben gecen limon attim icine biraz bulantima da iyi geldi

bu kolayi pasli arabaya dokuyolar arabanin pasini sokuyor kim bilir ne tahribatlar yapiyodur icerde içme be zuzucuk

bak nasil icim yaniyor fanta diye bazen. zaten anlamiyorum bigun iyi gibiyim o ara ne var ne yok canim istiyor. ( dun lahmacun yiyemiyorum diye agladim. 11e kadar filan bulandim aksam . ) sonra biraz topluyo gibiyim mesela bugun tatli denedim yaf tarihe adimi altin harflerle yazin :)

beni dinle sen
Aslında çok haklısın maden suyu da içemem ama en azından kolayı bırakabilirim canım bu arada benim bugün kanamam başladı rahim içinde yoğun kanama oluşmuş fakat kese sağlıklı doktorum düşük tehliken var dedi

Aslında çok haklısın maden suyu da içemem ama en azından kolayı bırakabilirim canım bu arada benim bugün kanamam başladı rahim içinde yoğun kanama oluşmuş fakat kese sağlıklı doktorum düşük tehliken var dedi

telas yapma
kendini yorma mumkunse rapor al evde dinlen. esle bisure munasebet yapma. progestan verdimi?

ben gebelogi ogrendigim hafta adet sancisi cekiyodum oyle 1 sanciyla gittimki kanama alani olusmustu icerde saglikloysa kalor duserse gider dedi hemen ucretsiz izne ayrildim 1aya yakin evdeyim agir is yapmiyorum progestan kullaniyorum

Valla siz çok iyi besleniyorsunuz bana göre 😂 Ben şu an suyu bile sadece limonla içebiliyorum. Sabahları ancak soğuk sütle nesfit ya da tam buğday ekmekle biraz peynir domates. Öğlen yoğurt ve meyve, çiğ badem vs akşam da bi kase çorba ve yiyebilirsem soğuk bi zeytinyağlı yemek 😄
Ama doktorum henüz besin alışverişi başlamadığı için kendini yemeye zorlama dedi sıvı tüketimine çok ağırlık vermek gerekir. Günde 3 lt su tüketiyorum.
Gazlı içecekler, çay kahve tüketmiyorum.
Şeker yok denecek kadar az

telas yapma
kendini yorma mumkunse rapor al evde dinlen. esle bisure munasebet yapma. progestan verdimi?

ben gebelogi ogrendigim hafta adet sancisi cekiyodum oyle 1 sanciyla gittimki kanama alani olusmustu icerde saglikloysa kalor duserse gider dedi hemen ucretsiz izne ayrildim 1aya yakin evdeyim agir is yapmiyorum progestan kullaniyorum
Evet progestan fitil verdi işyeri bizim olduğu için öyle çok sıkı sıkı çalışamıyorum geç gidip erken çıkıyorum vs ama mecbur gitmem gerek benden başka yaptığım işi bilen yok bebeği öğrediğimizden beri ilişkiye girmiyoruz zaten bakalım inşallah güzel haberler alırım

X